Provinciale kalveropfokwedstrijd Kontaktdag Landbouw Economisch Instituut 927 P I. G. NIEUWS UIT WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DANSLESSEN P. J. G. V.-VEEBEOORDELINGS- WEDSTRIJD VAN IIET F. H.-VEESLAG TE LINSCHOTEN Rondo wasautomaten QP Tholen, Schouwen-Duiveland en Walcheren zijn sedert enkele jaren wedstrijden gehouden in het opfokken van kalveren. Deelname aan deze wedstrijden staat open voor de leden van de plattelandsjongeren organisaties. De uitvoering geschiedt volgens een reglement van het Technisch Land bouw Jongerenwerk. Het doel is de liefde voor de rund veefokkerij aan te moedigen en de kennis van dit onderdeel van het veehoudersbedrijf te bevorderen. In het kort is de gang van zaken als volgt: Een deelnemer of deelneemster fokt een kalf op, dat geboren is tussen 1 november 1963 en 1 februari 1964 en besteedt daar alle mogelijke zorg aan. Noteert bijzon derheden omtrent afstamming, eventuele ziekten en de voeding in een daartoe beschikbaar gesteld boekje en brengt na ruim een half jaar dit kalf zo goed mogelijk op een eindkeuring voor. Op deze eindkeuring worden de kalveren van alle deelnemers gewogen en door een jury beoordeeld. Vooraf brengt deze jury ook enkele bezoeken aan de deelnemers en gaat daar de voeding, stalling, oppas en algemene verzorging na. Het zal in de meeste gevallen niet mogelijk zijn, in de eigen afdeling voldoende deelname te ver krijgen. In samenwerking met andere afdelingen en ook de afdelingen van de andere organisaties van Landbouwjongeren kan*dat echter wel slagen. In het verleden gaf deze samenwerking geen enkele moei lijkheid. Gaarne willen wij U daarom oproepen aan zo'n wedstrijd mee te doen. Indien de belangstelling groot is, wordt de wedstrijd gesplitst in deelnemers van 12—18 jaar en van 18 jaar en ouder. Deelname aan deze wedstrijden kost slechts 3,50. De verdere kosten worden bestreden uit bijdragen van o.a. het Technisch Landbouw Jongerenwerk, het Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland en de Prov. Commissie ter Bevordering van de Rund veefokkerij in Zeeland. Bij voldoende deelname zullen wedstrijden worden georganiseerd in de gebieden: Schouwen-Duiveland Tholen Zuid-Beveland Walcheren West Zeeuws-Vlaanderen Oost Zeeuws-Vlaanderen De deelnemers en deelneemsters worden per gebied uitgenodigd voor een avond, waar in gezamenlijk overleg, de verdere bijzonderheden worden vastgesteld, de jury wordt benoemd en verder alles wordt besproken, wat met het opfokken van kalveren verband houdt. Het geheel wordt afgerond met een paar goede films. De ervaring leert, dat deze wedstrijden bijzonder aardig zijn. Het is het mooie van de plattelandsjonge renverenigingen, dat die eens iets kunnen doen. dat in andere jeugdverenigingen niet kan. Aanmelding voor deelname, liefst vóór 9 november, kan geschieden bij het provinciaal secretariaat van de P.J.G.Z., Landbouwhuis, Goes. Doe mee. Het is de moeite waard! HET Landbouw Economisch Instituut heeft in haar gebouwen in Den Haag een kontaktdag georganiseerd, waarvoor zij de drie plattelandsjon gerenorganisaties in Nederland had uitgenodigd. De P.J.G.N. stelde van iedere provincie twee bestuurs leden in de gelegenheid aan deze dag deel te nemen. De heer Nobels en ondergetekende hebben de P. J. G.-Z. vertegenwoordigd. Nadat wij in de kantine van het L.E.I.-gebouw ontvangen waren door prof. dr. A. Kraal, direkteur van het L.E.I.. maakten we onder het genot van een kop koffie kennis met de andere plattelandsjonge ren. Hierna opende de adjunkt-direkteur, dr. A. Maris, de kontaktdag. Hij zag in deze jongex-enkontaktdag twee belangrijke facetten, namelijk: le. de jonge plattelanders meer inzicht en een juist beeld te geven van het werk van het L.E.I. 2e. de jongeren van de drie organisaties eens voor één dag (het zouden er 365 in een jaar moeten zijn) de gelegenheid te geven met elkaar om te gaan en van gedachten te wisselen. Deze twee doelstellingen zijn volgens ons zeer zeker bereikt. Na zijn openingswoord vertelde dr. Maris over het werkprogramma van het L.E.I. Het is onmoge lijk om in dit korte verslag op deze of de drie vol gende inleidingen diep in te gaan. Dit zal waar schijnlijk wel in het P.J.G.N.-maandblad gebeuren (kent U dat blad nog niet Geef U dan op als abonné bij Uw afd. of het prov. secretariaat). Prof. dr. A. Kraal gaf ons een bijzonder vlot en begrijpelijk inzicht in de economische positie van de Landbouw, waaruit weer bleek, dat de Land bouw (met een gi'ote L) niet alleen zelfstandig be langrijk is, maar dat door de landbouw enorm veel nevenbedrijven een bestaan vinden, waardoor dit tezamen een grote economische waarde heeft. Nadat er van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik was gemaakt, maakten we een rond gang door het ruime en moderne gebouw en be zochten o.a. de bibliotheek, de afd. mechanisatie- statistiek en de afd. telersprijzen van akkerbouw- produkten. Tijdens de gezamenlijke lunch zat aan iedere tafel een medewerker van het L.E.I.waardoor het kon- takt tussen de jongeren en het L.E.I. goed tot zijn recht kwam. Na de lunch volgden nog twee inleidingen. Ir. H. Dijkstra, hoofd van de afd. Bedi'ijfseconomisch On derzoek, sprak over „Verschillen in bedrijfsuit- komsten" en dr. M A. J. Visser, hoofd afd. Streek- onderzoek, over „Verstedelijking van het platteland als sociaal verschijnsel". Op vrijwillige basis werden daarna 4 specifieke diskussiegroepen gevormd, t.w. akkerbouw, weide- bedrijf, gemengd bedrijf en landbouw en platte land. Hierbij ging het erom, een aantal vragen op te stellen en deze voor te leggen aan de verschil lende sprekers. Het was jammer dat er voor het behandelen van de vragen niet veel tijd over was, t zodat ze niet ontleed konden worden. Bij het afscheid nemen sprak één van de deel nemers een dankwoord tot de medewerkers een dankwoord tot de medewerkers van het L.E.I.en wenste dat het L.E.I. in de toekomst meer van deze dagen zal organiseren. Het was een prettige en leerzame dag, waardoor men zijn kennis van de werkzaamheden van het L.E.I. heeft kunnen ver groten, en bovendien het zo belangrijke kontakt met andere plattelandsjongeren en hun problemen heeft verstevigd. J. ROELSE. U/IJ herinneren U aan het bezoek aan de Weense IJsrevue, dat de afdeling IJzendijke op 16 november a.s. organiseert. Alle leden uit de streel? West Zeeuws-Vlaanderen kunnen hieraan deel nemen. Men kan zich opgeven bij mej. B. v. d. Sluis, Spanjaardsweg 14, Biervliet (tel. 01152-241). Op zaterdag 2 november a.s. organiseert de dans club in hotel „Victory" te Oostburg het beginbal, waarbij medewerking wordt verleend door „The Everly Stars" uit Sas van Gent. Leden van de P. J. G. met hun partners zijn van harte welkom. De toegangsprijs bedraagt 1,75. IYE dansclub van de P. J. G. West Zeeuws-Vlaan- deren zal bij voldoende deelname een dans- cursus organiseren voor P. J. G.-leden. Eventuele deelnemers kunnen zich opgeven bij mej. Willy Dhont, Weststraat 10, Biervliet, tel. 01152204. ENKELE jaren geleden is de Stichting Technisch Landbouwjongerenwerk begonnen om veebe- oordelingswedstrijden te organiseren. Het doel van deze wedstrijden is de landbouwjongeren aan te sporen zich te bekwamen in het beoordelen van rundvee om op deze manier een steentje bij de dra gen tot de verhoging van het peil van onze rund veestapel. Zo is men ook op Walcheren begonnen met het houden van een cursus in veebeoordeling. Deze cursus bestaat uit 2 theoretische en 5 praktische lessen, die alle in de avonduren worden gehouden. De praktische lessen worden om de beurt bij één van de deelnemers gehouden. Aan het eind van de cursus volgt de wedstrijd waarbij men te werk gaat volgens methode B. De deelnemers krijgen 3 dieren te beoordelen, welke tevoren door de jury zorgvul dig zijn uitgezocht en beoordeeld. Van ieder dier moet men een keuringsrapport invullen en inleve ren, daarna één voor één een korte mondelinge toelichting van het keuringsrapport aan de jury geven. De hoogstgeplaatsten in de streek wedstrijden komen komen daarna uit in een provinciale wed strijd, welke dit jaar in Kloetinge op het bedrijf van de heer Buisrogge werd gehouden. Deze pro vinciale wedstrijd wordt georganiseerd in samen werking van de 3 landbouwjongerenorganisaties n.l. de K.N.J.B.T.B., de C.J.B.T.B. en de P.J.G. De hooggeplaatsten van de provinciale wedstrij den gaan naar de landelijke wedstrijd. Dit jaar heeft de P.J.G.N. echter eerst nog een selectiewed strijd georganiseerd, welke op 16 september te Lin- schoten werd gehouden. Uit elke provincie werden 3 eerstgeplaatsten uitgenodigd hieraan deel te ne men. Daar bij deze wedstrijd wat meer deelnemers waren werd volgens methode C beoordeeld. Alle deelnemers moesten 4 door de jury uitgezochte koeien beoordelen en schriftelijk in een door hen gedachte volgorde plaatsen. Van iedere koe moest een rapport worden opgemaakt en er moest bij de omschrijving zowel op het algemeen voorkomen als op de verschillende onderdelen worden gelet. Hier voor kreeg men 20 minuten de tijd, dus 5 minuten per koe, en daarna moest men het werk inleveren bij de jury. Nadat de jury het werk beoordeeld had werden de hoogstgeplaatsten uitgenodigd voor het tweede deel van de wedstrijd, n.l. 4 andere koeien in een ring, in de gewenste volgorde plaatsen en dit duidelijk voor de jury en het publiek toelichten. Zij die nog moesten deelnemen werden afgezonderd. Het is zeer leerzaam en interessant hieraan mee te doen, doch ook om naar te luisteren. Na afloop werden we in auto's naar de gemeente zaal in Linschoten gebracht, waar we een luch aan geboden kregen van de meisjesafdeling Linschoten van de P.J.G.U. Hierna maakte de jury de uitslag bekend en reikte de edelachtbare heer L. W. H. Geus, burgemeester van Linschoten, de prijzen uit. De 8 eerstgeplaatsten werden namens de P.J.G.N. afgevaardigd naar de Landelijke wedstrijd in Hen gelo. Hier waren echter geen Zeeuwen bij en dit moet zeer zeker voor ons een aansporing zijn, om met een groter aantal leden aan deze cursus deel te nemen, omdat door een grotere selektie-mogelijkheid de volgende jaren ook Zeeland kan doordringen tot de Landelijke finale. A. DE VISSER. (Adv.) BEZOEKT DEMONSTRATIE en SHOW met gegeven door IMPOZA, Heinkenszand (Cappon) op woensdag 6 november, 's avonds half acht» in de „Prins van Oranje" te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19