De spiraal draait weer HOGE PRIJZEN OP GROOTSTE VEILING VAN LANDBOUWGRONDEN VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland W r In dit nummer: Rassenkeuze Wintertarwe rwe Frankering Bij aWnnemeMTérrieureen 51e 'faargaiig: No. 270® AOK deze week bleef het onrustig in ons land, niet alleen door de harde wind en de herfstregens, maar ook door de onregelmatige loonacties en stakingen, die bij vlagen onze economische bedrijvigheid teisterden. Opvallend is dat de sneeuwbal die in ons land ten aanzien van de loonpolitiek aan het rollen is gegaan en dreigt uit te groeien tot een lawine, weer begonnen is in de metaalsector, gevolgd door de grafische industrie. Juist daar waar al hoge lonen en premies worden gegeven. Wij vragen ons dan ook af, hoe hoog de lonen ooit moeten stijgen om de steeds verder gaande eisen op te vangen De land- en tuinbouw, die toch al een achterstand in de prijzen en de lonen heeft, komt door deze akties nog verder In de knoei. De vaak met veel moeite afgesloten C. A. O.'s worden nu geheel tot een waardeloos vodje papier gede gradeerd. De erkende vakcentrales, die de wilde stakingen niet steunen, raken in een moeilijk parket. Zij worden in een onhoudbare positie gedrongen en zijn, wij zouden haast willen zeggen gedwongen, nieuwe eisen op tafel te leggen. EISEN A. N. A. B. 70 heeft de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond onlangs de uitgangspunten be sproken voor de komende loononderhandelingen die bij de agrarische bedrijfstakken in acht moeten worden genomen. Men vraagt van die zijde, in overleg met de an dere landarbeidersbonden, o.m. een loonsverhoging gelijk aan het gemiddelde in het overig bedrijfsleven; een extra loonsverhoging, voor het opnieuw ge deeltelijk inhalen van de achterstand van de agrarische arbeiders van 5 ct per uur; 0 het niet inrekenen van kostenfactoren die ver band houden met arbeidstijdverkorting; 9 een tegemoetkoming ineens tussen St. Nicolaas en Kerstmis 1963 voor alle vaste arbeiders in- verband met het inhalen van de achterstand en de door de landarbeiders in de oogstperiode 1963 onder buitengewoon bezwarende weers omstandigheden geleverde prestaties. DIJ bestudering van dit globale verlanglijstje valt over fret eerste punt nog maar weinig te zeggen: Uit de pers is reeds gebleken dat de con crete verlangens van de vakbonden o.m. inhouden een 8 a 10 loonsverhoging en een uitkering in - eens over 1963. Wat zijn de gevolgen hiervan? Het Centraal Planbureau heeft getracht zo goed en kwaad als dit kan de gevolgen van de verschillende mogelijk heden te becijferen. Per procent loonsverhoging wordt geschat dat hiervan 0.5 a 0.7 in prijsver hogingen het gevolg zal zijn. Aanzienlijker konse- kwenties dus dan werd verondersteld. Ook ziet men er weinig heil in om door forse loonsverhogingen tot een zekere ontspanning op de arbeidsmarkt te komen. Het is de grote vraag of door het optrek ken van ons loonpeil de nu 55.000 dagelijks over de grens trekkende arbeiders die in het buitenland werken, weer in ons land gaan werken. Ook in West-Duitsland, waar de lonen op een hoger niveau dan bij ons liggen, biedt men tegen- elkaar op en is zwart loon blijkbaar een even „normale" zaak als bij ons in Nederland. Overigens moet men voor wat de vergelijking van de lonen in andere Europese landen betreft, de levensstan daard aldaar in aanmerking nemen. Nederland heeft gemeend, in verband met de export van goe deren en diensten er goed aan te doen een loorr- en prijspeil te voeren, dat ons land in staat stelde op ruime wijze te exporteren. Indien echter de lonen en prijzen in onze na buurlanden sterker stijgen dan in Nederland, kunnen wij ons dan veroorloven een goedkoopte- eiland te blijven? Kan onze overspannen arbeids markt dat verdragen? DE ANDERE VERLANGENS MAAST deze loonsverhoging met een nog onfoe- kend staan de andere door de A. N. A. B. geformuleerde verlangens, zoals de extra loons verhoging van 5 et per uur en de gratificatie van ca. 100, tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Een extra verzwaring van de lasten van de werkgevers in de agrarische sector, die, in veel gevallen, reeds veel meer aan loon betaalden (en hierover de pre mies voor de sociale verzekeringen dan zij vol gens de C. A. O. zouden moeten betalen. Overigens een noodzaak op straffe van leegloop van onze be drijfstak MOE NU? AVER de uiteindelijke uitslag van het huidige beraad tussen regering en de Stichting van de Arbeid zijn voorlopig slechts veronderstellingen te uiten. De lijn van de ontwikkeling is daaren tegen wel duidelijk. En bij deze lijn naar een hoger loonpeil zijn vanuit onze agrarische sector reeds voldoende opmerkingen te maken. Een verontrus ting omtrent de uiteindelijke positie van de laud en tuinbouw moet ons hierbij van het hart. Er is in de eerste plaats reeds de huidige ach terstand van onze agrarische bedrijfstak. Van be lang is dat de achterstand, ontstaan door het land bouwbeleid der laatste jaren, zo spoedig mogelijk wordt ingehaald. Over het algevieen vindt men de landbouwbe groting wat prettiger van klank. Maar algemeen wordt daaraan ook toegevoegd dat het nu wachten is op daden (Zie verder pag. 827.) AF' vrijdag" 27 september j.l. vond te Goes de aangekondigde verkoop plaats van ruim 78 ha bouw- en weiland uit het bezit van wijlen jkvr. van Citters. Dit geschiedde ten overstaan van de notarissen C. H. S. Aschermann te 's Gravenhage en M. E. J. F. van Dissel te Goes. Het betrof gronden in de ge meenten Heinkenszand, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer A*?endskerke en Nisse. De belangstelling voor deze veiling was bijzonder groot en de zaal van „De Prins van Oranje" was dan ook geheel bezet met landbouwers, makelaars, en vele anderen die belangen hebben in de agrari sche sfeer. Men had deze grote interesse verwacht, enerzijds omdat een groot aantal kavels geveild zou worden, doch anderzijds vooral omdat hier voor de eerste maal gronden zouden worden verkocht, welke zonder uitzondering verpacht waren. Er bestond in dit geval, omdat de veiling krachtens rechterlijk bevel plaats vond. geen recht van voorkeur tot koop door de pachters, hetgeen tijdens de veiling tot uitdruk king kwam. Namens of door pachters werden verschillende percelen gekocht. Algemeen was men dus zeer benieuwd naar het niveau waarop zich de prijzen van verpacht bouwland zowel als weiland zou gaan bewegen. De verwachting was dat er prijzen uit de bus zouden komen, welke duidelijk door het verpacht zijn der gronden zouden worden bepaald. Dit was het oordeel van landbouwers en overige insiders. PRAKTIJK BLEEK ANDERS. HE uitslag van de veiling heeft echter een beeld gegeven dat wel niet over de gehele lijn uniform was, doch dat toch wel in hoofdzaak belangrijk afweek van de vooraf gemaakte veronderstellingen. Alvorens op de verkoopprijzen in te gaan, noemen we hieronder nog even een aantal grondprijzen, wel ke sedert 1 januari 1963 in Zeeland voor bouwland werden betaald, n.l. Zak van Zuid-Beveland 9300,en ƒ10.109,per ha IJzendijke Wemeldinge Nieuwdorp Ritthem 11.143,— 10.600,— 10.000.— 11.080,— kon worden opgeleverd. Wanneer we Deze verkopen betroffen voornamelijk bouwland dat pachtvrij nu, om te beginnen, zien wat verpacht bouwland gedurende deze een hele dag durende verkoping op bracht, dan blijkt, dat afgezien van enkele kleinere en minder goede percelen, het bouwland van de hartd ging voor prijzen van J 8400,tot 13.100,per ha. Daarbij moet opgemerkt worden, dat slechts een klein aantal kavels beneden de 10.000,per ha werd verkocht en de rest (de meerderheid) in andere handen overging voor prijzen van 10.100,— tot 13.100,— per ha. Voor verpacht weiland lag de zaak al niet anders. De prijzen liepen hier van ƒ8400,tot 14.000, per ha. Van de 9 kavels lag slechts bij twee de prijs beneden 9000,bij twee tussen 9000,en 10.000,en de rest, n.l. 5 brachten prijzen op van 10.100,tot 14.000,per ha. ANNEER we, nu deze veiling van 78 ha in 45 kavels achter de rug is, enkele conclusies willen trek ken, dan zijn deze: Zowel de prijzen voor bouw- als weiland waren beduidend hoger dan werd verwacht. Een gemiddelde prijs van 8 a 9 duizend gulden per ha voor verpachte gronden zou velen niet hebben verbaasd. Gebleken is dat de verkoopprijzen in de meeste gevallen niet lager liggen dan die van eerder ver-i kochte niet-verpachte gronden, doch daar zelfs in bepaalde gevallen boven uit komen. Pachters hebben een goede kans gekregen hun gepachte gronden in eigendom te krijgen. Zij moesten daarvoor echter hier en daar een hoge prijs over hebben. Percelen, welke voor 12,000,en meer per ha zijn verkocht, liggen boven het gemiddelde. Enkele zijn vermoedelijk beïnvloed door toekomstige bestemmingen welke meer of minder buiten de agrarische sfeer liggen en waarvoor later wellicht meer betaald zou moeten worden. Deze verkoping kan zeker waardevolle richtlijnen voor de nabije toekomst geven, irï zoverre dat men voor deze verpachte grond gemiddeld omstreeks 10.000,per ha heeft betaald. Mogelijk is met de nu plaats gehad hebbende ver kopingen een zekere norm, een bepaalde stabilisatie bereikt, voorzover het gronden betreft die hun agra rische bestemming behouden. Indien echter in an dere sectoren prijzen en lonen omhoog blijven gaan, kan het evengoed zijn dat ook voor de grondprijzen het eind nog niet is bereikt. De wet van vraag en aanbod zal ook dan de belangrijkste faktor bij cte prijsvorming zijn. Y.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1