T uinbou wklanken 851 ONDERZOEK BODEM MOE HEID KASSENBOUW ZONDER AMBTELIJKE BELEMMERINGEN KNOLSELDERIJ OP CONTRACT uit gewest en praktijk ZAAI-UIEN GOED WITLOF TREKKEN - KAN (NOG) NIET IEDEREEN VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 VELE fruittelers kampen met het probleem dat jonge vruchtbomen de eerste jaren slecht tot zeer slecht willen groeien als ze worden geplant op grond waar tevoren een boomgaard heeft gestaan. Deels zijn deze moeilijkheden een gevolg van het voorkomen van het vrijkomende wortelaaltje Praty- lenchus penetrans, maar voor een nog groter deel worden ze veroorzaakt door de z.g. specifieke bodemmoeheid, waarvan de onderzoekers de eigen lijke oorzaak of verwekker (nog) niet kennen. Wel is bekend dat deze bodemmoeheid afdoende bestre den kan worden door een strooksgewijze ontsmet ting met chioorpierine. Ook de eventueel aanwezige aaltjes worden hierdoor gedood. Een behandeling met chioorpierine is echter nogal kostbaar. Om te beoordelen of deze behandeling noodzakelijk is, be gint het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek in 1964 met een speciaal onderzoek voor fruitteeltmoeheid. Hierbij worden jonge, speciaal geselecteerde zaailingen ge plant op behandelde en niet behandelde grond. Het groeiresultaat na enige maanden is bepalend voor het advies. Deze „biologische toets" voor fruitteeltmoeheid werkt als volgt: Op verschillende plekken van het te herinptanten perceel wordt een schop grond ver zameld, zodat een totaal monster ontstaat van 60 a 70 kg grond. Dit monster wordt verzameld in de wintermaanden (jan./febr.). Het is nodig dit onderzoek tijdig te laten uitvoe ren, daar een half jaar later pas het advies ge geven kan worden: wel of niet behandelen alvo rens opnieuw in te planten. De kosten van dit mon ter nemen en -onderzoek bedragen vermoedelijk ongeveer 85, Zeer binnenkort hopen we uitvoeriger mede delingen te kunnen verstrekken. Een dringende les: „GROENTEN EN FRUIT' van 2 oktober j.i. wijdt een hoofdartikel aan de beperkingen, die door de regering sedert medio 1962 aan de bouw van glas- opstanden in de tuinbouw zijn opgelegd. Hoewel enkele malen achtereen contingenten van vóór be paalde data ingediende aanvragen vrijgegeven zijn, is er voor de na 31 maart '63 ingediende aanvragen van Rijksgoedkeuring voor nieuwbouw ruim vijf maanden later nog steeds geen uitzicht op reali sering. „Groenten en Fruit" wijst er op, dat e.ea. tot een onhoudbare toestand met tal van schade lijke gevolgen leidt. Onze tuinbouw mist als gevolg van deze beperkingen kansen op de internationale markt, waar toenemende belangstelling voor kwa- liteitsprodukten bestaat. Nederlandse kassenbou- wers, niet voldoende emplooi vindend in eigen land. bieden verklaarbaar overigens in het buiten land hun diensten aan. Deze worden daar beter ge waardeerd dan bü ons, waardoor het buitenland beter toegerust wordt voor de concurrentiestrijd in de vrije Euroniarkt. Daarbij komt dat zowel tuinder als kassenbouwer, de een wat betreft teeltplannen, de ander wat be treft werkindeling, geen behoorlijke en verantwoor de planning kunnen maken. Verder in aanmerking nemende dat het huidige systeem een soort „ham sterwoede", (een neiging om eerder een bouwver gunning aan ie vragen dan overeenkomt met de feitelijke bedoelingen, dan blijkt hier wel uit dat het thans gebezigde systeem van „hik-toevvijzingen- met-steeds-langere-tussenpozen" onhoudbaar is. Wjj onderschrijven dan ook ten volle de in dit hoofdartikel geuite wens, dat op zeer korte termijn de tuinbouw onder glas zijn kansen op een even wichtige ontplooiing moge herkrijgen. De Veilingsvereniging K. E. O. vestigt in de mededelingen voor de leden er de aandacht op dat overeenkomstig de contractvoorwaarden knolselde- rijteelt, de teler verplicht is schriftelijk aan de vei ling op te geven indien verwacht moet worden dat de opbrengst van het contractareaal aanmerkelijk beneden de 27.500 kg per ha zal blijven en/of de kwaliteit van het gewas beneden het gemiddelde zal blijven. Deze opgave dient tenminste één maand vóór de oogst, of indien deze omstandigheden eerst. later optreden, binnen 48 uur ingediend te zijn. De Veiling stelt de fabrikant hiervan op de hoog te en is in de gelegenheid de juistheid van de op gave te onderzoeken. Indien een teler lieeft nagelaten afwijkende om standigheden op te geven, wordt aangenomen dat hij een normale oogst van gemiddelde kwaliteit kan afleveren i U/AT een pracht en praal op 't fruitcorso in Goes. Fantastisch wat men bereikt met de geringere bewegingsvrijheid in kleur, in tegenstelling met het oneindig gevarieerder kleurenpalet der bloe men. Als men nu rekent dat onze provincie, prak tisch in drieën gedeeld door de Schelde's, nog geen 300.000 inwoners heeft dan is een bezoek van 30.000 wel zéér bevredigend. Leg in gedachten onze provincie eens op de kaart van Zuid-Noord-Hol land dan bestrijkt dezelfde oppervlakte 4 mil joen inwoners. Voor de reklame moest zo'n corso dan ook door v.n. streken kunnen gaan. Nu heeft deze bevolkingsdunheid voor ons echter dierbare voordelen. Nogmaals alle hulde aan de organisa toren voor het vele moois en de genoeglijke dagen aan zovelen bezorgd. VRIEND Willem bij ons op WALCHEREN was boos op de veiling en dat gebeurt echt niet gauw. Hij gaf onlangs Princessen mee die in II wer den geclassificeerd. Het feit dat ze hem 1.58 dus 20,70 per 'kist opbrachten kon hem niet gunstiger stemmen. I is I. „En wat vind jij er van?" zo vroeg hij. We gaven ze extra. Scherpe keur is goed maar geen onzin en daar bleef onze vriend bij. Nu is ook ons bekend dat Middelburg streng keurt, en dat heeft toch ook wel veel goede kanten! Dé komende balans, vertrouwelijk onder verschei den collega's ook boeren, komt nogal eens ter spra ke. Er resten nog 3 maanden maar bij velen zal deze wel eens negatief kunnen uitvallen vrezen wij. Bedriegen de voortekens niet dan zullen we weinig last van de progressie in de belastingen hebben! En nu komt hier nog een forse loonronde bij. De tuinbouw zit o.i. nog moeilijker dan de land bouw daar deze nog verschillende garantieprijzen als kans heeft. Natuurlijk gaat na wat touwtrekken de loonronde er door. Het nuttig rendement zal helaas niet navenani z(jn aan de loonhoogtc, daar de belasting de grote winnaar wordt, gevolgd door verhoogd prijspeil. Onze prijzen zijn vrij, maar de kartels en grootbedrijven zullen de loonsverhoging heus wel in de lengte of breedte doorberekenen, zodat wij dubbel met onze vingers tussen de deur zitten. Hogere lonen, geen doorberekeningskansen, hogere inkoopprijzen over de hele zéér gevarieerde inkoopstaalkaart. Een drastische vennootschapsbelasting zou o.i. de groothandeiprijzen op peil houden. Belastingver laging op divers terrein eveneens. En juist lazen we dat en-ze Polder het dijkgeschot met 3 verhoogd. We hebben nu het -twijfelachtig genoegen één der duurste polders te worden. In vele dag- en week bladen zal nog zéér veel geschreven worden over v.n. kwesties door zéér bekwame of bekwame men sen, geleerd en ongeleerd en voor ons lijkt 't best om verder te gaan met andijvie planten, tomaten ruimen, sla- en bloemkoolbedden aanleggen, tinbe- spuitingen tegen selderij roest, fruit plukken en nog een pagina vol dagelijkse werkzaamheden meer. Volgens de telling van het C. B. S. is de met zaai- uien beteelde oppervlakte in ons land dit jaar op nieuw aanzienlijk uitgebreid. In Zeeland steeg de moei vlakte van 1875 ha in 1962 tot 22.14 ha in 19&3- Zuid-Holland geeft een uitbreiding te zien van 2086 ha tot 2177 ha. Procentueel is de uitbreiding van het areaal het grootst in Gelderland, namelijk 484 ha tol: 679 ha. Noord-Holland liep echter met 46 ha, bijna :i0 terug. Voor geheel Nederland steeg het areaal van 4438 ha in 1961, via 5298 ha in 3962 tot 5904 ha In 1963. Wat betreft de omvang van de le verwach ten oogst zfjn er echter nog geen cijfers gepubliceerd. Volgens de gegevens van het C. B. S. bedroeg de pro- duktie van zaaiuien per ha in 1961 gemiddeld 35.295 kg of in totaal 156.640 ton; in 1962 werd gemiddeld 33.555 kg per ha verkregen, d.w.z. een totale produk- tie aan zaaiuien van 177.772 ton. Dit jaar zijn er wel veel uien, maar deze, zijn overwegend kleiner geble ven dan normaal, waardoor de produktie wordt ge drukt. Een schatting van de produktie van zaaiuien blijft vrij riskant zolang het. produkt nog niet van het land is. Zoals de situatie thans i-S zou men kunnen schatten «lat de oogst van zaaiuien niet veel groter zal zijn dan vorig jaar. Het Uitvoer Controle Bureau becijferde de export van uien in het tijdvak 1 juli 1961 tot 30 juni 1962, dus inclusief de uitgevoerde poot- en plantuien op 166.115 ton. Gedux'ende het tijdvak 1 juni 1962 tot 30 juni 1963 bedroeg deze export 153.269 ton. Tot dusver wijkt onze export, voor namelijk nog poot- en plantuien ,niet veel af van die van het vorige seizoen. Van begin juli tot 21 septem ber werd 28.578 ton verzonden, verleden jaar bedroeg de uitvoer in de overeenkomstige periode 2S.150 ton. Zoals gebruikelijk, waren West-Duitsland cn Enge land verreweg de grootste afnemers, maar ook Frank rijk was goed aan de markt. Het is daarom dan ook spijtig dat Frankrijk de invoer van uien van 23 sept. af heeft stop gezet. De prijzen die echter voor de uien werden betaald in Middelharnis en St. Maar tensdijk waren tot dusver, zowel voor middel als voor drielingen, belangrijk lager dan verleden jaar. Ook voor picklers werd in het algemeen minder betaald, maar voor dit produkt was het prijsverschil minder groot. Houd er echier rekening mee dat de spiraal draait en de wal het schip moeilijk zal keren. AP SCHOUWEN-DUIVELANI) zijn de meeste v fruitbomen al zonder vruchten; het rooien vati de gladiolen is in volle gang. Wat wij als fruit telers en bollentelers (en wij niet alleen) nog enkele weken nodig hebben is mooi weer en gezonde dagen, om tijdig de oogst te bergen. Als wij onze produkteu maar ip de schuur of bewaarplaats hebben, zijn wij wat het werk betreft niet meer zo gebonden aan de weersomstandigheden. Het is wel opvallend, dat men bij het rooien van de gladiolen nog zo weinig gebruik maakt van mechanische hulpmiddelen. Handwerk is erg tijd rovend en men zal toch moeten trachten, ook dit gedeelte van de gladiolenteelt zoveel mogelijk te gaan mechaniseren. Een eindoordeel over de finan ciële uitkomst van de gladiolenteelt is uiteraard thans nog niet te geven, maar het zit er globaal ge sproken wel in, dat het dit jaar niet tot de slechtste teelten zal gaan behoren. Het is te hopen, want de grove tuinbouwer (die in de meeste gevallen toet* ook de gladiool in zijn teeltplan heeft opgenomeul heeft al verschillende produkten, met name Prin- cessebonen en vroege aardappelen, moeten verzor gen, zonder dal deze verzorging werd gehonoreerd met een redelijke beloning. Het zou prettig zijn, dat op het eind van dit seizoen, de gladiool nog het een en ander goed zou maken. De Jonathan is op de meeste plaatsen al een keer doorgeplukt, maar voor de laatste Golden-Delicious in de kist ligt, zijn er nog vele handen nodig om dit te verwezenlijken. Er wordt wel eens gesteld, dat men als fruitteler op een éénmansbedrijf wel erg kwetsbaar is. Wan neer deze fruitteler bijv. door ziekte zou worden uitgeschakeld zou dit voor het bedrijf wel eens heel nadelig kunnen zijn. Dat dit niet noodzakelijk is, hebben wij dezer dagen kunnen zien. Een fruitteler werd in het drukste van het plukseizoen ziek. Bit geval heeft bewezen, dat in zo'n situatie de werk zaamheden toch gewoon door kunnen gaan. Het plukken kon met niet-vakmensen gebeuren. Het uitrijden van de kisten e.d. werkzaamheden werd gedaan door een aantal fruittelers uit de buurt, die hun werk enkele uren per dag op hun bedrijf on derbraken, om zo hun uitgeschakelde collega te helpen. Zolang dit nog mogelijk is, valt hét met die kwetsbaax-heid van een éénmansbedrijf wel mee Wanneer de wil om elkaar te helpen, aanwezig is. kan er veel gebeuren. Juist in deze tijd, waarin het gezegde: Ieder voor zich en God voor ons allen, zo vaak in praktijk wordt gebracht, is het toch prettig te weten, dat het ook anders kan. En dat dit moge lijk is, bewijst dit praktijkgeval. (Vervolg van vorige pagina.) GEBRUIK NACHTSTROOM Door de goede warmtevasthoudende eigenschap pen van de grond kan worden volstaan met alleen tijdens de goedkopere nachturen te verwarmen- (nachttarief, ca. cent/kWh). Doordat een elek trisch vermogen van 150 W m- wordt toegepast kan in hoogstens 4 nachten stoken de kuil op tem peratuur worden gebracht. Na uitschakelen van de verwarming zal de met stro afgedekte kuil per et maal ca. 2° C. afkoelen. Een temperatuurdaling van 6° C. is toelaatbaar, voordat de kuil wederom moet worden opgewarmd. Gedurende een nacht stoken is de vereiste temperatuur weer bereikt. Wenst men sneller te werken dan kan worden over wogen om met twee transformatoren te verwarmen of tijdens de daguren met hoger elektriciteitstarief door te verwarmen. VRAAG ADVIES De benodigde transformatoren zijn in verschil lende vermogens en spanningen verkrijgbaar. In Zeeland wordt doorgaans gewerkt met 3 of 5 kVA. Complete installaties voor alle voorkomende kuil- opp"ervlakten zijn thans in de handel. Het verdient voorkeur om advies te vragen alvorens men gaat aanschaffen bij de P. Z. E. M. of de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Globaal kan worden gezegd dat bij een redelijke opbrengst de elektriciteitskosten 3 cent per kg oogstbaar witlof bedragen. Het ver warmen geschiedt hierbij hoofdzakelijk in de nacht uren. Een complete verwarmingsinstallatie, geschikt voor ongeveer 4 kuilen van elk 30 m- komt op on geveer 750,De kosten van de voedingskabel zijn hierbij inbegrepen. Waarom, zult U vragen, zullen wij deze kosten, maken als het zonder verwarming ook gaat. Maar deze kosten zijn economisch volkomen verantwoord door een 1. hogere kilo-opbrengst aan lof uit de wit lofwortel; 2. mooier produkt: 3. betere oogst- en werkverdeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7