GLADIOLEN ZIJN DUUR De 16e rassenlijst voor groentegewassen 1964 870 T P S VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK WELKE RASSEN ZIJN DE BESTE WELKE SELECTIES WORDEN AANBEVOLEN DOOR WELKE FIRMA'S WORDEN ZE IN DE HANDEL GEBRACHT STAND GROENTEGEWASSEN 2 OKTOBER ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD TUINBOUW I\E eerste gladiolen veilingen zijn inmiddels gehouden. De aanvoer was nog gering. Allereerst is zeer veel verkocht in de voorverkoop (70 a 75 en tegen meestal goede prijzen, daarnaast is men nu pas volop aan het rooien. Het duurt dus nog zeker 14 dagen eer er grotere aanvoeren komen. Na het rooien moeten de knollen immers nog wel 10 dagen drogen en vervolgens ook nog gepeld worden. De oogst valt vermoedelijk niet helemaal mee en de grote maten zullen zeker schaars blijven. De handel is graag en de knollen duur. In de voorverkoop worden, bij het normale kleur sortiment, prijzen betaald van 7.508,bij 14 en op, ƒ6,50 bü 12/14 en ƒ3,50—ƒ4,— tyj 10/12. Gooi afwijkende knollen eruit dan hebt U de meeste kans om de hoogste prijs te maken. Zorg bij het pellen in de schuur voor een goede verlichting en besteed alle aandacht aan sorteren en drogen. Een goed produkt is op de veiling of in de voorverkoop een beste prijs waard. I 0 Bij het wieden van glasaardbeien worden lege- lijk de bladeren aangetast door bladvlekken- ziekte verwijderd. Hierdoor wordt een ernstige besmettingsbron weggenomen. Plaatselijk komt magnesiumgebrek in andijvie voor. De randen van het blad zyn fel gekleurd en scherp afgescheiden van de rest die groen blijft. We kunnen het tegen gaan door om de 5 dagen te spuiten met 2% magnesiumsulfaat. Ii> de laatste week van oktober gaan we sla zaaien voor weeuwenteelt. De hoeveelheid zaad voor 1 raam bedraagt 1 gram. Bloemkoolplanten moeten kort en gedrongen blijven. We kunnen dit bereiken door reeds op het zaaibed te luchten. Bij al te zonnig weer de ramen verwijderen. De weersomstandigheden zijn dikwijls van dien aard dat verschillende werkzaamheden niet op tijd kunnen worden uitgevoerd. Door een werktent aan te schaffen kan dit voor een groot gedeelte worden voorkomen. Bij peen onderglas zien we dikwijls dat de grond groen wordt. Dit is een gevolg van te weinig ventilatie. Door de ramen op wat lucht te houden kan dit voor een groot gedeelte wor den voorkomen. AP veel bedrijven heeft men bij de teelt van sla, spruitkool en selderij te kampen met water overlast. Plaatselijk veroorzaakten hagelbuien schade aan de bladgewassen. Door zandstormen langs de kust van Noord-Holland werd aan veel gewassen eveneens min of meer ernstige schade aangericht. Enkele herfst- en wintergewassen waaronder sluitkool en boerenkool staan er gun stig bij. De stand van de herfstsla onder platglas en staand glas is bevredigend. De kwaliteit van de sla, die nu wordt geoogst, laat soms te wensen Van rabarber planten scheuren en opnieuw op- planten doen we van rassen die praktisch geen zaadstengels vormen. Van planten die op het eind van deze maand zijn opgeplant kan reeds het volgende jaar worden geoogst. Een vochtige standplaats en een flinke bemesting met stal mest aangevuld met stikstof en kali is hierbij nodig. 0 Witlofwortels bewaren we in schuren die naast koel ook luchtig zijn. Dit om knopvorming te gen te gaan. Denk aan het gezegde: ,,Er ver rot meer dan er bevriest". Dit sluit een goede afdekking tegen vorst echter niet uit. 0 Wintertomaten kunnen thans worden gezaaid. De jonge plantjes vragen een prima verzor ging. Een eerste vereiste is dat goede potgrond wordt gebruikt. Ook de potmaat is van grote betekenis deze mag vooral niet te klein zijn. Voor een goede hergroei is het noodzakelijk dat een jong plantje wordt geplant. Zodra de bladeren van de rode bessen vallen kan reeds de eerste schade, door het uitpikken van knoppen door vogels, worden verwacht. Met het spannen van zwart garen door de strui ken kan nog het beste resultaat worden be reikt. 0 Bij druiven passen we nu de z.g. rijpingssnoei toe; dit om een betere belichting in de kas te krijgen. Door een betere belichting komen de druiven beter op kleur en smaak. Verder ver dient het aanbeveling om ook 's nachts te luch ten. De lage temperatuur werkt kleur bevorde rend. over. Op veel bedrijven loopt de teelt van koude tomaten thans af. De oogst van slataonen (nateelt) is bijna afge lopen. In het gewas komt veel windschade voor. Plaathelijk komt in sla nog veel virus voor. Het gewas heeft tengevolge van zware regenval en harde wind schade ondervonden. De later geplante sla vertoont een wat betere stand. Schade veroor zaakt door wateroverlast heeft in het ambtsgebied Naaldwijk in een aantal gevallen geleid tot een duidelijke oogstreductie van spruitkool. VOOR de Zeeuwse kleinfruittelers is thans een rustiger tijd aangebroken. Als laatste produkt van deze bedrijven kwamen de bramen en de oogst hiervan behoort thans ook tot het verleden. Er is mt weer gelegenheid om aandacht te schenken aan de verzorging van de aanplant. In de afgelopen maand en is dat noodgedwongen wel eens achter wege moeten blijven. Toch is een goede verzorging van de aanplant een eerste vereiste. Willen we een goede opbrengst verkrijgen, dan zal er de nodige zorg aan het gewas besteed moeten worden. Dat wil bijv. voor het produkt bramen zeggen dat we direct na de pluk het oude afgedragen hout gaan verwijderen en het verbranden. Vooral dat laatste is van grote betekenis, want op de stengels kun nen tal van parasieten voorkomen, die de jonge stengels kunnen bedreigen. Het is verstandig om met dit werk niet te wachten tot het winter is ge worden want het is bekend dat bramen bij strenge vorst niet zónder bescherming kunnen en deze be scherming kan niet worden aangebracht wanneer het oude bout nog in de struiken zit. Als men er gelegenheid voor heeft, moeten de bramen dus- worden aangepakt en daarbij worden de jonge stengels dan ook netjes in de rij gelegd waardoor het gemakkelijk wordt om ze af te dekken als het nodig is. Over dit afdekken op zichzelf hopen we op een later tijdstip nog een keer te schrijven. Daar is het nu nog te vroeg voor. De ervaringen bij dit werk waren zeer verschil lend in het afgelopen jaar. Toch menen we te mo gen stellen dat men bij strenge vorst met zonder bescherming kan bij de bramenteelt en daarom zal de bramenteler er verstandig aan doen om tijdig te zorgen «lat hij materiaal heeft om af te dekken als het nodig is. Ook bij de aardbeien en frambozen vragen de cultuurzorgen thans de volle aandacht. Elke teler weet dat het van grote betekenis is om met een schoon gewas de winter in te gaan maar toch zien we herhaaldelijk dat het er niet van komt. Zelfs de frambozen, die in 1963 toch zulk een goed teeltresultaat hebben gegeven, staan er thans dikwijls nog geheel onverzorgd bij. Men kan wel denken dat het allemaal niet geeft, maar de ervaring leert dat degenen, die het beste zorgen voor hun gewas, ook de beste resultaten behalen. Het gaat niet. meer op om er „met de pet naar te gooien". De ondernemer in «le kleinfruit- sektor moet trachten er uit te lialen wat er in zit en dat betekent om te beginnen een goede verzor ging. IN dit. verband mogen we wijzen op het belang van een goede ontwatering van de percelen. In enkele gebieden waar veel kleinfruit wordt geteeld komt veel slempige grond voor. Door bepaalde in grepen kan er soms veel ten goede worden ver anderd. We denken aan een goede drainage. Ieder die er mee te maken heeft zal wel weten waar ei- vlug wateroverlast optreedt. Indien men dit heeft op het bedrijf is het verstandig hiertegen in de komende weken maatregelen te nemen. Vooral frambozen hebben een hekel aan natte voeten, denk daar steeds aan wanneer U dit produkt op uw bedrijf hebt. Het kan verstandig zijn thans ook te overwegen of er geen wijziging aangebracht moet worden in het teeltplan van het bedrijf. Het is een bekend feit dat we op de kleinfruitbedrijven zware ar- beidspieken hebben. Deze kunnen moeilijk voor komen worden maar wel kan door een goede soort en rassenkeuze de arbcidspiek wat worden afge vlakt. Het is onmogelijk hiervoor binnen dit artikel een algemeen geldend advies te geven maar we willen dit aan. de orde stellen opdat degenen die er be lang bij hebben er een keer over nadenken en in dien nodig maatregelen nemen om te komen tot verbetering. Het zal de (rouwe lezers van deze rubriek niet onbekend zijn dat we voor degenen die het moeten hebben van de opbrengsten van een zeer kleine oppervlakte grond, het meeste jierspectief zien in het brengen van glas op hun bedrijf. De intensi vering van de kleine bedrijven gaat voort in Zee land' maar bet zou toch nog wel wat sneller kun nen verlopen. Op het ogenblik wordt op de proeftuin voor de kleihfrnitteelt in Kapelle een demonstratie waren huis gebouwd. Weldra zal hier begonnen kunnen worden met de proeven die tot doel zullen hebben de. glastuinbouw In Zeeland te stimuleren. Deze 800 vierkante meter grote kas kan van grote, be tekenis worden voor de verdere ontwikkeling van de glastuinbouw en we hebben er zonder meer ver trouwen in. We hebben immers ook reeds eerder gezien dat de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle van betekenis is voor de ontwikkeling van de vollegronds kleinfruitteelt. We horen wel eens dat de beginnende glastuin ders in onze provincie bet wat moeilijk hebben om dat ze te weinig voorlichting Iiebben. Uit ervaring weten we dat de mensen van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst doen wat in hun vermogen is om deze mensen te helpen. Zij kunnen echter ook niet overal komen. Daarom ook ver wachten we veel van de proefkas in Kapelle die hopelijk een even grote belangstelling zal krijgen als de proeftuin thans reeds heeft. Tot de volgende week. UET is voor de tuinder ondoenlijk en vaak zelfs riskant de vele nieuwe rassen en selecties, die elk jaar aan de markt komen, te beproeven. Toch staat de tuinder voor de moeilijke beslissing om uit de vele rassen en selecties die worden aangeboden een verantwoorde keuze te doen. Het doel van deze rassenlijst is dan ook de teler te helpen bij het kiezen van de voor zijn bedrijf beste rassen en selecties. Men is al gauw geneigd ieder jaar weer hetzelfde te bestellen maar mist dan de kans te profiteren van de vooruitgang die cr elk jaar op dit gebied aanwezig is. Door de gewassen-specialisten van het I. V. T. worden vele vergelijkingsproeven genomen en er varingen van tuinders, consulentschappen en proefstations verzameld. Van de selecties die in de prak tijkproeven waren opgenomen, werd slechts de helft tot tweederde aanbevelenswaardig bevonden! De commissies die deze selecties beoordelen bestaan voor r!i uit selecteurs, uit tuinders en x/z uit des kundigen van I. V. T., N. A. K G., consulentschappen enz. Een objeetief oordeel is dus verzekerd Profiteer mee van de resultaten van hun werk door de rassenlijst te raadplegen. Van de Nieuwtjes, in deze Rassenlijst 1964 opgenomen, velmelden wij in het kort: Bij de aardbei wordt thans voor het eerst aangegeven welke rassen zich het best lenen voor de teelt onder plastic kappen. - Het nieuwe andijvieras Golda deed z'n intrede in de rassenlijst; 't valt op door z'n grote groeikracht. In de hoofdstukken over bloemkool, komkommer en spruitkool veranderde veel. Er worden thans twee spekbonen zonder draad genoemd n.l. Hilds Neckarkönigin en Terra's Auen- stolz. Uitslagen van kortgeleden gehouden praktijkproeven vinden we bij prei, schorseneer, tuinboon, vroege kroten, ui, spitskool en winterwortel. De hoofdstukken over augurk, kroot, kropsla (er begint enige tekening te komen in de vele nieuwe glasslarassen!), tomaat en wortel werden ingrijpend veranderd. - Nieuw is ook het donkerbladige glasspinazieras Huro, dat resistent is tegen beide vormen van de Wolfschimmel, en Spiko, een .spitskoolras dat even vroeg is als de gebruikelijke Eerstelingselecties maar zwaarder wordt, enz. enz. De Rassenlijst Groentegewassen 1964 kost f2,per stuk (franco) en kan besteld worden bij het I. V. T. te Wagenïn- gen Giro 935477.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6