Praktische scholing met behoud van loon! T I TUINBOUWMECHANISATIE WINT SNEL TERREIN AANBEVELINGEN WIN TERTEELT GROENTEN EN AARDAPPELEN P S VOOR TUINDERS SB 9 Kassen vroeg ontsmetten ter voorkoming van kurkwortel in tomaat. Met het oog op de steeds lager wordende grondtemperatuur is het van belang vroeg te beginnen met de kassen te ont smetten. We kunnen hiervoor gebruiken chlooi - picrine of een ander grondontsmettingsmiddel. Denk er aan dat vóór de winter het gas uit de grond verdwenen moet zijn. 9 Witlof met hoJle pennen. In sommige percelen witlof komen pennen voor die hol zijn. Holle pennen mogen niet worden opgezet daar deze meestal in de kuil tot rotting overgaan. Wortels die hol zijn kunnen bij het rooien worden her kend aan de achtergebleven harten. 9 Bestrijding aardappelziekte in koude tomaten. Deze ziekte kan worden bestreden door te spui ten of stuiven met zineb. s) 4) 5> V R U J) A G 4 OKTOBER 1963 In dit artikeltje wordt o.m. gesproken over vermindering van de werkgelegenheid dan wel werkloosheid in de land bouw. Momenteel is hier geen sprake van. Integendeel, vele boeren weten niet hoe zij met de beschikbare arbeidskrach ten hun gewassen geoogst en in de schuur krijgen. Toch leek het ons juist op deze bestaande mogelijkheden van praktische scholing de aandacht te vestigen. Red, |N een van onze vorige nummers schreven wij in onze tuinbouwrubriek o.m. het volgende: „Men weet de gunstige factoren van een vruchtbare bodem, een geschikt klimaat eft de toekomstige betere verkeerssituatie te benutten. De invloed van het Deltaplan is nu reeds merkbaar. Tuinbouwteel ten in de randstad Holland worden verdrongen en er komen meer mogelijkheden voor het Delta gebied". Als gevolg van deze ontwikkeling mag in Zeeland een toenemende belangstelling worden verwacht voor de tuinbouw, die daardoor steeds in betekenis zal toenemen. Dit zal er tevens toe kunnen leiden, dat aan verschillende bedrijven, o.a. ook kleine landbouwbedrijven, meer levensvatbaarheid en een bre dere economische basis kan worden gegeven, waardoor de kansen op een ruimer gezinsinkomen kun nen worden vergroot. Wanneer men deze kansen zou willen benutten, dan moet daarbij echter wel worden bedacht, dat bij gehele of gedeeltelijke om- of overschakeling op tuinbouw aan bepaalde voorwaarden moet kunnen worden voldaan. Een eerste vereiste is wel een goede vakbekwaamheid, en dit geldt in het bijzonder voor de inten sievere cultures. Ondervinding is de beste leermeester en daarom is een goede praktische ervaring zeer gewenst. Een goede voorbereiding zal de kans van slagen vergroten en de risico's beperken. In dit verband zouden wij dan eens willen wijzen op een bijzondere vorm van praktische scholing. WIJ hebben hierbij het oog op de zgn. „Trainingstoeslagregeling" van de Direktie voor de Arbeids- voorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarover wij een ge sprek hadden met de heer Van Luijk, Landbouwinspecteur bij het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening te Middelburg. Het betreft in dit geval een scholing, die wordt gegeven in de bedrijven en waarbij de ondernemer of de bedrijfsleider, voor de land- en tuinbouw dus de boer of de tuinder optreedt als instructeur. Het voornaamste doel hiervan is werkloosheid te bestrijden of te voorkomen. WERKLOOSHEID OF VERMINDERING STRUCTURELE WERKGELEGENHEID IN de eerste plaats komen dan ook in aanmerking zij die werkloos zijn en daarnaast o.a. ook zij, die door een gestadige vermindering van de structurele werkgelegenheid in de bedrijfstak waarin zij werken zoals dit zich voordoet bij de landbouw op korte of langere termijn met werkloosheid worden bedreigd. Wanneer bij een bedreiging met werkloosheid, als gevolg van de vermindering van de werkgelegenheid in de landbouw met behulp van deze regeling zou kunnen worden overgeschakeld op een in betekenis toenemende en meer arbeidsintensieve tuinbouw, dan zou hierdoor werkloosheid worden voorkomen. De toeslag is bedoeld als een vergoeding voor de improductieve loonkosten, welke voor de werkgever ontstaan door tewerkstelling van een arbeidskracht, die aanvankelijk niet (geheel) voor het werk bekwaam is. Zij wordt dan ook uitgekeerd aan de werkgever onder verplichting, dat aan degene, met wie een seholingsove reen komst is aangegaan, het volle loon, volgens C. A. O. of loon regeling, wordt betaald. De hoogte van de toeslag is maximaal 900,—, inclusief het door de werkgever te betalen aandeel in de sociale verzekeringspremies. De toeslag is afhankelijk van de opleidingsduur meestal een gehele produktieeyelus en de aa-n- vangswaarde van betrokkenen. HOOR de scholing wordt door het arbeidsbureau in overleg met de werkgever-instructeur een scho- lingsprogramma opgesteld. Het zal duidelijk zijn dat alleen werkgevers en bedrijven in aanmer king komen waarbij van de scholing goede resultaten mogen worden verwacht. De scholing is niet afhankelijk van een bepaald gebied of afstand „zodat zij in geheel Zeeland en bijv. ook in een tuinbouwgebied in Zuid-Holland zou kunnen geschieden. Het betreft hier een regeling, die onder de huidige omstandigheden perspectief biedt, omdat zij het mogelijk maakt zonder loonderving maar met een behoorlijk inkomen een scholing te volgen, welke kan bijdragen tot het verkrijgen van een behoorlijke praktische kennis en vakbekwaamheid, waardoor de bestaanszekerheid kan worden vergroot. Zij kan naar onze mening, gelet op de ontwikke'ing in de landbouw, eveneens een ontwikkeling be vorderen, welke sociaal en economisch verantwoord kan worden geacht. De arbeidsbureaus, met name de daaraan verbonden landbouwbemiddelaars, zijn gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verstrek ken. Ons Sekretariaat is desgewenst gaarne bereid haar bemiddeling te verlenen. T|E gedachte om door onder-zoek het doelmatiger werken te bevorderen, begint allerwegen meer ingang te vinden. In vrijwel alle takken van tuin bouw blijkt, dat er door betere werkmethoden en door een betere organisatie van het werk belang rijke verbeteringen in de bedrijfsvoering zijn te verkrijgen. De gunstige resultaten die vaak op korte termijn worden behaald, doen de belangstel ling voor het onderzoek inzake bedrijfsorganisatie toenemen. Opmerkelijk is ook, hoe gemakkelijk de tuinder tegenwoordig overgaat tot mechaniseren en automatiseren. Niet slechts omdat de gunstige bedrijfsuitkomsten o.a. in de glastuinbouw aanzienlijke investeringen mogelijk .maken, maar vooral ook omdat het nut en de noodzaak van automatisatie thans ten volle worden onderkend. Inplaats van propaganda te maken voor mecha nisatie en automatisatie, is dan ook een onderzoek naar nieuwe toepassingen en voorlichting over het doelmatig gebruik van de bestaande technische hulpmiddelen meer urgent. Dat ook de mechanisatie in andere takken van tuinbouw snel terrein wint, bewijzen de vele nieuwe bloembollenoogstmachines, worteloogstmachines, plantmachines, transportwerktuigen en de auto matische spuitmachines en verstekwerktuigen voor de fruitteelt. Er zijn weer vele nieuwe machines bijgekomen; slechts door het initiatief van de tuin der om zijn teeltschema en werkwijze bij de nieu we mogelijkheden aan te passen, zal een hoog ren dement kunnen worden bereikt. ZELFLOSSENDE ALUMINIUM PLUKKORF Er zijn twee bezigheden die de fruitteler het meeste werk verschaffen, n.l. de snoei en de pluk. Vanzelfsprekend stellen we dan ook alles in het werk om deze zgn. arbeidstoppen af te vlakken. De laatste jaren mogen we ons dan ook ver heugen in een grote belangstelling om de werk zaamheden zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Toch komt de praktische fruitteler vaak nog te ver achteraan om bepaald*- nieuwe vindingen toe te passen. Deze week willen we de aandacht spe ciaal vestigen op de zelflossende aluminium pluk korf. Het juiste model is niervorming en wordt over de schouders gedragen met 2 riemen zgn. kruis- riemen. Hiermee kan gewerkt worden op de grond en op de ladder. Als men enige tijd ervaring heeft met deze mand is het mogelijk om minstens zoveel te plukken als op een plukstandaard en bijna 100 meer clan met de bekende kanus, indien men althans de kanus leeg moet rapen. Verenigde Staten: IIET Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft onlangs de aanbevelingen voor de teelt van wintergroenten en -aardappelen bekend ge maakt. Deze richtlijnen („acreage marketing gui des") zijn bedoeld als hulp voor de kwekers bij het opmaken van hun teeltplannen voor het komende seizoen teneinde het evenwicht tussen vraag en aanbod te bevorderen. De aanbevelingen omvatten dit jaar 15 belang rijke wintergroenten (die voornamelijk in januari, februari en maart 1964 op de markt zullen wor den gebracht), alsmede winteraardappelen. Aanbevolen wordt om het areaal wintergroenten ten opzichte van 1963 met 7 en dat van winter aardappelen met 2 in te krimpen. Het totale wintergroentenareaal zou moeten worden inge krompen van 102.700 ha in dit jaar tot 95.700 ha in 1964. De winteraardappelenteelt op het aanbe- 9 «Stikstof gebrek hij spruitkool. Wanneer bij spruitkool bladverkleuring gaat optreden dan wijst dit op stikstof gebrek. De oorzaak hier van moet worden gezocht in het slechte natte weer waardoor de stikstof naar diepere lagen is gezakt. Een overbemesting met een snelwer kende stikstof meststof verdient in zo'n geval aanbeveling. Een hoeveelheid van 50 kg zuivere stikstof per ha is meestal voldoende. Een her haling kan in sommige gevallen nodig zijn. Rupsen in spruitkool. Hoewel ïeeds eerder op de bestrijding van rupsen in spruitkool is ge wezen komen we steeds weer in percelen die vrij sterk worden beschadigd door aanwezig heid van diverse rupsen. Gebruik nu een mid del dat tot 10 dagen vóór de oogst mag worden gebruikt bijv. Carbaryl of Dipterex. Spruitkool die pas over een maand worden geoogst kunnen nog met DDT worden behandeld. 9 Bestrijding bladvlekkenziekte bij knolselderij. Door regelmatig met koperoxychloride of met een organische tinverbinding te spuiten mag op een gunstig resultaat worden gerekend. 0 Bladluizen in aardbeien. Om nu radicaal met deze boosdoeners af te rekenen kan een bespui ting worden uitgevoerd met endrin. Tevens be strijden we hiermee de aardbeienmijt. Voor een goed resultaat is het noodzakelijk dat over vloedig wordt gespoten. Denk er aan dat endrin zeer giftig is. 9 Bestrijding van bloedluis in de fruitteelt. Op diverse plaatsen komt v,ele bloedluis voor. Wan neer men deze nog vóór de pluk wil bestrijden, is de keuze van de middelen zeer beperkt i.v.m de voorgeschreven veiligheidstermijnen Wil men moeilijkheden met de Keuringsdiensten van Waren vermijden, dan moet men thans ge bruik maken van het veiligste middel. 0 De pluk van spruiten. Door de onderste losse spruiten te verwijderen wordt de kwaliteit van de andere spruiten verhoogd. Zoals gezegd is deze vinding al langere tijd in de handel, maar wordt ze nog niet algemeen toe gepast. Daarom raden we de buurman en langs deze weg ook andere collega's aan, te trachten deze werkwijze te introduceren en de antipathie die er tegen de meeste nieuwigheden is, om te zetten in enthousiasme. Het blijkt steeds weer dat het in de praktijk aan komt op middelen waarmee we goedkoper en toch goed fruit kunnen leveren. De plukmand is zo'n middel die we niet graag meer zouden missen. We zijn bovendien in Zeeland blij, dat we meer te plukken hebben dan we verwachten. De oogst en de prijzen vallen op dit ogenblik niet tegen. volen areaal zal bij gemiddelde opbrengsten circa 170.000 ton opleveren. De aanbevolen areaalswijzigingen zijn navolgen de (in procenten ten opzichte van 1963) slabonen 5 komkommers 4-10 kroten 4-10 andijvie 15 brocoli boerenkool kool sla peen —20 groene pepers 5) bloemkool spinazie selderij -) tomaten —10 zoete ma is —5 aardappelen 1) In Florida 5 in Texas +5 in alle andere staten geen verandering. 2) In Californië en Florida 7 in Arizona geen wijziging. 8) In Florida, Californië en Arizona 5 in Texas geen wijziging. 4) In Texas 4-15 in Californië geen wijziging. In Florida —5 in Californië geen wijziging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7