UIT DE PRAKTIJK 912 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IIET tempo van de werkzaamheden op het land wordt in belangrijke mate bepaald door de weersomstandig heden. In geen jaren hebben we een dergelijke gunstige oktobermaand gehad als we nu meemaken. Niettegenstaan de de grote tot zeer grote achterstand in het werk enkele weken terug, kunnen we nu met voldoening constateren dat deze achterstand bijna geheel toch nog ingelopen is. Wan neer het weer zo blijft dan zullen op vele plaatsen begin november de suikerbieten voor gemiddeld 6070 c/o van het land verdwenen zijn. Dat er in enkele weken tijds veel werk verzet kan wor den is gedurende de afgelopen weken dan ook wel bewezen. De laatste aardappelen rooien, wintertarwe zaaien, bieten rooien en wintervoorploegen, overal was men mee bezig en met alles werden goede vorderingen gemaakt. Het rooien gaat dit jaar met da diverse machines goed, de verliezen ziin vrij klein, en het land wordt niet verreden. Vyi; zagen op SCHOUWEN-DU1VELAND al op diverse percelen, waar dit jaar suikerbieten gestaan hadden, wintertarwe zaaien. Was er direkt dan geen sprake van een ideaal zaaibed, toch was het wel zodanig dat de wintertarwe een zeer goede kans van slagen heeft. Te fijne grondligging is op onze vaak vrij slempige gronden ook beslist niet ideaal. Er is de laatste weken zeer veel wintertarwe gezaaid, zodanig zelfs dat de vraag naar zaaizaad van bepaalde rassen het aanbod overtrof en vaak genoegen genomen moest worden met rassen die men niet van plan was te zaaien. De stand van de vroegst gezaaide percelen is zeer goed. Wanneer er echter nu nog gezaaid moet worden, dan is het beter te wachten tot december. De rassenkeuze moet hier dan wel brj aangepast zijn. De opbrengst van de suikerbieten valt gemid deld, nog niet tegen. Gelukkig blijken de zeer som bere berichten van een maand terug niet geheel uit te komen. Er werd toen vaak verondeistclt. dat de gemiddelde opbrengst waarschijnlijk niet de 40.000 kg per ha zouden halen. Thans verwacht men dat hot gemiddelde toch zeker 2000 kg per ha hoger i.it zal komen. De suikergehalten lopen echter zeer sterk uit één en het is moeilijk om hier een bepaalde con clusie uit te trekken. Zo hoort men van gehaltes boven 17 suiker maar ook genoeg van 14 en 14 Va Het p'oegwerk is de laatste weken ook goed op gang gekomen. Vooral op de grotere bedrijven in de wat zwaardere gronden is veel geploegd. Jammer is het ook dit jaar weer. dat de wat kleinere bedrijven nog vaak te vast blijven zitten aan de traditionele werkmethode, zoals het zelf met de hand rooien van de suikerbieten. Vooral in de polder Schouwen, waar droog en vroeg ploegen van de gronden zo uitermate be langrijk is, wordt aan dit laatste beslist te weinig aandacht geschonken. Bedenk ook hierbij dat „re geren" zowel als „boeren" vooruitzien is! AP THOLEN en ST. PHÏLIPSLAND verloopt de bietenoogst tot nu toe zonder stagnatie. De enige rem is de termijn levering aan de fabrieken. Het zal wellicht op nogal grote moeilijkheden stuiten bij de fabrieken om nog meer bieten op te slaan op de leveringster- veinen, en ook zullen de suikerverliezen in de grote hopen wel een rem betekenen om deze hopen nog groter te maken, maar toch zou een groter Icve- ringskw;;ntum juist tijdens deze gunstige weers omstandigheden vele telers welkom zijn. Tusseriop- slag op de bedrijven komt steeds meer voor en voor deze bedrijven zijn de bezwaren minder groot, maar voor die bedrijven die hun bieten rechtstreeks naar de leveringsplaats brengen, betekent deze tussenopslag extra werk. Gezien tegen de minimale personeelsbezetting op onze bedrijven betekent dit een extra belasting. Overigens vragen wij ons af of het voor de werkverdeling op onze bedrijven, en ook al in verband met de noodzakelijke mechanisatie van de bietenoogstniet de meest juiste werk methode is, om de bieten op een verharde los plaats ov de bedrijven te storten met zelflos sende of kipwagens en ze dan verder maar door een transportbedrijf te laten laden en vervoe ren. In één van onze vorige overzichten schreven we ever het nog beter benutten van onze veilingen. Juist vandaag kregen we een circulaire in dc bus van de afzet van late aardappelen. Middels pool- vorming willen de gezamenlijke veilingen komen lot een betere en meer gespreide afzet van de be kende Thoolse aardappelen. Tevens zal het regel- »»\.tig veilen van een flink kwantum aardappelen zonder enige twijfel stimulerend werken op de prijs-. De voorbeelden daarvan heeft men bij de hand, zie naar de vroege aardappelen en uien! De personeelsbezetting op onze bedrijven is lang zamerhand minimaal geworden zodat er niets van Tcomt om zelf aardappelen te sorteren. Dan is men dus toch aangewezen op het personeel van de koper. Daarbij komt dat de mogelijkheid op en kele veihngen aanwezig is om de aardappelen in kisten aan te voeren. Gaarne spreken wij hier de wens uit dat deze gezamenlijke aanpak van de Thoolse veilingen, welk initiatief we op zichzelf al enorm toe juichen, met succes bekroond zal worden. En als alle aardappeltelers daaraan hun steentje bij zullen dragen dan zal dat aan de gehele Thoolse agrarische wereld ten goede komen, en qan de aardappeltelers in het bijzonder. De aardappeloogst zal, wanneer U dit leest, wel geheel aan de kant zijn; nu we dit schrijven zitten er nog een paar kleine stukjes in waarover men door grondmoeïlijkheden met de zakkenrooier geen baas kon. Deze worden nu met handwerk opge raapt. IIET oogsten van de suikerbieten verloopt ook op WALCHEREN vlot, de afvoer eveneens. Met de bietenrooimachines worden nu goede resul taten bereikt. Zeer veel wordt hier nog in hand werk gerooid, noodzakelijk met de kopschoffel en rooitang. Het aantal rooimachines bedraagt in ons gebied hooguit 20 stuks. Deze zijn nog niet volledig befast. Bij een areaal van bijna 1700 ha suiker bieten blijkt wel het vele handwerk dat bij de bietenoogst nog wordt aangewend. Wel een bewijs dat het op Walcheren met de arbeidsvoorziening op onze bedrijven nog niet tegenvalt. Met het vorderen van het bietenseizoen krijgen we ook wat meer inzicht in de .oogstresultaten. Voorlopig schatten we de kilo-opbrengst op 40—42 ton/ha. Het suikergehalte valt erg mee. Het ge middelde zal 16,5 bedragen met een spreiding van 14 tot 18 Het zaaien van wintertarwe heeft eveneens onder gunstige weersomstandigheden plaatsgevonden. Het zaaibed is nu niet overal wat je noemt gun stig. Vooral op de stijve gronden was het soms niet mogelijk direkt te zaaien. Enkele vroeggezaai- de percelen zijn mooi boven gekomen en hebben een goede stand. Met het op wintervoorploegen is men volop bezig. Vooral op de trekkerbedrijven zijn al aanzienlijke oppervlakten klaargekomen. De kwaliteit van het ploegwerk laat zo hier en daar wel wat te wensen over. Sommige collega's strooien direkt nog wat gips op de minder goede struktuurplekken. Dit be vordert de struktuur in gunstige zin. daar ver- slemping en piasvorming dan veel minder optreedt:. De snijmais is geoogst. Daar er geen gebruik ge maakt kon worden van de maisbek werd het ge was plat gesleept en daarna met de maaikneuzer geoogst. Op sommige percelen kwam nogal verlies aan koiven voor. Enkele telers hebben dit voer met behulp van plastik in een tasruimte ingekuild en belast met stropakken. Wanneer dit goed be valt is de plaats van opslag zeer gunstig bij het voeren. Naar we vernamen zal de streekverbeterings- commissie een streek verbeteringsblad gaan uit geven. A Pc in de landbouw werkzaam zijnde per sonen zullen dit toegestuurd krijgen. Ieder die op de hoogte wil blijven van de aktiviteiten die de streekverbeteringscommissie organiseert kan dit o.a. doen door middel van dit blad. AP NOORD-BEVELAND hebben de trokkcr- motoren de laatste weken heel wat dieselolie verslonden. In zulke gunstige oogstweken als we nu meemaken zou men wel 2 x zoveel mensen maar vooral ook materiaal willen hebben. Vooral op de grotere bedrijven moet elke trekker veel ha's be werken en heeft men ook vaak de bietenoogst zelf gemechaniseerd. Dit laatste vraagt ook weer men sen en materiaal die dan aan het ploeg- en zaai- werk worden onttrokken. Duidelijk komt hier ook het belang naar voren van vakkundig personeel. Het komt steeds meer aan op de mensen die met machines kunnen om gaan. Terwijl de handenarbeid relatief minder be langrijk wordt. Het wordt daarom steeds urgenter om vooral die mensen op onze bedrijven te houden of te krijgen die goed met de machines overweg kunnen. Als we schatten dat op een gemiddeld ge- rnechaniseerd akkerbouwbedrijf momenteel onge veer 1400 a 1500 per ha in machines en werk tuigen is geïnvesteerd betekent dit voor Noord- Beveland een bedrag van 9 a 10 miljoen gulden ex clusief de loonbedrijven. Naast zo'n bedrag mogen toch de eventuele extra kosten van opleiding van de mensen die hiermee om moeten gaan geen sluit post worden. We vernamen dat het in de a.s. winter door be middeling van de standsorganisaties ook weer mo gelijk zal zijn om personeelsleden gedurende een week naar de Praktijkschool voor Landbouw mechanisatie te Schoondijke te sturen. Vooral ook tegen de achtergrond van bovenstaande en om de goede krachten een aantrekkelijke werkkring op onze bedrijven te bieden kunnen wij dergelijke kursussen warm aanbevelen. Zonder handarbeiders is een landbouwbedrijf misschien nog wel te voe ren maar zonder goede „maehine-mensen" beslist niet meer. De animo om tarwe te zaaien is groot. Begrijpe lijk want de tarweteelt brengt weinig oogst- en geen prijsrisïeo's mee, terwijl het financiële resul taat van een dergelijk extensief gewas goed is. De uitstekende stroprijzen helpen hier ook nog een handje aan mee. Diegene die ruimte en gelegen heid heeft om zijn stro binnen te halen wordt hier de laatste jaren goed voor betaald. MET het mooie herfstweer van de laatste twee weken is het landwerk in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN goed opgeschoten. De aardappelen en de uien zijn op een enkele uitzondering na aan de kant en ook werden reeds heel wat bieten ge rooid. Te oordelen naar de hoeveelheid knollen die op verscheidene aardappelpereelen achtergebleven zijn, zal het percentage rotte aardappelen hier en daar niet meevallen. Als de rotte knollen op het land achterbleven, dan is dat wel een schadepost, maar dan is men ze kwijt. Veel erger is het. als de rotte aardappelen samen met de gezonde worden opgeslagen, want dan gaan ze straks dubbel geld kosten. En er kan van de aardappelen heel weinig af. Want de kostprijs stijgt snel, terwijl de prijs die de teler voor zijn produkt ontvangt ook nu weer erg teleurstellend is. De opbrengst van de uien valt tegen en bleef op de meeste percelen beneden de toch al niet hoge verwachting. Ook de suikerbietenopbrengst zal de slechte uit komst van dit jaar niet verbeteren. Bruto zou het met dc bieten nog wel gaan, maar netto is het slecht. Het zijn dan ook werkelijk ongekend hoge tarrapereentages op de bietenbriefjes. Vanzelf sprekend, dat men hierover allerlei verhalen hoort, maar als bietenteler komt men steeds slechter uit en wij vermoeden dat er heel wat zal moeten ge beuren om het huidige bietenareaal in ons gewest voor de nabije toekomst te kunnen handhaven. Want naar onze mening heeft men het daarvoor reeds veel te ver laten komen. HET werk op de akkerbouwbe^lrijven op ZUID- BEVELAND is in deze 14-daagse periode flink opgeschoten. Op verschillende bedrijven waren in het begin van deze week de suikerbieten reeds ge heel gerooid. Het op zaaivoor ploegen is vrijwel klaar, terwijl ook het op wintervoor ploegen reeds een heel eind gevorderd is. De suikerbieten-opbrengst zal voor Zuid-Beve land vast niet hoger komen te liggen dan de reeds eerder genoemde 40 ton per ha. Het blijft dan ook een tegenvaller. Het suikergehalte valt over hel geheel genomen mee. Het tarrapercentage is ech ter vrij hoog, in vele gevallen is men hier dan ook minder goed over te spreken. Naar schatting was op het eind van oktober reeds net zoveel of enkele procenten meer winter tarwe uitgezaaid als het vorige najaar. Wanneer de weersomstandigheden gunstig blijven ziet het er wel naar uit dat nog verschillende percelen ge zaaid zullen worden. Wel valt het op dat dit na jaar in tegenstelling met andere jaren op de klei nere bedr ijven nog al wat meer wintertarwe wordt uitgezaaid. De eerst gezaaide percelen komen reeds boven en geven een goede stand te zien. Op vele bedrijven is men aan het rooien van de voederbieten begonnen. De opbrengst hiervan is In overeenstemming met die van de suikerbieten, en valt dan ook tegen. In de veeyoederrantsoencn van deze winter zul len dan ook minder voederbieten opgenomen kun nen worden. De opbrengst aan suikerbietenkop en -blad valt eveneens tegen, terwijl er verder minder ha hiervoor ter beschikking komen, doordat een steeds toenemend aantal bietenrooiers zijn intrede doet op de akkerbouwbedrijven waardoor er meer suikerbietenkop en -blad verloren gaat. De hoeveelheid aan wcidehooi is op meerdere bedrijven beperkt, waarbij nog komt dat de kwali teit van sommige partijen ook nog te wensen over laat. Voor velen is het verder nog een tegenvaller dat de levering van de natte pulp beperkt is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4