Nederlands fokvee in Chili rijk bekroond TUINBOUWKLANKEN 936 MECHANISAT1EN1EUWS E£jsj BIETENLOOFKLAPPER WIJ ONTVINGEN ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD VORIG jaar werd op de bieten- rooidemonstratie in Tholen o.m. een loof- klapper getoond. Door dit apparaat wordt het bieteloof verbrijzeld en tege lijkertijd over het land verspreid. Vervolgens wor den de bieten nor maal gekopt. Indien achter het kopappa- raat, resp. een loof- transporteur en een verzamelbak worden aangebracht, kan men de bietekoppen verzamelen. Het meest volumi neuze gedeelte (blad) blijft op het land achter voor groen- bemesting. De ver kleining en versprei ding van het blad is zodanig, dat het bij Bietenloofklapper, systeem-Van Nieuwenhuijzen. Hierdoor is het mogelijk het ploegen geen om alleen de koppen te verzamelen. moeilijkheden zal op leveren. Door alleen de koppen te verzamelen kan de opbrengst van circa 350 meter rijlengte in de verzamelbak worden geborgen. Dit betekent dat men slechts enkele stortplaatsen op 't land krijgt. Van het hier afgebeelde apparaat werken er twee op de Zeeuwse Eilanden, n.l. bij de heer J. van Gastel te St. Philipsland en bij de heren S. Goense te Ovezande en A. van 't Westeinde te Nieuw- dorp. De loofklapper wordt aangedreven door de aftakas en werkt zijdelings naast de trekker. Op de voornoemde bedrijven wordt gewerkt in kombinatie met een Vicon bietenrooimachine. De loofklap per is gekonstrueerd door Smederij J. F. van Nieuwenhuijzen te Dinteloord. Het geheel is soliede gebouwd en werkt zeer goed. R.L.V.D., Goes. J. T. ANDRINGA. Overzicht over de gehele combinatie. Het blad wordt goed verdeeld over het land verspreid. De koppen worden, via de opvoerband, in de bak verzameld. Hoame Nelson 19. HE collectieve Nederlandse fokvee-inzending op de Internationale Land- bouwtentoonstelling te Santiago de Chile, die van 19 oktober/3 novem ber werd gehouden, heeft opmerkelijke successen geboekt. Van de voor keu ring ingezonden acht zwartbonte stamboekkoeien werden er zeven met een prijs bekroond, waaronder drie eerste prijzen. Uit deze laatste werd boven dien de kampioene gekozen, n.l. de 4-jarige Zerga 114 N.R.S. no. 669433. Van de vier geëxposeerde zwartbonte stieren werden er drie bekroond, waarvan twee met een eerste prijs; één van hen, n.l. de ruim 2-jarige Hoarne Nelson 19, F.R.S. no. 58181, werd uitgeroepen tot reservekampioen. De roodbonte dieren kwamen bijzonder goed voor de dag, daar zij alle be kroond werden. Er waren drie eerste prijzen, o.a. voor de stier en voorts een derde prijs. Van de melkkoeien met een eerste prijs werd de 8-jarige Anna 22 N.R.S. no. 167579 niet alleen tot algemeen kampioene uitgeroepen, Anna 22. doch zij ontving tevens de speciale prijs van de organisatie van Chileense veefokkers. Deze resultaten hebben niet nagelaten grote indruk te maken op de vele bezoekers van deze grote fokvee-manifestatie, waarvan tal van belangstel lenden ook van ver buiten Chili afkomstig waren De vele bekroningen, n.l. 14 van de 16 dieren, tonen duidelijk aan dat deze inzending, welke in onder linge samenwerking werd verzorgd door het Fries Rundvee Stamboek (F. R. S.), het Nederlands Rundvee Stamboek (N. R. S.), een combinatie van fok- vee-exporteurs en het ministerie van Landbouw en Visserij, geheel was af gestemd op het door de Chilenen gewenste type, hetgeen nog eens werd onderstreept door de prijzen, welke men bereid was voor aankoop van de Nederlandse dieren te betalen. (Vervolg van pag. 934.) Met de hand rooien heeft men aan een roe of tien genoeg per dag. De kwaliteit valt reuze mee, er komen weinig afkeuringen voor en de prijzen zijn nog steeds goed. Laten we hopen tot het einde toe. Wat de dikte groei betreft hoort men over het algemeen ook geen klachten, het scheelt wel dat de kleine maten ook een redelijke prijs opbrengen. De tomatenoogst is geheel aan de kant: vele kassen zijn dan ook gereed voor een nieuwe teelt, wat in de meeste gevallen sla zal zijn, met een hoekje voor de witloftrekkerij. De witlof was goed van prijs, maar in de kas getrokken levert dit tot nu toe meestal tweede soort op. De temperatuur in de kassen is te hoog geweest, zodat het prin cipe van warme voeten en een koel hoofd in de war kwam. Nu is het vanzelf ook mogelijk de eerste put of putten buiten te houden, maar dit is ook nog al bewerkelijk, om dan later weer het electrische verwarmingsapparaat weer op te graven en om te leggen. Volgens convocatie van de Z.G.V. en werkgroep tuinbouw zal 8 november (heden dus), een voor lichting smiddag gehouden worden, waar de glas teelten, kassebouw en de verwarmingen behandeld zullen worden. Dit zal beslist een zeer nuttige bijeenkomst zijn, waarvan U veel op kunt ste ken. Overigens zal het bij goed weer niet mee vallen om de gladiolen er voor in de steek te la ten. Maar het is toch zeer zeker de overweging waard dit te doen om een dergelijke nuttige leer zame middag bij te wonen. 0 Het zaaien van vroege peen. Vroege peen wordt in een onkruid-vrije bak gezaaid. Ook moet de grond voldoende droog liggen. Dit voorkomt be schadiging van het gewas door slakken. Komen slakken voor dan kan het beste een vloeibaar slakkendoodmiddel worden gebruikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 8