Produktie op hoog niveau BROUWGERSTMARKT Ontheffingsmogelijkheden verplichte vruchtwisseling aardappelen 1964 901 BROUWGERSTNIEUWS MACHINALE MELK WINNING WIJ ONTVINGEN: VEE EN VLEES O VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 DE vaste stemming op de brouwgerstmarkt kon zich in de afgelopen week handhaven, hoewel de vraag uit het buitenland beperkt is, doordat de mouterijen hun behoefte tot januari grotendeels gedekt hebben. Daarentegen bestaat er wel vraag van de zijde der importeurs, die wel aan de mouterijen verkocht heb ben, doch zich in het buitenland niet ingedekt hebben. Hoe groot deze blanco posities zijn is niet te peilen, een feit is dat regelmatig vraag voor kleinere kwan titeiten op de markt komt. De internationale brouw gerstmarkt blijft eveneens vast gestemd. In Frank rijk was de markt de laatste week iets in reactie doordat de vraag hoofdzakelijk uitging naar levering januari en later. De offertes uit Engeland en Dene marken blijven schaars en de prijzen hoog. Daaren tegen dalen door de stijgende wereldmarkt de hef fingen voor granen uit derde landen. De Duitse mout- en brouwindustrie verzet zich tegen de hoge prijzen, die zij op basis van de markt inclu sief heffingen, zou moeten betalen. Hierdoor is bij de kopers een afwachtende houding ontstaan. Gezien echter de voorraadpositie in de E. E. G.-landen, Dene marken en Engeland, kan men nog geen lagere prij zen verwachten. Het blijkt wel, dat de Nederlandse brouwerijen en mouterijen ook deze mening zijn toe gedaan, omdat zij de laatste dagen eveneens hun prijzen verhoogden, hetzij dan noodgedwongen, om dat het aanbod wel zeer gering was. Wij hebben de indruk, dat de Nederlandse indu strie, gezien de buitenlandse prijzen en kwaliteiten, nog steeds het beste in de Nederlandse markt kan kopen, vooral in vergelijking tot Frankrijk. De moeilijkheid op de brouwgerstmarkt is mo menteel de houdbaarheid van de kiemkracht. Hier over maken velen zich zorgen. C E B E C O. DE TIJD STAAT NIET STIL MACHINAAL melken was enige jaren geleden nog iets nieuws, thans is het algemeen be kend. Momenteel wordt reeds ongeveer deel van de Nederlandse melkveestapel machinaal ge molken. Deze snelle ontwikkeling ging gepaard met een streven naar een efficiënter gebruik van de melk machine. Ondermeer komt dit tot uiting bij het tot ontwikkeling komen van doorloopsystemen, machinaal namelken, gebruik van een melkleiding e.d. Het melken in een doorloopstal of -wagen geeft een belangrijke tijdsbesparing, in vergelijking met de traditionele opstelling van de koeien. Een be langrijk aspect is tevens dat bij minder gunstig weer de melker en de koeien beschut staan. De belangstelling voor de doorloopsystemen wordt nog bevorderd door de toename van de een heid melkkoeien per bedrijf. Er zijn echter verschillende mogelijkheden van bouwtype en uitrusting van deze stallen en wagens. Afhankelijk van het aantal koeien en de bedrijfs omstandigheden moet een keuze worden gemaakt welk type en vorm het beste past bij een bepaald bedrijf. De Landbouw- en Veeteeltvoorlichtingsdiensten in Noord-Holland en ook die in Friesland hebben ieder een handleiding samengesteld over de ver schillende doorloopsystemen bij het machinaal melken. In deze boekjes zijn van de verschillende typen foto's afgebeeld alsmede van elk een platte grond en perspectief met vermelding van de ma ten. Daarnaast is een opgave van de geraamde kostprijs opgenomen alsmede een toelichting van een te volgen werkmethode en de gebruiksmoge lijkheden. Voor degenen die de bouw van een door- loopmelkstal overwegen zijn deze boekjes bijzon der waardevol. De prijs ervan bedraagt 1, De Friese Melkwinningscommissie heeft een rapport samengesteld betreffende het gebruik van machines volgens het melkleidingtype. In dit boekje zijn de verschillende principes die bij het melkleidingtype voorkomen beschreven. Voor ge bruikers van een machine volgens het melkleiding type en degenen die aanschaf hiervan overwegen is het nuttig om van dit rapport kennis te nemen. De prijs hiervan is eveneens 1, Deze boekjes zijn verkrijgbaar bij de Rijksvee- teeltconsulent, Landbouwcentrum Zeeland te Goes. Opgave welk boekje wordt gewenst is hierbij no dig. J. H. L ANTING A Hoofdassistent A Rijksveeteeltvoorlichtingsdienst Zeeland. 0 Rundveehouderij op Akkerbouwbedrijven. Pu- blikatie over de perspectieven van rundveehouderij op akkerbouwbedrijven, zowel t.a.v. de rentabiliteit als van het behoud of de verbetering van de struc tuur en de vruchtbaarheid van de grond door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de N. O. P. de R. L. V. D., N. O. P. en de R. L. V. D. IJsselmeer- polders. Prijs 3,verkrijgbaar R. L. V. D. N. O. P. Lange Nekring 6874 Emmeloord. Wij zullen trachten in één onzer komende nummers, de sa menvatting, conclusies en aanbevelingen van dit rapport te publiceren. AVEREENKOMSTIG het Besluit bestrijding aardappelmoeheid mogen geen aardappelen of tomaten v worden verbouwd op grond waarop zich in de twee voorafgaande jaren ook aardappelen of toma ten hebben bevonden. Dit wil dus zeggen dat in 1964 de teelt van aardappelen of tomaten slechts daar is toegestaan waar in 1962 of 1963 geen aardappelen of tomaten hebben gestaan. Het is echter mogelijk voor het teelt jaar 1964 in bepaalde gevallen ontheffing te verkrijgen van deze vruchtwisselingsbepalingen. Het is gewenst de hiervoor bestemde aanvraagformulieren vóór 1 maart 1964 in te dienen. Bij inlevering na 1 maart kan geen garantie worden gegeven voor een tijdige behandeling van de aanvraag. Na 25 april worden geen ontheffingsaanvragen meer in behandeling genomen. Nimmer wordt een ontheffing verleend als de aardappelen reeds gepoot blijken te zijn. Het telen zonder ontheffing, ook al had men deze bij tijdig aanvragen wel kunnen verkrijgen, wordt als overtreding be schouwd en wordt als zodanig vervolgd. J^E ontheffingsmogelijkheden bestaan o.m. voor: Verbetering blijvend grasland. Indien men de ver betering van blijvend grasland wil bereiken door na het scheuren 2 jaren achtereen aardappelen te telen, kan hiervoor ontheffing worden verleend. Dit is echter alleen mogelijk onder voorwaarde dat men weer zo spoedig mogelijk tot inzaai van blijvend grasland overgaat (eventueel onder dekvrucht). Als „blijvend" worden die graslanden aangemerkt die tenminste 8 jaar achtereen in gras hebben gelegen. Jonge of in te planten boomgaarden. Voor een zich sluitende jonge boomgaard of voor een terrein, dat in 't najaar van 1964 met vruchtbomen zal wor den ingeplant, kan een ontheffing van de vrucht- wisselingsvoorschriften worden aangevraagd. Voor eenzelfde terrein wordt slechts éénmaal ontheffing verleend. Ruilverkaveling. Indien een ruilverkavelings object zover is gevorderd, dat de gronden met zekerheid aan de landbouwers kunnen worden toe gewezen, is het mogelijk ontheffing aan te vragen. Herindeling bedrijf. Hieronder wordt verstaan een wijziging in de perceelsligging door het dem pen of graven van sloten, drainage of i.v.m. nood zakelijke mechanisatie, waardoor het voor de teler zeer moeilijk wordt rekening te houden met de aardappelteelt van de twee voorafgaande jaren. Op het aanvraagformulier of op bijgevoegde losse schetsen moet duidelijk worden aangegeven hoe de situatie op het bedrijf was vóór de herindeling en hoe deze daarna is geworden of zal worden. Aan vragen, waarop de noodzaak tot het verkrijgen van ontheffing niet duidelijk is aangetoond, zullen zon der meer worden afgewezen. Bij het verlenen van een ontheffing wordt de voorwaarde gesteld, dat met een A. M.-resistent ras zal worden geteeld. Kosten. Ter dekking van de kosten van onder zoek, o.a. van te nemen grondmonsters, is de aan vrager voor iedere aanvrage een bedrag verschul digd. De grootte hiervan i* afhankelijk van de oppervlakte aardappelen, waarvoor ontheffing wordt gevraagd, n.l. 2,75 per 10 are of gedeelte daarvan, met een maximum van 10,per aan vraag. Aanvragen. Formulieren voor het aanvragen van een ontheffing zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes. Ti/E geven hieronder het aantal slachtingen van 1 januari t/m 1 juli 1963 met tussen haakjes het aantal in dezelfde 7 maanden van 1962. Het hierachter staande percentage geeft 1963 in van 1962 aan. 520.225 402.654) 18.118 37.086) 341.934 293.326) 311.866 215.208) 3.018.202 (3010.875) 127.932 139.210) 12.100 13.066) 3.410 7.847) Runderen uit binnenland Runderen uit buitenland Gras 4- vette kalveren Nuchtere kalveren Varkens Schapen Paarden uit binnenland Paarden uit buitenland Levende uitvoer 129 49 117% 145 100 92 93 44 Vette kalveren Runderen Varkens Paarden 30.063 5.955 4.775 4.340 7.402) 5.955) 1.377) VER de levende uitvoer kan voorts nog opgemerkt worden dat, speciaal wat de zeer jonge külf- stiertjes betreft, er regelmatig export naar Italië plaats vindt, zelfs in toenemende mate. Dit is ook het geval met slachtvarkens. Momenteel gaan er per week circa 10.000 slachtvarkens levend uit, nog maar enkele weken terug was dit nog maar de helft en minder. De produktie van vlees uit binnenlandse slachtdieren in tonnen vlees met been over de eerste J. maanden van de zestiger jaren: 1960 1961 1962 1963 Rundvlees 107.200 109.375 112.875 138.400 Gras en vet kalfsvlees 21.000 14.575 25.825 30.725 Nuchter kalfsvlees 7.425 6.175 4.825 6.500 Varkensvlees 240.950 226.925 254.250 252.625 Schapenvlees 4.925 3.375 3.575 3.175 Totaal vlees 387.325 365.750 405.675 435.450 Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de Nederlandse vleesproduktie in totaal in de eerste 7 maanden van 1963 een recordomvang heeft bereikt. Ongeveer 10 jaar geleden was onze totale vleesproduktie in 12 maanden even groot als thans in 7 maanden het geval is. N. V. Gebr. van den Akker Agenturen tel. 134655 Rotterdam, deelt het volgende mede: DE markt heeft de laatste tijd weer enige verbetering getoond. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van blanco-posities in Nederland, voornamelijk in ongeschoonde brouwgerst. Aangezien op ok- tober-levering een vrij groot kwantum afgegeven was, hetwelk in het midden van de maand nog praktisch geheel ingedekt moest worden, trokken de prijzen aan en wel vooral voor spoedige levering. De geruchten over slechte kiemkrachten en geweigerde partijen, maakten de markt nog vaster. Aangezien de heffingen in Duitsland en België aan het einde van de vorige week aanzienlijk daal den, kwam er ook weer enige belangstelling van buitenlandse zijde, zelfs op de hogere prijzen. Wij willen de houders en telers van brouwgerst nogmaals in overweging geven om op het huidige prijs-niveau te verkopen nadat van de beschikbare partijen de kiemkracht onderzocht is. Het C. B. K. koopt in tegen verschillende prijzen voor verschillende termijnen op verschillende fpndities. Heffingen: België t.o.v. Frankrijk Nederland Duitsland t.o.v. Frankrijk Nederland deze week B.frs. 10 vorige week 16 deze week D.M. vorige week 93,44 97,00 85,09 91,34

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13