FOKVEEDAG AXEL BROUWGERSTMARKT 923 Wijziging in Heffingsverordening fii ïaneiering uitvoering Slachtvergoedingenbesluit bestrijding abortus Bang BROUWGERSTNIEUWS Wl] ONTVINGEN: VRIJDAG I NOVEMBER 1963 (Vervolg van pag. 921.) Rubriek 12. Koeien, hoogstens 6 mnd. gekalfd, gebo ren tussen 31-12-'59 en l-7-'60. la Pietje van Duboishoeve (v. Pietje's Eduard). Fokker-eig. W. L. den Hamer, Axel. Goed ontwik keld, vastgebouwd en type goed, achterhand kon iets meer klasse vertonen, lb Clara van Duboishoeve (v. Ornea Adolf m. Koosje v. d. P.S. M.). Eig. C. de Feyter. Mals en vrij goed, speenstand wat gewoon. Ie Ida 20 (v. Jelsumer Jan Wouter). Eig. J. van Hoecke, Zuiddorpe. Voorhand wat gewoon, verder behoorlijk. Rubriek 13. Dezelfde leeftijd als rubriek 12, langer dan 6 mnd. gekalfd. la Aagje 43 (v. Marnix 47141 S) eig. C. de Feyter. Voldoend ontwikkeld, typisch, iets armgespierd niet zeer goede uier. lb Nellie's Irene 12 (v. Edzard m. Nellie 10) eig. A. L. Scheele. Ruim gebouwd, type goed. Zij kon iets jeugdiger aandoen. Rubriek 14. 6 aangiften, slechts 2 inzendingen, die beide een 2e prijs verwierven. Rubriek 15. Koeien, geboreii in 1959, langer dan 6 mnd. gekalfd. la Griet 5 (v. Maartje's Adema) eig. J. B. Pieters en Zn. Vrij goed type, benen iets sabelbenig. lb Rita <R. doch officieus een Rotterda Sikkema 89-dochter) eig. Iz. de Fegtervan Hoeve. Cesloten, doch iels rijzig. Rubriek 17. Koeien, geboren in 1958, langer dan 6 mnd. gekalfd. la Lotje 7 (v. Sjoerdjes Anna's Adema) eig. C. Suy. Gevuld, goed type, benen wat eenvoudig. ll> Vera 5 tv. Rotterda Smits 45) eig. J. C. L. Schout. Zij is de moeder van Grietje en is een malse, diepe, doch wat kleine koe van goed type. Rubriek 18. Koeien, hoogstens li mnd. gekalfd, ge boren in 1957. Alleenstaand in haar klasse kreeg Beatrix 4 van J. Goossen een eerste prijs. Deze dochter van Dr. Lente's Verwachting en tevens moeder van de kam pioenstier Spuidijker Gerard Wouter is een melk- rijke koe, vrij typisch en kon iets meer gesloten zijn. Rubriek 19. Koeien, geboren in 1957, langer dan 6 mnd. gekalfd. Een trio van één eigenaar nJL J- M. Ferket. la Geertje 9 <v. Adema 137 v. d. Woedhoeve). Gevulde koe van goed type, die een fractie meer adel niet zou misstaan, lb Ada 7 (v. Pietje's Paul Sikkema). Voldoende type, speenstand iets gewoon. 2e pr. Nel 12 (v. Maartje's Adema). Gesloten en typisch, kon wat meer gezonken zijn. Rubriek 21. Geb. in 1958 -f 6 mnd. gekalfd. Kleine rubriek met een eerste prijs voor Coba (v. Rotterda Sikkema 89h Fokker-eig. A. L. Scheele. Melkkoe van goed type, die in de voorhand iets rui mer en edeler kon zijn. Middenhand en achterhand goed. Rubriek 22. Geboren vóór 1956, hoogstens 6 mnd. gekalfd. Alleen opgekomen de bekende Nellie 10 (v.. Fri- sia Kees) eig. P. Scheele Azn., Hoek. Ze stond er goed voor en is een edele, zeer typische, malse en gezonken melkkoe. Rubriek 23. Koeien, geboren vóór 1956, langer dan 6 mnd. gekalfd. la Aukje 33 (v. Piet Eduard Hollander) eig. E. de Vliegher, Koewacht. Schrale melkkoe van goed type met iets platte ribben, lb Grietje (R) eig. Iz. de Feytervan Hoeve. Malse melkkoe van goed type. Rubriek 24. Min. 40.000 kg klasse met 3,60 vet. Categorie a. Ie prijs voor Kuyk Dirkje 126 P. S. M. (v. Kuyk Adema) eig. W. L. den Hamer. Malse, typische koe. Zij kon iets harder zijn en de gang kon iets vlotter. Ruim 10 jaar oud en een levensproduk- tie van 40.593 kg melk mét 4,22 vet in 1713 dagen. Categorie d. Beatrix (v. Adema van Hoorn) kreeg een 2e prijs. Een vrij typische melkkoe met wat diep uier. Eig. J. Goossen. Haar leeftijd is 14 jaar en haar officiële produktie 75.389 kg melk met 3,79 vet ïn 2861 dagen. Officieus met haar lopende lijst is zij reeds de 80.000 kg gepasseerd en is tevens de Zeeuw se koe met de hoogste levensproduktie. We volgen de stijging met grote belangstelling en een goede verzorging om hogere trappen te behalen, zal het haar niet ontbreken. Rubriek 25. Produktieklasse. Uitsluitend naar produktie. 1. Nellie 10, eig. P. Scheele; 2. Grietje, eig. Iz. de Feyter- van Hoeve; 3. Ada 7, eig. J. M. Ferket; 4. Jaantje 20 (v. Adema 96 v. d. Woudhoeve), eig. C. de Feyter en 5. Coba, fokker-eig. A. L. Scheele. In deze rubriek deden Beatrix en Kuyk Dirkje 126 niet mee. Rubriek 26. Stieren met afstammelingen. Eén deelnemer, n.l. Rudolf Siccama. Eig. K. I.-Ver. Oost Zeeuws-Vlaanderen, met alle 8 zijn kinderen, die op de fokdag aanwezig waren. In leeftijd wat verschillend, doch vrij uniform overigens. De groep maakte een goede indruk en kreeg een le prrjs. Vrij uniforme groep voldoend ontwikkelde, behangen vaarzen van behoorlijk tot goed type. Rubriek 28. 3-talIen eigen gefokte volbloeden: le prijs C. Boer met een vrij uniforme groep be hangen dieren. Tweede prijzen voor de goed ontwik kelde dieren van W. L. den Hamer en Fl. P. Ver- du r men. Rubriek 29. Koeien met minstens 3 directe afstam melingen. Alleen opgekomen Nellie 10 van P. Scheele met dochters van Rotterda Smits 45, Edzard en Adema 493. Een vrij gewone groep, die een le prijs kreeg en waarin de Edzard-dochter nog het meest opvalt. Rubriek 30. Fokfamilie van één bedrijf. Afstammende langs vrouwelijke lijn van één koe. Kuyk Dirkje 126 P. S. M. van W. L. den Hamer met 3 kleindochters; een zeer gewoon groepje vormend, kreeg een le prijs. DE KAMPIOENSCHAPPEN De stier Spuidijker Gerard Wouter van J. Goos sen automatisch kampioen en als zodanig ook ge schikt, noemden we reeds. De koeien. Uitgeschakeld waren de uitstekende oud-kampioene Nellie 10 en de nog te jeugdige, vlot goede melkvaars Grietje, die, indien ze de kans gekregen hadden, korte metten met hun con currenten hadden gemaakt. Uit de candidates ble ven na schifting over een lichtbont duo nul. Kuyk Dirkje 126 en Coba (A. L. Scheele). Na zeer rijp beraad werd de eerste door haar iets betere ont wikkeling tot kampioene gekozen, waarmee, de heer Den Hamer nn 3 x in successie een kam pioene aan zijn stal toevoegt. Coba zorgde er ten slotte voor, dat alle ere-rozetten in Axel terecht kwamen. Tijdens het défilé over het marktplein, waarbij de ere-prijzeii' uitgereikt werden, viel ons op, dat de jeugd zeker niet minder was dan de ouderen, terwijl Nellie 10 kwalitatief zeer ver boven alles uitstak. Na de fokdag kregen we de afstammelingenkcu- ring van Rudolf Siccama, waarover we kort wil len zijn. omdat dit op andere wijze gebeurt. We willen alleen opmerken, hetgeen we hoorden van veteranen n.L dat er nog niet veel K. I.-stieren in Zeeland geweest zijn, die een collectie van dit peil lieten zien. Hoewel ongebruikelijk, kunnen we niet nalaten even de aandacht te vestigen op de aanvoerster van dit ruim 30-kbppcn tellende dochter-team. Deze jonge koe, zeer evenredig gebouwd van zeer goed type, hard en voorbeeldig van afmetingen, was voor de echte liefhebbers wel dè verrassing van Axel. W. VAN SLUYS. IIET bestuur van het Landbouwschap heeft be sloten een nieuw artikel op te nemen in de Heffingsverordening financiering uitvoering Slacht- vergoedingsbesluit bestrijding abortus Bang. Deze bepaling maakt het mogelijk, dat het dagelijks be stuur van het Landbouwschap in bijzondere geval len geheel of gedeeltelijk ontheffing verleent van de verplichting tot betaling van de krachtens deze verordening verschuldigde heffing. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de verzoeken om ont heffing van betaling wegens financiële positie van de betrokken boeren. Het gaat hier veelal om hef fingsbedragen, daarvan de slachtvergoedingenhef- fing een belangrijk gedeelte uitmaakt. Het Land bouwschap ontvangt de laatste tijd steeds meer ver zoeken om ontheffing. Thans is het dus mogelijk om in deze gevallen voor zover het de slachtver- goedingenheffing betreft een gunstige beslissing te nemen. ONDANKS hoge prijzen en geruchten van snel achteruitlopende kiemkrachten was het aan bod in brouwgerst de afgelopen week gering. Met Duitsland kwamen weinig zaken tot stand daar kopers het prijsniveau te hoog achtten en dienten gevolge een afwachtende houding aannamen. Het C. B. K. kocht voor november en december levering tegen verschillende prijzen eu condities. Al met al ging er weinig om en de vaste stemming bleef on verminderd voortduren. Het behoeft geen betoog, dat de huidige prijzen gunstig liggen en raadgevin gen om te verkopen zijn dan ook overbodig. Do reden waarom het aanbod tot nu toe zo klein bleef is de kiemkracht, die bij praktisch allo houders van brouwgerst óf achteruitgaat óf zulke verschillen met voorgaande analyses vertoont, dat de houders over het algemeen niet durven te verkopen. Eén en an der betreft in hoofdzaak die partpen, welke mi de regenperiode zijn gemaaidorst. Gerst van vóór de regen veroorzaakt geen problemen doch deze wordt het liefst vastgehouden om bij een eventueel gebrek aan goedkiemende gerst tegen premies te kunnen worden verkocht'. In hoeverre de slechte kiemkracht te wijten is aim de bewaring en het niet op tijd behandelen nemen laat zich moeilijk raden, doel» volgens deskundigen is het koud en natte combineseizoen hieraan mede debet. Koud en nat weer kunnen een grotere kïem- vertraging bij de gerst teweegbrengen. Heeft de Balder meestal een vertraging in kiemkracht van enkele weken, in dit seizoen kan zelfs van veel lan gere kiemvertraglng sprake zijn. In gevallen waar de behandeling van het produkt conform de eisen plaatsvond en de ltie.nikrae.ht mo menteel slecht is, kan nog een vertraging aanwezig zijn en het verdient aanbeveling alsnog onderzoe kingen te doen, om zekerheid te krijgen, of de gerst al of niet voor brouwdoeleinden geschikt is. CEBECO. Gids voor Oostelijk Flevoland., 2e druk. Uitgave van de Rijksdienst voor do IJsselmeerpolders, Postbus 56, Zwolle. Prijs 1,75. giro 869847. In deze tweede druk is de tekst, van dc hand van de bekende H. J. Stuvel, met tekeningen en foto's o.l.v. H. Smit, bijgewerkt tot juli 1963. Belangstel lenden in dit nationale werk, waarbij 54.000 ha modderige substantie tot land geschikt voor agra risch stedelijk en recreatief gebruik gemaakt wordt, zullen in dit boekje veel wetenswaardigs vinden. 0 Bloementeelt door H. Th. Achterbergh (2e druk)'. Uitgave N.V. W. J. Thieme Cie, Zutphen. In de serie „De Kern". Prijs ƒ4,50. 0 Veeteeltpraktijk in de serie .,Onze Landen Tuinbouw" van de N. V. Uitgeverij v/h A. Kemperman te Haarlem. W. L. M. Kortekaas en J. M. P. Wolfhagen. De leerstof is behandeld op grond van het ba sisprogramma der landbouwscholen. Het boek is verdeeld in vier hoofdonderwerpen: rund vee, varkens, pluimvee en paarden. Een frisse, goed met foto's en tekeningen geïllustreerde uitgave met voldoéende stof om twee jaar vee teeltpraktijklessen een goede theoretische on dergrond te geven. De schrijvers hebben er echter geen „dood" theorieboek van gemaakt, maar zijn erin ge slaagd <?en goede brug te slaan tussen theorie en praktijk. Exterieursbeoordeling, fokdagen, verzorging, voeding, stallen enz. worden zowel voor rund vee als varkens uitvoerig besproken. De prijs bedraagt ƒ6,90 per exemplaar. Voor scholen korting. /N deze tijd van het jaar worden heel wat koeien droog gezet om krachten te verza melen voor de volgende lactatieperiode. Houd de drooggezette dieren goed in de gaten en kontro- leer de eerste dagen de uier regelmatig, want er kan uierontsteking optreden met alle nare gevol gen daaraan verbonden. 1/1U de bietenoogst weer voor de deur staat is het verstandig om het perceel bieten dat het meest rijp is, het eerst te oogsten. U kunt dat aan de kleur en ontwikkeling wel zien. Laat de bieten met een goede kleur dan nog even staan waardoor u nog flink wat aan gewicht en suiker gehalte kunt ophalen. N.V. Gebr. van den Akker Agenturen tel. 134655 Rotterdam deelt het volgende mede: Voor het eerst sedert het begin van de oogst vertoont de markt van brouwgerst een prijsdaling, hoe wel deze tot nu zeer gering was. Als gevolg verlaagde het C. B.K. zijn inkoopprijs met ƒ0,25 per 100 kg aan het begin van deze week. Ook Franse brouwgerst was iets makkelijker. Deze flauwere tendens is te wijten aan een zeker gebrek aan vraag van Duitse en Belgische zijde. Het lijkt ons uitgesloten, dat de prijzen dit seizoen beduidend zullenj inzakken, aangezien het aanbod van goede brouwgerst hiervoor te beperkt is. In december of begin januari? moet een nieuwe opleving in de brouwgerstmarkt verwacht worden aangezien veel mouters voor het tweede] gedeelte van het seizoen nog niet gedekt zijn. Wel werden reeds enige transakties in Australische gerst afge-_j sloten. Het valt echter nog te bezien hoe hiervan dit jaar het eiwitgehalte uitvalt. Het vorig jaar lag dit zeer hoog. De heffingen bleven onveranderd,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15