Dagelijks Bestuur Z.L.M. acht VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouu en Veeteelt in Zeeland Rijksbijdrage Deltawerken van 95 noodzakelijk. Drastische verhoging suikerbietenprijs dringend nodig. Geen achterstand beloning in land- en tuinbouw Strengere eisen voor vermeerderingsbedrijven stek- bieten gewenst. Verlaging bedragen Cultuurtechnische Werken Zeeland teleurstellend. IN MEMORIAM JAC. DE FEIJTER Frankering bij abonnement: Terneuzen 51e Jaargang No. 2703 DIJ de aanvang van de op maandag 21 oktober gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. hoorde de vergadering staande de woorden van de voorzitter ir. M A. Geuze aan, ter gedenking van het over lijden van de heer Jac. de Feijter te Hengstdijk aan. „Met de heer De Feijter is een zeer beminnelijk mens van ons heengegaan, die reeds veel had gedaan voor -de streek en van wie nog veel mocht worden verwacht", aldus de voor zitter. „Hij laat een lege plaats in onze organisatie en onze'harten achter". ONTWERP BIJDRAGEN WET DELTAWERKEN OP verzoek van het bestuur werd door enkele Zeeuwse dijkgraven een nota samengesteld over het ontwerp bijdragenwet Deltawerken. Deze nota, bevattende enkele kritische kanttekeningen bij het ontwerp-wet, alsmede enige schriftelijke opmerkingen van andere zijde vormen een onderwerp van uitgebreide besprekingen in deze bestuursvergadering. Het bestuur der Z. L. M. acht de nota van de dijkgraven van zeer groot belang voor geheel Zeeland en de kustverdediging van geheel Nederland. Eén van de belangrijkste punten in het wetsontwerp is de verdeling van de kosten van uit voering van de Deltawerken. Het bestuur der Z. L. M. was van oordeel dat een belangrijk hogere bijdrage dan 75 in de kosten van uitvoering van deze werken van hei rijk noodzakelijk is. Belangrijk voor Zeeland is voorts de inbouw van een goede 2e kering en de herziening van de wet op de Calamiteuze-polders, er van uitgaande dat bij deze herziening soulaas voor de extra lasten zal worden geboden. Gezien het nationale belang van deze bijdragenwet en het feit dat voor de niet Zeeuwse ge bieden de herziening van de Wel van 1870 geen voldoende oplossing kan bieden, kwam het be stuur tot de konklusie dat een rijksbijdrage van 95 noodzakelijk moet worden geacht. Ten aanzien van de afschrijvingstermijn van de hoogwaterkeringslasten was het bestuur van oordeel, dat naar 20 jaar zou moeten worden gestreefd, daar de waterschappen ongetwijfeld, gezien de snelle ontwikkeling, na die tijd en misschien zelfs binnen de genoemde termijn voor nieuwe werken van belangrijke omvang zullen staan. Op de vraag of de waterschappen in de toekomst niet zo zwaar zullen worden belast, dat beter over dracht van de zeeweringen in Rijksbeheer kan plaatsvindene wordt er o.a. op gewezen dat er geen enkele zekerheid is dat het Rijk dan lagere lasten aan ingelanden zal opleggen. Het bestuur aanvaardde behoudens enkele kleine punten, die nog nader beraad vragen, de besproken nota. De nota zal aan diverse instanties worden toegezonden. AKKERBOUW IN verband met de huidige suikerprijs en het teruglopen van het suikerbietenareaal in het Zuid-Westen onderstreepte het bestuur nog eens duidelijk de reeds eerder genomen conclusie dat een drastische verhoging van de bietenprijs van ten minste ƒ10,/ton dringend noodzakelijk is. Uit de sektor van de granen kon gemeld worden, dat de afzet van de goede tarwe geen aanleiding geeft tot klachten, terwijl ook die van schottige tarwe redelijk verloopt. Ten aanzien van het mengpereentage werd de verwachting uitgesproken dat dit percentage weer hoog zal zijn, gezien de veranderingen op de wereldmarkt. In Brussel bestaan er plannen om voor het ko mend jaar ineens tot één Europese graanprijs te komen. Het niveau van deze Europese prijs aldus deze gedachten zou lager moeten liggen dan de Duitse, maar hoger dan de Franse en Nederlandse graanprijs. Men vermoedt, dat één en ander voor de verdelingsprodukten een prijsstijging van om streeks 15 zal gaan betekenen. Uiteraard be staan er van Duitse zijde bezwaren tegen deze Europese graanprijs. Maar ook van Franse zijde is men bang voor de consequenties. Met name een te sterke toeneming van de produktie en een on dergraving van de juist ingevoerde stabilisatie- politiek door de Franse overheid moet worden ge vreesd. De vergadering was van mening, dat eventuele besluiten in Brussel in sterke mate zullen afhan gen van de politieke bereidheid om,tot overeen stemming te komen. In dit stadium is hier nog niet veel van te zeggen. Het bundelen tot één be slissing van zovele belangrijke voorstellen lijkt ook voor ons land levensgevaarlijk. Ten aanzien van liet vlas weid er op gewezen, dat, indien bij export een onvoldoende dekking door bonnen mocht bestaan, aanvulling van deze bon nen (tegen betaling) mogelijk is. De aanvraag hiervoor moet ingediend worden bij de P. V. C., Westwal te Goes. TUINBOUW F|E heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat dc afzet van de tuinbouwprodukten over het al gemeen bevredigend genoemd kon worden. In de groentesektor is een redelijke aanvoer op dit mo ment. De afzet van appels en peren is normaal. De vraag voor appels is wat zwakker geworden. Hoewel de uitzaai van uien nogal is toegenomen, in de afzet op dit moment bevredigend te noemen. De oorzaak ligt hier vermoedelijk in de nogal wat afwijkende opbrengsten tussen de diverse percelen. Een gevaar voor een fe grote produktie ten ge volge van mechanisatie is evenwel niet denkbeel dig. De prijsontwikkeling van het Zeeuwse hard fruit t.o.v. die in andere gebieden moet in door snee goed genoemd worden. Wel heeft het fruit in Zeeland wat geleden door het slechte weer. W ERKGEVERSBEL ANGEN TEN aanzien van de huidige ontwikkelingen op loongebied was het bestuur van oordeel dat dit ook ook voor dc landbouw tot belangrijke con sequenties zal leiden. De land- en tuinbouw mag namelijk niet achterblijven in deze ontwikkeling bij de rest van het bedrijfsleven. De vergadering (Zie verder pag. 891.). EEN schok ging zaterdagavond door het land van Hulst, en door geheel Zeeland, bij het vernemen van het berieht dat de heer Jr. de Feijter, van het Vogelfort, door een ongeluk om liet leven was gekomen. Later op die avond, toen wij ijlings een bezoek brachten aan zijn diepbedroefde en geschokte vrouw en het doodsvertrek binnen mochten treden, stonden wij als aan de grond genageld, en toen pas drong de volle omvang van dit droevige gebeuren tot ons door. Ko de Feijter, ons aller vriend, was niet meer. Reeds vanaf 1945 maakte hij ononderbro ken deel uit van ons kringbestunr. In al deze jaren heeft niet alleen ondergetekende, maar ook ons gehele bestuur op de meest aange name wijze met hem mogen samenwerken. Het was vooral aan zijn wel zeer aantrekke lijk en joviaal karakter te danken, dat ons bestuur al spoedig één grote vriendenkring werd. Hij bezat, als geen ander, de gave met iedereen om te kunnen gaan. Het was hier door dat hij zeer veel voor onze organisatie heeft kunnen en willen doen en ieders waar dering genoot. In het bijzonder denken wij hierbij aan zijn bestuurslidmaatschap vanwege onze kring fit de kommissie Verzekeringen der Z. L. M., waarvan hij de laatste jaren vice-voorzitter was, en de vertegenwoordiging namens de kring in «le afdeling YVerkgeversbelangen der Z L.M. Buitengewoon grote aktiviteiten heeft hij bij de ruilverkaveling Stoppeldijk ontplooid, eerst bij de voorbereiding, daarna in de eigen lijke uitvoering daarvan. Nadat de over ledene reeds ervaring had opgedaan in de vroegere plaats gehad hebbende ruilverkave ling van de Paiiluspolder, waar hij de grote verbeteringen had gezien en ondervonden, kreeg deze mooie zaak zijn grote liefde. Voor dit werk heeft hij zich geheel ingezet. Met zijn grote liefde voor deze zaak, zijn prak tische kennis ter zake, gepaard met zijn ka raktereigenschappen was hij een wel zeer waardevol lid van de plaatselijke kommissie, waarin hij de funktie van vice-voorzitter be kleedde. Helaas heeft hij de voltooiing van dit werk niet meer mogen beleven. Een eenvoudige, maar grote Zeeuws- Vlaanise boer is van ons heengegaan, die wij niet zullen vergeten. Een lege plaats in onze kring, een lege plaats in ons hart laat hij achter. En als vanzelf gaan onze gedachten uit naar zijn achtergebleven vrouw en zijn familie. Daar is de lege plaats toch het aller ergst. Wij wensen haar en de haren sterkte toe en kracht om deze zware slag te kunnen dragen. Moge Ko de Feijter in vrede rusten. J. W. SUHEELE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1