Exporttoeslag op Consumptieaardappelen De Aardappelsituatie in onze Provincie Verhoging productievolume Boerderijen en Kassenbouw STANDPUNT K. N. L. C. Vergadering Dagelijks Bestuur der Z.L.M. STEMMEN EN STEMMINGEN UIT ANDERE BLADEN Troonrede geen Koninklijke boodschap Met name genoemd.... UET hoofdbestuur van het K. N. L. C. meent, dat een reëel loonbeleid in Ne derland, waarbij aan de officiële lonen weer de hand wordt gehouden, slechts te voeren is, nadat een zekere aanpassing aan het loon peil in andere Europese landen heeft plaats gehad. Ook op het gebied van de prijzen bestaan aanmerkelijke verschillen tussen Nederfand en zijn buurlanden en hier is een dergelijke aanpassing eveneens onvermijdelijk. Gelijk tijdig met een verhoging van het loonniveau zullen bepaalde prijsverhogingen tot stand moeten worden gebracht. Prijsaanpassing voor een aantal land- bouvvprodukten is naar het oordeel van het K. N. L. C. noodzakelijk in verband met de verdere uitvoering van liet gemeenschappe lijke landbouwbeleid in de E. E. G. Met name geldt dit voor de prijzen van granen, suiker bieten, rundvlees, zuivelprodukten en con- sumptiemelk. Met een prijsverhoging voor laatstgenoemde produkten wordt meteen een bijdrage geleverd tot de oplossing van de huidige moeilijkheden in de Nederlandse melkveehouderij. Nu belangrijke elementen van sociaal-eco nomisch beleid in beweging komen, zullen gelijktijdige beslissingen moeten vallen. Zo dient in E. E. G.-verband een harmonisatie op fiscaal gebied aangevat te worden, terwijl nu ook de gelegenheid bestaat om de huur subsidies af te schaffen. Zouden al deze aan passingen pas later aan de orde komen, dan zouden zij de Nederlandse economie voor grote moeilijkheden plaatsen. YBMDAG tl SEPTEMBER 196 3 LANDBOUWSCHAP EN ORGANISATIES BOEKEN SUCCES! OP aandrang van de organisaties, het Landbouwschap en het Produktschap heeft de Minister van Landbouw en Visserij zich bereid verklaard voor vijftig procent een rijksbijdrage uit gelden van het Landbouw Egalisatie Fonds te verlenen in een toeslag van 3,70 PER 100 KILOGRAM CON SUMPTIEAARDAPPELEN BIJ EXPORT NAAR NIET-E. E. G.-LANDEN. De minister heeft gemeend aan het verstrekken van een dergelijke toeslag te moeten medewerken teneinde de exporteurs van Nederlandse consumptieaardappelen in staat te stellen op voet van ge lijkheid met andere landen Frankrijk en België zijn eerder tot het verstrekken van toeslag overge gaan te concurreren in het belang van het behoud van onze traditionele afzetmarkten. Rekening houdende met de nodige tijd voor het leveren van de aardappelen aan de handel en met de gebruikelijke quarantaineperiode van de voor export bestemde aardappelen, zal de toeslag worden verleend op consumptieaardappelen, die na 14 OKTOBER a.s. WORDEN GEËXPORTEERD IN DE PERIODE TOT 16 NOVEMBER 1963. Ook het Produktschap voor Aardappelen heeft besloten uit eigen middelen voor vijftig procent in de te verstrekken toeslag deel te nemen en heeft zich belast met de uitvoering van de regeling. DE opbrengst wordt in alle kringen lager gewaardeerd en de taxatie varieert van een 5 tot 20 lagere opbrengst dan in 1962. Vooral de niet voorgekiemde poters hebben een latere groei te zien gegeven en hadden op de doodspuitingsdatum nog een te lage opbrengst. Met het gevolg dat de doorsnee Bintje-partijen aan de fijne kant zijn. Verwacht mag worden dat vele van die partijen stijf in de kook zullen zijn, wat voor binnenlands gebruik een nadeel is. Voor export de laatste jaren van de Zeeuwse Bintje-oogst is een stijve aardappel een voor deel. Een stijve aardappel heeft veel minder last van stootblauw en een iets minder melige Bintje wordt door de buitenlandse consument geprefereerd. QVER het percentage „zieke knollen" hoort men zeer verschillend oordelen. Weinig of geen ziek: op goed ontwaterde percelen Op tijd gespoten en doodgespoten tussen 1015 augustus. 0 tot 10 ziek: 1) op minder doorlatende grond; 2) regelmatig gespoten. maar even te laat doodgespoten; 3) te weinig gespoten of de tijdstippen niet goed gekozen, waardoor te veel Phytopthora in het blad aanwezig was op het doodspuitingsmoment. 10 en meer ziek: 1) op slechte doorlatende gronden; 2) wel gespoten maar niet of veel te laat doodgespoten; 3) te vroeg gerooid; onder natte omstandigheden. Waterrot: komt veelvuldig voor op lage plekken van percelen die een slechte en vooral te langzame ont watering hebben. De zware regenbuien hebben plaatselijk veel schade toegebracht. Vlug drogen van te nat verzamelde aardappelen verdient dit jaar sterke aanbeveling. OPMERKINGEN: We hopen voor het gezonde produkt nog een lonende prijs te kunnen maken, al ziet het er momen teel nog niet rooskleurig uit. Beschadigde knollen komen in de voersector terecht en U weet wat dit financieel betekent Het percentage groene knollen is op vele plaatsen toch al boven normaal. Een goede afstelling van de rooimachine en voorzichtigheid betrachten bij de opslag kan belangrijk meewerken om het percentage beschadigde knollen te drukken. IN het algemeen blijkt het gewenst de bouwproduktie in het agrarisch gebied minder te remmen, omdat hierin vooral de kleine en gespreide bouwcapaciteit nuttig kan worden aangewend en hier door nauwelijks schade wordt toegebracht aan de bouwactiviteit elders. Aldus de minister van Volks- huisvésting en Bouwnijverheid in het Bouwprogramma 1964. De verhoging van het produktievolume van ƒ45 miljoen (1963) tot 55 miljoen geeft tevens de mo gelijkheid het volume voor boerderijen in ruilverkavelingsgebieden, waarvoor de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage verleent, te verhogen van 12 miljoen tot 15 miljoen. Voor de overige agrarische gebouwen gelden dezelfde motieven als voor de boerderijen. De verhoging van het produktievolume van 30 miljoen (1963) tot 50 miljoen kan mede ten goede komen aan de kassenbouw. (Vervolg van le pagina.) VOGELTUBERCULOSE UET Bestuur besloot zijn volle medewerking te verlenen aan een aktie tot vrijwillige bestrij ding dezer ziekte, welke door de Direktie van de Gezondheidsdienst voor Dieren in samenwerking met de standsorganisaties deze winter gevoerd zal worden. VOORLICHTING IIET Bestuur beraadde zich uitvoerig over de opzet en werkwijze van de Economische-So- ciale Voorlichting. Dit gedeelte van de voorlich tingstaak zal in de toekomst met Rijkssubsidie door de landbouworganisaties dienen te worden uitgevoerd. Gezocht zal worden naar een geschikte funktionaris, die dit werk voor de Z. L. M. in de provincie kan gaan beginnen. ELEKTRIFICATIE DE Kommissie uit de drie landbouworganisaties en de Direktie van de P. Z. E. M. bereikten overeenstemming over de aansluiting van de on rendabele percelen in die gebieden waar meer dan 85 van de belanghebbenden aansluiting op de bekende voorwaarden wensen. Dit betreft onge veer de helft van de nog hangende gevallen. In de gebieden, waar dit nog niet het geval is zal alsnog getracht worden meerderen tot aansluiting te be wegen, daar dit de laatste kans is! BENOEMINGEN UET Bestuur besloot te benoemen tot Voorzit- ter en Vice-Voorzitter van de Kommissie van Toezicht op de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Goes, de heren F. de Groene te Wilhelminadorp en M. Steyn te Kwadendamme. Tot lid van de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C., de heer J. A. Vogelaar te Krabbendijke. Tot leden van de Kommissie van Toezicht op de landbouwhuishoudscholen te Kortgene en te Zie- rikzee de dames: J. J. WisseLammers te Wis- senkerke; Koopmande Roo te Capelle; D. Deïst Gast te Zonnemaire en RomeynLula te Ouwer- kerk. Uit het „Vakblad voor de Groothandel in Aard appelen, Groenten en Fruit": l_l ET is gewoonte geworden om de Troonrede I L elk jaar opnieuw een teleurstellend stuk werk te noemen, aan elkaar geflanst met niets zeggende definities van alle betrokken departe menten, waarin aan iedereen bekende zaken nog eens opgepoetst aan het volk worden opgediend. Het is jammer, dat de feiten deze kritïkasters in het gelijk stellen. Zonder tekort te schieten in eer bied voor het Koninklijk woord, waarmee deze jaarlijkse balans van onze nationale allure ons wordt voorgehouden, menen wij dat een troonrede geen opsomming van technische bijzonderheden behoort te zijn, noch een litanie van allerlei no den of van andere min of meer gelokaliseerde be kommernissen in uiteenlopende sectoren van het openbare leven. Als wij lezen dat structurele aanpassing van de landbouw noodzakelijk is", dan herinneren wij ons, dat wij dat al tien jaar en langer van veel kanten hebben horen zeggen. Zo kan een hele opsomming worden gegeven. Wij betreuren het dat de regering zich op deze wijze afmaakt van een acte, die in deze vorm niet beantwoordt aan de hoge verwachtingen, die men mag stellen aan de inhoud van een Koninklijke boodschap, hoe weinig verwend wij dan ook met de Troonredes van de laatste jaren zijn. De frisse wind, die het nieuwe kabinet bij zijn eerste optreden kenmerkte, waait in dit stuk niet; integendeel. Wij missen de grote lijn, de visie, de allure die vroeger synoniem waren met staatsman schap. Bij alle vooruitgang zijn wij op dat punt wel arm geworden. Uit de „Landbouw-Courant van de Veenkolo niale Boerenbond": T|7EDE tengevolge van een bijzondere verho- ging van de landbouwuitgaven zal de Rijks begroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het kabi net als grondslag aanvaarde financiële beleid". Alclus een zinsnede uit de troonrede, die ken nelijk afkomstig is van de minister van Financiën. De landbouw moet weer als 't zwarte schaap wor den afgeschilderd. Hebt u goed gelezen, dat er MEDE tengevolge staat? Er zijn dus meer oorza ken voor genoemde grotere toeneming der uitga ven. Deze andere oorzaken worden echter niet met name genoemd. Overigens is het ons een raadsel hoe een totaal- post voor landbouw en visserij van f 725 miljoen, die ruim f 100 miljoen hoger ligt dan de begroting van het vorig jaar, een dergelijk groot effect kan hebben op die enorme totale post van 's Rijks uit gaven van meer dan f 13 miljard. Overigens zij bovendien nog opgemerkt dat de begrotingspost van f 725 miljoen vermoedelijk slechts ruim f 30 miljoen boven de werkelijke uit gaven voor landbouw en visserij in 1963 ligt M.a.w. er wordt meer geroepen over de meerdere middelen, die voor landbouw beschikbaar komen, dan dat het zoden aan de dijk zet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3