TUINBOUWKLANKEN 894 CONCENTRATIE VAN VEILINGEN ALGEMEEN BELANG BLOEDLUISBESTRIJDING IN DE HERST Ir. Knottnerus in Algemene Vergadering K. N. L. C. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD jVE gebeurtenissen op en rond de fruitbedrijven in ZUID-BEVELAND zullen wel niet veel verschil- lén met die van andere Zeeuwse gewesten. Her kavelingen zijn van geen nut voor de praktische fruit teler. Er worden in de vakliteratuur reeds te veel algemeenheden geplaatst. Verhalen over niet te vroeg plukken, doorplukken, goede ziektebestrijding toepassen, komen zo veelvuldig voor, dat men geneigd is ze als kennisgeving aan te nemen. De redactie van „De Fruitteelt" mag dan misschien zaken als N-bemesting; bodembedekking, gebrek aan goed fruit, nadrukkelijk stellen, men weet dan in ieder geval waar men aan toe is. GRAAG zouden ook wij in deze trant enkele ge dachten doorgeven: 3e. U bent aan Uzelf verplicht door te plukken, omdat bijvoorbeeld lOOo kg appels J 30 kosten bij één keer plukken. In twee keer plukken kos ten ze 50.20,verschil ofwel 2 ct. per kg komt er altijd uit aan gewichtsvermeerde ring en kwaliteitsverbetering. 2e. Alleen handelsrijp fruit wordt het best gewaar deerd. Ongeacht de prijsvorming dienen we dan ook ons fruit in die staat aan te voeren. De goede prijzen voor harde en groene produkten zijn voor de fruitteelt in z'n geheel bezien kattegespin. 3e. Als U prijs stelt op goed gekleurde vruchten moet U a. de bomen zó snoeien dat er alleen buiten kant aan zit; b. met Tuzet spuiten; c. geen Captan gebruiken, of het moet nood zakelijk zijn legen gloeosporiumrot; spuiten tegen late val met Obsthormon in plaats van Rhizopon B (zie Berichtenblad van Noord-Holland, N. O. P. en Rijn- en t Amstelland). Obsthormon had de kleuring sterk bevorderd. 4e. Indien U plantplannen hebt: Op alle grond, die niet uitnemend is, geen type IX. Plant geen rassen waarover U twijfelt. Mutaties van Goudreinette zijn o.a. de volgende: Btcling. De zwak groeiendstc, vruchtbaarste en gekleurste. Vorm en kleur doen weinig meer aan Goudreinette denken. Lambrechts staat tussen Rieling en Verheul in. Verheul. Flinke groei, redelijk vruchtbaar, de mooiste appel. Een gewone Goudreinette met mooie blos. AP THOLEN staat het gladiolenrooien thans in het middelpunt der belangstelling. Nadat eerst de kralen gerooid zijn, komen de groter opgeplante maten aan de beurt om gerooid te worden. Om even bij de kralen stil te staan, dit levert mooi plantgoed op in verschillende soorten en komt zelfs de maat 10 en 12 voor. Maar over het algemeen ge nomen is het wat aan de fijne kant. Echter wel ge zond en dat is zeer belangrijk. E.e.a. is wel to dan ken aan het feit dat men de kralen van te voren een warmwater-behandeling heeft gegeven. Nadat het allemaal zo laat is gaan groeien, is dit beslist geen tegenvaller. Het plantgoed is momenteel peperduur. Wat de grotere opgeplante maten betreft, kan men wel zeggen dat het met de groei van de bol len veel is meegevallen. Door het gewas regelmatig te sproeien is de groei er in gebleven en valt de dichte groei niet tegen. De kleinere opgeplante maten komen echter min der aan hun trekken, dan in een vroeger gunstiger groeijaar. De prijzen zijn nog steeds zeer gunstig te noemen. Bij nog mooie oogstdagen en voor de laatste soor ten nog mooi najaarsweertje zal de gladioienoogst zo op het eerste gezicht dit jaar niet tegenvallen. De rooidemonstratie op St. Annaland is voor vele gladiolenkwekers een tegenvaller geworden. De eenvoudige lichters werkten stuk voor stuk goed, hoewel er natuurlijk wel eens wat op te merken was, maar het is duidelijk wanneer men rustig te werk gaat en alle aandacht hier aan besteedt, welke die werk toekomt, kan men het gladiolenrooien door deze handeling veel verlichten. Aller ogen waren echter gericht op de ,.Hola"- rooier, die het werk volledig uit onze handen zou kunnen nemen, maar dit bleek voor velen een teleurstelling, zeker voor de mensen die helemaal uit het noorden waren gekomen om dit wonder te bezichtigen. Het systeem als zodanig lijkt ons wel gunstig, maar aan verschillende punten moet door de fabrikant nog veel aandacht worden geschonken. In de eerste plaats een goedwerkende machine te leveren, hetgeen betekent de rijsnelheid aan te pas sen aan de werksnelheid van het plukwiel. En de afvoerinrichting zodanig te wijzigen dat het een dubbele capaciteit krijgt van de huidige aange brachte afvoerinrichting. Naar we vernemen, is men er alsnog in geslaagd zodanige veranderingen aan te brengen, dat men nu van een goed werkbare machine kan spreken. Jammer voor de organiserende verenigingen, dat dit zo op een desillusie uitliep, dat is beslist hun bedoeling niet gewenst. Er schijnen echter zo'n twintig Hola-rooiers verkocht te zijn, dus enige service van de leverancier zal toch wel op zijn plaats zijn, opdat deze machine voor beiden tot een goed resultaat leidt. IN een rede gehouden by de opening van een 4 nieuw schoolgebouw van een lagere tuinbouw school in het Westland heeft de Minister van Land bouw er op gewezen dat zich in de afzet van de produkten één van de meest actuele problemen van de tuinbouw in de afgelopen 10 a 15 jaar een duidelijke ontwikkeling heeft voorgedaan. De vraag naar grotere hoeveelheden produkten van uniforme kwaliteit neemt toe. Dit betekent dat het aanbod hieraan moet beantwoorden, zodat ook een grotere concentratie van het aanbod aanbeveling verdient. De concentratie van veilingen zou ten zeerste zijn toe te juichen en moet een algemeen belang bij uit stek worden genoemd, aldus de minister. Fruitteelt ic enk IN het najaar kunnen bloedluizen nog lang door- gaan.met sap uit de bomen te zuigen. Hierdoor ontstaat een algehele verzwakking van de boom en worden kankerachtige knobbels (bïoedluiskan- ker) veroorzaakt. Bovendien vormen de door bloedluizen veroorzaakte wondjes invalspoorten voor de nectriakanker. Neem. indien nodig, dus maatregelen. Een gunstig moment hiervoor is o.a. de periode na de pluk; de bladstand is over zijn fleur heen en het is dan gemakkelijker de bloed- luiskolonies te raken. (Vervolg van pag. 893.) De andere zijde van het vraagstuk, n.l. de ont wikkeling, blijkt nog veel moeilijker te zijn. Ir. Knottnerus wees op de uitgebreide voorlich tingsdiensten, de boerenleenbanken, de Borg- steliïngsfondsen enz., die de land- en tuinbouw ten dienste staan bij de voorlichting en financiering en zag voor het ontwikkelingsfonds de taak nieuwe werkwijzen te introduceren. Als voorbeeld noemde spreker het trachten te komen tot Coöperatieve Veehouderij en samen werking vormen in de landbouw. HET MELK PRIJSBELEID 70LANG de werkzaamheid van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds niet behoorlijk op gang is gekomen en zelfs daarna zal de prijspolitiek het belangrijkste middel zijn en blijven om de ont wikkeling van de landbouw in goede banen te leiden en om de werkers in de landbouwbedrijven aan een redelijk inkomen te helpen. De melkprijs is daarbij een van de belangrijkste criteria van het te voeren landbouwbeleid. Het is daarom, dat de melkprijs voor hét komende jaar met zoveel spanning is tegemoet gezien en het is ttaarom, dat de georganiseerde landbouw de melk prijs ziet als een criterium voor de gehele land bouwpolitiek van de regering, aldus ir. Knott nerus. Dit jaar is de spanning haast nog groter geweest omdat van deze nieuwe regering en deze nieuwe minister van Landbouw ook een nieuw landbouw beleid werd verwacht. De afgelopen jaren waren gekenmerkt door een bijzonder schriel beleid, waarbij getracht werd de prijzen zo laag te hou den als maar enigszins mogelijk was om de schat kist te ontlasten en vooral ook om dé kosten van levensonderhoud laag te houden. Geen van twee- en is in belangrijke mate gelukt, maar wel is het gelukt de Nederlandse boeven bij te brengen, dat er belangrijke groeperingen niet veel invloed in Den Haag kans zien het boereninkomen naar be neden te drukken. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik persoonlijk wel vaak getwijfeld heb of het inder daad met voorbedachten rade is geschied of dat men serieus in de toepasbaarheid van economische theorieën heeft geloofd. Het zal een hele toer zijn nu het vertrouwen van de boerenstand in de regering zo volledig is verbroken dit weer te herstellen. De nabetaling over 19621963 houdt een erkenning in van het feit, dat het landbouwbeleid het vorige jaar hoogst onvoldoende is geweest. Het was echter psychologisch beter geweest wanneer de regering dan de wensen van 't Land bouwschap tegemoet was gekomen. Deze wensen waren niet overdreven; immers men ging uit van de prijs die een jaar geleden was gevraagd en daarbij was dus in het geheel geen rekening ge houden met de bijzonder moeilijke omstandighe den van het melkjaar 19621963. Ook voor de ver houding boer ens tand-Landbouw schap-regering zou dit bijzonder gunstig zijn geweest. Ditzelfde geldt eigenlijk ook voor de afwijking welke de regering voor dit jaar van het Landbouwschapstandpunt heeft menen te moeten doen. Nu de minister van Landbouw had voorgesteld om het melkprijsjaar te verschuiven van 1 novem ber tot 1 april en dit voornemen ook heeft uitge voerd was het inderdaad bijzonder moeilijk om over deze 5 maandelijkse periode een zodanige melkprijs te krijgen als verantwoord mocht wor den geacht De berekeningen van het L. E. I. heb ben steeds betrekking op een vol jaar. Het is ech ter aan een ieder bekend, dat de mogelijkheid van uitbetaling in de winter groter is dan in de zomer maar daartegenover staat, dat de kosten in de winter aanzienlijk hoger zijn dan in de zomer. Zie ik het goed dan is de aanleiding tot het verschil tussen het nünistcrie en het Landbouwschap ge legen in het feit, dat de te verwachten zuivel- waarde verschillend wordt beoordeeld. De ambte naren van het departement hebben hier kennelijk hogere verwachtingen van dan de economen van het Landbouwschap. Ik meen te moeten constateren, dat de huidige beslissing een groot psychologisch risico in zich bergt en ik hoop, dat de regering dit zal beseffen en dat zij bij haar volgende besluiten dit niet zal heihalen. Ik hoop ook dat het goed begrepen wordt niet alleen door de minister van Landbouw maar door het gehele kabinet, dat deze tevi'edenheid met de ombuiging van het beleid niet zal mogen worden uitgelegd als een ook wel tevreden zijn met de uiteindelijke resultaten. Ik geloof ook, dat de minister van Landbouw wel zal weten, dat een verhoging van 2 cent op de melkprijs de boer van vandaag niet in de rij zet van de deelnemers in de welvaart en ook nog niet in de rij van zijn Europese collega's. Ik meen echter in de huidige beslissing begrip te zien voor deze feiten en ik hoop daarom ook dat de besprekingen welke mo menteel gaande zijn op het gebied van lonen en prijzen het kabinet aanleiding zullen geven hier nog een beter begrip voor te tonen. Het ziet er naar uit, dat de resultaten van deze besprekingen ons kunnen leiden naar een periode van terug slag in de economische èxpansie en onder die om standigheden is het weer wèl belangrijk, dat de kosten van levensonderhoud niet stijgen. Onder de huidige omstandigheden is het zelfs zo, d^t het rechttrekken van de onevenwichtigheid van de economie een noodzakelijke voorwaarde is ter be geleiding van de loonsverhogingen. Het Is immers niet zozeer de verhoging; van de koopkracht welke noodzakelijk is maar het is het ontlasten van de ondernemingen van hun excessieve winstmogelijkheden. Niets ligt dan meer voor de hand dan dat tegelijkerlyd de toch voor onze totale economie noodzakelijke landbouwondernemingen van hun verlies worden afgeholpen. De volgende week komen wij nader terug op hetgeen ir. Knottnerus in zijn rede omtrent hat Landbouwschap, naar voren bracht. Plaatsge brek staat ons niet toe. hier deze week aandacht aan te besteden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6