Aagtekerke heeft een Z. P. M.-afdeling Een winterprogramma PLATTELANDSJEUGD 963 P. J. G. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NAAR DE WEENSE IJSREVUE TONEELAVOND KRUININGEN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 QP vrijdag 1 november is in Aagtekerke, in samenwerking met het P. J. G.-bestuur aldaar, door de streek Wal cheren een nieuwe afdeling van de Z. P. M. opgericht. Dit heugelijk gebeuren stond onder leiding van de streekvoor- zitter de heer K. Oele. Aanwezig waren de Provinciaal voor zitter, de heer F. A. Dees, het H. B.-lid mej. S. van Boven en de streeksecretaresse mej. M. de Witte. Verder waren aan wezig de heren Koster en Roelse en het bestuur van de P. J. G. afd. Aagtekerke. Mej. Van Boven en mej. De Witte gaven een kort beeld van het meisjeswerk op provinciaal- en streekniveau. IYE deelnemers aan de trip naar de Wiener Eis- revue op 16 november a.s. wordt gewezen op de volgende vertrektijden van de bus: Gemeentehuis Groede 16.10 uur Markt Zuidzande 16.20 uur Markt Oostburg 16.30 uur Markt Schoondijke 16.45 uur Markt Biervliet 17.00 uur Zorgt U ervoor dat U stipt op t\jd bent Op vrijdag 29 november a.s. organiseert de ge combineerde afdeling Kruiningen haar jaarlijkse toneeluit voering. Opgevoerd zal worden het blijspel „Cupido in een speelse bui". Het feest vindt plaats in „De Korenbeurs" te Krui ningen, en begint om half acht. In de pauze grote verloting. Na afloop gelegenheid om een dansje te maken. Het streekbestuur van Walcheren is, met het provinciaal bestuur, bijzonder verheugd met de oprichting van deze meisjesafdeling in Aagtekerke. Natuurlijk staat de zaak nog in de kinderschoenen, maar het feit dat op de oprichtingsavond 22 meisjes zich als lid lieten inschrijven mag toch wel grote verwach tingen wekken voor de toekomst. Bovendien is er reeds een bestuur, waarin de gekozen meisjes met enthousiasme zitting namen. De nieuwe presidente gaf vanaf het eerste moment blijk van geestdrift en talent om met meisjes om te gaan. Want wat is er moeilijker dan een P. J. G.- of Z. P. M.-afdeling goed te leiden en enthousiast te maken en te houden. Maar de nieuwe Z. P. M.-sters lieten zich ook niet onbe tuigd. Voor een cursus „Spreken in het openbaar" tesamen met de P. J. G.-leden gaven zich direct 8 dames op, bovendien 2 dames voor de cursus Duits, eveneens te organiseren door de afd. Aagtekerke. Ik hoor U al zeggen: „Natuurlijk gaat alles in hetbegin gemakkelijk". Mag ik U.er dan op wijzen, dat de nieuwe leden veelal jongere dames zijn, die uit de gestelde vragen duidelijk lieten blijken de Z. P. M. niet alleen als een gezelligheidsorganisatie te zien, maar meer nog als een gemeenschap die hen wil vor men en voorlichten, om op een goede manier met elkaar om te gaan en ook iets meer te leren en te doen dan bij moeder in de keuken. Hierbij hebben zij natuurlijk de hulp nodig van Streek en Provincie, die dan ook alles in het werk willen stellen om hen hierbij te steunen. Want mogelijkheden zijn er voor de meis jes in overvloed om zich te ontwikkelen en te vormen. Dit bleek wel uit de lezingen van de dames Van Boven en De Witte. Nadat de streekvoorzitster deze in alle opzichten geslaagde oprichtingsavond sloot, feliciteerde de provinciaal voorzitter de nieuwe Z. P. M.-afdeling en haar bestuur met het behaalde succes. Hij sprak de wens uit, dat de afdeling zoveel mogelijk aktief zal zijn in provincie en streek, en zeker belangstel ling te tonen door bij provinciale evenementen (algemene kontaktdag, P. J. G.-juweel, sportdag) en streek- evenementen (meisjesdag, vormingsdag, uitwisseling) aanwezig te zijn. „Want door het feit van het aan wezig te zijn toont U zich bereid om een algemene plattelandsjongerengemeenschap in Zeeland te ver tegenwoordigen, die waard is te bestaan en die door eendrachtige samenwerking van leden en besturen de Zeeuwse plattelands jeugd zal ontwikkelen en vormen op allerlei gebied. Hierdoor zal onze Zeeuwse plattelandsjeugd groeien tot een sterke en voorbeeldige gemeenschap die het welzijn van onze provincie helpt te bevorderen", aldus onze provinciaal voorzitter. Ik stel mij voor dat dit laatste niet alleen geldt voor de afdeling Aagtekerke maar voor alle leden van de P. J. G. Z. Laat U niet een nieuwe afdeling een voorbeeld moeten stellen aan andere, die al jaren bestaan! In ieder geval veel succes voor Aagtekerke! j. r. PEN jaar geleden hebben we het een en ander verteld over de vergadering van het streek bestuur van Walcheren. In deze vergadering wer den o.a. de winterprogramma's van de afdelingen besproken. Van één afdeling werd een gestencild winterprogramma aan de leden op deze vergadering uitgereikt. Het gehele programma zat dus reeds „rond". Data en sprekers(sters) waren vastgesteld en de financiële consequenties bekeken. HOE IS DIT PROGRAMMA NU TOT STAND GEKOMEN? ÜR is deze zomer een commissie uit de leden be- noemd van 7 a 8 personen (jongens en meisjes). Deze commissie heeft de grote lijnen aangegeven, waarna het plan later in gezamenlijk overleg met het bestuur voorlopig is vastgesteld en tenslotte aan de ledenvergadering ter goedkeuring voorge legd. Deze werkwijze heeft verschillende voordelen. In de eerste plaats zijn een aantal leden tot activiteit geroepen en bovendien is de belangstelling gewekt van alle leden. De afdeling is gecombineerd d.w.z. meisjes en jongens vergaderen "meestal samen. In totaal zijn er 50 leden. Vermeldenswaard is wel dat de gecombineerde vergaderingen het beste be zocht worden. HOE ZIET HET PROGRAMMA ER NU UIT? 27 sept. Gecombineerde vergadering. Jaarvergade ring, jaarverslagen secretaris en penning meester. Bespreking Winterprogramma, Opgave kursussen Engels, handenarbeid en eventueel motoren, kookkursus en fijne keuken. Vertoning dia's. 17 okt. Z. P. M.-excursie naar toonzaal P. Z. E. M. 25 okt. P. J.G.-vergadering. De Gemeentesecre taris zal spreken over „Burgerschap en Burgerzin". 29 nov. Gecombineerde vergadering. „Hoe staat het met de voorlichting en opvoeding van de ouders aan hun kinderen", door Mr. C. Stapel, Dir. Volkshogeschool te Bakke- veen. 6 dec. St.-Nicolaasavond, te houden in hotel Rijckborst. 17 jan. Gecombineerde vergadering in hotel Rijckborst. Film met nabespreking door de Provinciaal Secretaris. 31 jan. en 1 febr. Jaarlijkse Toneeluitvoering. Jan./febr. Excursie naar een zitting van Prov. Sta ten en bezichtiging van de Abdijgebou wen. 20 febr. Z. P. M.- en Plattelandsvrouwenvergade ring. Spreekster mejuffrouw Van der Leeden te Goes. 21 febr. Gecombineerde vergadering van P. J. G. en Z. L. M. „Het Weer" door de weerman van het K.N.M.I. 6 maart. Donateursavond. 20 maart. P. J. G. en Z. L. M. „Gemeenteraadsver gadering" o.l.v. de burgemeester van ons dorp. 16 april. Z. P. M.-vergadering. Stofbedrukken. 29 mei. P. J. G.-vergadering. Uitslag zaaiwedstrijd. Spreker Dr. C. de. Galan#te Middelburg. ANGETWIJFELD vindt U het een goed program- ma. Wanneer we een paar critische opmerkte» gen mogen maken dan kunnen we wellicht de vrattg stellen of ook de jongste leden (onder de 20 jaatf) er wel voldoende belangstelling voor op zullen bren gen. Verder zou het aantrekkelijk geweest zijn om bij alle sprekers(sters) ook de onderwerpen te ver melden. Afgezien van deze opmerkingen vinden we het een programma dat er zijn mag. Te veel sprekers zegt U? Voor Uw afdeling misschien wel, doch voor deze niet. Op de zelfwerkzaamheid van de leden mag nu ook weer niet een tè grote nadruk komen te liggen. Veel leden zijn erg druk bezet met aller lei cursussen, catechisaties, toneelrepetities, sport-* training, studie, familiebijeenkomsten enz. enz. Hiermede dient rekening gehouden te worden. Verder zijn er dan nog de afdelingsacties. Hier aan doen de meeste leden mee, b.v. de donateursac ties (in één winter 100 donateurs) en de steeds terug kerende werfacties (jaarlijks 10 °/o nieuwe leden erbij). Uiteraard is er van de betreffende afdeling nog veel meer te vertellen maar dan zou dit artikel te lang worden. HET ging er de redactiecommissie van Walcheren alleen maar om eens te laten zien hoe een be paalde afdeling dit seizoen aan het werk is gegaan. En eerlijkheidshalve moeten we toegeven dat we niet de slechtste hebben genomen! Als het goed is zal niet één afdelingsprogramma gelijk zijn. Maar wat we altijd zullen moeten be denken bij het opstellen van een winterprogramma is o.a. het volgende: 1) Wat is het doel van onze vereniging. 2) Hoe is dit doel in aantrekkelijke vorm in onze afdeling te verwezenlijken 3) Wat zijn de wensen van de leden? 4) Hoe moet de zaak gepland worden? En niet, zoals nog wel gebeurt, de eerste vraag: Hoeveel geld hebben we nog in kas? Dat is pas het allerlaatste punt. Blijken onze wensen niet vervuld te kunnen worden door gebrek aan geld, dan is het zaak om wegen te vinden die ook dit probleem tot een oplossing brengen. Bij intensief zoeken zal men al gauw tot de conclusie komen dat er vele wegen zijn die naar Rome leiden. TENSLOTTE nog een enkele vraag. Was in Uw afdeling begin oktober het winterprogramma besproken met de leden en definitief vastgesteld? Was het programma aan alle leden uitgereikt, zodat de afdelingsbijeenkomsten door alle leden vrijgehouden kunnen worden? Zijn alle goede suggesties van de leden van het vorige jaar in het programma verwerkt? Gaat U ook als bestuurslid met een gerust hart het komende seizoen tegemoet omdat U met de hand op het hart kunt verklaren dat U met elkaar niets maar dan ook niets hebt nagelaten om Uw plichten als bestuurslid na te komen? Indien dat het geval is, dan wensen we U veel succes en de resultaten zullen dan z-tker zodanig zijn dat ze t.z.t. het vermelden in de piattelands- jeug|J alleszins waard zijn. KO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19