Wintervoerwinning in de herfst en de bewaring 8-34 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Ook al gebruikt men plastic, voor het afdekken blijft er een zwaar gronddek nodig. AM voldoende wintervoer te winnen ligt er nu nog een belangrijke periode voor ons. Een goede oogstmethode kan de houdbaarheid en de kwaliteit van voeder bieten, bietekoppen en snijmais bevorderen. Het voornaamste punt bij de bewaring is, dat er zo weinig mogelijk voeder- waarde verloren gaat. VOEDERBIETEN AM voederbieten zo goed mogelijk te laten afrijpen is het aan te bevelen v niet te vroeg te rooien. Laatgerooide bieten blijken beter houdbaar te Zijn,- doordat er meestal meer grond aan blijft kleven en het weer meestal koel is. De verliezen door ademhaling worden hierdoor beperkt. Is men van plan om na 1 april nog voederbieten te houden, dan zou men tijdens het opslaan dit kwantum kunnen behandelen met een spruitremmend middel. Dit remt het uitlopen in het voorjaar en de bieten blijven gaver. Samenvattend zouden wij dus de volgende adviezen willen geven: 1. Oogst voederbieten niet te vroeg; 2. Aanklevende grond niet verwijderen; 3. Voorkom beschadiging zoveel mogelijk; 4. Door uitdroging vermindert de houdbaarheid; 5. Leg nu de basis om vorstbeschadiging en broei tegen te gaan; 6. Door behandeling met een spuitremmend middel zijn de bieten lan ger houdbaar en leveren minder gevaar op voor de verspreiding van de vergelingsziekte. BIETEKOPPEN AOK dit najaar'zullen er weer veel bietekoppen groen vervoerd worden. Om te voorkomen dat er veel grond in de koppen komt, kan men met de kopschoffel het loof direkt op een meerijdende wagen deponeren. Geef het vee niet meer koppen dan het aan kan. Restanten van koppen en blad geven in het voorjaar open plekken in de zode en kunnen een smetstof bron zijn voor de vergelingsziekte. Het is beter om de bietekoppen nog frisgroen in te kuilen dan ze later in halfrotte toestand aan het vee op te voeren. Maak een goede kuil in een silo of op de grond. Ook hier kan naast vol doende grond, plastic gebruikt worden om af te dekken en het slagen van de kuil te bevorderen. Door meer bietekoppen in te kuilen moet men eerder beginnen te voeren van de voederbieten. Deze zullen dan vóór 1 april op zijn. De kuil met biete koppen komt dan nog goed van pas. Dus: 1. Probeer zo weinig mogelijk grond in de bietekoppen te krijgen; 2. Geef het vee geen te grote hoeveelheid vers loof; 3. Zorg voor. een goede kuil van groen blad; 4. Goed afdekken van de kuil bevordert de kwaliteit van het voer. De belangstelling voor de snijmais neemt van jaar tot jaar toe. Dit wordt bevorderd doordat de teelt gemakkelijk gemechaniseerd kan worden. SNIJMAIS IJE snijmais, die dit jaar goed ontwikkeld is, zal meest met de maaikneuzer voorzien van maisbek, geoogst worden. De beste tijd om snijmais in te kuilen is het tijdstip waarop de kolf goed deegrijp is. Het is mogelijk om in 4 a 5 uren 1 ha snijmais in te kuilen, mits de orga nisatie goed is opgezet. Om vlot te kunnen werken moet er langs de kant een strook van 3 m zijn waarlangs trekker, kneuzer en wagen rijden. Op de kopakkers is 8 m nodig om te keren en te draaien. Het gekneusde produkt moet in de kuil goed vastgereden of aangetrapt worden. Een sleufsilo of een broodkuil lenen zich hier het beste voor. Als af dekmateriaal is plastic noodzakelijk. Verder is een gronddek van 80100 cm nodig om een goed kuilprodukt te houden. Om verlies tegen te gaan moet de kuil in korte tijd afgewerkt worden. Het inkuilen van bietekoppen en -blad vraagt veel arbeid. Alleen het goed inkuilen van schoon blad kan rendabel zijn. Voor de snijmais is dus van belang: 1. Oogsten in deegrijp stadium; 2. Goed kneuzen; 3. Vast in de kuil rijden of trappen; 4. De Imil direkt achter elkaar vullen en afwerken; 5. Een goed zwaar gronddek op het plastic aanbrengen. R. L. V. D. Goes R. v. d. MEER. Voederbieten moeten zo licht mogelijk gekopt worden. Beter is om alleen het loof af te steken. Beschadig de voederbieten zo weinig mogelijk. Iedere wond kan een begin van rotting zijn. Door het produkt zo vlug mogelijk aan de hoop te rijden, voorkomt men uitdroging. Is dit niet mogelijk, dan kan men het aan kleine hoopjes gooien en afdekken met loof. Bieten die ongekopt in de grond staan, bevriezen niet gauw. Gebeurt dit toch, laat ze dan eerst weer ontdooien alvorens er verder aan te werken. Bij de bewaring moeten de verliezen aan voederwaarde zo laag mogelijk gehouden worden. Er kan groot verlies optreden door rotting 'en ademhaling. Om rot tijdens de bewaring te voorkomen, worden bij het oogsten de schieters verwijderd, alsook de door rot reeds aangetaste bieten. Voer deze afwijkende bieten eerst op. Bij bewaring in een kuil moet men er op letten dat er geen broei optreedt. Direkt na het inbrengen dient de kuil afgedekt te worden met stro of riet, dat door een dun laagje grond wordt bedekt. Laat als het niet vriest de kap van de kuil eerst open liggen om de bieten uit te laten ademen. Om vorst-beschadiging tegen te gaan is het ge bruik van plastic over de hele hoop aan te bevelen. Bij schuurbewaring van voederbieten moeten we nu reeds de basis leggen om vorstbeschadiging tegen te gaan. Stro met plastic tegen de muur is een voldoende afsluiting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 10