Prijswinnaars(essen): Wie wordt kampioen? Het hete luchtkanon als noodzakelijk hulpmiddel Nieuwe wintertarwerassen op rassenlijst landbouwgewassen 1964 79$ AKTUAL1TEITEN MONSTERNEMERSLIJST VOOR ZEELAND VAN HET BEDRIJFSLABORATORIUM VOOR GROND- EN GEWASONDERZOEK VRIJDAGS*. SEPTEMBER 1963 HET lijkt alweer een tijd geleden maar toch is het nog maar een goede week terug dat de berichten uit de landbouw, wat betreft de graanoogst, zeer somber waren. Graan met een ongekend hoog vochtgehalte was geen uitzondering, maar regel. De enige oplossing was: drogen. De normale droog- capaciteit was voor de ter beschikking staande installaties onder deze bijzon dere omstandigheden niet altijd voldoende. Een van de mogelijkheden om over een gemakkelijk verplaatsbare warmte bron, die droogt en verwarmt, te kunnen beschikken is het heteluchtkanon. Het is niet speciaal voor het drogen van landbouwprodukten ontworpen maar wordt in Amerika voor vele doeleinden toegepast waar warmte en/of droogte gewenst of noodzakelijk is. Er is een tank in met olie, welke via een vernuf tige branderinstallatie en een ..vuurmond'' een gerichte straal hete lucht levert. In de barre winter van dit jaar zijn de hetelucht kanonnen met extra vrachtvliegtuigen uit Amerika naar ons land overgebracht en op bedreigde plaatsen dankbaar gebruikt. Vooral in de bouwwereld bleken zij een uit komst te zijn. Deze mobiele verwarmers hebben, door hun totale verbranding geen schoorsteen of rookafvoer nodig en kunnen dus geplaatst worden, waar zij ingezet moeten worden. DE installatie werkt met hetzelfde principe als wordt toegepast bij een C. V. ketel. Er wordt het drukverstuiversysteem toegepast en een elec- trische ontsteking. De hetelucht wordt door een sterke ventilator in de ge wenste richting geblazen. De brandstof is zuivere petroleum of H.B.O. Door de stekker in het stopcontact te steken of er uit te trekken wordt het appa raat in werking gesteld of uitgeschakeld. Ook thermostatische regeling is mo gelijk. Er zijn een drietal modellen van verschillende capaciteit, n.l. capaciteit lucht verplaatsing brandstofverbruik B 80 E 19.000 k/cal. u. 600 m3/u. 2,1 ltr/u. B 150 E 38.000 k/cal. u. 1000 nri/u. 3,95 ltr/u. B 320 E 81.000 k/cal. u. 2700 m3/u. 8,5 ltr/u. Daarnaast voor zeer grote ruimten grotere speciale apparaten. De Jennen Master vindt, naar men ons mededeelde, ook in de agrarische sektor velerlei toepassingen, zoals het drogen, vorstvrijhouden en in het voor jaar voorkiemen van aardappelen, bewaren en opslag van erwten, bonen, Jennen Master" hete luchtkanon voor onmiddellijke verwarming. uien enz. Ook worden ze gebruikt voor het verwarmen van stallen, schuren,, opslagruimten enz. Ervaringen uit de praktijk waren, in Zeeland ten minste,, nog niet bekend en hierover zijn dus (nog) geen gegevens beschikbaar. De Rijkscommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen maakt be kend, dat bij wintertarwe voor het eerst op de Rassenlijst zijn geplaatst: Flevina wintertarwe (voorheen Cebeco 26). Goed wintervaste, oogstzekere tarwe, die niet tot de hoogst opbrengende rassen behoort, maar wel regel matig goede opbrengsten heeft gegeven. De be- ginontwikkeling is traag; geeft later een behoorlijk dekkend gewas. Moet tijdig worden gezaaid. Het stro is vrij kort en vrij stevig, tamelijk veer krachtig. Rijpt vrij laat. Weinig vatbaar voor gele en bruine roest. Middengrote, rode korrel. Zeer weinig gevoelig voor korreluitval en schot. Cebeco 37 wintertarwe (voorlopige naam). Zeer vroeg rijpende, goed wintervaste tarwe die op vruchtbare kleigronden goede tot zeer goede op brengsten heeft gegeven. Stelt hoge eisen aan de grond. Vlotte, iets opgaande ontwikkeling. Het korte stro is middelmatig stevig, maar goed veer krachtig. Zeer goede dekvrucht. Vrij weinig vat baar voor gele roest. Grote, rode korrel. Mat^g ge voelig voor schot en korreluitval. M.G.H. 57-71 wintertarwe (voorlopige naam) van de M.G.H. Combinatie. Deze goed wintervaste tarwe komt wegens het vrij massale gewas in de eerste plaats in aanmerking voor beproeving op wat minder vruchtbare klei- en lössgronden. Heeft zeer goede opbrengsten gegeven. Heeft een trage voorjaarsontwikkeling, waardoor vroeg zaaien ge wenst is. Vormt een tamelijk lang, bladrijk, mid delmatig stevig gewas. Lijkt tamelijk vatbaar voor gele roest. Rijpt laat, maar mooi gezond af. Midden- grote, rode korrel. Vrij weinig gevoelig voor korrel uitval en schot. Schouwen-Duivelancï: M. J. Goudzwaard. Kade- weg 14, Zierikzee, tel. 01110-2997. Tholen, St. PhilipslandM. de Groen, Burg. van Oeverenstraat 4, Poortvliet, tel. 01662-497. Walcheren: J. Blaas, Bergstraat 26, Meliskerke, tel. 01186-374. Noord-Beveland, Zuid-Beveland ten westen vatre het kanaal van Zuid-Beveland: A. Minnaard, Dee- weg 2. 's-Heer Abtskerke, post 's-Gravenpolder, tel. 01103-250. Zuid-Beveland ten oosten van liet kanaal vam Zuid-Beveland: H. Sinke, Vrijen Polderstraat 2, Oostdijk-Krabbendijke, tel. 01134-567. Zeeuws-Vlaanderen: E. P. v. d. Bulck, Kerkstraat 5A, Hengstdijk (Z.-Vl.), tel. 01148-253 Ie prijsHet stamboek-merrieveuleh Ma rijke 228335: B. v. d. Heyden te Beek en Donk, Karstraat o I. 2e prijs: Het Haflinger hengstveulen Ma tador HF' 156, aangeboden door de Stichting „Haflingcrclub": Wed. Ii. A. BoonmanSer- rarens te Rilland-Batli, Hoofdweg 66. 3e prijs: Grote „Esta" diepvrieskist: P. Klompen te Neerkant (N.-Br.), Limburg - seheweg 5. 4e prijs: Een schotel-kunstmeststrooier met geëmailleerde schotels (strooibreedte 2.20 m). Fabrikant: Landbouwmachinefa- briek P. J. Zweegers Zn te Geldrop: H. W. van Schayk te Aarle-Rixtel, Peterhof 23. 5e prijs: Electrisehe koelkast met assorti ment Amstelbieren, aangrimden door de Fa. Beekman te 's-Hertogenbosch: A. J. B. Ser- rarens te Ossenisse, Westdijk 5. 6e prijs: Aardappelsorteermachine, aange boden door de C. I. V. te Rotterdam: A. A. Schoenmakers te Chaam, Ginderdoorstraat 4. 7e prijs: Cambridge-wals, driedelig, werk- breedte 3 m., aangeboden door de CEBECO te Rotterdam: J. J. Mesu te Bant, Ooster ringweg 65 II. 8e prijs: Compleet dames- of herenrijwiel, aangeboden door het dagblad „De Tijd/De Maasbode": H. Groedelaars te Swolgen (L.), Broekhuizerweg 11. 9e prijs: Paardenploeg. Fa. Jos. Imants te Reusel: M. v. d. Maat te St. Oedenrode, 60. 10e prijs: „Philips" draagbaar radiotoestel: Adr J. v. d. Oort te Ammerzoden (Gld. t Mr. Lagrostraat 15. 11e prijs: Twintig dozen (500 kg) paar- denkoek, aangeboden door de N.V. Koudijs Voederfabrieken B. K. te 's-Hertogenbosch: A. J. van Heybeek te Wouw (N.-Br.), Plan tagelaan 18. 12e prijs: Een vaarskalf, aangeboden door het „Veemarktbedrijf" te 's-Hertogenbosch: Gebr. Frissen te Beek (L.), Kleinehouter- straat 10. 13e prijs: Tien balen (1000 kg) kalkam- monsalpeter of zwavelzure anwmiak, be schikbaar gesteld door het Centraal Stikstof Verkoopkantoor namens „Staatsmijnen", „Mekog" en „Cie Néerlandaise de l'Azóte": J. G. Dieleman, Post Hulst, Zeildijk 5. 14e prijs: Wit buffellederen monstertuig, Zadelmaker B. P. Paree te 's-HeerenhoekR. Palmers te Echten (Dr.), Fluitenbergseweg 91. 15e prijs: Vijf en twintig balen (1000 kg) droge pulp, aangeboden door de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken (V. C. S.) te Dintel- oord: J. Linssen te St. Joost, Echt, Heerd- straat 36. 16e prijs: „Hezo"-weidepomp, Landbouw - machinefabriek P. Heesters Zn te Haaren A. C. Mesu te Graauw, Zandbergsestraat 18. 17e prijs: „Econoom" veesclieermachine. aangeboden door de Fa. Kommer te Alk maar: S. Wisse te Biggekerke, Krommen hoeken 3. 18e prijs: ,,Nijl"-membraampomp op twee wielig onderstel, Landbouwmachinefabriek P. J. Zweegers Zn te Geldrop: J. H. A. M. Rambag te Oirlo, Molenweg 5. 19e prijs: „Koltec"-scbrikdraadapparaat voor batterijvoeding met Rijkskeur. Compleet met 100 plastic sleufisolatoren Type KO 72 en 2 zwarte plastic poortgrepen. Type Ko 57, aangeboden door N.V. Koltec te Breda: W. Verstegen te Heikant, B 6. 20e prijs: Bascule met schuifgewicht, aan geboden door de Firma Vaessen Zn's Weeg- tuigenfabriek te Weert: J. C. Hage te Val burg (Geld.), Tielsestraat 29. 21e prijs: Stalen stalmestkruivvagen. Fa brikaat „Landwerk": E. J. Verpoorte te Zaamslag, C 122. 22e prijs: Hoofdstel met koper en gareel- riem: J. Seegers te Grubbevorst, Califor- nieseweg 17. 23e prijs: Twee droogvoerbakken, Fabri kaat „Landwerk": M. Peeters te Horst (L.), St. Janstraat 6. 24e prijs: Elektrische koffiemolen. Fa. J. Dodemont te 's-Hertogenbosch: J. J. van Hest te Moergestel, Driehuizerweg 1. 25e prijs: Luxe assortimentkist sigaren: M. Kloet te Wolf aartsdijk, Zandweg, Extra prijs: Luxe Haflinger show-hoofd stel, aangeboden door Zadelmakerij B. P. Pa- rée te 's-Heerenhoek: H. Rovers te Etten, Hogenbremberg 9.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9