<T^oor de <TVouto De gehuwde werkende vrouw 885 TAN HET PLATTILAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRfEP Thema Prov. najaarsvergadering Zeeuwse Plattelandsvrouw ATTENTJE WIJ ONTVINGEN: VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 IJ1T ervaring weten wij hoe moeilijk het is steeds weer een pakkend onder- w werp te vinden voor een algemene vergadering van onze Zeeuwse leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Daarom hebben wij het grootste respect voor de presidente,- mevrouw D. KugelSwart, die er altijd in slaagt een boeiend probleem in haar openingsrede aan de orde te stellen. Ditmaal betrof het de gehuwde-buitenshuis werkende vrouw. Wij geven in het kort weer wat de presidente tot de vier- a vijfhonderd aanwezige dames en enkele genodigde heren zeide. „IN ons maandblad „De Plattelandsvrouw" van sepember j.l. hebt u het eerste artikel kunnen le- zen van de gehuwde-buitenshuis-werkende vrouw. De laatste jaren wordt nl. getracht de gehuw de vrouw, hetzij voor hele of halve dagen, in te schakelen in het arbeidsproces. Menige vrouw, die voor haar huwelijk bij het onderwijs is geweest, staat momenteel weer voor de klasse. Oud-verpleeg sters nemen haar beroep weer op om het grote tekort aan verplegend personeel wat te helpen ver minderen. Dit zijn slechts een paar voorbeelden, gekozen uit een reeks van feiten, waarbij de vrouw dus naast haar huishoudelijke taak, die niet als „beroep" wordt erkend, een beroep vervult, waarvoor zij wordt gesalariëerd. Bovendien ziin er vele vrouwen regelmatig werkzaam in de zgn. „dienende" sectoren waarvoor zij niet of heel gering worden betaald, maar wier hulp node gemist kan worden. Ik denk b.v. aan de gastvrouwen op de bejaardensociëteiten; aan hen, die in de grotere steden warme maal tijden bereiden en zo nodig rondbrengen bij zieken en gebrekkige alleenstaanden; c' zij, die lang durige zieken, die weinig of geen bezoek ontvangen in de ziekenhuizen opzoeken. Ook wil ik de vrouwen noemen die één of meer keren per week een huisvrouw vervangen, die zonder hulp zit en door huiselijke omstandigheden altijd gebonden is. Maar om deze laatste categorie vrouwen is het niet te doen evenmin om de vrouwen, die behalve hun huishouding ook nog een heleboel werk doen in het beroep van hun echtgenoot, zoals de boerin, de middenstandsvrouw en de doktersvrouw. Waardoor is*het probleem van de gehuwde-buitenshuis-werkende vrouw ontstaan? MEVROUW Dr. H. VerweijJonker, o.a. lid van de S. E. R., heeft al meerdere malen op net volgende gewezen: „Langzaam, maar zeker komt er in Europa een tekort aan vrouwelijke werkkrachten. Welke consequenties dit met zich zal meebrengen, is nog niet te overzien. Wel. dat reeds het aantal ongehuwde vrouwen kleiner wordt, vandaar de tekorten bij het onderwijs en verplegend personeel. In de Europese landen en in Nederland in sterke rpate is de gehuwde vrouw minder geneigd bui tenshuis te gaan werken dan haar seksegenoten in Amerika waar het aantal gehuwde werkende vrouwen dat van de ongehuwden overtreft. Dat ten onzent de salariëring een grote rol speelt daarover kunt u dagelijks in onze kranten lezen. Evenwel, menige Nederlandse vrouw beschouwt het huwelijk als een broodwinning. Zij bezuinigt liever dan dat zij er wat gaat bijverdienen, omdat in ons land de „statusquestie nog steeds een be langrijke rol speelt. (Wat zullen de buren er van zeggen?" Dat een beroep voor vele getrouwde vrouwen van middelbare leeftijd, waarvan de kin deren het huis uit zijn, een levensvulling kan be tekenen wordt nog veel te weinig erkend. ALGEMEEN wordt ingezien, dat een meisje een beroep moet kiezen om voor zichzelf te kunnen zorgen. Maar het is toch veel belangrijker dat zij bepaalde gaven leert ontwikkelen voor haar eigen levensgeluk. De tijden zijn voorbij, dat het volgende rijmpje van toepassing is op de mo derne vrouw: „MANNEN EN HONDEN DOEN DE RONDE, DE VROUW EN HET KONIJN HOREN THUIS TE ZIJN." Op welke wijze genoemd pro bleem moet worden opgelost, staat nog niet vast. Vóór alles zullen de echtgenoten, zo nodig met de kinderen het antwoord moeten vinden. In een fol dertje dat pas is uitgegeven worden 3 vragen ge steld aan de vrouw, die in en buiten haar huis zou kunnen werken: „Moet het, kan het en wil zij het ook? Onze snreekster van hedenmiddag, mevr. Racké Noordijk, beter bekend onder de sprookjesach tige naam „Sheherezade" zal misschien als ge huwde buitenshuis werkende moeder ons een ant woord op deze vraag kunnen geven. MET spanning werd de middagvergadering te- lfI gemoet gezien. Velen onzer hadden zich af gevraagd hoe deze bekende journaliste er zou uit zien. Was zij groot en fors, klein, knap Toen zij was gearriveerd, doch voor het over grote deel van onze leden nog onzichtbaar, hoor den wij haar hartelijk lachen toen haar onze nieuwsgierigheid werd verklapt. „Hoe bestaat het, dat zij mij groot en fors den ken. Eén meter zes en vijftig en geen millimeter meer". Klein, maar dapper bleek zij te zijn en de volle zaal heeft tijdens de lezing van Sheherezade aan haar lippen gehangen. Het éne lachsalvo volgde op het andere. Zij liet er geen twijfel aan bestaan, dat zij er volkomen in geslaagd is haar taak van huisvrouw en moeder met die van journaliste te verenigen. Haar flink uit de kluiten gewassen jon gens behoren niet tot de achtergebleven gebieden, zij houdt van netheid in huis en vindt tussen de bedrijven nog tijd om af en toe te gaan bakeren bij haar getrouwde dochter in Engeland. Van de buren zal zij zich wel niet veel aantrekken. De zonen behoeden hun moeder voor zelfoverschat ting, want toen zij hun eens vertelde, dat men haar op een vergadering had gezegd, dat de zonen toch wel verschrikkelijk trots op hun moeder zou den zijn, hadden deze gereageerd met een: „Die lui zijn gek." Het zal wel plagend bedoeld zijn geweest, want welke zoon zou niet trots zijn op een moeder die door hard werken ertoe bijgedragen heeft dat hij een universitaire studie kan volgen. Heel voldaan zijn de honderden plattelandsvrouwen weer huis waarts gegaan en het prov. bestuur kan terugzien op een geslaagde najaarsvergadering. Nummers van de nog niet afgehaalde prij zen van de verloting der Thoolse dagen te Poortvliet: Schortje 1048, theelichtje 2288, ijstaart 1599, schortje 2482. Verder is er op deze dagen nog gevonden: „Paardebit, een nieuw touw, bruin windjack, een handzaag. Af te halen bij mevr. Van HeusdenBakker, Laban Deurloostraat 31, Scherpenisse (tel. 01666540). 0 Jaarverslag 1962 Internationaal Agrarisch Centrum (I. C. A.), een overzicht gevende van de vele activiteiten door het Centrum verricht. 0 Jaarverslag 1962 Prodiiktsehap voor Aardappe len. 0 Gestencilde mededeling no. 30 I. L. R. Enige aspecten van drafnage. Deze publikatie geeft een ©verzicht van de huidige wijzen van draineren en de laatste ontwikkelingen op dit gebied zowel in Nederland als in het buitenland. De perfectione ring van de tot nu toe gevolgde werkwijze voor draineren met drainsleuvengraafmachines is thans zover voortgeschreden, dat voor een verdere ver betering van de rentabiliteit niet meer de machine maar het toe te passen materiaal het knelpun is geworden. 0 Jaarverslag 1962 van het I. L. R. Publikatie no. 73. Een overzicht van de werkzaamheden van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen over 1962. Het onderzoek blijft ge richt op het creëren van mechanisatievormen, waarbij met minder mensen meer werk op aange namere wijze kan worden verricht. De direkteur ir. Postuma wijst er in het voorwoord op, dat een deugdelijke opleiding van een ieder, die in de toe komst zijn werkterrein in de landbouw gaat zoe ken, een bittere noodzaak is. In het verslag wor den het onderzoek in weidebedrijf en veehouderij, de bieten-, aardappel-, graan- en peulvruchtencul tuur, de grondbewerking, beproeving landbouw werktuigen en trekkers met de resultaten van deze onderzoekingen in het kort besproken. AVER de bietencultuur wordt o.m. vermeld: Ten aanzien van het zaaien is uit vergelij kend onderzoek duidelijk gebleken, dat precisie- zaaimachines de zaadkluwens beter verdelen dan normale zaaima chines. Naast de arbeidstechnische voordelen (1020 arbeidssparing) bij het opeen- zetten van de bieten die hierdoor in principe ont staan, wordt hierdoor een precisiezaaibesparing van 2030% Verkregen. Voor een goed resultaat van preeisiezaaimachines is het echter noodzakelijk dat de afmetingen van het precisiezaad in overeen stemming zijn met de uitrusting van de precisie- zaaimachine. Nu eenheid in de afmetingen van precisiezaad door de kwekers ernstig wordt nage streefd, werd het reeds ter hand genomen onder zoek naar de relatie celvorm-zaadverdeling meer zinvol. In dit onderzoek werd ook genetisch één- kiemig zaad betrokken. In het veld werd hiermee reeds een plantenverdeling met 84 alleenstaan de planten verkregen. Bij het onderzoek naar de verzorging van het gewas werd speciaal aandacht besteed aan de vraag of deze geheel mechanisch kan worden uitgevoerd met rijendunners, of dat volstaan moet worden met sterk terugdunnen en vervolgens in eenmaal met de lange hak opeenzetten. De geheel mecha nische uitvoering bleek in vergelijking met de sterk gemechaniseerde methode tot 15 van de netto opbrengst hogere verliezen op te leveren. Het vol ledig mechanisch verzorgen van het bietengewas heeft voorts tot gevolg, dat er vrij veel dubbele planten voorkomen-, waardoor moeilijkheden bij het koppen en extra rooiverliezen ontstaan. In meer dere proeven kwam duidelijk naar voren, dat de onkruidbezetting van doorslaggevend belang is l>ij het beantwoorden van de vraag of op een bepaald perceel door precisiezaaien en mechanische verzor ging een duidelijke vermindering van de arbeids- behoefte zal optreden. Daar de rijenbespuiting hierbij een rol kan spe len werden enkele hiervoor gebruikte spuitdoppen aan voorlopige proeven onderworpen. Hieruit bleek dat verder onderzoek op dit gebied dringend nood zakelijk is. In het kader van het arbeidsmethoden- onderzoek werd eveneens veel aandacht aan de verztorging van de bieten besteed. Op het bedrijf van de Ambachtsheer!ij! 'eid .Cromstrijen" te Numansdorp werd door een zorg. vuldige keuze van mechanische bewerkingen (dun ner en onkruideg) en aanvullend handwerk, bezien in verband met het ontwikkelingsstadium van het gewas, bereikt, dat met twee personen 10 ha bie ten opeengezet en gewied konden worden. Tn de betrokken periode ging 20 van de werktijd ver loren door onwerkbaar weer. De opbrengst op het betrokken perceel lag op een vrij hoog niveau. 0 Jaarverslag 1962/63 over het 42e boekjaar der E. N. O. K. Alhoewel de bedrijfsresultaten door de investeringskosten nadelig beïnvloed werden, kon het saldo van de exploitatierekening stijgen van ca ƒ2.441.200 tot een ƒ3.596.700. Van de ver- lies- en winstrekening met een totaal van ca ƒ4.991.400 kwam ca ƒ3.932.300 ten laste aan af schrijvingen. In verband met het hoge peil der in vesteringen en dientengevolge hoge afschrijvingen en investeringsaftrek was geen belasting verschul digd. Nadat rekening is gehouden met een leden voordeel van 10,per aandeel, resteert een voor delig saldo van ca 61.200. Aan het einde van het thans lopende boekjaar zal het investeringspro gramma, waarmede in 1961 werd begonnen, vol tooid zijn, de fosforzuurfabriek II eerst begin '64. Derhalve zullen in 63/64 nogmaals de lasten van omvangrijke investeringen gedragen moeten wor den, waartegen over de baten nog slechts beperkt zullen binnenkomen. Eerst daarna kunnen de re sultaten van het gevoerde investeringsbeleid beoor deeld worden. In verband met een opvallend laag P2 05 en K2 05 verbruik in ons land t.o.v. het wereldpa- troonverbruik dat veel lager ligt, wordt in het ver slag de verwachting uitgesproken dat in de toe komst het totale P2 OS verbruik zal stijgen waar van superfosfaat wel mede zal profiteren. Jaarverslag 1962 Stichting Ned. Vlasteelt eit Vlasbewerking te Wageningen. 0 Jaarverslag 1962 K. N. L. C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 21