Streekredaktieraad in Walcheren Hobby-wedstrijd voor plattelands jongeren PLATTELANDSJEUGD HET MELKVEE OP ONS BEDRIJF De tweede polderrit van 5 oktober 1963 887 P. J. G. Probeer het eens en houd vol. VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 ^pJDENS de laatstgehouden Streek raadsvergadering van de streek Wal cheren werd het plan naar voren gebracht om een eigen streekblad te gaan verzorgen. Om de kosten van dit blad te dekken zou men diverse be drijven advertentierechten aanbieden. Op enkele praktische punten had de Streekraad bezwaren, en uiteindelijk werd het plan terzijde gezet. Toch zag men het belang in van een behoorlijke verspreiding van het streek, nieuws, dat immers ieder Afdelingsbestuur kan stimuleren en aan nieuwe ideeën kan helpen. Wat is hiervoor een betere weg dan via de Plattelandsjeugd Niet alleen de leden in de eigen streek kunnen dan van al dat nieuws kennisnemen, maar ook de leden in de gehele provincie kunnen zien wat er in een bepaalde streek of afdeling omgaat. ïN Walcheren nu heeft men het probleem van de nieuwsvoorziening aan de Plattelandsjeugd opge- lost door het instellen van een streekredaktieraad, waarin zitting hebben genomen de heren W. Koster (streekadviseur), J. Roelse en A. de Visser. Deze commissie zal ervoor zorgen dat geen enkele gebeurtenis, die de belangstelling van iedereen waard is, voor de rest van de provincie onbekend blijft. Wij zouden aan dit feit niet zoveel woorden wijden, als liet niet zo'n mooi voorbeeld ter navolging- was. Ieder streekbestuur zal eens moeten nagaan, of er in zijn streek één of meer mensen zijn, die de taaak op zich willen nemen om te zorgen, «lat de Plattelandsjeugd regelmatig van streeknieuws wordt voorzien. In dit verband willen we nog vermeiden dat liet in de bedoeling ligt, binnenkort te beginnen met het instellen van „streeknummers", waarbij iedere streek op z'n beurt een pagina van de Platte landsjeugd zelf verzorgt. Een Streekredaktieraad, zoals die thans oj» Walcheren is ingesteld, is bierbij eigenlijk onmisbaar. Wij hopen binnenkort te kunnen publiceren, welke streken dit goede voorbeeld hebben gevolgd. PEN leuke bezigheid van veel jongeren is het aanleggen van een verzame'ing. Sommigen verzamelen postzegels, anderen lucifersmerken. Weer anderen leggen een plakboek aan en ver zamelen daarin foto's van auto's, filmsterren of van hun eigen helden of heldinnen op het gebied van zang of muziek. De hier genoemde verzamelingen hebben een algemeen karakter. Voor de plattelandsjeugd biedt het eigen bedrijf interessante mogelijkheden. Bovendien geeft een werkstuk omtrent het eigen bedrijf een bezit dat niet algemeen en dus niet af gezaagd is. WIJ stellen ons voor dat een jongen of meisje op een bedrijf, waar melkvee wordt gehou den, dit deel van de dagelijkse bezigheden wel eens tot onderwerp van zijn of haar hobby zal kunnen maken. Als je in dit onderwerp duikt is er zeker veel van te makte Je kunt daarbij alle kanten uit, zo als: a. de afstamming, produktievererving en produk- tie melkcontróle) b. de voeding en voederwinning; c. de arbeid en economie van het houden van melkvee; d. de omgang en verzorging, stalinrichting, mel ken e.d.; e. het opfokken van een kalf en de kosten hier van. WANNEER een plakboek, wordt aangelegd kun- nen daarin allerlei gegevens verzameld wor den in de vorm van foto's, overzichten van de af stamming, voederrantsoenen, melkproduktiegege- vens, inschrijvingsrapporten van het stamboek en voorts allerlei aantekeningen omtrent de opbrengst aan melkgeld, nakomelingen, ziekte, inentingen, keuringen, behaalde prijzen, klauwverzorging kos ten aan voer en arbeid, data van kalven, droogzet- ten, verweiden, opstallen enz. enz. Je zult zien als je dit onderwerp tot hobby neemt dat het vee steeds meer voor je gaat leven Je zult bemerken dat de koe voor het handhaven van de bestaansmogelijkheid van het bedrijf uitermate be_ langrijk is. Als je zo'n onderdeel van het bedrijf bestudeert blijkt het niet alleen boeiend te zijn, maar zal het tevens do liefde voor het vee bevor deren. Je leert bovendien kritisch te zijn wanneer je bij alle handelingen naar het waarom en het hoe vraagt. WEDSTRIJD AM het beoefenen van een hobby als hier be- doeld aan te moedigen willen wij als organi satie het wedstrijd-element een woordje laten mee spreken. Het doel van deze wedstrijd is: a. het bevorderen van de liefde voor de levende have op het bedrijf; b. het vergroten van inzicht in de rol die de vee houderij in het kader van het gehele bedrijf speelt; c. het leren nadenken over de ekonomische en ar- beidstechnische problemen in het bedrijf; d. het vormen van een mening omtrent de waarde van stalmest voor het handhaven van de bodem vruchtbaarheid en oogstzekerheid van de land bouwgewassen. De voorwaarden voor deze wedstrijd zijn: 1. deelnemers moeten tenminste 18 jaar zijn (we nemen deze leeftijdsgrens aan omdat door mid. del van onderwijs en algemene ontwikkeling pas dan de voorwaarden aanwezig zijn om er echt iets van te maken) 2. men moet minstens een jaar meedoen; 3. het plakboek met foto's, krantenknipsels, ge gevens, aantekeningen, beschrijvingen, tekenin gen en grafieken moet eigen werk zijn en zo veel mogelijk betrekking hebben op het bedrijf thuis. Wel is het mogelijk en toegestaan om in clubverband allerlei problemen met elkaar te bespreken. Je kunt over het onderwerp boeken lezen, de landbouwbladen goed nagaan e» des kundigen raadplegen over punten waar je zelf niet uit kunt komen. JN de oriëntatierit van de streken Oost en West Zeeuws-Vlaanderen hebben 21 auto's mee gereden. Dit zeer kleine aantal komt vooral om dat er van de Z. L. M., de Bond van Plattelands vrouwen en de C.J. B. T. B. maar een paar deel nemers waren. Het merendeel van de rijders waren P. J. G.-ers van West Zeeuws-Vlaanderen. Het is jammer dat er voor een oriëntatierit, waarvan de organisatie zoveel werk en goede wil vraagt, zo weinig belangstelling is De route die van Oostburg naar Terneuzen liep was 62,5 km lang en moest met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur, dus in 2 uur en 5 min. gereden worden. De rit was vooral in het begin niet moeilijk. Er kwamen dan ook 19 deelnemers aan de finish, waarvan er 15 alle kontroletekens hadden. De 18 kontroles bestonden alle uit tijdkontroles, om in verband met de gemakkelijke oriëntatiepunten toch voldoende strafpuntenverschil te krijgen bij de einduitslag. Desondanks kwam het nog drie keer voor dat 2 rijders hetzelfde aantal straf pun ten hadden. Degene die dan bij de eerste kont role nog de minste strafpunten had wierd het beste ge klasseerd. Na de aankomst werd in hotel „Des Pays-Bas" een koffiemaaltijd gegeven waarna de P. J. G.- voorzitter van West Zeeuws-Vlaanderen, de heer D. Dekker uit Hoofdplaat, de uitslag bekend maakte. De eerste van de 10 prijzen, een beker, was ge wonnen door de heer D. Dees uit Hoek. De tweede prijs, een taart, was voor de heer B. v. d. Slikke uit Biervliet die tevens de wisselbeker voor de best geklasseerde deelnemer van West Zeeuws- Vlaanderen kreeg. Deze wisselbeker was reeds 2 jaar in het bezit geweest van de heer C. van Belois uit Biervliet, die nu zevende werd. Na de prijsuitreiking dankte de voorzitter allen voor hun deelname en in het bijzonder de provin ciaal P. J. G.-voorzitter de heer F. Dees uit Wis- senkerke. Aan de heer en mevrouw Risseeuw, die deze rit samen met de heer Wolfert hadden uitgezet, werd een taart aangeboden en aan de controleurs, voor zover geen P. J. G.-ers, werd ook nog een cadeautje gegeven. 's Avonds werd een bal gehouden onder leiding van de P. J. G.-voorzitter van Oost Zeeuws-Vlaan deren de heer K. van der Hooft, die na afloop allen hartelijk dankte voor hun medewerking aan deze gezellige avond en ieder een wèlthuis wenste. De volledige uitslag is als volgt: 1. hh. D. Dees/ A. van Wijck, 6 strafpunten; 2. hr. B. v. d. Slikke,' mevr. v. d. Slikke, 12 strpnt.; 3. dd. W. Dhont/C, Buijze, 16 strpnt.; 4. hr. J. de Regt. Biervliet/mej. Van de Sande, 18 strpnt.; 5. hh. D. Haak, Hoek/ P. Jansen, 18 strpnt.; 6. hh. J. de Regt, Zaamslag/ K Dekker, 19 strpnt.; 7. hh. C. van Belois/J. d€ Jonge, 19 strpnt.; 8. hh. A. Verhage/R. Pladdet 21 strpnt.; 9. hh. J. Haak, Biervliet/F. Haak, 22 strpnt.; 10. hr. j. Dieleman/mevr. Dieleman, 2t strpnt.; 11. hr. J. van Hoeve,"Zuidzande/mej. S. de Feijter, 26 strpnt.; 12. hh. R. de Jonge/A. Rijnberg, 27 strpnt.; 13. dd. Wolfert/Dees. 34 strpnt.; 14. hh. J. van Hoeve, Groede/J. Dees, 35 strpnt.; 15. dd. C. Kotvis/B. Haak, 35 strpnt.; 16. hh. D. Dekker, Oostburg/C. van Hoeve, 60 strpnt.; 17. hh. P. Rie- mens/A. Mol, 81 strpnt.; 38. hh. J. v. d. Sluis/ Leenhouts, 85 strpnt.; 19. hh. H. Roelse/J. de Zwart, 173 strpnt. Twee deelnemers hebben de finish niet bereikt. J. DE HULSTER. MA een jaar lang allerlei gegevens te hebben verzameld besteed je een aantal avonden aan het ordenen van het materiaal en het inrichten van het plakboek. Daarna kun je het plakboek in zenden bij het provinciaal secretariaat, en wel vóór 1 februari 1965. We geven voor het inrichten van het plakboek geen handleiding. Graag laten we alles aan eigen initiatief en vindingrijkheid over. Slechts een aan wijzing willen we geven. Het zal je veel helpen als je in een soort dagboek bijhoudt wat er van dag tot dag met het melkvee gebeurt. Het werkstuk wordt voorgelegd aan een des kundige jufy. Deze jury zal vooral letten op net heid, overzichtelijke indeling, eigen oordeel en oor spronkelijkheid Voor diegenen die van deze hobby iets aantrek kelijks weten te maken worden fraaie prijzen uit geloofd. Aan de wedstrijd zijn geen kosten verbonden. Ieder die voor deze wedstrijd belangstelling heelt kan zich tot 1 december 1963 opgeven bij het secretariaat van de P. J. G. Z.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 23