T uinbou wklanken £34 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE grootste drukte op de bedrijven bij ons op ZUID- BEVELAND is voorbij. Het fruit is in de kist en in de kassen worden de laatste tomaten rijp gestookt. Er komt weer wat tijd om andere zaken dan de oogst aandacht te geven. De jagers gaan er met het geweer op uit en beleven plezier aan hun „sport" met alle verlieskansen voor het wild. Als fruitteler hebben we geen gebrek aan hazen en konijnen, we zien ze niet graag in de boomgaard in weerwil van onze liefde tot de natuur. De jacht heeft onze kritische belangstelling omdat: le ze kunstmatig in het leven wordt gehouden 2e de grondgebruiker de tol betaalt. De balans van de ziektebestrijding is opgemaakt. Bloedluis, bladroller en de larve van de zuring- bladwesp hebben op veel plaatsen nog voor een verrassing gezorgd. We stoppen elk jaar weer te vroeg met de ziek tebestrijding. Het is duur een vervelend en we hopen dan maar dat het wel zal loslopen. Er wordt dan te weinig gerekend en gedacht. Voor heel de bedrijfsvoering zou het trouwens wenselijk zijn dat de bedrijfsleider verplicht was, elke dag een uur te denken. Niet zo maar opper vlakkig, maar werkelijk de gedachten over de verschillende zaken laten gaan en verband zoeken tussen al die verschillende factoren en uitkom sten. Daar moet het van komen, niet alleen van het harde werken. En dan zo van alles overdenkende moeten we tot de conclusie komen dat de structuur van een bedrijf het belangrijkste is. Dat zijn de rie men waarmee we moeten roeien. Met te korte of slechte roeispanen is het hard werken en slecht opschieten. We hopen dan ook dat in het a.s. vergader seizoen juist de grote lijnen, zoals bedrijfs- grootte, verkaveling, waterbeheersing, teelt plan, een belangrijke plaats zullen innemen. We denken ook aan kassenbouw Zet iets op dat economisch gezond is en pas daarna komen dan de teelttechnische problemen zoals: Hoe teel ik gladde Delicious -Hoe krijg ik Doyenne du Commice vrucht baar Hoe houd ik blad aan het windscherm -r Is de Cox's-ziekte op te lossen Is de stengelziekte in framboos te bestrijden f--. Moeten we dit voorjaar de aardbeien in kassen, in bakjes of in de grond hebben Zou ik met Kerst een paar dagen mijn gemak kunnen houden OOK op SCHOUWEN-DUIVELAND is de fruit oogst geborgen. Hoewel het oogsten van onze produkten op zichzelf één van de prettigste werk zaamheden is, is het toch altijd weer een hele ge ruststelling, als de laatste kist is binnen gehaald. Een drukke, vaak jachtige periode is dan afgeslo ten. Het is vanzelfsprekend nog te vroeg, nu reeds de balans op te maken, met uitzondering van hen, die „op het hout" verkocht hebben. Of deze ma nier van afzet voordeliger voor hen geweest is, staat nog te bezien. Wel is het zeker, dat ook dit jaar hun bedrijf winst heeft gegeven; de vraag is, of dit van elk bedrijf gezegd kan worden. Want, al kunnen wij dan nog geen balans opmaken, om dat nog veel fruit moet worden verkocht, iets heeft ons dit jaar toch wel al geleerd. In een „duur" jaar kan men op elk bedrijf fruit teler zijn. Maar om ook in een „goedkoop" jaar fruitteler te zijn, en te blijven, dienen aan onze bedrijven toch wel bepaalde eisen te worden ge steld, waarbij voorop staat, dat het bedrijf geleid moet worden door een fruitteler. Welke deze eisen zijn, is algemeen bekend. Een bedrijf dat de mo gelijkheden biedt, kwaliteitsfruit van de goede rassen te telen. Nu kunnen wij gaan redetwisten over de vraag wat goede rassen zijn. Het is alleen maar zo vervelend, dat het helemaal niet belangrijk is, wat wij goed of slecht vinden. De handel en de consument bepalen door middel van het prijspeil, wat goede en slechte rassen zijn. Daarbij hebben wij ons maar neer te leggen. Naast de rassenlqst, dienen wij ook de gemiddel de prijs van elk ras over de laatste jaren te gebrui ken bij de rassenkeuze voor ons bedrijf. Uiteraard spelen ook kg-opbrengsten, kostprijs e.d. mee. Al met al blijft het opstellen van een plantplan een moeilijke zaak. Nu kunnen wij er wel van uitgaan (en op een bepaald moment moeten wij er ook van uitgaan) dat het huidige sortiment nog wel een tijdje mee zal gaan, maar wie kan ons dat garanderen Maar hoe dan ook, het plantseizoen staat weer voor de deur. De animo om als landbouwer over te schakelen naar de fruitteelt, is, dunkt ons, wel iets bekoeld. Wel is het een gunstig teken, dat zij, die enkele jaren terug in de fruitteelt begonnen, thans hun oppervlakte boomgaard gaan uitbreiden of serieuze plannen maken dat in de naaste toe komst te gaan doen. De kennismaking met de fruitteelt is hen blijkbaar goed bevallen, en het vertrouwen in de toekomst gelukkig nog aan wezig. Wij geloven ook vast, dat dit vertrouwen ge rechtvaardigd is, en vinden het prettig te weten, dat anderen er evenzo over denken. Naast diverse andere werkzaamheden gaan wij straks een begin maken met de zo belangrijke snoei. Wij dachten dat het goed was, er zo vlug als mogelijk is mee te beginnen. Het lijkt een lange tijd waarover wij dit werk kunnen uit smeren, en vaak wordt de snoei dan ook wel wat uitgesteld. Maar de tijd gaat snel en ook hier geldt, dat het na gedane arbeid goed rusten is. WAT we U enkele weken terug vanuit WAL CHEREN voorspelden en wat ieder wel ver wachtte, is na enig geharrewar voor elkaar. De loonronde is een feit. De arbeidsrust is gered en dit is een groot winstpunt. Opmerkelijk vinden we dat de werknemers van diverse pluimage die we spraken, zo weinig enthousiast zijn. De vele zichtbare verhogingen van één cent hier, 2 cent daar, een stuivertje elders enz., temperen de vreugde. Nu volgen een onnoemlijke reeks on zichtbare verhogingen. Deze week werden ons raamlijsten aangeboden, le kwaliteit voor 5,85, met de mededeling dat we ze er volgend jaar niet voor zouden kunnen krijgen. Als Brocades-organen en consorten hun medicijnen verhogen, zullen onze doktoren enz. dit moeten doorberekenen. Dit zijn onzichtbare verhogingen en slechts als voorbeeld bedoelt. Een kleine berekening leert ook dat van een loon van 100 bruto thans aan premie A.O.W., loonbelasting en premie sociale verzekeringen voor een gezin zonder kinderen 16,83 ingehouden moet worden. Bij 10 meer, dus 110,wordt dit 19,56, dus meerdere lasten 2,73. Dit luttele voorbeeldje toont aan dat van de 10% verhoging 2,5 naar de fiscus gaat. Leest men nu dat er 2 miljard meegemoeid is, dan zal de Staat als grote winnaar met een slordige 400 min meer-ontvangst uit de bus komen. Als het nuttige rendement niet hoger is dan wij als leek berekenen, dan voorspellen we dat we binnen 't jaar weer een loonronde hebben. De spi raal draait weer! Hopelijk komt onze voortref felijke expert M(eyers) met galantere cijfers Toch zullen deze enorme bedragen, die waar en hoe dan ook ergens vandaan zullen moeten ko men, er een vergrote koopkracht veroorzaken. Winstpunt II. Dit zal als extra druk op onze toch reeds zo zwaar belaste ruggen nog de druk naar betere producten leggen. Gevolg: nog meer sor teren, verpakken, spuiten enz. enz. Wordt dit.be loond, dan is deze extra verzwaring mogelijk te verwerken, maar in de machtsstrijd voor betere beloningen voor onze producten staat o.i. ons Cen traal Bureau niet sterk. Voor ons als kleine man die onze eerste arbei der in de crisis van 1933 met 10,50 per week van 6 volle werkdagen niet eens slecht betaalden, is er wel wat om duizelig van te worden: de inves teringen gaan n.l. door. Onze frais was totaal ver sleten na jaren trouwe dienst. We hebben een nieuwe frais gekocht en vinden dat zo'n onmis baar werktuig bar veel kost. Op onze vraag of het druk was in zijn business, zei onze leveran cier dat de verkoop normaal tot ruim doorging. Wel een bewijs dat het stalen ros niet meer weg te denken is op onze bedrijven. Onlangs werd in Kortgene een inleiding gehou den waarin o.m. gezegd werd, dat over enkele jaren een investering van 60.000 verantwoord is als men één mankracht uitspaart. Voor hen die na alle nodige uitgaven voor ge zin, bedrijf, belastingen, investering, afschr. enz. nog geld te beleggen hebben, mogelijk een tip om dit „machinaal" te beleggen Gelukkig zijn we, en naar we constateerden ook vele collega's, door 't fraaie weer aardig op onze achterstand ingelopen. Ook uit de „echte" land- bouwkringen horen we op dit punt goede gelui den. Gelukkig, na het vele gemodder van vorige seizoenen. oogstwerkzaamheden van de late gewassen hebben op THOLEN een vlot verloop met dit mooie herfstweer. De uien zijn al vergeten, ook de aardappelen zijn aan de kant.- Verschillende zijn bezig uien af te staarten om dan te veilen; de uienprijs draait zo om de vijftien centen. De gladiolen schieten ook lekker op met dit droge weer op de hand. Toch valt het rooien van gladiolen dit jaar niet mee. Op vele percelen komt het voor dat er veel grond aan blijft hangen en het valt heus niet mee om dit er af te schudden. (Zie verder pag. 936.) T WEE weken geleden maakten we enkele op- merkingen over een probleem dat de fruitteler in de oude gebieden in sterke mate dient bezig te houden, namelijk het rooien van percelen die ver ouderd zq'n. Dat komt thans, na de oogst aan de orde en we herhalen nog een keer dat we van harte hopen dat er flink gerooid zal worden in onze fruit- centra. We hopen echter even zeer dat er niet min der flink geplant zal worden in het komende sei zoen. W7il onze fruitteelt blijven op het niveau waar op ze is terecht gekomen dan zal ze zich nog steeds moeten uitbreiden, want zoals bij vele dingen, geldt ook in dezen dat stilstand achteruitgang betekent. Over de rassenkeuze bij het planten behoeven we thans weinig opmerkingen te maken, want die moet vele maanden eerder zijn bepaald. Wanneer we nu nog moeten gaan kopen is er een grote kans dat we het niet meer voor elkaar krijgen. Nog altijd blijven we een voorstander van peren op onze Zeeuwse fruitbedrijven. Voor degene die zich deze teelt kan veroorloven lijkt het aantrekkelijk het hiermee te wagen. Dat betekent echter dat we er van uit moeten gaan dat het gemiddeld 8 tot 10 jaar duurt voor we een oogst hebben en dat is voor velen een te langdurige periode. Daarom staat vast dat de appel de eerste plaats zal blijven behouden bij de inplant op de fruitbedrijven en op zichzelf is daar ook niets tegen. Alleen vinden we het bij zonder moeilijk om een keuze te doen. Wanneer we lezen over de Golden Delicious in Frankrijk dan kunnen we er soms bang van worden en vragen we ons af wat er van terecht moet komen. De ervaring heeft echter geleerd dat angot een slechte raad gever is. We behoeven onze ogen niet te sluiten voor de werkelijkheid, maar de vakbekwame teler op goede fruitteeltgrond lijkt het toch nog wel te kun nen wagen met dit ras dat over zulk een lange peri ode kan worden aangeboden. In het verleden heeft het de telers reeds veel pleizier bezorgd in de vorm van goede teeltresultaten. Verder zouden we toch ook nog maar wat Stark Earliest planten en James Grieve en heel wat Cox's Orange Pippin, terwijl we ook de Goudreinette een plaatsje zouden gunnen op ons bedrijf. Dit ras, op een geschikte onderstam en op goede fruitteeltgrond is heus nog niet zo verkeerd. Juist op dit laatste moet terdege de nadruk wor den gelegd. Fruitbomen stellen hoge eisen aan de grond. Wie denkt dat het niet zo is, zit er naast. We denken aan het bodemprofiel dat van zeer grote betekenis is om een aanplant te doén slagen, maar ook aan de waterhuishouding en de bemestingstoe stand. Al deze faktoren kunnen van tevoren beoordeeld worden en de kans blijft bestaan om indien nodig verbeteringen aan te brengen. Als we gaan planten moet de grond zonder meer in goede conditie zijn. Dat betekent in de eerste plaats dat het niet te nat mag zijn en dat door grondbewerkingen vooraf geen structuurbederf ver oorzaakt mag zijn. In dit verband denken we in het bijzonder aan de afvoer van bieten in het najaar. Wanneer dat in een natte periode gebeurt kan de schade aan de grond zeer groot zijn. Dat geldt voor een reeds ge plante boomgaard en in nog sterkere mate voor een in te planten perceel. Hoewel het soms mee kan zitten, zijn bieten over het algemeen geen geschikte voorvrucht. Wanneer de grond erg nat is en heeft geleden door de grondbewerkingen, kan beter met het in planten worden gewacht tot het voorjaar. Wanneer de grond „lekker" ligt, geven we de voorkeur aan inplanten in het najaar. Zoals bekend wordt tegenwoordig dicht geplant zowel op de rij als de rijen onderling. Uiteraard moet rekening worden gehouden met de onderstam en het ras. Uw boomleverancier zal hierover alle mogelijke inlichtingen kunnen geven. Belangrijk is dat op het modernste fruitbedrijf de werkzaamheden mechanisch verricht moeten kunnen worden. We zullen zó moeten planten dat we met onze machines in de boomgaard terecht kunnen. Als dat met de machines die we hebben niet goed mogelijk is, dan kan het nuttig en verantwoord zijn deze op te rui men en zonodig nieuwe aan te schaffen. Er komt heel wat kijken bij de opzet van een be drijf. Degenen die in de komende weken gaan plan ten zullen hun plannen reeds klaar hebben. Zijn er nog moeilijkheden dan kunnen deze besproken wor den met ervaren collega's, terwijl de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst klaar staat om inlichtingen en voorlichting te geven. Wat dat betreft heeft de teler vele mogelijkheden. Het is aan hem daar een dank baar gebruik van te maken Tot de volgende week. MAAR wij venemen zal van 14 t/m 21 april 1964 in de R. A. I. te Amsterdam de 7e Internatio nale Verpakkingsbeurs worden gehouden. Deze vakbeurs zal een overzicht geven van veler lei soorten verpakkingsmaterialen, verpakkingen en verpakkingsmachines, waaraan ca. 900 firma's zul len deelnemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6