A De prijzen van landbouwgronden 879 Bijdragenwet Deltawerken INGEZONDEN Wat leert ons het bodemvruchtbaarheidsbedrijf te Tzummarum? F* 1 BON Nederlands best gelezen PLUIMVEEVAKBLAD (Vervolg van pagina 877) De opmerking in de memorie van toelichting dal het niet mogelijk is een uitputtende opsomming van de kosten der uit te voeren werken in de wet op te nemen, zonder het gevaar te lopen daarbij enige kostenonderdelen te vergeten, heeft ons niet kunnen overtuigen. Nu de waterschappen reeds sedert 1955 dijkswerken in het kader van de Deltawet uitvoeren bestaat er naar het ons voorkomt toch wel voldoen de inzicht over de vraag welke bijkomende kosten normaliter aan de werken zijn verbonden. HOOGWATERKERINGSLASTEN I\E Bijdragenwet Deltawerken zal ook gelden voor de versterking van de erkende zwakke plaatsen. De Minister van Verkeer en Waterstaat stelt vast of en in hoeverre dijksverbeteringswerken (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie worden aangemerkt als werken en voorzieningen ter versterking van zwakke plaatsen. Hiermede is de rijksbijdrage afhankelijk gesteld van het in zicht van de minister. Het is niet denkbeeldig dat een waterschapsbestuur tot dijksverbetering is overgegaan omdat de omstandigheden daartoe aanleiding gaven, doch dat de minister niet van de noodzaak overtuigd zijnde, beslist dat dè uit gevoerde werken niet behoren tot die, bedoeld in artikel 5 van het wetsontwerp. Het ware gewenst dat in dergelijke gevallen de mogelijkheid zou bestaan om tegen de beslis sing van de minister voorziening te vragen bij de Kroon. Wanneer de hoogwaterkeringslasten uitgaan bo ven de percentages waarop de ingebouwde garan tieregeling steunt, kan een bijzondere bijdrage wor den verstrekt. Volgens artikel 9, lid 5 worden onder hoogwaterkeringslasten o. m. verstaan de lasten voortvloeiende uit de kering van zeewater. Blijkeng de memorie van toelichting zijn hieronder behalve de directe uitgaven voor beheer en onderhoud der hoogwaterkeringen mede begrepen een evenredig aandeel van de algemene bestuurs- en administra tiekosten. Dit evenredig aandeel zal worden bepaald naar verhouding van de kosten van de onderschei-* dene taken van het waterschap. Bovendien worden tot de hoogwaterkeringskosten gerekend de afschrijf vingstermijn. De vraag rijst wat beschouwd zal worden als een redelijke afschrijvingstermijn. Het ware gewenst deze termijn in de wet op te ne men. In waterschapskringen beschouwt men een termijn van 30 jaar als een redelijke afschrijvings termijn. WATERSCHAPPEN BREDE TAAK IANGZAMERHAND beginnen zich nieuwe in- zichten te ontwikkelen welke men feitelijk reeds aangekondigd vindt in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp Deltawet en in het adres van de Unie van Waterschapsbonden aan de Kamer van 28 januari 1956. Ook bij de behande ling van de wijziging van de Waterstaatswet 1900 in de Tweede Kamer heeft het lid van deze Kamer, mej. mr. Schilthuis gepleit voor een algemene financiële regeling, afgezien van de Bijdragenwet Deltawerken. Voorts treft men in de Memorie van Antwoord van de Minister van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer over de begroting 1963 bij de bespre king van het arrest van de Hoge Raad van 28 januari 1963 waarbij is beslist, dat aan de gemeen ten als zodanig niet bij waterschapsreglement om slagplicht door een waterschap kan worden opge* legd, de opmerking aan, dat er nu een aanleiding is gevonden het vraagstuk van enige wettelijke rege ling betreffende waterschapsfinanciën en water schapsbelastingen nader aan de orde te stellen. Hoe die wettelijke regeling zal uitvallen is er niet bij gezegd. Het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer en het Unieadvies aan die Kamer vertolken het inzicht, dat het in de huidige maatschappelijke ontwikke ling niet meer past de bekostiging van de water schapshuishouding, afgezien van subsidies in kapi taaluitgaven, uitsluitend ten laste van het onroe rend goed te doen blijven. Immers het zijn niet uit sluitend de belangen van het onroerend goed, welke door de waterschapsfunctionering worden gediend. En dit geldt zowel voor de waterkerings- als voor de waterbeheersingstaak der waterschappen, terwijl ook de wegenzorg niet alleen ten dienste van het onroerend goed geschiedt. We kunnen er van overtuigd zijn, dat dit voor de waterschappen uiterst belangrijke probleem de ernstige aandacht van het bestuur van de Unie van Waterschapsbonden heeft. Na beëindiging van de noodzakelijke voorbereidende studies zullen van wege de Unie bepaalde initiatieven in die richting kunnen orden verwacht. Dit is te meer nodig om dat bij de Tweede Kamer ook is ingediend een wetsontwerp tot uitbreiding van het gemeente lijk belastinggebied dat het onroerend goed toi belastingobject voor de gemeenten bestemt. In af wijking van het rapport van de commissie Oud, dat de verruiming van de gemeentelijke belastin gen zocht in de richting van een woonplaatsbe lasting die geheven zou worden van het inkomen wordt thans een aanslag gepleegd op de onroeren de goederen, die naar wij dachten juist waren voorbestemd om uitsluitend of vrijwel uitsluitend te dienen als fundament voor het omslagstelsel van de waterschappen. Het spreekt vanzelf, dat het dringend nodig is, dat wordt onderzocht, of en zo ja in hoeverre hier op ongewenste wijze het ontslagbeleid van de wa terschappen wordt doorkruist, een probleem waar aan de Unie thans evenzeer, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, inten sieve aandacht wiidt. ..DELANGRIJKE mensen zeggen nog niet altijd belangrijke dingen" moet iemand eens gezegd heb ben. Nu zijn mensen als een voorzitter, secretaris en meer andere leiding gevende figuren van een grote organisatie m.i.z. toch wel belangrijke mensen, maar van wat er leeft onder een aantal leden van deze organisatie schijnen deze heren soms toch wel weinig begrip te hebben. De een vergelijkt de verkopingen van landbouwgrond met het uitgaan van een school waarvan de kinderen na kortere of langere tijd niet meer zo hard hol1 en dan wanneer ze pas de deur uit zijn. Per soonlijk geloof ik echter dat er onder deze kinderen vele atleten schuilen, met eert veel langere adem dan wel verondersteld wordt. Weer een ander zegt dat hij zich de ogen uitwrijft wanneer hij de uitslagen van zulke verkopingen (van landbouwgrond dus) leest. Ik denk dat. zijn oren ook al wel geklapperd zullen hebben, hopelijk in letterlijke zin Nu is de wet Vervreemding landbouwgronden gemaakt in een tijd van schaarste aan grond en een teveel aan guldens, die door de bezetter in grote getale gedrukt werden. Maar is het nu wel zoveel anders Want: a. In bepaalde bedrijfstakken is en wordt de laatste tijd grof verdiend, gezien de uitgekeerde divi denden; b. Van zeer velen worden in deze tegenwoordige tijd gronden onteigend voor stadsuitbreiding, re creatie e.d., waarvoor zeer grote bedragen betaald worden. c. En dan zijn er mensen die ik profiteurs zou willen noemen en gebruik maken van de omstan digheid waarin vele kleinere grondgebruikers komen te verkeren als hun gepachte grond verkocht wordt. Deze kunnen teneinde hun werktuigen rendabel te maken en zich van een redelijk inkomen te verzekeren, hun grond moeilijk missen. Wat denkt U bijvoorbeeld van de vele gesaneerde bedrijven op Walcheren, waar met veel moeite en pijn deze bedrijven een bestaansrecht behouden konden. Het zijn juist deze boeren die hun gepachte grond (hun oppervlaktevergroting bestaat immers uit pachtgrond) moeten kopen of anders terugval len in hun vroegere toestand van drie, vier hectaren. Met andere woorden: „Ze kunnen in de meeste gevahen hun bedrijf wel opdoeken, hetgeen dus geheel in overeenstemming is met het huidige streven de kleinere bedrijven de nek om te draaien". Nu is er op de laatstgehouden algemene vergadering der Z. L. M. reeds een opmerking gemaakt over deze inschrijvingen, waar het alleen te doen is om de premie. Wanneer dit onmogelijk gemaakt kon worden zou er m.i.z. wel een beduidend lagere prijs betaald worden. Ik weet niet of hier al serieus aan gewerkt wordt, het kan ook zijn dat het zó is: en ze dronken een glas, ze deden een plas en ze lieten de zaak zoals die was. K. W. P.S. Ik las wat de heer v. Y. in uw blad van 4 oktober schreef over de prijzen van landbouwgronden. Hierover meen ik te moeten opmerken dat dit toch wel topprijzen zijn en dat er wel voor be'angrijk minder verkocht is, alhoewel het nog teveel was om er een redelijk bestaan op te hebben. Overigens was ook dit artikel niet bepaald bemoedigend voor -diégenen die in de naaste toekomst nog grond zullen moeten kopen. NOOT VAN DE REDACTIE: Enkele bestuursleden en deskundigen zijn or> verzoek van hetbestuur bezig de kwes tie van de strijkgelden te bezien. In de hoofdbestuursvergadering van november zal hier over rapport worden uitgebracht. (Vervolg van pag. 873) een bepaalde uitkomst kan vaak niet zonder meer worden toegepast op andere bedrijven, al is het op ongeveer dezelfdé grondsoort. De opbrengstcijfers vertonen van jaar tot jaar het gewone verschijnsel dat op ieder boerenbedrijf gevonden wordt: grote verschillen in opbrengst van de gewassen in de loop der jaren. Daarin zit niets abnormaals, ook niet op een goed geleid proefbedrijf. Aan de andere kant is wel gebleken, dat organische bemesting in bepaalde gevallen van belang kan zijn voor de op brengsten, die op dit bedrijf overigens aan de hoge kant liggen. Verder is hier geconstateerd, dat gescheurde kunstweiden onder bepaalde omstandigheden (b.v. droogte) het optreden van schurft bij aardappelen in de hand kunnen werken. Er werd al op gewezen dat de proefperiode voor het bedrijf te Tzummarum nog te kort is. Het laat zich echter aanzien, dat er grotere verschillen op zullen treden in het gedrag van de grond en in de opbrengsten, naarmate het onderzoek langer wordt voortgezet. Hoewel gebleken is, dat op deze grond gedurende een aantal jaren goed geboerd kan worden zonder organische bemesting volgt uit de ge vonden resultaten toch, dat het produktievermogen van een zavelgrond alleen op een goed peil is te houden, wanneer geregeld voldoende orga nische mest wordt toegevoegd. B. S. Instituut voor Bodemvruchtbaarheid, Groningen. $0 ff fifgssgEa. SW=sa333, -Ks-saa gÜPSB. OTËÉ2. aSgaaoK*. SSSSSSsJE. 2e bon a.u.b. uitknippen en in els brief gefrankeerde envelop» of op briefkaart geplakt fturen aan: Administratie PLUIMVEE, Prunwlaan 2 te Arnhem» V Neem NU een abonnement 1964 en U ontvangt alle vóór 1 januari a.|j verschijnende nummers GRATIS 1 Hiermede verzoek Ik u mij te noteren voor ten abonnement 1964 op het veertiendaags tijdschrift •Pluimvee" ad f 7.50. De vóör 1 januari a.s. ver* schijnende nummers ontvang ik gaarne gratis. HAAM. ADRES. WOONPLAATS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15