Erkenningen tuinbouw 917 ONZE EXCUSES T P S VOOR TUINDERS 0 Oogstbare herfstsla dient direkt te worden ge oogst zodra deze rijp is. Te rijpe sla loopt snel terug in kwaliteit, DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG L NOVEMBER 1963 -V T) ETREFFENDE de behandeling aanvragen nieuwe vergunningen deelt hel Landbouwschap ons mede dat in het 3e kwartaal 1963 2032 aanvragen (landelijk) werden afgehandeld. Hiervan werden toegewezen 1786, afgewezen 219 en ingetrokken 27. In totaal werden in de drie afgelopen kwartalen van dit jaar reeds 4953 aan vragen afgehandeld. Om enig inzicht te geven omtrent de soorten vergunningen en de verdeling hiervan, hierbij een overzicht van 4500 afgehandelde aanvragen. Diegenen die het diploma behaalden van een schakelcursus ontvingen gecombineerde vergunningen. Tot nu toe werden aan gediplomeerden van schakelcursussen 909 bloementeelt- en 192 bloembollen teeltvergunningen uitgereikt. Provincie groente bloemen bloem bomen groente groente div. onthef af intrek totaal bollen bloemen bloemb. comb. fingen wijzingen kingen Groningen 27 2 2 4 27 14 19 28 4 125 Friesland 55 1 25 24 1 2 11 18 2 138 Drenthe 13 10 22 9 54 Overijssel 17 5 1 25 18 7 10 83 Gelderland 97 14 2 25 15 42 32 9 235 Utrecht 24 9 1 27 1 2 13 1 78 Nrd.-Holland 119 77 122 140 410 270 68 83 14 1263 Zd.-Holland 339 69 97 27 438 23 196 103 129 13 1412 Zeeland 50 1 1 3 l 27 3 86 Nrd.-Brabant; 168 12 2 8 25 1 6 72 60 1 355 Limburg 267 1 8 263 5 3.9 65 1 649 NOP. 3 5 10 2 1 1 22 1179 191 254 51 1007 444 512 424 448 55 4500 IN BEROEP Van de tot op heden in totaal behandelde aanvragen, n.l. 6837, werden 822 (12 afgewezen. Tegen deze af wijzing kwamen 180 personen bij het bestuur van het Landbouwschap in beroep, waarna nog 47 tuinders alsnog een vergunning of ontheffing ontvingen. Bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven kwamen 31 personen in beroep. Hiervan ontvingen 7 personen alsnog een vergunning of ontheffing, terwijl nog 11 zaken dienen te worden afgehandeld. De erkenningen als groenteteler, destijds verstrekt door hei Produktschap Groenten en Fruit, zijn per 1 april 1962 vervallen. Daarvoor in de plaats zijn de vergunningen van het Landbouwschap gekomen. Daartoe werd najaar 1962 aan betrokkenen verklaringen gezonden, die na invulling aan het Landbouwschap teruggezonden moesten worden. Het blijkt nu dat landelijk een 5500 erkende tuinbouwers deze verklaring nog steeds niet terug gezonden hebben, zodat er geen vervanging kon plaats vinden. Voor Zeeland zijn door ca. 250 personen deze verklaringen nog niet teruggezonden. De vraag is: heeft terug zending niet plaats gehad door nalatigheid of omdat men geen prijs meer op de erkenning stelt. De Gewestelijke Raad adviseert een ieder die wel prijs stelt op het behouden van de vergunning groenteteelt, en dit nog niet door terugzending van de verklaring heeft laten blijken, een en ander alsnog zo spoedig mogelijk aan het secretariaat Gewestelijke Raad, Grote Markt 28 A, Goes, mede te delen. OPGEMERKT kan nog worden, dat in het verleden een erkenning noodzakelijk was voor bepaalde produkteu die inmiddels vrij zijn gekomen. Wij denken hierbij b.v. aan wijnpeen, vroege aardappelen, frambozen en aardbeien (behalve onder glas). Indien men destijds uitsluitend voor één of meerdere van deze produkten was erkend, heeft het uiteraard geen zin nog een verklaring aan te vragen, daar dezè produkten thans tot elke oppervlakte vrij mogen worden geteeld. Bij een aantal vergunningen die verstrekt waren, heerst wel de mening dat deze automatisch overgeschreven worden. Dit is niet het geval. Indien de zoon bijv. wil doorgaan moet hij een aanvraag indienen en aan de eisen voldoen om een vergunning te krijgen. De vergunning "s dus niet meer gebonden aan het bedrijf, maar aan de persoon. Tot september 1963 werden er in Zeeland 1670 vergunningen (en ontheffingen) voor groenteteelt ver strekt. VERVANGING ERKENNINGEN PRODUKTSCHAPPEN IN onze rubriek „Tuinbouwklanken" van de vorige week is in het begin van deze bijdrage een zeer storende zetfout geslopen. Er stond n.l. „Herverkavelingen zijn van geen nut voor de prak tische tuinder". Ten rechte had dit moeten wezen: HERHALINGEN zijn van geen nut.enz. Waar mede gedoeld werd op het steeds weer in artikelen wijzen op cultuurmaatregelen en -zorgen die alle bij de praktische fruitteler overbekend zijn. Onze excuses voor de gemaakte fout. dit te meer omdat het ons hekend is, dat onze medewerker ten volle overtuigd en een groot voorstander is van herverkavelingen RED. I 0 Wanneer de vraag wordt gesteld welke boom soorten komen in aanmerking voor windkering dan zou het antwoord kunnen zijn: Voor de lichtere gronden Populus Nigra „Vereecken" die sterk en breed uitgroeit. Verder de Populus berolinensis. Groeit niet zo breed als de Pop. Vereecken, maar loopt belangrijk vroeger uit. Op de zware kleigronden voldoet de els goed, waarbij we de voorkeur moeten geven aan de zwarte els. 0 Heeft u de lege plaatsen in de pas geplante aardbeien al ingeboet? Het is de hoogste tijd dit te doen. 0 Om hazenschade te voorkomen bij jonge bo men moeten we thans maatregelen gaan ne men. Op sommige percelen zagen we reeds vre- terij. 0 Met de bestrijding tegen Gloeosporiumrot blij ven we doorgaan tot vlak voor de oogst van het betreffende ras. Met het snoeien van bessen kan begonnen wor den. Voordat de winterbestrijding moet wor den uitgevoerd, dit is eind januari, moeten we met de snoei klaar zijn. V Bloemkool in de volleg'rond is erg gevoelig voor nachtvorst. Zelfs een lichte nachtvorst kan schade aan de gevormde bloemkool teweeg brengen. Dit kan worden voorkomen door ze steeds met blad gedekt te houden. 0 We blijven regelmatig controle toepassen op het voorkomen van bladluizen bij herfstsla. Zo dra we bladluizen aantreffen dan spuiten met malathion of phosdrin. Deze middelen kunnen tot drie weken vóór de oogst worden gebruikt. 0 Het is nu de tijd om knolbegonia's te rooien. Als de knollen erg vuil zijn, is schoonspoelen soms noodzakelijk. Een maatregel die we niet graag toepassen. Na het spoelen gaan we ze drogen bij een temperatuur die 3 a 4 graden C. boven de buitentemperatuur ligt. Flink ven tileren is bij het drogen een eerste vereiste. 0 Bij de snoei van de rode bessenrassen Jhr. Van Tets en Fay's Prolific moeten we de verlenge - nissen van de gesteltakken wat terugnemen. Dit inkorten bevordert de stevigheid van de gesteltakken terwijl hierdoor de bes-grootte toeneemt. Restanten van bestrijdingsmiddelen worden nu zorgvuldig voorzien van een etiket om ze daar na op te bergen. Denk er om dat dit alleen zin heeft wanneer ze koel en droog worden be waard. 0 Direkt na de oogst van de C'ox's Oranje Pippin gaan we de bomen controleren op de aanwezig heid van stambasisrot. Aangetaste bomen gaan we behandelen door de zieke plekken uit te snijden en in te smeren met een papje van 4 koperoxychloride en 4 f/c tarwebloem. Ook niet_ aangetaste bomen kunnen, om aantasting te voorkomen, hiermee worden behandeld. Verder dient alle ruigte rondom de stammen te worden verwijderd. 0 Bladvlekkenziekto bij populieren komt steeds meer voor. Deze ziekte kan met goed resultaat worden bestreden door te spuiten met cap tan. 0 Knolselderij van klei- en zavelgrond kan vrij lang opgekuild in een kas of onder platglas worden bewaard. Al het blad halen we er af behalve de jonge hartblaadjes. Aan de knol laten we een flinke wortelpruik zitten. Na het kuilen gaan we alles flink gieten. 0 Er zijn nogal wat aardbeienperceeltjes waar veel onkruid in voorkomt. Het zal moeilijk zijn om deze door wieden of frezen onkruid-vrij te maken. Het beste is om in dit geval te spitten. Dit moet echter ondiep gebeuren om geen be schadiging te veroorzaken aan de wortels. 0 De selderijknollen die worden gebruikt voor het inkuilen, moeten van al het zieke blad wor den ontdaan, daar anders de ziekte zich, na het inkuilen, zeer snel kan uitbreiden. NOG zijn de plukwerkzaainheden op het fruii- bedrijf niet ten einde. Het zal nu echter niet lang meer duren of de oogst 1963 is geborgen. W© kunnen niet anders dan tevreden zijn over de wijze waarop gewerkt kon worden in dit najaar. Aan vankelijk zag het er niet zo best uit met de grootte en kleur van de vruchten, maar naarmate het seizoen vorderde bleek dat we te vroeg ongerust waren geweest. Het is erg meegevallen. Vooral de Jonathan heeft veel van de kleurachterstand in gehaald. Er kan heel wat als klasse I kwaliteit wor den aangeboden. Binnen in de boom hangt nog al wat waarop geen kleur zit, maar dat hebben we elk jaar bij dit ras. De Golden Delicious is vooral aan de jonge bomen prachtig op kleur gekomen. Het zal niet lang meer durer. of we kunnen flinke partijen van dit ras op de veilingen verwachten. Op het ogenblik is de vraag naar Golden Delieious zeer groot en er worden beste prijzen betaald. Uiteraard weten we niet hoe het zal zijn wanneer het aanbod gaat toenemen, maar de laatste jaren zien we steeds meer dat er in het najaar behoefte is aan een eetbare appel. Reeds eerder hebben we er op gewezen dat het nuttig kan zijn er voor te zorgen dat we met deze appel zo vroeg mogelijk aan de markt komen, althans zeker met een deel van de oogst. Hiervoor zullen bepaalde maatregelen genomen moeten worden. We kunnen hier geen pleidooi gaan voeren voor het „gaar stoken" van de Golden Delicieus, want dit kan gaan ten koste van de smaak. Wanneer aan de boom de kleur er reeds enigszins is opgekomen en de appel «s behoorlijk geel geworden, dan lijkt het ons nuttig dat de telers er voor zorgen dat er in de komende tijd ook steeds een aanbod van is op de veilingen en dat niet alles in de gascellen wordt opgeslagen tot april-mei. Die gascellen moeten er ook zijn voor deze appel, maar ook hierbij moeten we komen tot een goede spreiding van het aanbod, opdat de Golden Delieious „in de mond" blijft. Er wordt op het ogenblik nog al gesproken over de kleurbevorde- rende werking van de H 2 bespuitingen. Dit is een combinatie van spuïtzwavel en Tuzet. De meningen hierover zijn erg verdeeld. Het is niet aan ons in dezen thans reeds partij te kiezen. We hebben prachtig gekleurde en gave vruchten gezien die met H 2 waren gespoten, maar we hebben niel minder mooi gekleurde en niet minder gave Golden Delieious gezien op bedrijven waar het „traditio nele" schema van captan-karathane bespuitingen was aangehouden. We staan zeker niet afwijzend tegenover de proeven met H 2, maar tot een oordeel willen we thans toch nog niet komen. Met belang stelling wachten we de resultaten af van de offi ciële proeven die op dit terrein zijn genomen in het afgelopen seizoen. Overigens zijn we het er wel mee eens dat gedaan moet worden wat mogelijk is om de post ziektebestrijding in onze boeken omlaag te brengen. Deze is schrikbarend hoog geworden in de loop der jaren en te hoog wanneer dit rassen betreft als Early Victoria en Zigeunerin bij de appels en Maagdeperen en C'omtesse de Paris bij de peren. Men kan opmerken dat dit ook geen rassen van deze tijd meer zijn, maar men staat er toch van versteld op hoeveel bedrijven ze nog voorkomen. Wat dat betreft kan er nog veel ge rooid worden in Zeeland! De aanvoer op de veilingen gaat zich nu wat meer concentreren op de hoofddagen. In de af gelopen week werd er in Krabbendijke niet meer geveild op maandag en woensdag en vrijdag en Kapelle-Biezelingc besloot de industrie- en trans portveilingen op dinsdag en donderdag af te schaffen. In Goes bleef het aanbod van hard fruit wat groter en hier werd in de afgelopen week nog wel elke dag ge\'eild. maar het zit er toch ook in dat deze veiling spoedig zal overgaan tot vermin dering van het aantal veilingdagen. Over de prijzen kunnen we weinig opwekkends vertellen. Ze zijn eigenlijk te laag voor deze tijd, althans voor vele rassen. Men kan ons tegenwerpen dat goudreinette van 35 cent per kg toch geen slechte prijs is, maar dat zijn de duurste maten. Er moet veel worden verkocht voor 25 tot 30 cent per kg en wanneer men dan nog weinig kilo's heeft van dit ras valt het niet mee om er wat geld van bij elkaar te krijgen. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor de Jonathan. De meest ge vraagde maten van de klasse 1 kwaliteit komen even boven 30 cent per kg, maar wanneer men in klasse II komt ligt de gemiddelde prijs dikwijls niet hoger dan even boven 20 cent per kg. Er wordt nog wel eens geschermd met de kost prijs van 25 cent per kg, maar we hebben de indruk dat dit mooie getal voor de Jonathan en de goud reinette in deze tijd niet meer op gaat. Cox's Orange Pippin van 55 tot 60 cent per kg voor de gevraagde maten is niet slecht te noemen, maar er zit toch ook weinig „wil" in. Nee, er is voor de fruittelers dit jaar beslist geen reden om hoera te roepen over de uitkomsten van het bedrijf. Vanzelfsprekend zijn er wel uit zonderingen en het best voor de dag komen de jonge bedrijven. Gezien de geweldige investeringen die de fruitteelt vraagt en de risico's die worden gelopen zouden de prijzen beslist wat hoger moeten zijn. We hebben hier echter te maken met vrije produkten waarvan de prijs tot stand komt door vraag en aanbod. Daar zal de teler steeds van uit moeten gaan. Hij zal zich moeten aanpassen aan de vraag en zijn streven zal moeten zijn tegen een zo laag mogelijke kostprijs te telen. Tot de volgende weck.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7