Veetentoonstelling en -markt te Oostburg N U FF IE LD 4J: 839 VEE EN VLEES FOKPRESTATIES ZEEUWSE K. I. STIEREN De schapen op de 26e Veetentoonstelling te Oostburg massee fic zoon VRIJDAG i OKTOBER 1963 Begunstigd door goed weer, vond op woensdag 18 september de 26ste veetentoonstelling plaats van fokvee, vetvee, handelsvee, varkens, schapen en gei ten. Over het fokvee, dat de hoofdmoot van deze ten toonstelling vormde, zal de heer Van Sluis een af zonderlijk verslag geven. Ook van de afdeling fok schapen wordt een afzonderlijk verslag uitgebracht. Het vetvee. De aanvoer van vetvee op deze ten toonstelling is wel eens groter geweest. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was echter bevredigend. Opvallend was, dat in deze afdeling, in tegenstelling tot voorgaande jaren, het zwartbonte vee meer domineerde. Bij de rubriek ossen met 2 brede tanden verwier ven dieren van Bertou's slagerijen te Oostburg en van C. J. Pijfferoen te Eede eerste prijzen. Het eerstgenoemde dier van extra kwaliteit verwierf later op de dag het kampioenschap. Bij de rubriek ossen met 4 brede tanden kwa men in dezelfde volgorde dieren van dezelfde eige naars te staan. De os van Bertou's slagerijen be haalde het reserve-kampioenschap. Handelsvee. De inzending in deze afdeling was niet groot. Een eerste prijs werd toegekend aan de vaars van A. Riemens te Oostburg, die tevens kam pioen van het handelsvee werd. In de rubriek ossen zonder brede tanden was een le prijs voor een dier van dezelfde eigenaar, terwijl de fa. v. d. Driest te Souburg in de afdeling graskalveren een eerste prijs behaalde. Fokvarkens. Daar korte tijd tevoren te Heille een fokvarkensdag voor het gebied van Eede en omge ving was gehouden en bovendien verschillende fok kers uit West Zeeuws-Vlaanderen op de provinciale fokvarkensdag te Goes, gehouden op 6 september j.l., vertegenwoordigd waren, was de inzending fok- varkens op deze tentoonstelling zeer minimaal. Slechts 3 dekberen werden aangevoerd. De voorzitter van de regelingscommissie, burge meester J. L. van Leeuwen, betreurde dat deze af deling zo weinig tot zijn recht komt. Spreker was van mening, dat de belangen van de varkensfokkerij het best gediend worden wanneer in het kader van de Oostburgse tentoonstelling ook de varkensfokkerij haar kunnen laat zien. Do goede belangstelling van elders, en ook vanuit België, waarborgen z.i. dat het houden van een varkensfokdag in dit grotere ver band beter tot zijn recht komt dan op een plaatselijke keuring. Voor de beste stamboekbeer Camiel van R. C. Jansen te Waterlandkerkje kon vlot een eerste prijs worden toegekend. Geiten. De afdeling geiten was met 41 voorgebrach te dieren bijzonder goed bezet. Naast twee grote inzenders, n.l. Jac. Sonnevylle te Sehoondijke met 21, en F. B. Vanhulle te Zuidzande met 16 geiten en lammeren, vielen de twee andere inzenders in het niet- Ook bij de prijzen wisten deze andere geiten houders nauwelijks enige voet aan de grond 1e krij gen. In de matige groep wat fijne, jonge lammeren be- naalde Sonnevylle 2 eerste prijzen met afstammelin gen van de goede KS-fokgeit Jantje 5. Bij de oudere geitlammeren, een wat onregelmati ge rubriek met een goede kop kopgroep, bezette Vanhulle de eerste plaatsen met het edele geitjam Mar go en het iets stekelharige, goed ontwikkelde lam Jenny. Varkens gekalmeerd. De varkens hebben even aan de onvoorstelbare prijs van 2,80 geroken, toen was de top bereikt met het gevolg dat er nadien ca. 18 a 20 ct af ging. Zoals meer vertoont, is de spanning er nu wat uit en de kooplust wat teruggevallen. De export, hoewel nog 25.000 stuks alles bijeen, in varkens om gerekend, is wat teruggelopen waardoor de markt weer wat in evenwicht is gekomen. De bacon blijft op peil van 2,75dit is hetzelfde als de ƒ2,63 van de vorige week, in verband met grotere prijsverschillen tussen de klassen. Biggen duurder. Na enige tijd afwachten zijn de biggenprijzen ook weer wat opgetrokken. Uit de dekstatistiek valt nog geen hausse In de biggen - productie te voorspellen. Waren er in augustus 1961 51.500 varkens gedekt en vorig jaar augustus 52.800, dit jaar augustus was het aantal dekkingen 60.800. Dit ter geruststelling van de heer Homburg. Kundveeprijzen weifelend. De aanvoeren van slachtvee zijn vrij ruim met daarnaast ,de wat te rugvallende varkensprijzen brengen de slachtvee- prijzen wat aan het twijfelen, als is dit nog niet op alle markten het geval. Het geringe aantal beste slachtdieren zijn prijs houdend, zodat de herfststemming zich tot de min dere soorten beperkt. De vette kalveren handhaven zich goed in prijs, evenzo de schapen. Een opvallend bericht was, dat de Engelse sla gers met lede ogen de duizenden levende en ge slachte schapen uit Engeland naar Frankrijk zien vertrekken. De slagershond in Londen hield zelfs een persconferentie hierover. Ze zeiden het onbe grijpelijk te vinden dat de Engelse regering deze export toestaat, want de slagers zien hierdoor bin nen afzienbare tijd gebrek aan schapenvlees op de Engelse markt. D. De rubriek éénjarige geiten werd bij keuring ge splitst in niet-gelamde en gelamde geiten. Aan de niet-gelamde geiten werd geen le prijs toegekend. Voor de 8 gelamde éénjarige melkgeiten met goede uiers, waren de eerste prijzen voor Jantje 2 van Sonnevylle, Bertha en Ina, beide van Vanhulle. Ver schillende geiten in deze rubriek waren wat klein. Uit de rubriek 2-jarige melkgeiten kwam de kam pioene voort, n.l. Jantje 1 van Sonnevylle. Een fraaie, zeer edele melkgeit met prima uier, doch niet al te groot. Hannie van J. C. Faas te Groede en Elza van Sonnevylle behaalden eveneens eerste prijzen. By de 3- en 4-jarige melkgeiten, een gewone ru briek, stond de geit Arma van Vanhulle voorop, ge volgd door Martha 1 van Sonnevylle. De rubriek oudere geiten met dieren van 510 jaar, was beslist goed. De eerste prijzen waren hier achtereenvolgens voor de oud-kampioenen Marianne en Gretha van Vanhulle en de typische Liesje 6 en de wat slijtage vertonende Jantje 1, beide van Son nevylle. Een hoogtepunt in deze afdeling vormde de keu ring van geiten met afstammelingen. De reserve-kampioene van de dag, de sterke 10- jarige geit van Marianna van Vanhulle toonde een 2-tal afstammelingen van zeer goede kwaliteit en be haalde daarmede in deze rubriek de la prijs. Jam mer is, dat onder haar afstammelingen ook gekleur de dieren voorkomen. Jantje 5 van Sonnevylle be haalde met haar 5 afstammelingen de lb prijs. Deze, uit Friesland ingevoerde fokgeit is beslist een aan winst voor de geitenfokkerij in Zeeland. De heer Sonnevylle beschikt echter over nog meer pijlen op zijn boog. De geit Martha 1 liet zien, dat de uitsteken de melktekens waarover zij beschikt, op haar doch ters overgaan. Ze behaalde met haar groep, die iets tengerder van bouw zijn dan de beide voorgaande groepen, de lc prijs. Oostburg- toonde op deze goed georganiseerde ten toonstelling wederom dat de belangstelling voor de levende have in dit meer overwegende akkerbouw gebied nog steeds goed is te noemen en bovendien dat West Zeeuws-Vlaanderen op diverse terreinen van fokkerij uitstekend mee kan komen. C. DEN ENGELSEN. VOOR het verkrijgen van een inzicht in de fok- kerij van de Zeeuwse K. I. stieren, wordt op gezette tijden een afstammelingenkeuring op ex- terieurvererving gehouden. Het volgen van deze keuringen van veehouders zijde is bijzonder nut tig. Van de keuze en het gebruik van de stieren hangt bij de fokkerij immers zoveel af. Een afstammelingen keuring is in tegenstelling tot een fokveedag geen show waar de dieren ge rangschikt worden op volgorde, van type en kwali teit, maar een vertoning van een on geselecteerde groep afstammelingen van één stier. Getracht wordt hier voor een groep van 50 nakomelingen bijeen te brengen. Voor de jongere stieren wordt bij het voorlopig onderzoek, indien onvoldoende nakomelingen beschikbaar zijn, wel met een gerin ger aantal volstaan. Het is immers noodzakelijk zo spoedig mogelijk een inzicht te krijgen in de vererving van de jongere stieren. De stieren Ornea Adolf en Edzard, respectieve lijk van de K. I.-verenigingen Walcheren en Schou- wen-Duiveland, zullen bij herhaling op onder staande plaatsen op exterieurvererving worden onderzocht. Terwijl van de stieren Janna's Adema en Lijtse Rudolf een voorlopig onderzoek wordt ingesteld. Voor de K. I.-verenigingen, „De Bevelanden", Walcheren en Schouwen-Duiveland zal dit onder zoek plaats vinden op donderdag 10 oktober a.s. op de volgende tijden en plaatsen: 9 uur te Willielniinadorp, op het bedrijf „Mossel- bank" (C. Burger) van de Wilhelminapolder. 11 uur te Middelburg, op het Molenwater. 15 uur te Kerkwerve, op het bedrijf van de heer K. A. van Langenraad, Weelweg 3. en voor de K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaande ren op vrijdag 11 oktober a.s. om 10 uur te Sehoon dijke op het bedrijf van de heer A. Verhage, Sas- putsestraat O 8. Ter verruiming van het zo noodzakelijk inzicht van de fokprestaties der K. I. stieren geven wij de veehouders in overweging deze keuringen te be zoeken, waarbij niet enkel gedacht wordt aan de leden van de Verenigingen waarvoor het onderzoek zal plaats vinden, maar ook aan de aangeslotenen bij de overige K. I.-Verenigingen in Zeeland. J. H. TER KEURS. HET NEUSJE VAN DE ZALM De kern van schapenfokkend West Zeeuws-Vlaan deren is bij het tut stand brengen van de inzending schapen uitgegaan van de gedachte: „We zullen het zó verrichten, dat we niet beter ons best kunnen doen." Men is er dan ook in geslaagd iets bijzonders te laten zien. Het overtollige materiaal was reeds ge ruimd, zodat met een uitgesproken select gezelschap aan de keuring werd deelgenomen. Er is een show- nummer gepresenteerd van typische en best ontwik kelde dieren; er was geen „staart" in de rubrieken. De 13 inzenders hebben met veel zorg op imponeren de wjjze met hun dieren gedemonstreerd. Er was een grote en intense belangstelling tijdens de keu ringen, waarvan de omvang evenwel was beperkt tot 60 dieren. We volstaan met het vermelden van de kopnummers uit de eerste prijzen. De rammen. Een beste klasse, omvattende 10 die ren van l\ii jaar en ouder, werd voorgebracht. Bij de oudere j ammen werd Z 812 van J. A. de Bour- graaf te Oostbux-g de la-piijs toegekend. Ram met hest type, sterke bovenbouw en goede afwerking. De kampioenstitel viel hem ten deel, doch met slechts een minimaal verschil met de la winnaar van de 1%- jarigen, die reserve werd. Dit was Z 827 van W. Bruynzeel te IJzendijke. Ontwikkelde, bestsoortige ram met brede bovenbouw en beste vacht. De lb- px'ijs bij de 1 -jarigen was voor Z 815 van Gebr. De Milliano te Waterlandkerkje. Correct gebouwde, iets platte ram met sterke bovenbouw. Bij de -jarige rammen, waarvan 3 werden getoond, was de la- (Adv.) I WIJ koz£ U— $5 VOÖR ZWOLLE GOES prijs voor de typische en best ontwikkelde 7858 Z.H. van J. de Feijter te Sehoondijke. Tweetallen -jarige ooien. Deze rubriek omvatte 9 hoknummers met zeer goed ontwikkelde dieren. Enkele koppels konden iets meer uniformiteit ver tonen. De kopnummers waren best. Een lux en goed ontwikkeld tweetal van R. C. Jansen te Waterland kerkje werd la. Een fraai tweetal van I. J. Risseeuw te Oostburg werd lb. Schapen met lammeren. Met 2 lammeren behaalde Z 4558 van P. J. Risseeuw te Breskens een 1ste prijs. Regelmatig gebouwde ooi met best type en uniform koppel lammeren. Met 1 lam was Z 5168 van B. A. v. d. Slikke te Sluis favoriet. Een zeer typisch koppel. De lb prijs verkreeg Z 4245 van I. J. Risseeuw te Oostburg. Best ontwikkeld en correct gebouwd. Enkelingen ooien. De l1^-jarigen vormden een fraaie rubriek, die in alle opzichten de toets der kritiek kon weerstaan. De opstelling in rangorde ge beurde na lang wikken en wegen. In het voorste gelid werd gezet l.o. 7843 van B. A. v. d. Slikke te Sluis. Deze ooi verwierf bovendien de titel van reserve-kampioene. Best type, geblokte ooi met fraaie vacht. Ze werd op de voet gevolgd door l.o. 7882 van P. J. Risseeuw te Breskens. Typische, goed ge stopte ooi. De oudere ooien waxen van uitstekende kwaliteit. Bestsoortige diex-en met ruime ontwikkeling, waar onder met fx'aaie uitdrukking. Na de definitieve plaatsing had in meerdere ge vallen het verwisselen van 2 dieren, zonder dat dit aanstoot kon geven, kunnen plaats vinden. Deze ereplaats werd toegewezen aan de luxe en courante Z 4733 van R. C. Jansen te Waterlandkerkje. Deze 4-jarige ooi presenteerde zich in haar vormen en bewegingen als een echte „madame". Bovendien werd ze gesierd met de Kampioenstitel, lb werd Z 4880 van Gebr. Buteyn. Sterke, bestsoortige, ruim gebouwde ooi. Bedrijfsgroepenkeuriiig. Een 6-tal groepen werden hiertoe geformeerd, die stuk voor stuk hun klasse bewezen. De uniforme groep van P. J. Risseeuw, be staande uit 6 stuks, verkreeg de hoogste onderschei ding. Ze wexxlen gevolgd door de collectie van Gebr. Buteyn te Aardenburg, bestaande uit bestsoortige, ruime en diepe ooien. Het was best. Het was best in Oostburg, maar we wensen een groter aantal inzenders. Uitbreiding is in dit gewest mogelijk, gezien het grote aantal leden van het Schapenstamboek. Deze uitbreiding is ook te verkrijgen door de ge legenheid te geven voor inschrijvingen uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. Dit zal evenwel op bezwaren stuiten. Mooi najaarsweer begunstigde deze succesvolle, regionale schapenfokdag. J. H LANTINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15