Betekenis en ontwikkeling van de Zeeuwse fruitteelt 791 TUINBOUW T P S VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 99 SBTtKMSEB 1963 DOOR de gunstige omstandigheden van bodem en klimaat, wetenschappelijk onderzoek, on derwijs en voorlichting en vooral de vakbe kwaamheid en vooruitstrevendheid van de telers heeft de fruitteelt zich in Zeeland ontwikkeld tot een belangrijke sektor van het economisch en agra risch leven. De oppervlakte welke thans met hard fruitgewassen is beplant bedraagt ruim 5200 ha, ter- wijl in 1962 een fruitproduktie werd voortgebracht met een waarde van ongeveer 28.000.000, Overschakelen op tuinbouw-fruitteelt. In de laat ste jaren hebben veel akkerbouwers door de min dere resultaten overgeschakeld op de tuinbouw, in veel gevallen was dit een overgang naar de fruit teelt. Deze omschakeling brengt een uitbreiding en intensivering met zich mede. Van grote invloed zal hierbij zijn de rentabiliteit van de tuinbouw ten op zichte van die van de akkerbouw. De voorziening van arbeidskrachten zal ook een rol gaan spelen, hoewel de situatie in de fruitsektor in Zeeland nog niet ongunstig is. De moderne fruitteelt is ook niet bijzonder arbeidsintensief. Er is wel een vrij sterke toename van de vermogensbehoefte ontstaan dooi de hoge investeringen bij het stichten of uitbreiden van fruitteeltbedrijven. ïn vergelijking met vorige jaren zijn er meer aanvragen voor hulp uit het Borgstellingsfonds. Toename oppervlakte fruitteelt. De nieuwe aan plant in 1962/'63 bedroeg ruim 516 ha, waarvan 374 ha appelen en 127 ha peren. De grootste uitbreiding vond ook in dit plantseizoen weer plaats in Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland. De toebedeelde per celen in de herverkaveling zak van Zuid-Beveland maakte een flinke uitbreiding mogelijk. Van 1961 tot 1963 was er in dit gebied (volgens meitelling) een toename te zien van 103 ha. Voor risicospreiding en het produktief maken van Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland Noord-Beveland Zuid-Beveland Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Totaal Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland Noord-Beveland Zuid-Beveland Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Totaal aangeplant Totaal gerooid Meer aangeplant Meer gerooid I 0 Drains in de kas voor het uitspoelen contro leren. Voor een snelle afvoer van het zoute water uit de ondergrond is controle van de drains vóór het uitspoelen noodzakelijk. Mocht uw kasgrond niet gedraineerd zijn dan raden we u aan dit alsnog te doen. 0 Bestrijding „vuur" en „luis" bij andijvie in de volle grond. Vuur en luis kunnen ernstige schade veroorzaken. Vuur kan bestreden wor den door regelmatig te spuiten met 400 gram maneb of zineb per 100 liter water. Om de week moet deze bespuiting worden herhaald. Tegen luis kunnen de bekende luisbestrijdings- middelen worden gebruikt. 0 Het zaaien van bloemkool. Dikwijls wordt te vroeg bloemkool gezaaid. De meeste rassen be hoeven niet vóór 28 september gezaaid te wor den. Dit geldt speciaal voor de zeer vroege rassen als de Alpha en de Mechelse-typen. Voor de weeuwenteelt van bloemkool is zaaien in kistjes en daarna verspenen in de perspot aan te raden. Klemhart kan worden tegen gegaan door ammoniummolibdaat door de grond te mengen. de beschikbare arbeidskrachten plant men nog wel eens morellen en pruimen. Voor pruimen was er een nieuwe aanplant van ruim 11 ha, voor (kersen en) morellen meer dan 4 ha. In 1962 werden bijna 103 ha gerooid, dit zijn vaak verouderde en onren dabel geworden boomgaarden. Opvallend is hierbij dat. het grootste deel van de gerooide oppervlakte ligt in Zuid-Beveland. Ook in Zeeuws-Vlaanderen durft men te vernieuwen, terwijl het aantal ha dat gerooid is in Schouwen-Duiveland wel voornamelijk veroorzaakt wordt door de verdroging van het fruit teeltgebied in de Westhoek. De oppervlakte pit- en steenvruchten heeft na beëindiging van het plantseizoen 1962/'63 het areaal van 1952 overschreden. Door de watersnoodramp van 1953 ging 1500 ha boomgaard verloren. Het heeft dus 10 jaar geduurd om weer op het zelfde areaal te komen van 1953. De laatste jaren loopt de ontwikkeling wat sneller. Het herinplanten in her- verkavelingsgebied was vaak eerst mogelijk na de toedeling van de kavels. In de fruitteelt is dus een flinke uitbreiding, in tensivering en verbetering merkbaar. Men weet de gunstige factoren van een vruchtbare bodem, een g-eschikt klimaat en de toekomstige betere verkeers situatie te benutten. De invloed van het Deltaplan is nu reeds merkbaar. Tuinbouwteelten in de randstad Holland worden verdrongen en er komen meer mo gelijkheden voor het Deltagebied. Wanneer door een doelbewuste keuze met tuinbouw wordt begon nen en het nodige vakmanschap eigen maakt kan men de verdere ontwikkeling van de Zeeuwse fruit teelt met vertrouwen tegemoet zien. Onderstaand volgen enige cijfers ontleend aan de meitelling 1963 waaruit de nieuwe aanplant en de gerooide oppervlakte in ha is weergegeven. Totaal ha 11.84 1.67 1.10 41.27 6.64 40.40 102.92 Totaal ha 48.40 40.26 27.71 222.36 5.00 172.98 516.71 102.92 413.79 0.48 0.48 0 Bladplukken bij kassnijbonen. Wanneer het ge was bij kassnijbonen te zwaar is verdient het aanbeveling om tijdig blad te plukken. Dit blad- plukken moet gebeuren als het gewas kurk droog is. Bladplukken bij een vochtig gewas geeft aanleiding tot het optreden van botrytis. Nat. geplukte bonen kunnen reeds na enkele uren bruin worden, daarom zoveel mogelijk plukken bij een droog gewas. 0 Het verspenen van koolrabi. Telers die voor de herfstteelt koolrabi hebben gezaaid moeten de plantjes zo vlug mogelijk verspenen. Kort daar na moet worden uitgeplant. De beste tijd hier voor is als de stengel van de plantjes zich juist boven de grond iets gaat verdikken. 0 Het fruit met zorg plukken. Het aantal uren dat aan dit produkt is besteed is vrij groot. Ga bij het oogsten niet ruw met het fruit om. Ruwe behandeling tijdens het oogsten betekent ach teruitgang van de kwaliteit. Denk aan een goede bekleding van het fust waarin wordt ge plukt. 0 Het planten van frambozen. Hoewel het nog wel even duurt voordat we gaan planten wil len we u er toch opwijzen dat de grond nu al plantklaar gemaakt moet worden. Denk aan grondonderzoek en verder aan een goede wa terhuishouding. 0 Herfstrassen doorplukken. Het verdient aanbe veling om de herfstrassen door te plukken. Naast het oogsten van een betere kwaliteit plukt men ook meer kilo's. Ï\E ziektebestrijding op de fruitbedrijven geeft in deze weken de teler nog heel wat werk. Nimmer aflatend is de strijd die gevoerd moet wor den tegen de belagers van het fruit. Het is al be gonnen voor de bloei en regelmatig moet het door gaan. Het is dit jaar voor de ziektebestrijding geen een voudig jaar. Alle zorg en aandacht van de teler was steeds vereist en wanneer het maar even ver slapte kwam de schade. Er is heel wat schurft dit jaar. Teveel zouden w^e willen zeggen. Er komt steeds meer spint. Met onze moderne spuitappara tuur en de goede bestrijdingsmiddelen is een ai- doende bestrijding mogelijk maar men moet er dan toch wel steeds „bij" zijn. Deze week zouden we de aandacht van de telers willen vestigen op het Gloësporiumrot waardoor be paalde appelrassen tijdens de bewaring aangetast kunnen worden. Vooral de Golden Delicious is hier voor erg gevoelig, maar ook heeft deze schimmel zich al doen gelden op de rassen Cox's Orange Pip pin en Jonathan, zij het in minder ernstige mate dan bij de Golden Delicious. Uit ervaringen in voorgaande jaren is ondertus sen wel gebleken dat het Gloësporiumrot bestreden kan worden door bespuitingen in de periode dat de vruchten nog aan de boom hangen. Regelmatige bespuitingen tot het tijdstip van de oogst met fungiciden is aan te bevelen om teleur stellingen bij het bewaren te voorkomen. Captan em Ziran kunnen hiervoor worden gebruikt. Als men laatstgenoemd middel gebruikt moet men ten hoog ste vier bespuitingen uitvoeren. Er worden op het ogenblik ook proeven genomena met een schilbehandeling na de pluk van de voor Gloësporiumrot gevoelige rassen. Dit bevindt zich echter nog in het experimentele stadium. Een insect dat ook nog bestreden moet worde»o in deze weken is de zuringbladwesp. Het vorig jaair waren er verschillende bedrijven in onze provincie waar de larven van deze wesp gaten boorden in de vruchten en zo schade teweeg brachten. Van groot belang is het onkruid onder de bomen kort te houden, want de larven krijgen dan geen kans in de vruchten te kruipen. Het kan bij een in hoge mate optreden van deze larven noodzakelijk zijn er tegen te spuiten. Dit kan gebeuren met DDT. Tenslotte willen we nog wijzen op de mogelijk heid dat vruchtbladrollers schade brengen aan de vruchten. De laatste jaren komt dit weinig voor maar vertrouwt men het niet dan kan het nuttig zijn nog een bespuiting uit te voeren. IN enkele Zeeuwse fruitcentra zien w*e de laatste 1 weken een (verheugende) aktiviteit van kasseia- bouwers. Wij hebben de indruk dat er weer heel wat kassen bij komen in ons gebied. Voor een deel zul len deze in de eerste plaats bestemd zijn voor aard beien, voor een ander deel zal het speciaal gaan om de groenteteelten onder glas. Het zal de lezers van deze rubriek bekend zijn dat we deze ontwikkeling enkel maar toejuichen omdat ze er toe zal bijdragen dat er meer bestaansmogelijkheden zijn voor do kleine zelfstandigen. Gelukkig is het vraagstuk van de financiering thans niet meer zo dringend als het vroeger wel was en behoeft de vakbekwame tuin der zijn investeringsplannen niet af te laten sprin gen op gebrek aan contanten. Dit jaar is de gang van zaken op de glasbedrijveu over het algemeen zeker niet slecht te noemen. Do aardbeien hebben behoorlijke opbrengsten gegeven en brachten goede prijzen op. Daarna zijn er op d« meeste bedrijven tomaten in de kassen geplant eu wanneer we zien hoe thans de stand van dit pro dukt is dan heeft dat toch wel beloften voor een gunstige teelt. De pluk van tomaten in de koude kassen is nu volop aan de gang. Tot op het moment dat we dit overzicht samenstellen heeft de afzet een alleszins bevredigend verloop gehad en de goede kwaliteiten tomaten worden thans verkocht tegen prijzen van 55 tot 65 cent per kg. Gebleken is dat bij een voldoende ruim aanbod ook aan de Zeeuwse veilingen de prijs er wel uit komt. De tomaten die hier worden aangeboden in de bekende eenmalige kratten doen een prijs die ook geldt voor de tomatenveilingen in Holland waar men dagaanvoeren heeft van 100 tot 150 ton of soms nog wel meer. De grote tomatenexporteurs uit Hol land laten ook aan de Zeeuwse veilingen dit pro dukt kopen omdat de kwaliteit er van zeer goed is. Hierin ligt de kracht van de Zeeuwse telers. Daar om is uitbreiding van deze teelten in bepaalde cen tra enkel maar toe te juichen omdat het aanbod hierdoor de gewenste grootte kan bereiken. Vanuit Zeeland werden de tomaten in de afgelo pen weken dikwijls rechtsstreeks verladen naar Duitsland en Frankrijk of gingen ze naar de boten voor Engeland. Ja, de Zeeuwse kastomaat kan goed meekomen op de Nederlandse tomatenmarkt en dat is een verblijdend verschijnsel. Laten we hopen dat het in de toekomst nog steeds beter zal worden op dat Zeeland ook voor deze produkten een teeltcen trum van betekenis wordt. Tot de volgende week. 0 Beioaarfruit zo snel mogelijk in de bewaar- ruimte brengen. Het grootste gewichtsverlies ontstaat in het begin van het bewaarseizoen. Snel in de bewaarruimte brengen is daarom noodzakelijk. Het fruit enige tijd onder een af dak laten staan moet beslist worden afgeraden Het afdak is bestemd om het pas geplukte fruit een tijdelijke, één a twee dagen, opslag te be zorgen. GEROOIDE PIT- EN STEENVRUCHTEN Kersen en Overige pit- Appels Peren Pruimen Morellen en steenvruchten ha ha ha ha ha 10.89 0.95 1.32 0.27 0.08 0.38 0.72 26.39 7.44 4.38 3.06 4.58 1.75 0.31 26.02 13.20 0.61 0.09 0.48 69.58 24.33 5.38 3.15 0.48 PIT- EN .STEENVRUCHTEN (nieuwe aanplant) Kersen en Overige pit- Appels Peren Pruimen Morellen en steenvruchten ha ha ha ha ha 37.93 10.04 0.41 0.02 30.51 9.47 0.28 22.06 5.62 0.03 141.24 67.99 9.21 3.92 2.38 2.62 139.57 31.86 1.25 0.32 373.69 127.60 11.16 4.26 69.58 24.33 5.38 3.15 0.48 304.11 103.27 5.78 1.11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7