TL lU.UWl Een nieuw seizoen begint Kort verslag van de Streekraad Walcheren op 7 oktober 1963 DE OIVEH VA N 18 7 9 P. J. G. KALVEROPFOKWEDSTRIJD WALCHEREN KRING WEST ZEEUWS-VLAANDEREN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NAAR DE WEENSE IJSREVUE DERDE DRUK VAN „KEN UW DORP" VERSCHENEN LEVENSVERZEKERING - PENSIOENCONTRACTEN VRIJDAG 25 OKTOBER 19«3 t?v k ftO a^sc^e^ nemen van de zomer staan we nu weer A aan het begin van een nieuw seizoen voor het ver enigingsleven. De winterprogramma's in de diverse afdelin gen zijn opgesteld, eventuele data vastgesteld; alles is dus nu klaar voor de start. Een goede start en een. geslaagd en vlot verloop van dit seizoen zijn echter niet alleen afhan kelijk van een met zorg opgesteld programma, maar voor het belangrijkste deel van het enthousiasme en interesse van de betreffende leden. Een vereniging kan pas werkelijk goed draaien als de leden zelf beseffen dat hun actieve medewerking van het grootste belang is, niet alleen in het belang van de ver eniging maar ook in het belang van henzelf. De jeugd heeft de toekomst, maar om in deze toekomst te kunnen slagen dient ze er zich terdege op voor te bereiden. Het bieden van de helpende hand bij deze voorbereiding is juist wat de P. J. G. zich tot taak heeft gesteld. Het is echter altijd moeilijk iemand met iets te helpen als diegene deze hulp absoluut niet wil of er zich niet van bewust is deze hulp nodig te hebben. Daarom is het dat wij U vragen: „Helpt het programma, dat door uw afdeling is opgesteld, te doen slagen door uw aanwezigheid. Weest U er zich van bewust dat ook U er bij hoort. Houdt de avonden, waarop de programmapunten vallen, vrij en zorgt dat U er bij bent." Maar bedenk bovenal: „Niet alleen de P. J. G. heeft U nodig, maar ook U hebt de P. J. G. nodig." F. D. yOORZITTER K. Oele kon tot zijn genoegen een groot aantal afdelingsbestuursleden ver welkomen. Uit deze goede opkomst blijkt dat de Afdelingen ook in streekverband iets verwachten en georganiseerd willen zien. Ook was een deputatie van het Provinciaal Be stuur aanwezig, bestaande uit de heren F. A. Dees, voorzitter, T. H. C. van Arenthals, vice-voorzitter, A. M. D'Hont en L. A. Nobels, secretaris. Het was voor de aanwezige bestuursleden prettig om met het nieuwe Dagelijks Bestuur van de P. J. G.Z. te kunnen kennismaken. Hierdoor wordt de afstand AfdelingsbestuurProvinciaal bestuur verkleind, wat voor onze organisatie van enorm belang is. We zijn immers allen jongeren, die door samenbun deling van krachten een hechte eenheid moeten vormen. De Voorzitter feliciteerde de heer A. de Visser uit Aagtekerke met zijn behaalde succes op de Lan delijke Veebeoordelingswedstrijd te Linschoten. De heer De Visser vertelde het een en ander over deze wedstrijden. De Streekverbetering Walcheren zal 25 °/o subsi die verlenen op cursus- en reiskosten van deel nemers aan de 4-weekse Volkshogeschoolcursus in januari 1964, wat voor velen een extra stimulans kan zijn om aan die cursus eens een bezoek te brengen. Het Provinciaal en het Streekbestuur hopen dat er voor de kaderdagen, die van 2426 januari zul len worden gehouden op de Volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rockanje, van elke afdeling min stens één deelnemer zal komen. ALS nieuwe Streeksecretaresse en -penningmees- teresse werden resp. gekozen mej. M. de Witte en mej. N. de Visser, die hun benoeming onder ap plaus aannamen. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat zij hun beste krachten aan de streek Walcheren zullen geven, waardoor de streek niet zal verdorren, maar steeds kleurig en fris voor de dag zal komen. Besloten werd om, in plaats van het voorgestelde ledenweekend, een vormingsdag te organiseren, om dat een weekend voor verschillende leden prin cipiële bezwaren met zich brengt. „Doen kunnen we alles maar dan ook allen samen". Ook zal een droppingsavond worden georgani seerd, terwijl ook de veebeoordelingswedstrijd weer wordt gehouden. Geprobeerd zal worden per af deling minstens 2 deelnemers te krijgen. PEN voorstel om een eigen ledenblad uit te geven moest worden geschrapt, omdat zowel de leden als het prov. bestuur liever zien dat de „Plattelandsjeugd" gevuld wordt met nieuws uit de afdelingen en streken. Voor Walcheren werd een „driemanschap" samengesteld, dat zal trachten nieuws te vergaren voor de Plattelandsjeugd. Er zal naar worden gestreefd een korfbaltwaalf tal te laten uitkomen op de Provinciale Sportdag 1964 te Goes. Veel aandacht zal besteed worden aan uitwisse ling, o.a. met de streek Noord-Beveland en een Streekverbeteringsgebied buiten de provincie. In Aagtekerke en misschien ook in Koudekerke zal een cursus „Spreken in het openbaar" worden gegeven, waaraan ook leden van andere afdelingen kunnen deelnemen. UIERNA werden de afdelingsjaarprogramma's behandeld. Hier en daar bleek dat men alles goed in gedachten en op papier had, maar dat er weinig datums waren vastgesteld zodat noch leden, noch 't streekbestuur of provinciaal bestuur hiermee rekening kunnen houden. Vaststelling van datums is een kwestie van vroeg beginnen en de eventuele sprekers uitnodigen. Eén afdeling doet dit al gerui me tijd en het bevalt prima. De afdeling Aagteker ke kreeg een welgemeend applaus voor het opstel len van haar jaarprogramma dat zij als jongste af deling lang niet slecht had gedaan. De voorzitter van deze afdeling gaf te kennen dat het tijd wordt om in Aagtekerke een Z. P. M.-afdeling op te rich ten. Het streekbestuur zegde haar medewerking van harte toe. De heer Van Arenthals gaf nog eens de mogelijhe- den en voordelen weer van de samenwerking met de Z. V. U., dus de culturele zijde van ons jongeren werk. Spreker hoopte op een massale opgave hier voor omdat Walcheren voor de Z. V. U.-evenemen- ten bijzonder gunstig ligt., daar zowel in Vlissingen als Middelburg culturele avonden worden verzorgd. Tot slot dankte de voorzitter het provinciaal be stuur en de afdelingsbestuursleden voor hun aan wezigheid en sloot de vergadering. J. R. 1YE Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Wal- cheren" wil in samenwerking met de land- bouwjongerenorganisaties op Walcheren, de C.J.B, T.B. en P.J.G., weer een kalveropfokwedstrijd or ganiseren. Enige deelnemers meldden zich reeds aan. De organisatoren willen echter zo spoedig mogelijk weten wie van plan zijn aan de wed strijd deel te nemen. Deelname is mogelijk voor alle landbouwjonge- ren zowel jongens als meisjes die interesse hebben voor de kalveropfok. De leeftijd is gesteld op 1230 jaar. De bedoeling van de wedstrijd is een vaarskalf op te fokken dat geboren is in de periode van be gin november '63 tot 1 februari '64. Opgave tot deelname aan deze wedstrijd te rich ten aan W. Janse, Raadhuisplein 16, Zoutelande (tel. 1186209), vóór zaterdag 16 november a.s. Het ligt in de bedoeling eind november een in structiebijeenkomst met de deelnemers te organi seren. Willen zij, die reeds over een kalf beschik ken, of verwachten er in de loop van november over te zulen beschikken, dit zo spoedig mogelijk opgeven aan bovengenoemd adres. Het kalf kan dan direkt geschetst en ingeschreven worden voor de wedstrijd. Het inleggeld bedraagt 3,per kalf. Deelname met meer dan één kalf is moge lijk. Jongeren, de vorige wedstrijden werden een groot succes. De deelname kan nog groter zijn. Meldt U zich zo spoedig mogelijk aan Ook niet-leden van de jongerenorganisaties kunnen deelnemen. Op zaterdag 2 november a.s. zal de dansclub in hotel-café „Vietvrij", van de heer J. Adriaansen te Oostburg, het beginbal houden met medewer king van „The Everly Stars" uit Sas van Gent. Alle P. J. G.'ers zijn welkom, eventueel met danspartner. Entree 1,75. De afdeling IJzendijke organiseert op 16 no vember a.s. een bezoek aan de „Wiener Eisrevue". Deelneming staat open voor alle leden uit de streek West Zeeuws-Vlaanderen. Plaats en tijd van vertrek zullen nog nader wor den bekendgemaakt. Opgave bij mej. B. v. d. Sluis, Spanjaards weg 14, Biervliet (tel. 01152241). Dezer dagen verscheen bij de Plattelands Jon geren Gemeenschap Nederland, Prins Maurits- plein 23, Den Haag, de derde druk van een korte handleiding voor dorpsonderzoek als groepswerk. Deze handleiding is bedoeld voor groepen jonge ren die zich willen verdiepen in de vaak snel ver anderende situatie in dorp en streek. Verschillende plaatselijke groepen van de P. J. G. N. maakten van deze handleiding reeds een nuttig gebruik door de situatie in het eigen dorp te bestuderen. Daarbij deelden zij het dorp in, in een aantal sectoren zoals staatkundig leven, geestelijk leven, sociaal-cultureel leven en economisch leven. Bij deze laatste sector werd een onderverdeling ge maakt in landbouw, ambacht, handel, industrie en verkeer. Op elk van deze terreinen vonden in praktisch elk dorp in de laatste vijftig jaar grote veranderingen plaats, die het onderwerp van groepsstudie vormden. Daar waar dit groepswerk onder goede leiding staat, is het mogelijk de studie af te ronden met een schriftelijk rapport of met een tentoonstelling in het dorp. „Ken uw Dorp" geeft in korte trefwoorden aan, waarop men bij de bestudering van eigen om geving kan letten. Dit maakt deze handleiding ook geschikt voor hen, die om welke reden dan ook een studie maken van een bepaalde streek. Het boekje is bij de P. J. G. N. verkrijgbaar voor de prijs van 1,25. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19