PRAKTIJK f7g UIT DE 828 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD yORIGE week heeft in Goes de eerste vrije verkoping van landbouwgronden plaatsgevonden. Op deze manier, vooral als het over zo'n grote oppervlakte gaat, wordt er wel een juiste prijsbepaling verkregen. Alhoewel men steeds verkondigt dat de prijzen niet zo hoog zijn opgelopen blijkt dat op deze verkoping het gemiddelde per ha toch nog even boven de 10.000 per ha is gekomen. Jammer is het te moe ten constateren dat, wellicht door de hoge prijzen, minder dan de helft van de grond door de pachters is gekocht. Wat de aardappeloogst in onze provincie betreft die schiet overal lekker op. In tegenstelling tot het aantal dorsbare dagen tijdens de graanoogstperiode steekt het aantal rooibare dagen bij de aardappeloogst hiertegen gunstig af. Als het weer gedurende deze week gunstig blijft, zal aan het eind het grootste deel van het areaal in Zeeland gerooid zijn. g\E opbrengst van de aardappeloogst in op THO- LEN dooreen genomen boven verwachting en het aantal phytopthora zieke knollen valt heus niet tegen, zodat de kg-opbrengst als hoog kan worden geboekstaafd. Een minder gunstig aspect bij de aardappelteelt is de afzet, die beneden peil is, en als gevolg daarvan zijn ook de prijzen slecht. De veilingperiode is helaas ook weer aan de kant onge veer, want zoals reeds vele jaren het geval is heb ben ook dit jaar, ondanks de natuurlijk over de gehele linie lagere prijzen, de veilingen hun nut weer bewezen, want de Thoolse prijzen lagen aan zienlijk boven het landelijk gemiddelde. In dit licht bezien, is het onbegrijpelijk dat de Thoolse teler, die toch meestal öp dit terrein wel uitgeslapen is, het belang dat de Thoolse veilingen ook voor de afzet van late aardappelen niet ol' althans in veel te geringe mate onderkent. Wanneer men de late aardappelen in dezelfde kwantums aanvoerde als de vroege, dan zou ook daarvan de prijs ongetwijfeld beven het landelijk gemiddelde uitsteken, gezien de prima kwaliteits aardappel die Tholen kan leveren. Laten de Thoolse veilingen gezamenlijk eens trachten wekelijks een 2 a 3 duizend mud aard appels onder één klok te veilen en afzonderlijk op de diversé veilingen aan te voeren, en wij zijn er van overtuigd dat de Thoolse telers er wél bij zul len varen. Men heeft een prima afzetapparaat, welnu Thool se aardappeltelers., gebruikt dit dan ook! Zeker als er nog eens een Thools merkartikel komt. De uienoogst is ook in volle gang en ook hier valt de opbrengst niet tegen. Voor de uienafzet via de veilingen behoeven we hier geen reclame te maken, van het belang daarvan is elke Thoolse uienteler overtuigd. UET aardappelrooien op SCHOUWEN-BUIVE- LAND ging plaatselijk met moeilijkheden ge paard daar de bovengrond van het aardappelbed hard geworden is en daardoor kluiten op de rooier bracht. Ook het percentage zieke knollen vormde wel eens een rem op de capaciteit van de machines. Toch is thans wel 85 van het areaal geoogst. Dat er in ons gewest op het gebied van de aardappel oogst snelle vórderingen gemaakt zijn bewijzen het grote aantal aardappelrooiers welke de aardappe len direkt op de naastrijdende wagens afvoeren. Hun aantal benadert de 50 stuks. Met deze grotere aardappelrooiers heeft de uitbreiding van het aan tal zelflossende wagens of kipwagens gelijke tred gehouden. De loonwerkers werken algemeen met het type zelflossende wagen-mestverspreider. De individuele landbouwer heeft zijn bestaande wagens meestal zelflossend gemaakt door de toepassing van rol met doek en dwarsafvoer, terwijl plaatselijk ook de kipwagens voor los transport van aardappe len zijn intrede heeft gedaan. Vooral op de grotere bedrijven, die veelal samen werken, en waar de gehele organisatie van rooien en afvoeren goed op elkaar is ingesteld komt men tot hoge prestaties per dag. We hoorden zelfs van 22/z ha per dag. Vooral het gebruik van rooiers en loswagens in combinatie op 2 of meerdere bedrijven voldoet hier in de praktijk zeer goed. Men beschikt bij deze combinaties over voldoende trekkers, loswagens, transporteurs en arbeidskrachten zodat een vlotte afvoer verzekerd is. Op deze wijze werken op ons eiland naar schat ting al een 15-tal combinaties. Daarnaast komen nog enkele tientallen combinaties voor van kleinere bedrijven die werken met de thans al enigszins ver ouderde zakkenrooier. De suikerbietenoogst staat ook weer voor de deur en wanneer we ons oor te luisteren leggen dan zul len dit jaar weer heel wat meer bieten met de ma chine gerooid worden dan vorig jaar. Vooral ook de kleinere bedrijven laten meer machinaal rooien waardoor ze tijd beschikbaar krijgen voor de oogst van gladiolen, knolselderie enz. Voor deze bedrijven betekent de komst van de bietenrooier tevens de mogelijkheid tot verdere intensivering van hun be drijf. Laten we hopen dat de oktobermaand ons veel goed weer brengt, zodat de machines niet behoe* ven te falen. AOk de boer op NOORD-BEVELAND is momen- teel nog druk bezig met de aardappeloogst. Btuto is de opbrengst nog behoorlijk goed maar netto zal het bij velen maar matig zijn. Er zijn van perceel tot perceel onder invloed van grondsoort en spuiten enorme verschillen. Vooral diegenen die tin middelen hebben gebruikt en bovendien op tijd hebben doodgespoten komen beter uit de bus dan hen die het op de koper gehouden hebben. Daar naast was vooral op de lage plekken ook het nat- rot nog een zware tol. Bij het rooien hebben we veel hinder van de slecht zeefbare grond. De grond is door de vele regen öf nat of hard maar alle natuur lijkt er wel uit te zijn. Ieder die rapen kan wordt of aan de schudder of aan de transporteur ingeschakeld om kluiten en zieke knollen eruit te halen. Gelukkig is er een zodanige opslagcapaciteit dat het grootste deel van onze aardappelen luchtgekoeld bewaard kan worden. Daarnaast wordt een deel provisorisch in schuren opgeslagen en een deel in de kuil. Bij opslag zonder ventilatie zal het dit jaar in de meeste gevallen wel nodig zijn dat de aardappelen spoedig een keer worden omgezet. Broei en vocht zijn ideaal voor de uitbreiding van knolziek. In de koelcel kunnen de aardappelen snel droog- gedraaicï worden met de ventilator. Dit is van veel belang om uitbreiding van ziek te voorkomen. Toch zullen wij onze ervaring van vorige jaren, dat veel ventileren de aardappel uitdroogt en kwaliteits- en gewichtsverlies geeft, ook weer niet uit het oog moeten verliezen. Dus zo spoedig mogelijk wind- droog blazen maar daarna weer niet meer venti leren dan strikt noodzakelijk is! In de zwaardere polders is men begonnen met het wintervoor- en het zaaivoorploegen. Zeer te recht, nu is het droog dus waarom nog wachten. Komt er na het vroege ploegen nog onkruidopslag dan is er meestal nog wel een keer een geschikt moment om een nabewerking toe te passen. Een van onze vrienden met veel belangstelling voor de politiek vertelde ons laatst de volgende stelregen: Het Ploegen van de Akker moet Vroeg, Vlak en Droog gebeuren. Dé boer behoeft dan in het voor jaar een geringer Aantal Ritten over het land te maken om toch een Kluiten Vrij Plantbed te heb ben. Hij was zelf lid van de CHU maar dat doet aan de kern van waarheid die er in zijn stelregel zit niets af! MA de graanoogst vraagt nu het rooien van de aardappelen op WALCHEREN de volle aan dacht. Aanvankelijk ging dit zeer vlot vanwege de gunstige weersomstandigheden, doch later trad er weer stagnatie op door flinke regenval. Het rooien gebeurt nog overwegend met de voorraadrooier. Het oprapen moet met eigen en vreemd personeel gebeuren. Het aantrekken van aardappelrapers wordt steeds ntoeilijker. De kg-opbrengst is goed, alhoewel er nogal wat uitschieters naar boven en beneden zijn, afhankelijk van grondsoort en ook wel een beetje vakmanschap. Gemiddeld ligt de bruto-opbrengst op 35.000 kg/ha. Dit zijn echter geen leverbare kg. Op vele percelen blijkt de aan tasting van „het kwaad" matig tot ernstig te zijn. We schatten de gemiddelde knolaantasting op 40 waarbij we vrezen dat we, naar later zal blij ken, nog aan de lage kant zitten. Bezien we daarbij nog de lage prijs die bedongen kan worden (6% tot hoogstens 8 cent/kg) dan vragen we ons af, of de aardappelteelt in ons gebied nog weel veel perspec tief biedt. Door de hoge kosten en de onzekere kg- en geldopbrengst is dit gewas voor de gemiddelde Walcherse gronden een speculatief produkt gewor den. Er is nog weinig wintertarwe gezaaid. De vele werkzaamheden zijn hieraan niet vreemd. Overi gens is dit geen bezwaar, daar we nog 14 dagen de tijd hebben voor het half oktober is. Misschien is het goed de collega's die geregeld moeilijkheden hebben rnet vogelschade tijdens de opkomst, nog even te herinneren aan de mogelijkheid, het zaaizaad hier tegen te laten behandelen. Op vele bedrijven zien we de kleinere kalfjes nog in de weide. Dit is wel rijkelijk laat. We vrezen dat er van de winter nogal wat long-jacht slachtoffers zullen zijn. De snijmais heeft een redelijk goede ontwikkeling gehad. Gezien de ontwikkeling van de kolven, wordt het wel half oktober eer de korrels deegrijp zijn. Hopelijk krijgen we nog wat zonnig weer, zodat de korrelvulling wat vlug verloopt. Ook de bereidbaar- heid van de grond zal er gunstig door worden be- invloed. UET rooien van de aardappelen is ook op ZUID- BEVELAND reeds zeer ver gevorderd. De aan tasting door phy tophthora is gelukkig de laatste we ken niet meer erger geworden als zich dit enkele weken terug liet aanzien. De meeste aardappelen worden wel in koelcellen bewaard. Toch blijkt wel dat er ook nog al wat in de gewone aardappelkuilen wor den bewaard. In verband met gebrek aan goed stro wordt reeds vrij veel van plasticfolie gebruik ge maakt. Een dun stro- of rietlaagje hieronder is wel gewenst. Verder moet er wel aan gedacht worden dat de aardappel een levend iets is en dan ook moet kunnen ademen. Bij volledig afsluiten wordt de kans van optreden van zwarte harten door zuur stofgebrek vrij groot. Zorg in ieder geval voor goede ventilatie. Dat kan op verschillende plaatsen, zowel op kuileindcn als boven in de kuilen. Het kan door openingen tussen of in de plasticfolie of door het niet precies tot op de grond toe af te sluiten. Als dit blad verschijnt zullen de eerste suiker bieten reeds geleverd zijn. De aardappeloogst ging in het begin van deze week nog voor, waardoor pas na half of eind van deze week de mogelijkheid komt om volop bieten te gaan rooien. Hoewel er hier en daar optimistische geluiden over de op brengst van de bieten worden gehoord, verwachten wij deze voor Zuid-Beveland niet veel hoger dan 40.000 kg per ha. Laten we hopen dat deze schatting veel te laag is, daartegenover staat dat de eerst gerooide bieten in ieder geval niet meevallen. In de zwaardere polders zijn de laatste weken al zeer veel percelen voor wintertarwe op zaaivoor ge ploegd. Indien de omstandigheden even medewer ken ziet het er wel naar uit dat er veel wintertarwe wordt gezaaid. De meeste belangstelling gaat op dit moment uit naar de rassen Cleo, Felix en Ibis (al fabetische volgorde). ANDANKS het verlate droge weer valt het met de eindoogsten in O. Z.-VLAANDEREN niet mee. Praktisch alle partijen aardappelen zijn aan getast door het „kwaad". Hoewel nog vele percelen gerooid moeten worden (de afgelopen week was het op de meeste plaatsen te nat) zit het grootste deel van de koelcellen vol. Veel grond is meegeleverd. De vraag is nu hoe straks bij de aflevering of tus sentijds de zieke aardappelen er uit moeten worden gescorteerd. De prijszetting van de erwten en de bonen is de laatste dagen behoorlijk. Vooral naar bonen is een goede vraag, de kwaliteit van de mees te partijen laat echter te wensen over. Naast nog de aardappelen en de diverse geruiterde percelen bonen zien we overal verspreid de lichtgroene tot geelgekleurde bietenvelden welke de oogstfase voor 1963 betekenen. Ook met de bieten ziet het er niet rooskleurig uit. Het gewicht van de proefbemonste- ring komt maar nauwelijks boven dat van vorig jaar uit. Met het suikergehalte van 16,28 °/o zit het iets beter. Wordt er met man en macht gewerkt om ook de bietenteelt te mechaniseren, minister Bies heuvel zal in 1964 voor de keuze staan: minstens 60,per ton of anders een nog verdere teruggang van de (nog intensieve) bietenteelt. De suikerbieten- kampagive in O. Z.-V1. is op 3 oktober op de havens en laadplaatsen begonnen. De asbieten naar de bei de fabrieken (spekulatief/koöperatief) in Sas van Gent op maandag 7 oktober. Laat ons hopen op droog weer en minstens 20 ton per gesmet! Ï\F. graanoogst in WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN is uiteindelijk toch nog binnengekomen, maar datgene waar het de verbouwers om te doen was bleef grotendeels buiten. Rest ons thans om te ondervinden hoe gering de beloning zal zijn voor al onze moeite en onder nemerszin en als we daar eens de tijd voor hebben, te overpeinzen hoeveel hoofdbrekens en opoffering het gekost heeft om de graanoogst te bergen. En waar wij het komende jaar van zullen voortdoen? Zeker niet van de graanoogst, terwijl de vooruit zichten voor de vlas- en aardappeloogst ook ver van gunstig zijn. Het rooien van de aardappelen is dit jaar ook geen eenvoudige zaak. Men krijgt heel weinig ge legenheid om te rooien, terwijl grond en rotte knol len veel moeilijkheden meebrengen. Reeds op ge ringe diepte zitten de aardappelen in de natte klei, welke niet uit te zeven is. Als we niet nog een behoorlijk lange periode droog weer krijgen, zullen er waarschijnlijk ver scheidene percelen aardappelen in de grond blijven. En daarbij niet alleen die percelen waarin te veel rotte knollen voorkomen, welke er nog al wat zijn, maar ook percelen waar men bij aanhoudende regenval niet aan toe zal kunnen komen. De bietencampagne is ook weer begonnen. De eerstgerooide bieten kwamen wel wat erg gemak kelijk uit de grond. Men kan ze gewoon met de hand uittrekken, zo ondiep staan de bieten. De meeste bietentelers hebben echter nog geen tijd om aan de bieten te beginnen. Daarvoor is er nog veel te veel ander werk. Hopelijk groeien de bieten nog wat, anders zal ook ons laatste gewas weinig op brengen. We kunnen nog weinig optimistische ge luiden laten horen uit ons gewest. Het zijn dit jaar overwegend slechte gewassen en lage producten- prijzen. Maar we zijn bij de tijd, want we stijgen goed mee. AI is het dan niet met de welvaart, dan toch met de tekorten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4