De rassenkeuze bij wintertarwe DE SPIRAAL DRAAIT WEER EERSTE STEENLEGGING NIEUWE PROT. CHR. LANDBOUW- HUISIIOUDSCIIOOL TE HAAMSTEDE „DE SCHUTSE" TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR DE TUINBOUW SUIKERPRIJS MET 1 CENT PER KILOGRAM VERHOOGD VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 g£7 HET was wel niet de allereerste, maar wel een speciale gedenksteen, die Ds. J. van Vliet eerste voorzitter van het plaatselijk stichtings bestuur op woensdag 25 sept. inmetselde in de gang van de in aanbouw zijnde Landbouwhuis- houdschool te Haamstede. De huidige voorzitter Ds. L. Boer had te voren een groot aantal genodigden vertegen woordigers van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, gemeentebesturen, plaatselijke besturen en kerkelijke autoriteiten welkom geheten. Hij las enkele verzen uit de brief aan de Corinthen en wees op het enig juiste fundament voor de levens- huizen van de meisjes, die deze school bezoeken. Aan mevrouw Van Vliet werden bloemen aange boden, waarna enkele leerlingen door middel van het omdraaien van genummerde kartonnen borden de naam van de nieuwe school onthulden. „De Schutse" herinnert aan de schaapskooi, die in vroeger dagen in deze omgeving moet hebben gestaan en wijst naar de beschutting, die ieder in het leven nodig heeft. Tijdens de bijeenkomst, die hierna volgde in hotel Bom herinnerde Ds. Van Vliet aan de oprichting van de school, het moeilijke begin in de oude lagere school in de Noordstraat en de verbouwing hier van, waarover men toen zo verheugd was. Hij bracht dank aan het Bestuur der Z. L. M. dat er zóveel heeft toe bijgedragen, dat het Landbouw- Imishoudonderwijs te Haamstede zich kon ontwik kelen. Loco-burgemeester P. L. Vis sprak namens het gemeentebestuur en vermeldde onder meer dat het personeel van het gemeentehuis de plaats van de meisjes zal innemen zodra de oude school ontruimd Is. Het huidige raadhuis moet namelijk tegen de grond om plaats te maken voor een nieuw. Ir. J. Prins noemde de samenwerking tussen het Stichtingsbestuur en de Zeeuwse Landbouw Maat schappij een voorbeeld van wat er gezamenlijk kan worden ondernomen voor de ontwikkeling van het platteland. De leerlingen presenteerden gerechten uit de eigen keuken als bewijs dat ook in een oude keuken nog lekkere dingen gemaakt kunnen worden! Over enkele maanden zal weer een nieuw ge bouw aan de rij der moderne Z. L. M.-scholen zijn toegevoegd! CR is een verheugend grote belangstelling voor tuinbouwonderwijs in Zeeland. Zelfs nemen veel oudere leerlingen aan de opleiding aan de vak scholen en cursussen deel. Niet alleen tuinders maar ook kleine landbouwers, schakelen over (bijv. op glas). Veelal hebben alle cursussen een goed verloop, de deelnemers er hard voor gewerkt, zijn er gemiddeld goede cijfers behaald en kan aan vrij - wel alle cursisten een diploma worden uitgereikt. Maar na een aantal dagen schoolbezoek is men nog geen vakman. Om goede resultaten te kun nen bereiken in de tuinbouwsektor dient men zich verder te bekwamen, vooral in de praktijk. Door gebruik te maken van een zgn. „toeslag regeling" bestaat de gelegenheid om zich na de (vak) school in de praktijk verder te bekwamen. Door verschillende telers wordt dit al gedaan, maar Velen maken nog geen gebruik van de geboden mogelijkheden. Elders werken en het vak goed leren wordt nog ie weinig gedaan. Trek er eens uit. Vooral voor jongere tuinders is dit een goede gelegenheid waar gebruik van gemaakt moet worden. d. R. DE suikerprijs is met ingang van dinsdag 1 ok tober 1963 met één cent per kilogram ver hoogd. Deze prijsverhoging is een gevolg van de noodzakelijke invoer van buitenlandse suiker ter aanvulling van de Nederlandse suikerproduktïe uit de komende oogst van suikerbieten, die niet vol doende zal zijn om de binnenlandse consumptie in 1963/1964 geheel te kunnen dekken. De inmiddels aangekochte suiker moet worden geïmporteerd tegen een hogere prijs dan de in ons land voortgebrachte suiker kost. Hoewel aanvan kelijk met een aanzienlijk grotere prijsverhoging rekening moest worden gehouden, kan deze ver hoging na tijdige aankoop van buitenlandse suiker tegen naar verhouding redelijke prijzen, tot één cent beperkt blijven. Zoals uit de Staatscourant van dinsdag 1 ok tober blijkt, is de af-fabrieksprijs met ingang van die dag verhoogd met 1,per 100 kg. De af- fabrieksprijs voor suiker, inclusief accijns en om zetbelasting, is hiermede gebracht van 91,op 92,per 100 kilogram-. De consumentenprijs voor suiker kan dienovereenkomstig stijgen van 1,91 tot f 1,02 per kilogram. (Vervolg van le pag.) Een herziening van de melkprijs over het afge lopen jaar resulterend in gemiddeld ongeveer 500,per veehouder kan geen soulaas bieden aan de problemen van de veehouderij- en ge mengde bedrijven. SLAGVAARDIGHEID? EEN ander punt waar wij naar aanleiding van een persbericht een dezer dagen weer duide lijk op geattendeerd werden is de reden van de suikerprijsverhoging voor de consument. Waar blijft een slagvaardig beleid voor de suikerbieten telers? In de tweede plaats is de komende loonsverho ging (en) een zaak van uitermate belang voor de land- en tuinbouw. Een verandering in het loonniveau zal zijn consequenties dienen te hebben voor het prijsniveau voor verschillende landbouw- en tuinbouwprodukten. Een aanpassing van het prijsbeleid zal dan ook onverbrekelijk in dit ge hele complex van sociaal-economische maatregelen betrokken moeten worden. Dit is ook duidelijk ge steld in onze bestuursvergadering vorige week, zowel als in die van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. Er mag bij deze aanpassing in dit kader ook nog wel eens aandacht aan worden besteed dat een aanpassing alleen zal gelden voor die produkten waarvoor een prijsregeling bestaat. De sector van vrije produkten houdt bij de huidige ontwikkeling dan ook voor het bedrijfsleven een groot risico in. Is dit risico in het huidige stadium te dragen? Zeker is dat bij de prijsaanpassing met het feit dat een groot deel van onze produkten niet onder garantie- of dergelijke regelingen vallen rekening gehouden moet worden. In de toekomstige garan tie- en richtprijzen dient dan ook een marge voor dit vermoedelijk te ZWARE RISICO opgenomen te worden. Wat voorts voor ons als bedrijfsleven wel vast staat is het toenemend belang van het kosten niveau op onze bedrijven. Het leek ons goed deze zaken nog eens duidelijk te stellen. Be langrijk lijkt ons ook om de twee zaken waarbij het hier om draait de achterstand van de land- bouw en de aanpassing zowel van loon- als prijs niveau gescheiden te houden. Vertroebeling van beide zaken door een samenbundeling van beide problemen Iaat de toestand in de landbouw niet toe. Pr./Bl. DOOR de Rijkslandbouwconsulenten in het Z. W.-klei- gebied werd onderstaand bericht over de rassenkeuze bij wintertarwe samengesteld. Wel iets aan de late kant, maar door de ongunstige oogstomstandigheden waren de resultaten niet eerder bekend. In dit bericht is tevens de meer of mindere schotgevoelig heid der tarwerassen uitvoerig opgenomen. In verband met het „schot-drama" van de graanoogst dit jaar een punt dat zeer zeker de aandacht vraagt. Dit oogstjaar hebben t.a.v. het schot alle ongunstige factoren die hierop van invloed kunnen zijn, samengespeeld. Het schotbericht, dat wij ver kort eveneens opnemen geeft hieromtrent nadere informa ties. IN het najaar 1962 kon in de week van 15 t/m 20 oktober veel tarwe onder gunstige omstandigheden worden gezaaid. De structuur van de grond was goed met een mooi zaaibed. In de week van 20 t/m 27 oktober stonden de vroegst gezaaide percelenréeds boven. De wat later in oktober gezaaide tarwe kwam in een droog zaaibed maar profiteerde van de regen val eind oktober. Een gedeelte van de novemberzaai is niet of nauwelijks gekiemd de winter ingegaan als gevolg van de invallende vorst begin december. Hierna volgde spoedig weer dooi, maar na 20 december begon een langdurige vorstperiode. Hoewel de tarwe een langdurige en strenge winter te verduren kreeg is het uit vriezen van de tarwe boven elke verwachting meegevallen. Zelfs weinig wintervaste rassen als Cappelle Desprez en Minister hebben de vorst goed doorstaan. Het voorjaar was lang nat en koud en ook gedurende de bloeiperiode is er vrij veel regen gevallen. Als gevolg hiervan kwam voornamelijk in de vroege rassen veel kafjes-bruin en fusarium voor. Eind juli is in de meeste rassen nog een flinke aantasting van bruine roest opgetreden. Evenals in 1959 werden op het eind van het groeiseizoen plaatselijk veel percelen door bladluizen aan getast. Resultaten rassenproefvelden wintertarwe Zuidwestelijk kleigebied Zaadopbrengsten in verhoudingsgetallen Betrouw- Rassen Oogstjaar 1963 Gebieds- Gem. baarheids- Proefveld reg. no. gemidd. 1955 t/m cijfers ZZH 1083 Z 2403 Z 2404 ZV1 978 WB 2792 1963 1963 Goed wintervast Felix 98 96 96 96 92 103 8 Ibis 104 104 106 107 108 105 109 5 Apo'lo 95 95 98 7 Hector 88 95 91 102 6 Dippe's Triumph 87 87 96 7 Heine's VII 87 6 Flevina (Cebeco 26) 101 102 97 100 104 5 Cebeco 37 100 99 102 100 104 101 107 4 MGH 57-71 103 103 105 105 104 104 109 4 Vrij goed wintervast Cleo 92 99 100 94 105 98 105 6 Stella 94 92 96 103 98 97 104 7 Flamingo 98 94 94 95 101 8 Sambo 103 6 Matig wintervast Mado 97 7 Weinig wintervast Cappelle Desprez 99 6 Proefgem. kg/are 55.9 52.2 55.5 kg/are kg/are 54.5 54.4 Een hoog cijfer betekent een hoge betrouwbaarheid. GOED WINTERVASTE RASSEN. Uit deze groep verdienen de rassen Felix en Ibis de meeste be langstelling. Felix. Dit ras heeft gemiddeld over de jaren 1955—1963 goede opbrengsten gegeven. Felix heeft kort en stevig stro. Het gewas is zeer bladrijk en erg vatbaar voor meeldauw. Weinig gevoelig voor gele roest. Kan sterk aangetast worden döor bruine roest. Ook op de wat minder vruchtbare gronden geeft Felix goede opbrengsten. Een nadeel is de gevoelig heid voor korreluitval. De rode korrel is groot en weinig gevoelig voor schot. Ibis. Gaf ook dit jaar weer hoge opbrengsten. Op goede tarwegronden is het een produktïef ras, met een goede resistentie tegen ziekten. Het is een ras met trage voorjaarsontwikkeling en een steile blad stand, waardoor de grondbedekking matig is. Goed geschikt als dekvrucht. Reageert sterk op een min der goede'structuur van de grond o.a. door een spichtige groei en doodpuntigheid van het blad. Het stro is middelmatig lang en vrij stevig. Rijpt vrij laat. Verdraagt laat zaaien goed. Vrij korte aar. Rode korrel. Weinig gevoelig voor korreluitval en schot. ^ie verder pag. 829.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3