NUFFIELD UIT DE PRAKTIJK De situatie in de akkerbouw EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR STAATSBOSBEHEER WIJ ONTVINGEN $5 voor massee zoon ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OVER de weersomstandigheden kunnen we deze keer kort zijn, wanneer we deze regels neerschrijven ..zeer gunstig De gevolgen hiervan zijn in de praktijk goed merkbaar. In de afgelopen week werd met man en macht gewerkt om de oogst te bergen. Toch ging alles nog niet van een leien dakje. Aanvankelijk konden de zware maai dorsers op vele percelen nog niet terecht daar de grond nog niet voldoende droog was. Vooral minder goede struktuur- plekken bleken voor de maaidorsers soms onoverkomelijke barrières. OP Walcheren werken plm. 50 maaidorsers, welke vrijwel alle in handen zijn van loon werkers. Bijna al deze maaidorsers zijn van het zware zelfrijdende type. In een natte oogstperiode zoals we nu hebben beleefd, kan dit een bezwaar zijn. Sommige percelen zien er dan ook ontoon baar uit. Er zijn zeer diepe slagen gereden, plaat selijk soms zo dat het niet meer mogelijk blijkt het stro met een opraappers te verzamelen. Naarmate de gunstige weersomstandigheden langer duurden, ging alles wat beter. Het vocht gehalte van het graan werd ook veel gunstiger. Sommige partijen behoefden niet meer te worden gedroogd. In de tarwe komt in sommige partijen veel schot voor. Vooral wanneer deze vooraf ge maaid was en in de strik stond. Naar schatting is 60-85 fl/e van de graanoogst geborgen. De erwten voor bijna 100 ®/o. Op verschillende bedrijven is dit jaar voor het eerst met losgestort graan in kisten of daarvoor ingerichte wagens gewerkt. Deze methode bevalt zeer goed. E tjjd breekt weer aan dat we ons moeten gaan bezinnen over de rassenkeuze van win tertarwe. Het sortiment is wel wat minder groot dan enkele jaren terug. Vooral voor ons gebied is bet van belang te letten op de verschillen in struk- luurgevoeligheid van de verschillende rassen. Ook het herstellingsvermogen na de winter is verschil lend. Deze eigenschappen dienen ook bij de keuze van het ras in overweging te worden genomen. De werkzaamheden zoals aardappelen rooien en mest rijden vragen nu weer de aandacht. Voor de bedrijven die over weinig „mankracht" beschik ken, kan gebruik worden gemaakt van de loon werker, bij het leegrijden van de mestput. We zagen deze combinatie van kraan- en mestver- spreiderwagen deze week al bezig bij enkele col lega's. Het leegrijden van de mestput en het ver spreiden is met deze methode een kwestie van uren geworden. We hadden onlangs het genoegen een nieuwe slootreiniger in bedrijf te zien. Dit apparaat van de ïoonwerkerscombinatie den Herder en de Voogd is uitgedacht door de Gebr. den Herder te Seroos- kerke. Gemonteerd aan een kraan wordt door dit apparaat alle slootvuil in één beweging gemaaid en uit de sloot gehaald. Het kan dan op het land of direct op een wagen worden gedeponeerd. Er komt m de toekomst voor dit apparaat veel werk aan de winkel. Het met de hand maaien is een tijdrovend en onaangenaam werk. De uitvinders feliciteren we met het behalen van dit succes. We krijgen am in de toekomst schone sloten met geringe moeite voor weinig geld Gelijk met de barometer is ook de stemming onder de agrariërs weer gestegen. Op Noord-Beve- itand is de graan- en erwtenoogst nu (maandag) op een enkele uitzondering na aan de kant Aan de IN de laatstgehouden vergadering van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap is vooral ook aandacht geschonken aan de invloed van de bijzonder slechte weersomstandigheden op de groot te en de kwaliteit van de oogst en de te verwachten afzetmogelijkheden en prijsontwikkelingen. Verwacht wordt dat voor partijen van redelijk goede kwaliteit in het algemeen een zekere premie kan worden ge- nmakt. Voor zover de tarwe geschikt is voor broodbereiding, zal de maalindustrie voor voldoend droge partijen zeker een premie kunnen betalen, ook al omdat de drempelprijs voor buitenlandse tarwe ligt boven het niveau, waarop de denaturatïetoeslag en de inname in Nederland is afgestemd. Ook voor goede partijen brouwgerst zal mede in verband met de situatie op de buitenlandse markt zeker een behoorlijke premie boven de veevoederwaarde kunnen worden gemaakt. De marktsituatie van de granen wordt momenteel echter mede ongunstig beïnvloed door het drin gende aanbod van te vochtige partijen welke de industrie niet op korte termijn kan verwerken. De hoofdafdeling Akkerbouw meent de telers dan ook te moeten adviseren het aanbod van granen zoveel mogelijk te spreiden. I>e kleinere oogst van peulvruchten heeft reeds geleid tot prijsstijgingen. Be speculatie heeft de vorige week de prijs echter tot een te hoog peil opgedreven, waardoor de Engelse kopers terughoudend zijn ge worden en overschakelen op Alaska-erwten uit Amerika. Toch zal voor goede consumptiewaardige peul vruchten dit jaar wel een redelijk prijspeil kunnen worden gehandhaafd. Hoewel de aardappelsituatie nog zeer onoverzichtelijk is, lijkt het niet uitgesloten, dat de oogst van latere aardappelen, mede door het optreden van aardappelziekten en rot, hier en in het buitenland minder groot zal zijn dan wordt verwacht. Daardoor zal het prijspeil van de goed houdbare partijen een stijging kunnen ondergaan. Hoewel er van bepaalde rassen pootaardappelen wellicht overschotten zouden «•verblijven, bestaat ook de mogelijkheid van een opleving van de thans rusteloze m^rkt. Overigens voor komt de door het belanghebbende bedrijfsleven in het leven geroepen garantieregeling een totale prijs- ünstorting. De akkerbouwer wordt dit jaar wel zeer gevoelig geconfronteerd met het oogstrisico, met oogstverliezen, kwaliteitsachteruitgang en hoge kosten voor oogsten en drogen. Hcewel er tekenen zijn, die kunnen dui- «ieis op enige verbetering van het voor een aantal produkten lage prijspeil, wordt praktisch geen compen satie geboden voor de ernstige gevolgen van dit oogstrisico. Daarom zal met name ook in het prijsbeleid meer ruimte moeten worden geschapen voor het opvangen van risico's, welke de boer ook dit jaar weer beeft moeten ondervinden. laatste fase, in dit geval het stro, wordt volop ge werkt en dit zal nog wel enkele dagen vragen voor het allemaal geborgen is. We schatten dat er mo menteel nog 40 °/o van het stro op het land ligt. De opbrengst van de wintertarwe lijkt bij ons kwantitatief nog niet tegen te vallen. We hoorden er nog heel wat van 30 mud per gemet en ook wel van meer. Gemiddeld zal de 5000 kg per ha wel ge haald worden. Gerst blijft daar dit jaar nogal wat beneden, ongeveer 4200 kg per ha. Gerst krijgt als regel echter ook een mindere voorvrucht dan de tarwe, nogal eens bietenland e.d. De opbrengst van de erwten varieert enorm. We hoorden van 1200 kg per ha en ook van 5200 kg. Gemiddeld zal dit wel om de 3000 kg per ha draaien. Die verschillen zijn ook wel te verklaren, want een erwt reageert nu eenmaal sterk op de struk- tuur van de grond. De grond spreekt zijn eigen taal die in de struktuurgevoelige gewassen zoals ei-wten, vlas en aardappelen het duidelijkst tot uiting komt. Zo kon men déze zomer soms plekken in de gewassen zien, waarvan de oorzaak lag in het 2 of 3 jaar geleden stukrijden van het land. Het is beslist niet zo dat een vorstperiode zoals de afgelopen winter alles aan de grond herstelt, wat deze door struktuurbederf heeft geleden. Aan de andere kant was een stalmest- of groenbemesting van enkele jaren terug ook vaak te zien en dan in gunstige zin. Ook de aardappeloogst is inmiddels begonnen. Diverse wagenrooiers zijn aan de bestaande appa ratuur toegevoegd en deze zijn verleden week ook al ingezet. Het uitzeven van de door de vele regen erg dichtgeslagen en aan de aardappel klevende grond zal wel eens extra moeilijkheden mee brengen. Een overzicht van de schade door wateroverlast en kwaad is nog moeilijk te geven, omdat er mo menteel nog weinig aardappelen gerooid zijn. Door de grote drukte van de afgelopen week was er ook meer te doen dan naar de aardappelen te kijken Er zijn enkele percelen en vele kleine en grotere perceelsgedeelten die niet meer gerooid zullen worden. Hier neemt de cultivator het werk van de aardappelrooier over. Hoeveel procent van het areaal dit zal bedragen, is nog niet te schatten. Percelen waarin geen natrot en/of kwaad voor komt zijn, als ze nog voorkomen, bij ons zeer zeld zaam Was er 14 dagen terug op Zuid-Beveland in West nog een vrij behoorlijke achterstand t.o.v. Oost, uiteindelijk bleek West Zuid-Beveland toch niet later met de oogst aan de kant te zijn dan dit in Oost Zuid-Beveland het geval was. Zaterdag 7 september kon men weer aan het maaidorsen gaan en heeft men de gehele volgende week van 9 t.e.m. 14 september zonder onder breking aan de gang kunnen blijven. Wat nu met de maandagmorgen nog te velde staat is van géén betekenis meer. Lag het vochtgehalte van het graan in het be gin van de week nog vrij hoog, in de loop van de week is dit vochtgehalte vrij aanzienlijk gedaald, hoewel veelal toch nog gedroogd moest worden. De opbrengst van de wintertarwe zowel als van de zomertarwe valt mee. Het is verder te hopen dat de prijs van de tarwe, na aftrek van droog- kosten en eventueel voor kwaliteitsverlies door schot, niet te veel zal tegenvallen. De erwten vallen qua opbrengst niet mee. De kwaliteit heeft door het lang op de ruiter staan nogal wat geleden. Vooral bij zulk weer blijkt goed ruiteren een eerste vereiste te zijn. Het stro was met de maandagmorgen naar schatting voor ongeveer 75 geborgen, hoewel er per dorp, per polder en per bedrijf vrij grote ver schillen zijn. Aangetrokken door het goede weer is men overal druk aan het aardappel rooien. Er wordt vrij veel met de zakkenrooier gewerkt. In de meeste gevallen is het gewenst om wat langzamer te rijden om de door fytoftora aangetaste knollen uit te kunnen sorteren. De aantasting loopt van perceel tot perceel vrij sterk uitéén. Er zijn per celen waar maar enkele procenten aangetaste knol len voorkomen, er zijn ook weer andere percelen waar soms 60 °/o en soms nog meer aangetaste knollen voorkomen. Een gemiddelde van wat door fytoftora verloren gaat en nog zal gaan, is op dit moment nog niet te geven. De idee is wel dat bij diegene die voldoende dikwijls met zink, koper of tin en op tijd doodge spoten hebben de aantasting geringer was. Op die percelen waar onvoldoende tegen het kwaad is ge spoten of te laat is doodgespoten, kwam reeds een grotere aantasting voor. Opgemerkt dient te wor den dat na het doodspuiten er schijnbaar opnieuw een besmetting met fytoftora heeft plaatsgehad. De best ontwaterde en de snelstdrogen.de gronden geven minder zieke knollen dan de wat nattere percelen. Bij Koninklijk Besluit is de heer ir. H. W. Schen- kenberg van Mierop, directeur van het Staatsbos beheer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Alles over goed onderhoud, een uitgave van de Shell Nederland Verkoop Maatschappij N. V. Het boekje, samengesteld door Ir. P. W. Bak ker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor land bouwwerktuigen en Ir. P. M. van Bemmel van de technische service van Shell Nederland geeft op uitvoerige wijze advies omtrent nut en noodzaak van goed onderhoud van land bouwwerktuigen. Aantrekkelijk geïllustreerd behandelt deze publikatie ook diverse andere bijzonderheden zoals de mechanisatie, de ge bruikswaarde van diverse machines, de opber ging enz. Voor geïnteresseerden verkrijgbaar bij handelaren in Shell-produkten voor land bouwwerktuigen. Rapport inzake de Landbouwkundige verbete ring van plaatgronden van de Stichting Provin ciaal Onderzoek Centrum voor de Landbouw in Zeeland. Commissie Waterbeheersing en ont- zilting. Wij komen op dit rapport nog nader in een kort artikel terug. (Adv. I I WIJ rKOZEN MM TREKKER wm ZWOLLE GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4