De maand Mechanisatie- nieuws r 918 AARDAPPELEN SUIKERBIETEN WINTERTARWE VOEDERBIETEN OP HET ZEEUWSE Door W. P. NOORï Ford's nieuwe Super Dexta met 44,5 PK Deutz D 40 L ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD UET bietenrooien is in de achter ons liggende weken goed opgeschoten, zodat er deze maand tijd moet zijn om de grond op wintervoor te ploegen. Wanneer we achterom kijken, dan kunnen we zeggen dat de mechanisatie behoudens goed weer, enorm veel vermag. Als we terug denken aan eind augustus en ons nog even in gedachten halen hoeveel tarwe en ook zomergerst er toen nog op stam stond, zouden we niet hebben durven denken dat er eind oktober al weer volop wintertarwe staat te groeien, de aardappels geborgen en de suikerbieten ook voor een groot gedeelte alweer gerooid zijn. In een korte periode kan men, steunend op goede machines met een grote dagcapaciteit, hetzij in eigen beheer of in gecombineerd gebruik of van de loonwerker, een achterstand in de oogst zeer snel inhalen. Deze mechanisatie met vaak zeer zware oogstwerktuigen vergt echter veel van de struktuur van de grond. De gehele bodembehandeling zal dan ook gericht moeten zijn op het behoud van een goede bodem- struktuur. Aan de grondbewerking zal veel aandacht besteed moeten worden, terwijl daarnaast de voorziening van de grond met organisch materiaal en/of kalk niet uit het oog verloren mag worden. TIE aardappelen zijn gerooid en behoeven voor- zover ze in een luchtgekoelde bewaarplaats opgeslagen zijn weinig zorg. De opgeslagen par tijen zullen nu allemaal wel droog geblazen zijn met de ventilator, zodat verder ventileren, vooral in partijen die vrij van ziek zijn, zoveel mogelijk moet worden vermeden. Bij te sterk ventileren kunnen ze te sterk indrogen, waardoor er ge wichtsverlies optreedt en ook de schil van de aard appel een minder mooie kleur gaat aannemen. Dus alleen dan ventileren wanneer de temperatuur van de buitenlucht 2° of meer lager is dan de binnen- temperatuur. Anders is het gesteld met die par tijen die niet vrij zijn van ziek. Deze zullen vrij regelmatig geventileerd moeten worden om zo doende de in natrotovergaande aardappelen ge legenheid te geven op te drogen. De goede partijen kunnen deze maand voorzien worden van een kiemremmingsmiddel voorzover ze tot laat in het voorjaar bewaard moeten blijven. De aardappelen die in de kuil bewaard worden, vragen extra zorg aangezien vele partijen niet vrij zijn van ziek. Omzetten, uitzoeken en eventueel poederen en wederom voorzien van goed droog dekstro kan ze voor winterbewaring geschikt maken. Deze be waarmethode die vooral op de kleinere bedrijven nog veel wordt toegepast, maakt het produkt vaak onnodig duur en riskant i.v.m. broei en vorst- schade. In het gebruik van plastic als afdekmate riaal schuilen ook gevaren die terdege onder ogen gezien moeten worden. Als de partij niet ziektevrij is, kan door afsluiting met plastic zeer zeker een broei, en rottingsproces aan de gang gebracht worden. Het kleine bedrijf beshikt meestal niet over vol doende schuurruimte om zelf aardappelen onder dak te bewaren, doch in coöperatief verband is veel mogelijk. Praat hierover eens met kollega's en probeer zo snel mogelijk van de kuilbewaring af te komen yOORZOVER de suikerbieten nog niet gerooid zijn, zal hiermede snel doorgegaan moeten worden, want hoe vlugger uit de grond hoe ver der het land op wintervoor geploegd kan worden. Dit geldt speciaal voor de zwaardere gronden. Hebt u al gezien hoeveel gemak uw buurman dit jaar van zijn verharde stortplaats voor bieten heeft ge_ had? Bekijk dan nu alvast waar een soortgelijke plaats volgend jaar bij u zal komen te liggen. yELE percelen wintertarwe staan er thans al prachtig voor. Velen zal de lust bekruipen Hier ziet U een drierijige bietenrooier aan het werk in de Wilhelminapolder. De drie mannen die achter de rooier lopen rapen de bieten op die de machine opzij schuift of verliest. om deze maand als het weer gunstig is nog maar een perceeltje wifttertarwe te zaaien. Vooral als het bietenland zich gemakkelijk laat ploegen en dit anders toch maar voor zomergerst bestemd zou zijn. Het is echter beter om nu met deze zaai te wachten tot december. U let bij late zaai toch ook wel op de rassenkeuze? l|ET areaal van dit gewas wordt ieder jaar min- der; begrijpelijk, want per ha vraagt de voe derbiet vanaf het zaaien tot het moment waarop het produkt in de koeienmaag verdwijnt enorm veel arbeidsuren. Veel arbeidsuren maakt een pro dukt in deze tijd duur. Wees dus zuinig met dit dure voer en zorg dat er zo weinig mogelijk ver loren gaat door broei en rotting. Als er na 1 april nog voederbieten gevoerd moeten worden, zou een kiemremmend middel voor dit gedeelte van de partij k. Een goede aansluiting en een gesloten ligging van de jaar een regelmatig zaaibed Dezer dagen werd door Ford Nederland een nieuwe uitvoering van de Super Dexta geïntrodu ceerd met een motorvermogen van 44,5 pk (B.H.P.), 5 pk meer dan het vorige type Super Dexta ont wikkelde. De motor is uitgerust met een mechanische regulateur, waardoor het toerental van de motor zich onmiddellijk aanpast aan verschillen in de belasting. Aan het hydraulisch systeem met automatische diepteregeling en gewichtsoverbrenging op de achterwielen werden geen wijzigingen aangebracht. De trekker is standaard uitgerust met de bij- «onder comfortabele „zweefzitting". H. C. L. Sieberg N.V. te Amsterdam de mede dat de Deutz fabrieken nu een trekk D 40 L hebben uitgebracht, licht in gewicht, 1600 kg incl. de complete regelhefinricht voorzien van de sterke 3 cilinder luchtgi 2,5 1 Deutz motor met een vermogen van 35 2150 omw./min., die ook reeds in de zw; voorganger, de D 40 S van ruim 2000 kj gebouwd. Deze trekker heeft een wisselbak met snellingen vooruit en 2 achteruit. Twee eir brengingen zijn leverbaar, die de trekker maximum snelheid van 20 óf van 27,5 km/u In standaarduitvoering wordt de D 40 L g met o.m. doordraaiende aftakas, differ* grendel, verstelbare spoorbreedte voor en onafhankelijk geveerde voorwielen, trekhakt en achter. De hydraulische hefinrichting wei automatische gewichtsoverdracht, positie- ei krachtregeling. De bediening vindt met slee] handle plaats. De hefinrichting kan met regelventielen uitgerust worden, waardoor i kaar onafhankelijke bediening van andere h lische apparaten (b.v. hydraulisch geheven balk, voorlader) mogelijk is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 10