n Ruimte in nieuwe garantieprijzen Dagelijks Bestuur Z.L.M. dringt aan op: „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuzeia VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 51e Jaargang No. 2699 voor daarnaast o.m. Meedelen in de gestegen welvaart Inkomsten verbetering en loonsverhogingen Forse verhoging suikerbietenprijs Betere afschrijvingspolitiek voor werktuigen en bedrijfsgebouwen Goedkope kredieten IN de op maandag 22 september gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij zijn wederom vele belang rijke zaken ter sprake gekomen. Bij de opening door de Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, richtte hij zich, na alle aanwezigen van harte welkom geheten te hebben, in het bijzonder tot de nieuwe medewerker- voor het landbouw jongeren werk, de heer L. A. Nobels, en sprak daarbij de hoop uit op een prettige en nuttige samenwerking. Tevens wenste ir. Geuze de heer W. de Buck geluk met het behalen van het Neder landse Kampioenschap van Gambo van de Liter op de Nationale Trekpaarden tentoonstelling. LOON- EN PRIJSBELEID Ï|E Voorzitter achtte het noodzakelijk allereerst aandacht te besteden aan de situatie in de loon- en prijssektor in ons land. Het Centraal Planbureau was in een studie tot de mening gekomen, dat er in 1964 ruimte zou zijn voor een loonsverhoging van 4 Verder is inmiddels gebleken, dat de regering de hoogste prioriteit toekent aan de woningbouw. Wil men tot een grotere aktiviteit op dit terrein komen, een eventuele terug keer van in Duitsland werkzaam zijnde bouwvakarbeiders bevorderen en een verder wegtrekken uit deze sektor voorkomen, dan zullen zeker grotere loons verhogingen nodig zijn. Deze hebben dan ongetwijfeld hun invloed op het gehele Nederlandse loonpeil. Men begint zich voorts in steeds meer kringen af te vragen of het loon- en prijsbeleid, zoals dit in de laatste jaren is gevoerd voor de huidige omstandig heden niet te strak is. Er doen zich daarnaast allerlei verschijnselen op het economische vlak voor, die verband houden met het in werking treden van E. E. G.-bepalingen en die gevolgen hebben op onze kosten van levensonderhoud, op ons prijspeil en dus op ons loonpeil. Nederland is in de jaren na de tweede wereldoorlog steeds een goedkoopte-eiland geweest, maar juist met het oog op de E. E. G. zou men zich wel eens beter in de komende jaren aan loon- en prijs peil in die E. E. G. kunnen aanpassen, dan dat men dit aan het einde van de overgangsperiode, die ge pland is in 1970, ineens een grote sprong zou moeten maken. Vele bedrijven zouden zich dan niet meer kunnen aanpassen aan het peil van gelijksoortige bedrijven in de andere E. E. G.-landen. Een ieder is er voorts van overtuigd, dat een geheel vrijlaten van prijzen en lonen onmogelijk is. De regeringen zijn immers veel beter dan vroeger in staat via economische kunstgrepen crisisver schijnselen af te zwakken en te reguleren. Gezien deze twee stellingen lijkt het noodzakelijk in ons land te komen tot een overgangsregeling, die naar een vrijer loon- en prijsbeleid leidt. De nieuwe regering wilde een kleine stap in deze richting doen. Het blijkt nu dat de Vakverenigin gen, en grote delen van het bedrijfsleven, een veel grotere stap willen wagen. Van het zetten van een grotere stap wordt een vermindering van de spanningen op de arbeidsmarkt verwacht. LANDBOUWZORGEN ftE Voorzitter heeft, wanneer deze ontwikkeling zich voortzet, wel zorgen ten aanzien van de landbouwsektor, wanneer lonen en salarissen in de komende jaren werkelijk versneld omhoog zou den gaan. Het wordt in dit verband dringend noodzakelijk geacht, dat aan de economische afdeling van het Landbouwschap wordt opgedragen te onderzoeken, wat de gevolgen van loonsverhogingen van bijv. 6, 8 of 10 zijn voor de prijzen der landbouwproduk- ten en voor het inkomen van de agrarische bedrij ven. Daarna zal ook de georganiseerde landbouw met zijn wensen en eisen moeten komen. De regering zal er zich dan terdege van bewust moeten zijn, dat de voor de landbouw te treffen maatregelen niet schriel zullen mogen uitvallen, daar feeds nu een achterstand bestaat in de inkomenspositie en mededelen in de gestegen welvaart. De Voorzitter en de vergadering noemden nu reeds enkele punten, waaraan dan naast de prijsvaststelling van de gegarandeerde produk- ten, bijzondere aandacht besteed dient te wor den, zoals: a. Betere afschrijvingspolitiek voor werktui gen en machines. b. Betere afschrijvingspolitiek voor de bedrijfs- gebouwen. e. Mogelijkheden voor goedkope kredieten, eventueel via het ontwikkelings- en sane ringsfonds. d. Bijzondere aandacht voor samenwerking tussen bedrijven op liet gebied van de arbeid en de afzet. LA NDBOU WBELËID HE vergadering besprak vervolgens het beleid dat de Minister van Landbouw volgens de Memorie van Toelichting op zijn begroting denkt te gaan voeren. Opgemerkt dient hier te worden, dat begroting en toelichting door zijn voorganger waren opgesteld en er door de huidige Minister slechts enige veranderingen in konden worden aan gebracht. Er komt meer geld beschikbaar voor de melk- sektór, maar ook zonder grote loonsverhoging, te weinig om aan de gerechtvaardigde verlangens van de veehouderij tegemoet te komen. Er is een post van 4 miljoen uitgetrokken voor het rundvlees. De verhoging voor de cultuurtechnische sektor is op zichzelve verheugend, mits zij niet door de te verwachten loonstijgingen wordt opgeslokt. Er zal binnenkort een onderhoud plaats vinden tussen de Minister en het Bestuur van het Land bouwschap over de akkerbouwprijzen 1964. Het Dagelijks Bestuur wijst in dit verband nog maals op zjjn in de vorige vergadering ingenomen standpunt ten aanzien van de suikerbietenprijs. Deze zal een forse verhoging dienen te ondergaan, wil de teelt niet aanzienlijk teruglopen. Het Be stuur vraagt zich af of de gevolgen voor de con sument niet verlicht kunnen worden dooi- een ver laging van de accijns. In E. E. G.-verband zou dit ook goed passen, daar Nederland op Italië na de hoogste accijns op suiker heelt. AKKERBOUW I\E heer J. B. Becu deed enkele mededelingen over de akkerbouw. Een moeilijk oogstjaar loopt ten einde. Ofschoon in geheel West-Europa de gewassen door het slechte weer geleden heb ben, vormt Zuid-West Nederland wel een van de slechtste gebieden. Er is overal veel schot in de tarwe. Regelingen hiervoor werden eerder in dit blad bekend gemaakt. Er ging ook veel gerst ver loren voor de brouwsektor. De markt voor de voergranen is niet best dooi de grote aanvoer van partijen van mindere kwali teit. De afzetsituatie van aardappelen blijft zorgelijk. Nadat alle Kringvoorzitters een overzicht van hun gebied hadden gegeven, komt de voorzitter tot de conclusie, dat er slechts 60 tot 80% van een nor male opbrengst beschikbaar zal komen (de vroege aardappelen uitgezonderd TUINBOUW if|E heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de af- zet van tomaten vrij voorspoedig is, o.a. door dat er een matige oogst is in gebieden met nat uur tomaten. In de fruitteelt is men volop aan het plukken. De goede rassen brengen nog behoorlijke prijzen op. Met ingang van 21 september 1963 heeft West- Duitsland de invoer van klasse I van een aantal rassen stopgezet, waaronder James Grieve en Manks Codlin. Voor klasse II is alle invoer van appels ver boden. Onder het verbod van klasse I vallen niet: Cox's Orange Pippin, Goudreinette, Golden en Red Deli cious, Jonathan, Ingrid Marie, Stayman/Winesap. Het D. B. besloot bij de afdeling Verzekering der Z.L.M. de mogelijkheid te openen om bloembollen tegen hagel te verzekeren. Over de ontwikkelingen van de contractteelt worden mededelingen gedaan. De slechte resultaten met stambonen zijn ver oorzaakt door weinig spreiding in de aanvoer. Alle bonen waren vrijwel ineens oogstrijp en de indus trie kan niet alles ineens verwerken. Een spreiden in de tijd van zaaien zal gewenst zijn. Een proef met het koelen van stambonen leverde nog geen resultaat op. VEEHOUDERIJKOMMISSIE Z. L.M. HE vergadering aanvaardde een reglement voor de Veehouderij Kommissie. Zij benoemt de heer W. C. Sinke tot sekrètaris dezer kommissie. In oktober zal de kommissie bijeenkomen. BUREAU GROND- EN PACHTZAKEN DESLOTEN werd in samenwerking met de Noord-Brabantse Mij van Landbouw een bu reau voor Grond- en Pachtzaken op te richten. De taak van dit bureau zal «zijn de leden dezer twee organisaties op alle manieren hulp te bieden bij vraagstukken op het terrein van onteigeningen, grondverkoop en pachtzaken. Tevens zal het Be stuur van het bureau fungeren als Commissie Grond- en Pachtzaken van de Z. L. M. en zodanig het Bestuur van de Z. L. M. adviseren. In de oktobervergadering zal het Dagelijks Be stuur de leden van het Bestuur van dit Bureau aanwijzen. (Zie verder pag. 807.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1