Trekkers en werktuigen voor het gemengde land-en tuinbouwbedrijf Demonstratie te Oosterland 855 VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 GRONDBEWERKINGS- WERKTUIGEN DEZE groep was vrij uitge- breid. Achter diverse 2- wielige trekkers werkten achter- eenvo^ens: een wentelploeg, de Vicon spitmachine, een spitwerk- tuig, drie freesmachines en twee cultivatoren. Het zou ons beslist te ver voe ren om alles uitvoerig te bespre ken. We beperken ons daarom tot de meest markante punten. De wentelploeg leverde hier bij gunstige omstandigheden goed werk. Deze kombinatie is minder geschikt voor zware grond, grote diepte en moeilijke omstandig heden. De Vicon spit machine t rok veel belangstelling. De werkbreedte, met 3 spaden, bedroeg 81 cm. Voor de aandrijving is we g kracht nodig. In verhouding tot een tweewielige trekker is het echter een vry zwaar werktuig. Daarom is een zeer lichte trek ker niet gewenst. Met een 8 pk Agria werd hier uitstekend werk geleverd. Spitdiepte tot 25 cm en geen struktuurbederf. Dagkapa- citeit in open terrein 50 a 60 are; in kassen ca. 40 are. De prijs is 2950,— Op 27 september werd te Oosterland een demon stratie gehouden met enkele kleine trekkers en werktuigen. Deze demonstratie was speciaal be doeld voor de kleinere land. en tuinbouwbedrijven. Naast enkele vierwielige trekkers met werktui gen werden de tweewielige trekkers met bijpassen de werktuigen centraal gesteld. Het geheel werd georganiseerd door de Bedrijfs- studiegroep Schouwen-Duiveland, de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, de Rijkstuinbouw- en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten. Onderstaand verslag werd samengesteld door de heren J. T. Andringa van de R. L. V. D. en A. v. d. Vrie R. T. V. D. te Goes. Deze demonstratie had vooral tot doel om de gebruiksmogelijkheden van de diverse werktuigen te tonen. Achtereenvolgens werd gedemonstreerd met werktuigen voor de grondbewerking, de ver zorging van de gewassen, zaaien en planten, wie den en dunnen en tenslotte enkele oogst- en transportwerktuigen. Vicon dunmachine tweerijig, achter tweewielige trekker. Geschikt voor het dunnen van bieten en witlof en het in de rij wieden van erwten en graan. Interessant was het spitwerktuig van de Proeftuin te Kapelle. Dit leverde een behoorlijk intensieve grondbewerking. Het lijkt iets op een langzaam draaiende frees; de grond wordt vrij sterk verkruimeld. De freesmachine en wiedgarnituren zijn meer bekende werktuigen. We attenderen op het feit dat veelvuldig frezen erg schadelik kan zijn voor de struktuur van de grond. De motorhak neemt bij de freesmachine wel een bijzondere plaats in. Eerst werd deze getoond als frees met een werkbreedte van 60 cm. Daarna werd hij gebruikt voor de verzorging in rijenteelt. Omdat de motorhak meer snelheden op de freesas heeft en de verkruimeling naar wens geregeld kan worden is hij voor beide werkzaamheden geschikt. ZAAIMACHINES PR werden twee zaaimachines gedemonstreerd n.l. de Thilot en de Stanhay. Beide machines bestaan uit z.g. zaaielementen die men in een willekeurig aantal naast elkaar kan plaatsen. De Thilot werd met 4 elementen (4 rijen) gemonteerd achter een 4 pk Hako. Het zaaisysteem berust op het woelradprincipe en is geschikt voor velerlei zaden. De prijs per element bedraagt 105,terwijl voor het raamwerk en de bevestiging ongeveer eenzelfde bedrag nodig is. De Stanhay is een precisiezaaimachine met als verdeelsysteem een geper foreerd bandje. Op de öemörisiu c - i r een 6 pk Gutbrod trekker, een konstruktie van de heer C. J. Steketee te Driewegen. Met deze machine kunnen ook diverse zaden worden gezaaid zoals bieten, witlof en bonen. Het verdeelmechanisme dient bij de zaadgrootte te worden aangepast. De prijs per element bedraagt 360, PLANTMACHINES HERDER werden twee plantmachines getoond; een Löwe- en een Accord- machine. Beide machines werden gedemonstreerd door telers die er regelmatig mee werken. Door een goede afstelling kwamen de mogelijkheden goed tot uiting. De Accord plantmachine heeft twee dunne metalen bladen waar de planten tussen gelegd worden. Bij dit systeem moet de man op de plantmachine zelf de afstand regelen door sneller of minder snel de planten in te leggen. De Löwe heeft tussen twee metalen schijven rubber klepjes waar de plan ten ingelegd worden. Het aantal klepjes en de draaisnelheid ervan geeft de plantafstand aan. Door een kleine verandering aan de metalen platen aan te brengen is het bij deze machine mogelijk om er aardappelen mee te poten. De trekkracht die voor plantmachines nodig is, is niet groot. Voor een één- rijige is 7 pk nodig en voor een tweerijige 10 12 pk. DUNMACHINES BE bekende ontwerper en konstrukteur, de heer C. J. Steketee te Drie- wegen, gaf met twee dunmachines een demonstratie. Deze Vicon-Steke- tee rijendun- en wiedmachine is reeds vele jaren bekend in de landbouw. Nieuw was hier de z.g. tuinbouwuitvoering met resp. 1 en 2 dunelementen achter een tweewielig trekkertje. Gedemonstreerd werd In van te voren ge zaaide wikken. Evenals normale landbouwuitvoering zijn deze machines geschikt voor diverse gewassen zoals bieten, erwten, witlof, enz. Deze werktuigen worden gebruikt voor onkruidbestrijding in de rijen en voor het dunnen van de te dik staande gewassen. DIVERSE WERKTUIGEN AP het terrein waren nog velerlei werktuigen. Zo zagen we de Lely boxer. eg in aktie die wel uitstekend werk leverde. Met dit nieuwe type eg (ƒ1390,is het meestal mogelijk om in het voorjaar de grond in één be werking zaaiklaar te maken. De werkbreedte is 3.00 meter; de zijkanten kun nen tijdens transport worden opgeklapt De eg is bevestigd aan de hefinrich- Stanhay precisiezaaimachine (tweerijig) achter een 6 pk tweewielige trekker. Door het gebruik van verschillende zaaibanden kunnen verschillende zaden op de juiste afstand in de rij gezaaid worden. ting. Er zitten vele verstelmogelijkheden aan waardoor de intensiteit van de bewerking geregeld kan worden. Verder werden nog aardappel- en gladiolenlichters getoond. Deze eenvou dige en goedkope werktuigen verdienen wel iets meer aandacht. Oök waren er enkele tweewielige wagens alsmede een vierwielige die om gebouwd kan worden tot een tweewielige. I Enkele motorrugspuiten en een propaunspuit attendeerden op de mogelijk^ heden van ziekten- en onkruidbestrijding met eenvoudige hulpmiddelen. OOGSTMACHINES VOOR UIEN EN GLADIOLEN AP het demonstratieperceel werden uien gerooid met de van Rumpt uien- rooimachine. Deze machine is voorzien van vier rooielementen voorop de trekker. Achterop dezelfde trekker is bij het nieuwe type een ruimere zeefband gemonteerd. De gerooide uien worden door deze band opgenomen en uitgezeefd, waarna het produkt in langszwaden weer op het perceel terecht komt. Gemiddeld bedraagt de kapaciteit ca. 0.50 ha per uur; onder gunstige omstandigheden belangrijk hoger. Wenst men de uien op deze wijze te oog sten, dan is de beste rij enafstand 33 cm. Tevens is het gewenst om dan te zaaien met vier pijpen of een veelvoud van vier, dus b.v. 8 pijpen. Dit in verband met een goede aansluiting van de rooimachine bij het te velde staande gewas. In dit verband werd de aandacht gevestigd op de ter plaatse aanwezige genormaliseerde 2.64 m zaaimachine waarmee uien met 8 pijpen op 33 cm gezaaid kunnen worden. In dit geval was de machine boven dien voorzien van drukrollen. GLADIOLENROOIMACHINE „HOLA" PEHEEL nieuw was de gladiolenrooimachine „Hola". Op verschillende wijze wordt getracht de gladiolenoogst te vergemakkelijken en te ver snellen. Hiervoor zijn reeds diverse lichters gemaakt zowel aan twee- als aan vierwielige trekkers. Rooimachines voor gladiolen waren er tot nu toe nog niet. Geen wonder dat deze machine in Oosterland, een streek waar veel gla diolen geteeld worden, de nodige belangstelling trok. Aan de rechterzijde van deze machine is een mes aangebracht, dat zo afgesteld is dat het juist onder de g^adiolenknollen snijdt. Met dit mes worden de gladiolen wat omhoog getild. Op dat moment wordt het loof gegrepen tussen een schuinstaartde plukring en een band, die de gladiolen uit de grond trekken. Als de gladiolen bijna tot het hoogste punt van de plukring gekomen zijn, wordt door een snijinrichting het loof afge-* sneden. Onder de snijinrichting kan een gaasbak gezet worden die de gladio len opvangt. Er worden nu ook proeven genomen met een kleine transporteur aan de machine, waaraan een zak bevestigd kan worden of waaronder even-i tueel een paar gaasbakken kunnen staan. De plukring kan aangedreven wor-» den door een van de tweeloopwielen, maar ook door de aftakas van de :er. De rooimachine kan door een twee- of vierwielige trekker getr i en aangedreven worden. Op deze demonstratiemiddag werkte de machine voor het eerst in dit sei zoen. Er is in Zeeland veel belangstelling voor en ongetwijfeld zullen we hier nog wel meer over horen. TENSLOTTE kan nog worden opgemerkt dat de grotere en duurdere werktuigen niet direkt bedoeld zijn voor individuele aanschaffing. Wenst men ze wel op het eigen bedrijf te gebruiken, dan kan gezamen lijk gebruik aantrekkelijk zijn. Indien een loonbedrijf over de benodigde werktuigen beschikt, kan dat uiteraard worden ingeschakeld. Hola gladiolenrooimachine, aangedreven door de aftakas van een vierwielige trekker. Het rooien en het afsneden van het loof heeft in één werkgang plaats

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11