KNLC MAU RITS PLEIN 23 Vergadering Hoofdbestuur Loonpolitieke situatie AMBTSJUBILEUM IR. W. T. RINSEMA Korte wenken 830 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD 'x: X- OP 24 september j.l. kwam het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité weer voor zijn gewone maandelijkse vergadering bijeen. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbestuur geruime tijd stilstond bij de ge ruchtmakende ontwikkelingen ten aanzien van de vaderlandse loonvorming. Het achtte zich zelf verplicht om aan zijn standpunt hieromtrent via pers en radio bekendheid te geven. Het grote belang van enkele andere punten van deze vergadering werd voornamelijk door het seizoen bepaald. Het prijzenoverleg tussen de georga niseerde landbouw en de Minister van Landbouw komt weer op gang en dat had dan ook de volle aandacht van het hoofdbestuur. In de komende maanden komt in het Landbouwschap de begroting voor 1964 aan de orde en deze omstandigheid was voor het hoofdbestuur mede een aanleiding om zich over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties in de land bouw te beraden. P. B. O. HET hoofdbestuur heeft zijn waar dering uitgesproken over de po gingen, die in het verband van het Landbouwschap worden ondernomen om bezuinigingen aan te brengen in de begroting van de uitgaven van het schap voor 1964. In het bijzon- tier besprak het hoofdbestuur nog eens de mogelijkheden om de appa ratuur van het Landbouwschap in verschillende gewesten in te krim pen. De P. B. O.-commissie, die over de Landbouwschapsbegroting had ge rapporteerd, werd verzocht haar werkzaamheden op dit punt voort te zetten. Naar aanleiding van bespre kingen over plannen om de voorlich ting van het Landbouwschap aan de bedrijfsgenoten te verbeteren eveneens onderwerp van een advies tfan de P. B. O.-commissie ontstond een gedachtenwisseling over taak en positie van het Landbouwschap. Het hoofdbestuur meent er zonder meer vanuit te mogen gaan, dat een deugdelijk bemand samenwerkings orgaan van de Nederlandse land bouworganisaties noodzakelijk is. De vraag is dan of het van werkelijk heidszin getuigt om de financiering van dat orgaan alleen afhankelijk te doen zijn van rechtstreekse vrijwil lige bijdragen van de bedrijfsgenoten. Meer nog dan aan een onvoldoen de voorlichting over het werk van het Landbouwschap is de moeilijke positie van het schap te wijten aan de minder goede resultaten, die de overheid het Landbouwschap laat boeken op het gebied van het markt en prijsbeleid. Dit doet weer de vraag rijzen of dat samenwerkingsorgaan wel een publiekrechtelijk orgaan kan zijn; een eventueel ontkennend ant woord maakt het financieringsvraag stuk des te moeilijker. Aan de hand van een voorlopig advies van de P. B. O.-commissie be sprak het hoofdbestuur ook taak, werkwijze en bestuurssamenstelling van de produktschappen onder de huidige omstandigheden. De taak van vele produktschappen wordt als ge volg van de E. E. G. meer een louter uitvoerende, terwijl anderzijds hun valorisatietaak van meer gewicht wordt, redenen om de bestuurssamen stelling nog eens kritisch te bezien. Het hoofdbestuur komt hier nog na- der op terug. MfcLVEF. HOUDER IJ NAAR aanleiding van overleg in 3 C. L. O.-verband over maat regelen ter verbetering van de on gunstige financiële positie van vee houderijbedrijven heeft het hoofd bestuur gesteld, dat in de eerste plaats een deugdelijker melkprijsbe- leid in de komende periode voor de nodige verbetering moet zorgen. Zoucten nog andere maatregelen no dig zijn, dan zullen die een algemeen karakter moeten hebben, zodat z.ij niet alleen de zuivere weidebedrijven, maar ook de gemengde bedrijven ten goede komen; laatstgenoemd bedrijfs- type heeft zich nog lang niet kun nen herstellen van de slagen, die het in de afgelopen jaren te incasseren heeft gekregen. Het heeft het hoofdbestuur ver heugd, dat het Landbouwschap een zelfde standpunt ten aanzien van het melkprijsbeleid voor de lopende en voor de komende melkprijsperiode heeft ingenomen als het K. N. L. C. SUIKERBIETEN HET hoofdbestuur is met de K. N. L. C.-commissie Akkerbouw van oordeel, dat in de eerste plaats voor oogst 1964 weer een suikerbietenprijs moet worden vastgesteld en niet, zo als de minister heeft gesuggereerd alleen een garantieprijs voor suiker. Wat de hoogte van de suikerbieten- prijs voor de volgende oogst betreft hebben het hoofdbestuur en de Ak kerbouwcommissie gewezen op de positie van deze teelt ten opzichte van die van andere gewassen ook in verband met de hoge investeringen en de belangrijke risico's. Voorts mag de aandacht worden gevraagd voor structurele wijzigin gen op de internationale suikermarkt, die geen overschottenmarkt meer lijkt te zijn. In andere landen van de E. E. G. wordt tenslotte de suikerbie tenteelt gestimuleerd, waardoor Ne derland een minder gunstige uit gangspositie dreigt te krijgen bij het ingaan van een gemeenschappelijk suikerbeleid in de naaste toekomst. Om al deze redenen is een verhoging van de in uitzicht te stellen suiker bieten prijs voor oogst 1964 met f 10 per ton gewenst. AARDAPPELEN UET hoofdbestuur gaat akkoord met de maatregelen, die geno men zullen worden tot behoud van de concurrentiepositie van Nederland als exportland van consumptie-aard appelen; het heeft zich echter wel afgevraagd of de nu te voeren export subsidiëring niet op een te laat tijd stip komt om nog het effect te sor teren, dat ervan mocht worden ver wacht. Ondertussen heeft zich ten aanzien van de pootaardappeloxport een soortgelijke situatie ontwikkeld als bij de export van consumptie-aard appelen. Omdat ook hier oneerlijke concurrentie als gevolg van maatre gelen van andere overheden het Ne derlandse bedrijfsleven dupeert, zal ook hier financiële overheidshulp ge boden zijn om afzetmogelijkheden voor het Nederlandse produkt te be houden; desnoods zou moeten wor den overwogen een deel van de St. OPA-middelen mede voor dit doel aan te wenden. BENOEMINGEN HET K. N. L. C. heeft moeten voor zien in de vervulling van enkele vacatures, ontstaan doordat de heer ir. D. S. Tuynman zich terugtrok. Tot lid van het bestuur van het Land bouwschap werd aangewezen de heer A. van Leeuwen te Delf gauw; plv. lid werd de heer J. R. Wallinga te Blesdijke. Het vroegere plv. bestuurs lid van het Landbouwschap, de heer E. v.d. Heuvel te Linschoten, volgde de heer Tuynman op als plv. lid van het bestuur van het produktschap voor Zuivel. De in het bestuur van het Centraal Orgaan voor Melkhy giëne ontstane vacature werd vervuld door de benoeming van de heer W. Steenbergen te IJhorst. De heren K. Oosterhuis te Haren en C. G. Trouw te Voorburg werden lid en plv. lid van het bestuur van de nieuwe „Stichting Agrarisch-Sociale Fondsen", die straks de administratie van B. V. A. B en B. P. L. zal voeren. Aan het verzoek om een K. N. L. C.- vertegenwoordiger in het bestuur van de Hogere Cultuurtechnische School van de Kon. Ned. Heidemaatschappij te benoemen werd voldaan door de aanwijzing van de heer ir M. A. Geu ze te Poortvliet. In het vorige nummer van dit blad kon nog mededeling worden gedaan van het standpunt van het hoofdbe stuur niet betrekking tot de loon- en prijspolitiek in Ninlerland onder ile huidige omstandigheden. Het hoofdbestuur wees erop, dat op het gebied van de prijzen evengoed als op dat van de Ionen een achterstand ten opzichte van naburige Europese landen kan worden geconstateerd. Als nu ten aanzien van de Ionen een aanpassing plaats moet hebben, dan moet van die gelegenheid gebruik worden gemaakt om enkele andere elementen van sociaal-economisch beleid ook een, eveneens onvermijde lijke, aanpassing te doen ondergaan. Naast de reeds van andere zijde ge noemde huurverhoging en vergro ting van het aandeel van indireete belastingen heeft het hoofdbestuur nadrukkelijk de aandacht willen vra gen voor een verhoging van de Ne derlandse marktprijzen van een aan tal landbouwproilukten. Deze prijs aanpassing is nodig voor een spoedi ge vervolmaking van een E. E. G.- 1 and bouw beleid en betreft granen, suikerbieten, rundvlees, zuivelpro- ilukten en eonsumptiemelk. Een prijs verhoging van de laatstgenoemde dierlijke proilukten is voorts noodza kelijk fer verbetering van de huidige slechte positie van de melkveehou derij. De gewenste verzwakking van ile Nederlandse concurrentiepositie en verlichting van de spanningen op de arbeidsmarkt zouden ook door een revaluatie van de gulden liereikbaar zijn; deze wijze van „minder goed koop maken'' van Nederland achtte het hoofdbestuur onvoldoende reëel om als uitgangspunt van zijn be schouwing te dienen. Uiteraard kwam ook het effect van een loon- en prijsaanpassing op de landbouwloncn ter sprake. Het hoofdbestuur meende echter in eerste instantie voor de ver betering van het lanilbouwprijspeil de nodige ruimte te moeten „clai men". DE directeur van de Hogere en Middelbare Landbouwschool van het K. N. L. C. te Dordrecht, ir. W. T. Rinsema, was per 1 oktober j.l. 25 jaar in dienst bij het Landbouwonderwijs. Gaarne feliciteren wij hem met deze mijl paal in zijn loopbaan. Op 1 oktober 1938 benoemd als leraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen verwisselde hij deze functie per oktober 1946 met het directeurschap van dezelfde school. In mei 1954 werd hij be noemd tot directeur van de Rijks Middelbare Landbouwschool en Rijksland- bouwwinterschool te Dordrecht. Na overdracht van deze scholen aan het K. N. L. C. op 1 januari 1962 werd hij door het K. N. L. C. in dezelfde functie benoemd. Gaarne wensen wij hem toe. dat het hem gegeven mag zijn ook in de toe komst zijn beste krachten te blijven geven aan het landbouwonderwijs. D/J al uw zorgen om de oogst tijdig te bergen zult u gemakkelijk vergetendat het bieten- cystenaallje nog steeds in uw grond zit. Het is nu weer de tijd om grondmonsters te laten steken voor onderzoek op het voorkomen van het bieten aaltje. Wacht daarmee niet te lang maar geef het %u reeds op aan uw grondmonsternemer. T 7 OOR velen wordt gedacht, dat het gebruik van een koedek ter bescherming van de koe in voor- en najaar noodzakelijk is voor een goede konditie en melkgift van het dier. Uit een onlangs gehouden onderzoek is gebleken, dat er geen enkel verschil bestond in melkgift en kondi tie tussen koeien die in het najaar wel en die niet van een dek voorzien waren. Alleen in bepaalde gevallen is het gebruik van een koedek raadzaam. N 1 U de bietenoogst weer is begonnen worden weer heel wat bieten per wagen naar de fa briek vervoerd. Het is dan weer een drukke tijd voor de boeren, maar zorg dat de Rijkspolitie het niet zo druk krijgt. Zorg dat uw wagens in orde zijn en kontroleer of de verlichting nog werkt. Denk ook aan de veiligheidspen bij het aankoppe len van de wagens want door een slechte aankop peling zijn al heel wat ongelukken gebeurd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6