FOKVEEDAG AXEL op exterieurvererving Onderzoek van Zeeuwse K.I.-stieren VRIJDAG 1 NOVEMBER AP 10 en 11 oktober j.l. werden van 3 K. I.-stieren afstammelingenkeuringen gehouden om een na- der inzicht te krijgen in de exterieurvererving. Hiertoe werden groepen ongeselecteerde nakorne ingen van voldoende aantal op centrale plaatsen bijeen gebracht, zodat een gemiddeld beeld van de fokprestaties van de stieren op het gebied van het exterieur werd verkregen. De resultaten, zoals die zijn gerapporteerd door de keuringscommissie geven we hierbij weer. 1. ORNEA ADOLF, eigenaar K. I.-vereniging Walcheren. UAN Ornea Adolf werd in april 1961 bij 50 vaar- zen een voorlopig onderzoek op exterieur vererving ingesield, waarbij de coiiecue werd om schreven als „een vrij uniforme groep, in door snee goed ontwikkelde en typische pinken met ruim voldoende ribdiepte, waarvan de afwerking nog wat tekort komt, de produktieaan'eg lijkt goed". Van deze stier werden nu te Middelburg 33 melk gevende dochters (jonge melkkoeien) getoond en beoordeeld. Thans is het rapport als volgt om schreven Exterieuronderdelen kop: goed gevormd enkele sprekend; horens: fijn. nogal eens wat wijde stand; borst en hals: goed aangezet, hals soms wat kort; schoft en schouders: goed gesloten, soms iets steil; ribben en flanken: diep en voldoende gewelfd; rug en lendenen: in het algemeen sterk, lendenen soms wat week; kruis: soms wat heupig of he'lend; dijen en schenkels: lang en voldoende breed; staart, staartstuk en banden; normaal banden wat lang; ledematen: behoorlijk ontwikkeld en droog, soms wat sabel; huid en haar: vrij soenel. overwegend goede glans; uier en spenen: goed aangesloten, in aantal ge vallen voorkwartie^en iets opgetrokken met wat wijd'1 speenstand; De Kampioenstier Spuidijker Gerard Wouter 58884 S., geb. 7 jan. 1961. Fokker-eigenaar: J. Goossen te Axel. DE STIEREN. TER opluistering was aanwezig Amarilla Gretha's A. K. A. 2 van het Centraal Stierenstation. Wel bekend. Rudolf Siccama als oud-kampioen ook ter opluistering aangegeven, kon helaas niet aanwezig zijn. Rubriek 2. Stieren, geboren in 1961. Ie prijs Spuidijker Gerard Wouter, zoon van Jel- sumer Gerard Wouter uit de melkrjjke Beatrix- familie van J. Goossen, Axel. De reserve-kampioen van vorig jaar en le prijswinnaar van Kruiningen, dus zo langzamerhand welbekend, is een goed ont wikkelde stier van goed type. Werd later op de dag automatisch kampioen en was als zodanig ook de titel waard. Met een 3e prijs volgde Wouter (v. Jelsumer Wimpie's Rudolf Wouter m. d. Bernard Pref.), afstamming dus wel in orde. Een malse, doch wat weinig ontwikkelde stier met matige benen, eig. J. B. Pieters en Zn., St. Jansteen. Rubriek 3. Stieren, geboren tussen 31-12-'61 en l-7-'62. 2e prijs voor Aaldert (v. Adema 469) eig. J. B, meikaderen: goed ontwikkeld. Algemeen voorkomen. Behoorlijke melkvormige en malse koeien die iets tekort komen in afwer king. Uniformiteit: voldoende. 2. J ANN A'S ADEMA, eigenaar K. I.-vereniging De Bevelanden UAN de K. I.-stieren Janna's Adema en Lytse Rudolf werd een voorlopige afstammelingen keuring bij vaarzen uitgevoerd. Er werden in de Wil hel mi na polder 40 vaarzen, geb. tussen 24-3-'61 en 10-G-'62 beoordeeld. De omschrijving van deze groep jonge nakomelingen luidt als volgt: Exterieuronderdelen Kopvrij goed, soms iets minder sprekend of wat lang; horens: fijn, wat onregelmatig, bij een aantal die ren nogal lang; borst en hals: normaal ontwikkeld, hals soms wat zwaar; schoft en schouders: wat stug, in verschillende gevallen minder goed aangesloten; ribben en flanken: goed ontwikkeld; rug en lendenen: over het algemeen wat week; kruis: behoudens enkele goede uitzonderingen dik_ wijls wat hellend en dakvormig; dijen en schenkels: goed van lengte en gevuld; staart, staartstuk en banden: staartstuk wat zwaar; ledematen: in het algemeen goede stand en sterkte; huid en haar: soepel; Pieters en Zn. Een vrij evenredig gebouwde stier van behoorlijk type. Moet nog iets zinken, terwij] de bo venbouw iets vlakker kon zijn en de banden iets korter. HET VROUWELIJKE VEE. Kalf vaarzen. Rubriek 5. geboren vóór 1961. Vanzelfsprekend in deze leeftijd minieme deelna me. Alleenstaand in haar rubriek een eerste prijs voor Jell.v 3 (v. Rudolf Siccama), fokker-eig. Fl. P. Verdurmen, St. Jansteen. Behoorlijk van type, kruis iefs heupig en lendenen iets gedrukt. Rubriek 6. Geboren tussen 31-12-'60 en l-7-'61. la Mina 31 (v. Jelsumer Dubbel Rudolf Jan 48). Een gelijnde, gerekte, vastgebouwde vaars van goed type. Fokker-eig. C. de Feyter, Axel. lb Paula 2 Cv. Mercedes). Fokker-eig. A. L. Scheele, Axel. Goed ontwikkelde vaars van goed type. Rubriek 7. Goed bezette rubriek met een mooi kopnummer in Renske 117 van Fa. F. Dekker, Axel. Deze dochter van de in zijn jeugd reeds bekende Jenne 362 is een fraaie vaars van vlot goed type, die iets meer hoog temaat kon hebben, lb Riebeek Martha 25 (v. Dan dy), eveneens van de Fa. Dekker is ruim gebouwd, gevuld en typisch met wat eenvoudige bovenbouw en spronggewrichten. Rubriek 8. Vaarzen, geboren tussen 31-12-'61 en l-7-'62. Een goed bezette rubriek van 14 nummers met 2 fraaie kopnummers. la Aagje (v. Jelsumer Gerard Wouter) fokker-eig. C. de Feyter. Evenredig ge bouwd en typisch, lb Riebeek Augusta 39 (v. Ruyter Adema 56) eig. Fa. F. Dekker. Een typisch, leuk, nog jeugdig aandoend pink. lc Juweeltje 2 (Rudolf Siccama) fokker-eig. C. Boer, Axel. Goed type, iets gespannen, rijk behangen en banden iets lang. ld Fietje 37 eig. Fa. F. Dekker. Een dochter van de Pref Adema 31 v. d. Woudhoeve. Gelijnd, vrij typisch en mals met wat fijne en iets slappe benen en ge wone kop. le Sijtje 113 (v. Skyldumer Gerard Dia mant) eveneens van Fa. Dekker. Goed ontwikkeld en evenredig gebouwd, kruis kon wat fraaier. Na deze kopgroep zakte de kwaliteit wat vlug af. la Nelly (v. Ornea Adolf) fokker-eig. A. L. Scheele. Deze kleindochter van Nellie 10 is een goed ont wikkelde pink van goed type met een voldoend ge vulde bovenbouw, lb Pietje 22 (v. Amarilla Gretha's A. K. A. 2) fokker-eig. J. M. Ferket, Clinge. Evenals bijna al haar halfzusjes van vaderszijde: Goed ont- melktekenen: uieraanleg en speenstand lijkt goed; Algemeen voorkomen. In het algemeen diepe vrij malse met matige bovenbouw en achterhand. Uniformiteit: wat onregelmatige groep van ma tig type. 3. LYTSE RUDOLF, eigenaar K. I.-Vereniging West Zeeuws-Vlaanderen VAN deze stier werden te Oostburg 38 vaarzen, geb. tussen 1-10-1961 en 27-4-1962 voorge bracht. De kwaliteit van het exterieur van deze dieren is als volgt omschreven; Exterieuronderdelen kop: in de regel goed gevormd; horens: fijn, over het geheel goed geplaatst; borst en hals: vlot goed, mooi aangezet; schoft en schouders: in het algemeen goed aange sloten, bij een klein aantal dieren wat steil; ribben en flanken: diep en voldoende gewelfd; rug en lendenen: goed gelijnd en gevuld; kruis: bij een groot aantal minder vlak; dijen en schenkels: goed van lengte, soms wat rijk gespierd; staart, staartstuk en banden: goed ingeplant, soms wat zwaar; ledematen: goed ontwikkeld, soms wat frans en sabel huid en haar: huid kan over het algemeen wat soe peler, mooie haarkleur; uieraanleg: lijkt wel voldoende. Algemeen voorkomen. Voldoende evenredige en ontwikkelde dieren van vrij goed type met goede diepte en enige bemerking op kruis en benen. Uniformiteit: goed. Door de betreffende K. I.-verenigingen werd vol. ledige medewerking aan dit afstammelingenonder- zoek verleend. Goes, 23 okt. 1963. Ir. W. L. HARMSEN. - De Kampioenkoe te Axel Kuyk Dirkje 126, 401737 K.S. Pref. Stammoeder geb. 2 april 1953 Eigenaar: W L. den Hamer te Axel Foto's J. H. Lantinga. Rubriek 9. Vaarzen, geboren tussen 30-6-'62 en l-l-'63. wikkeld, typisch met snit, doch iets armgespierda bovenbouw. Rubriek 10. Melkvaarzen, hoogstens 6 mnd. gekalfd, geboren na 30 juni 1960. la Bleske 91 (v. Haskera Onverwacht). Eig. C. de Feyter. Voldoend ontwikkelde melkvaars van goed type met wat eenvoudige schouders en iets kleine spenen, lb Jopie 27 (v. Amarilla Renske's Toe komst) eig. C. Suy, Koewacht. Vrjj goed type met wat gewone bovenbouw, lc Fabiola eig. E. de Vliegher, Koewacht. Voldoende type. Rubriek 11. Melkvaarzen, geboren na 30 juni 1960, langer dan 6 mnd. gekalfd. Goed klasje, waarin de Rudolf Siccama-dochters meetelden, la Grietje (v. Rudolf Siccama) fokker- eig. J. C. L. Schout, Sint Jansteen. Reeds bekend van Koewacht 1962 en de Z. L. M.-tentoonstelling in Kruiningen, waar zij ook haar concurrenten achter zich liet. Gevuld, typisch en mooi harmonisch ge bouwd. lb Siccama's Juweeltje (v. Rudolf Siccama) fokker-eig. C. Boer, Axel. Typisch en gevuld, iets plat. lc Spuidijker Beatrix 8. Fokker-eig. J. Goos sen. Deze dochter van de in de streek zeer bekende Rooske's Rut Adema is goed ontwikkeld en goed van type. Zij kon iets fraaier gelijnd zijn en de benen zijn niet te krachtig, ld Beatrix (v. Rudolf Siccama). Fokker-eig. L. J. v. d. Wege, Axel. Goed type, iets sabelbenig. le Juweeltje (v. Friso Wouter 2) eig. Iz. de Feytervan Hoeve, Zaamslag. Vrij typisch, kruis en uier wat gewoon. (Zie verder pag. 923.) AP 26 september werd de Rundveefokdag te Axel gehouden, waarvoor door 27 inzenders 108 dieren waren ingeschreven. Dp organisatie was goed en de nieuwe actieve secretaris, de heer C. de Feij- ter bleek alles tot in de puntjes te regelen. Hoewel Axel over het allerbeste tentoonstellingsterrein in Zeeland beschikt, wordt deze Fokveedag gehouden op het Marktplein, hetgeen voor de show van rundvee, vanwege de niet veerkrachtige bodem enigszins behelpen is De kwaliteit van het vee werd ongunstig beïnvloed door het niet inschrijven» of achterblijven van enkele der beste stallen, alsmede door verlies van enkele beste koeien van stal ..Duboishoeve", Nieuw en uitstekend geslaagd was het combineren van de Fokveedag met de afstam melingenkeuring van Rudolf Siccama.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13