Doer de De club der Knapperds! KLAPROOSDAG 1963 DE O 1 V E H VA N 18 7 9 BROUWGERSTMARKT m TAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. IIUIJSMAN-GRIEP Mary Anne kwam naar Nederland Iets over kamerplanten LEVENSVERZEKERING - P E N SIO E N C O N TR A C T EN WINSTDELING VOOR ALLEN V R M DAG 8 NOVEMBER 19 8 3 "VfEDERLAND is weer een club rijker geworden. Zelfs de grote bladen hebben er aandacht aan besteed. Uitgebreid hebben zij geschreven over het initiatief van een ijselijk knappe, niet meer jonge heer om te komen tot oprichting van een club, waar in alleen mensen met een I.Q. van boven de 133 mogen zitten. Genoemde heer is in zijn pogen ge slaagd. De club is er en tijdens de bijeenkomsten kunnen de leden op gelijk niveau met elkaar con verseren. Dat schijnen die knapperds broodnodig te hebben, want tussen de regels door was duidelijk te lezen, dat zij zich met ons, doodgewoon begaafde lieden stierlijk vervelen. Wij behoeven het ons niet al te zeer aan te trek ken, want wij staan sterk. Wij zijn ver in de meer derheid met onze I.Q. van tussen de 90 en 115. 75% van onze bevolking komt niet hoger, dus als het op stemmen aankomt kunnen wij die club van minder dön 1 glansrijk verslaan. Bovendien hebben wij op hen voor, dat er ruimte te over is om met ver wanten, buren en vrienden op gelijk niveau een boom op te zetten. Dit laatste lijkt mij lang niet zo vermoeiend als in clubverband je geestelijke stand zo hoog mogelijk te moeten opvoeren. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat meneer Fred met zijn 145 geringschattend neerziet op meneer Roel of me vrouw Anna, die het niet verder dan 134 hebben kunnen brengen. Het is ietwat benauwend voor hen, want stel je voor, dat zij op een kwade dag eens voor 132-ers worden aangezien. Dan zit er een grote kans in, dat zij van hun torenhoog niveau omlaag worden gestoten en tussen u en mij terecht komen; immers ze komen buiten de club ie staan omdat hun I.Q. uiteindelijk toch een anderhalve punt te licht bevonden werd. Gelukkig mogen die stumperds evenals wij allen blijven denken, want volgens de statuten schijnt de club toch vrij ruim van opvatting te zijn. In die statuten is onder meer vastgelegd, dat ook niet-leden van de club mogen blijven den ken. TS het niet om te gieren. Stel je voor, dat die 1 knapperds ons het denken eens verboden Wat zou er terecht komen van het vlees op een hoog gasje of van de melk op de snelkookplaat Wat zou er in de tweede helft van de maand nog over zijn van ons maandgeld als wij zonder erbij te den ken de bankbiljetten door onze vingers lieten glij den Als ik deze eenvoudige dingen bedenk komt het mij voor, dat het beslist gehuwde mannen zullen zijn geweest, die de statuten van.de club der knap perds hebben opgesteld. Mannen, die een stukje prima gebraden vlees preferen boven een stukje verkoolde ossenhaas en die schuldeisers liefst verre van hun deur houden. Laten wij doodgewone huisvrouwen er dus niet om treuren, dat wij bij die club van knappe knap perds geen voet aan de grond krijgen. Laten wij tevreden zijn met ons lidmaatschap van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. In die Bond kunnen wij met elkaar op gelijk niveau vrij uit spreken over allerlei onderwerpen, die voor onszelf en voor het platteland van groot belang zijn. HHOEN Mary Anne's vader op die septembermiddag van 1944 aan zijn parachute boven de Veluwe omlaag zweefde, was zijn dochter juist twee maanden oud. Negen tien jaar later is dit nu Vader heeft Mary Anne nadat hij enkele dagen te voren zijn huis had verlaten niet meer teruggezien. Twee, drie dagen heeft bij gevochten in de bossen van de Veluwe zoom. Hij zag links en rechts zijn vrienden vallen. Tot een kogel ook hem trof. Zijn medesoldaten dolven inderhaast een kuil in een voortuintje, vlak onder een aan scherven geschoten kamer raam. Van takken maakten zij een kruis. Daarop zetten zij zijn helm. Witte chrysanten en paarse herfstasters wie gelden heen en weer over het verse graf als een levende krans. Hoog boven de dennen zong de wind een lijkzang. Voor hem was de oorlog afgelopen. Voor zijn gezinnetje, ergens in Engeland, kwam op die septemberdag een eind aan het geluk. Och, Mary Anne besefte dat toen nog niet. Zij leefde haar babyleventje en was het middelpunt van moeders zorgen. Neen, voor het meisje begon het gemis pas harde werke lijkheid te worden, toen ze ouder was. Als haar vrien dinnetjes zeiden: „dat heeft vader zélf gemaakt." Als ande re meisjes op school vertelden, dat vader haar geholpen bad met moeilijke sommen. Als zij zag en hoorde boe anderen te raad konden gaan bij vader thuis. Haar vader was voor haar het beeld van twee foto's. Op de éne stond hij, zoals hij was gegaan als jonge man, met ogen, die lachend onder de baret uitkeken. Op de andere, zoals hij bleef in het verre Nederland: „een zerk met vaders naam tussen veel andere zerken". Later toen zij ouder werd, heeft zij er met moeder over gepraat in een vertrouwelijk gesprek. Bij beiden kwam steeds feller de wens naar voren om eens te mogen staan bij het graf van hem. Maar beiden beseften zij, dat de vervulling van die wens onmogelijk zou zijn. Hoe zou een oorlogsweduwe met haar dochtertje de reis naar Nederland en het verblijf in dat land kunnen betalen? Tóch zijn Mary Anne en haar moeder in Nederland geweest. Samen hebben zij gestaan voor het graf van de foto, met de naam van vader gebeiteld in het zandsteen van de zerk. Samen hebben zij daar hun verdriet uitge snikt: moeder om ivat haar was ontnomen, het meisje om wat zij nooit heeft gekend. DIT alles kon, omdat er in Nederland een NEDER LANDS OORLOG SGRAVENCOMlTt bestaat, dat sedert de bevrijding reeds 39.750 nabestaanden van gealli eerde gevallenen mensen als Mary Anne en haar moe der gastvrijheid verleende. Dit comité ivïl zijn werk voortzetten. Immers in onze N.V. Gehr. van den Akker Agenturen tel. 134655 Rotterdam, deelt het volgende mede HET marktbeeld toont weinig verandering. De kooplust voor spoedige afname is zeer gering. Voor 11 verdere termijnen bestaat nog wel belangstelling. Het C. B. K. heeft naar verluidt eind vorige week een aanzienlijk kwantum brouwgerst, van voornamelijk buitenlandse oorsprong, gekocht en is ook slechts nog voor latere termijnen in de markt. Reeds enige tijd doet het gerucht de ronde als zou West-Duitsland 50.000 tons brouwgerst van Oost- Duitsland gekocht hebben. Het staat wel vast dat Polen een aanzienlijke hoeveelheid brouwgerst naar diverse West-Europese landen verkocht heeft, waarvan een gedeelte nog niet bij de brouwerijen is on dergebracht. Wij blijven nog steeds van mening dat grotere belangstelling voor brouwgerst nog te verwachten is. In dit verband citeren wij een bericht uit een Duits tijdschrift van 31 oktober: „Het aanbod van brouwgerst uit alle produktiegebieden is verder afgenomen. Er worden niet veel goede kwaliteiten meer verkocht, daar de verkopers zeer terughoudend zijn". Heffingen: België Deze week Vorige week t.o.v. B.frs. Frankrijk 18 10 Nederland Duitsland Deze week Vorige week t.o.v. DM Frankrijk 101,25 93,44 Nederland 90,77 85,09 DE HIBISCUS Onlangs vroeg iemand mij hoe zij het best een Hibiscus Roos zou kunnen overhouden. Ik moest hierop 't antwoord schuldig blijven daar ik nog nim mer zo'n kamerplant bezeten heb. Toevallig kreeg ik dezer dagen een artikel onder ogen waarin behande ling en overwintering van bovengenoemde plant stond beschreven. De Hibiscus kan in voedzame, humusrijke grond en in een enigszins vochtige atmosfeer uitgroeien tot een forse plant met glanzende bladeren en prach tige gele, rose of rode bloemen. Met een verstuiver kan men proberen die vochtige atmosfeer te schep pen. In de droge kameratmosfeer van de meeste moderne huizen ontstaat op de bladeren vaak spint of trips. Bij jonge uitlopers kan dit tot misvorming leiden. Met een nat (Joekje dient men dan blad voor blad af te nemen om deze aantasting de baas te worden. Een ander moeilijk te bestrijden euvel is bladluis. De luizen nestelen bij voorkeur tussen de spitse kelkbladen en knoppen. Alleen met een zacht penseeltje is dit euvel te bestrijden. De overwintering van de Hibiscus schept geen problemen. Men moet er zorg voor dragen, dat de temperatuur noch te hoog noch te laag is. In het eerste geval zal de plant te vroeg en te spichtig uitlopen, in het laatste geval zal zij in het voorjaar slechts langzaam op gang komen. De plant verliest al zijn blad, dus als men dit bemerkt behoeft men zich geen zorgen te maken, dat er iets mis is. De beste temperatuur ligt bij de tien tot twaalf graden en de kans is niet uitgesloten, dat er zich nog af en toe een knop vormt. Overigens is deze prachtige Chinese roos erg gevoelig voor verandering van lichtval en zij rea geert zelfs op weersverandering door haar knoppen af te stoten. De Indonesische naam voor onze Hibiscus is Kembang spatoes. Daar in de tropen groeit hij uit tot een enorme struik van zeker drie meter hoogte met grote rode bloemen. Men kan met deze bloemen uitstekend zwarte schoenen poetsen en daaraan dankt de plant de naam Schoenpoetsersplant. De familie van de Hibiscus is zeer uitgebreid en komt op verschillende continenten voor. In Afrika b.v. komt een struik voor, die Hibiscus schizopetalus heet. De bloemen hiervan hebben zeer fraai gekar telde franjeachtige blaadjes en volgens deskundigen zou deze variëteit ook zeer geschikt zijn als kamer plant. Tot dusver zijn hiermee nog geen proeven genomen, maar misschien dat een ondernemende kweker eens een proef wil wagen. Het kamerplantminnende publiek wil telkens wat nieuws in zijn kamers brengen, vooral als het iets moois is. Voorlopig moeten wij het wat de Hibiscus betreft nog stellen met de Hibiscus rosasinensis, die in betrekkelijk korte tijd burgerrecht heeft verkre gen. (De plant in het voorjaar met een snoeimes fat soeneren, houtige, uit hun kracht gegroeide stengels nogal diep terug snijden). bodem rusten meer dan 30.000 geallieerde gevallenen, die in de jaren 1940 tot en met 1945 de dood vonden. Eu vlak over de grens bij Nijmegen zijn er nóg ongeveer 11.000 graven van soldaten, die kort voor hun sneuvelen een deel van ons land hebben bevrijd. Daarom zijn er nog tienduizenden nabestaanden, die wachten tot ook zij naar Nederland kunnen komen. Wan neer die wens in vervulling gaat, hangt af van één week per jaar: van de week van 3 tot en met 9 november, als de KLAPROOSCOLLECTEwordt gehouden met als hoogtepunt 9 november: KLAPROOSDAG. Het geld, dat door deze inzameling bij het Nederlandse Oorlogsgravencomité binnenkomt is bepalend voor het aan tal uitnodigingen, dat in de loop van 1964 zal kunnen worden verzonden. Aan nabestaanden, zoals Mary Anne en haar moeder. Aan gezinnen waar het hoogste offer werd gebracht voor de bevrijding van Nederland. Wij leven in een gejaagde tijd, waarin wij niet lang bij de dingen blijven stilstaan. Wij vergeten snel, doch laten wij hen, die het hoogste offer voor onze bevrijding brach ten niet uit onze gedachten bannen. Ook niet hun ver wanten, die achter bleven. Wij weten wel: „er gaat geen week voorbij zonder dat ons een colletebus wordt voor gehouden". Het zal lang niet voor iedereen mogelijk zijn aan elke collecte met milde hand te geven. Echter tracht de KLAPROOSCOLLECTE extra te bedenken. Het be treft hier een erezaak voor het hele Nederlandse volk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13