<v TROONREDE EN BEGROTING Nationaal kampioen 1963 Regering krijgt het moeilijk VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeeteelt in Zeeland Fmnkering bij abonnement: Ter neuzen 51e Jaargang No. 3698 M ':>?v wm DE derde dinsdag in september is vooral voor Den Haag en omstreken een jaarlijks weerkerende feestdag. Onze Koningin begeeft zich dan, vergezeld van Haar gezin, in de Gouden Koets naar de historische Ridderzaal, zy spreekt daar voor de gezamenlijke vergadering van onze Tweede en Eerste Kamer de Troonrede Hit. In dit officiële stuk geeft de regering haar zienswijze Op de situatie, waar in ons Koninkrijk zich bevindt en zij geeft tevens in grote trekken het door Haar in het komende parlementaire jaar te voeren beleid aan. Na de plechtigheid van de voorlezing van de Troonrede, biedt de minister van Financiën aan de Tweede Kamer de Rijksbegroting voor het nieuwe jaar aan, welke onderver deeld is in verschillende Hoofdstukken, waarvan Landbouw er één is. |1IT alles speelde zich deze week in stralend na-zomers weer af en velen zagen in een vlaggend Den Haag de kleurrijke Koninklijke stoet voorbij trekken. Voor de landbouw en voor onze boeren en tuinders is de inhoud van de twee officiële stukken, Troonrede en Rijksbegroting nog belangrijker. Hierin moet immers te vinden zijn, welk beleid de regering ten aanzien van ons land en de landbouw denkt te voeren, wanneer zij voor clat beleid de steun krijgt van de meerderheid in Tweede en Eerste Kamer. Wanneer wij hieronder een eerste vluchtig commentaar willen geven op beide stukken, dan kunnen wij constateren, dat er niet zoveel nieuws in stond. Dat is wel begrijpelijk, want nog pas 'zeven weken geleden heeft de nieuwe regering in een regeringsverklaring opgesomd, wat zij allemaal van plan was. De Troonrede was dan ook een vrij dorre opsomming van een aantal bekende zaken. TELEURSTELLING EN LIC HTE WREVEL TOCH moet ons in de eerste plaats een licht ge- voel van wrevel en teleurstelling van het hart ten aanzien van de passages over de landbouw. Uit Troonrede en Begroting blijkt, dat de rege ring drie zaken zeer urgent acht. Het zijn in de volgorde die de regering zelve aangeeft de woning bouw, de belastingverlaging en de positie van de landbouw. Wat de woningbouw betreft kan slechts iedere Nederlander hopen, dat de betreffende Minister de grote en moeilijke vraagstukken hieromheen nu eindelijk tot een voor ons volk bevredigende op lossing kan brengen. Daar wij geen deskundigheid op dit terrein bezitten laten wij het bij de wens, dat ook de plattelandsgemeenten aan hun veelal iwscheiden verlangens tegemoet zullen kunnen komen. En voorts dat ook de voor een moderne en aangepaste bedrijfsvoering noodzakelijke bouw in de land- en tuinbouwsector niet verwaarloosd wordt. BELASTING VE R LAGING NI ET VERANTWOORD f|E regering acht dan na het woningvraagstuk de belastingverlaging in urgentie op de twee de plaats komen. Maar er zal het volgende jaar niets van kunnen komen. Want mede tengevolge van een bijzondere verhoging van de landbouw uitgaven zal de rijksbegroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aanvaarde fi nanciële beleid, zo staat het letterlijk in de Troon rede. En de Minister van Financiën acht het daar om, hoezeer een belastingverlaging gewenst wordt, niet verantwoord hier in 1964 reeds aan te begin nen. LANDBOUWUITGAVEN OORZAAK? JLJET feit dat in zekere zin de verhoging van de landbouwuitgaven als motief gebruikt wordt, wekte bij ons enige wrevel. Verschillende depar tementen krijgen heel wat meer middelen ter be schikking dan vorig jaar. Wanneer men stelt, dat Minister Biesheuvel in de laatste zeven weken, toen hij dus pas minister was in de toen natuur lijk al door zijn voorganger, Minister Marijnen, ge reedgemaakte begroting, alsnog een extra bedrag van 100 miljoen heeft doen opnemen, dan vragen wij ons af wat de extra wensen van de andere nieuwe Ministers waren, zoals sociale zaken en v olkshuisvesting Dat met name landbouw genoemd wordt als oorzaak voor het niet doorgaan van een belas tingverlaging kan bij andere bevolkingsgroe pen slechts misverstand wekken. Dit had voor komen kunnen worden. Men kan evengoed stellen, dat de andere Minis ters, hoewel zij de landbouwproblemen in urgen tie op de derde plaats hebben gesteld, niets van hun eigen budget wilden missen om het door hen zelf bepaalde tweede urgente punt mogelijk te ma ken, namelijk de belastingverlaging. Want het is natuuriyk onzin te stellen dat het door de landbouw niet door kan gaan. Dit ligt aan het financiële beleid, dat liet gehele kabinet meent te moeten voeren. ONVOLDOENDE HULP TELEURGESTELD zijn wij ook een weinig, ortn- dat de meerdere begrotingsposten ten be drage van 100 miljoen een onzes inziens nog onvol doende hulp zullen bieden aan de moeilijke situa tie, waarin een groot deel van onze landbouw zich bevindt. Het is op dit ogenblik nog moeilijk na te gaan, hoe de Minister deze 100 miljoen aan de land bouw ten goede denkt te doen komen. De cultuurtechnische werken krijgen wat meer maar wanneer de lonen in ons land in de komende maanden omhoog zullen gaan met de percentages, die de drie grote vakcentrales eisen, dan is deze verhoging alleen al door deze hogere lonen voor een groot deel opgesnoept! NIETS OVER SUIKERBIETEN PRIJS PR zal voorts 'n ruimer melkprijsbeleid gevoerd worden. Maar de eisen van de georganiseerde landbouw, die gebaseerd zijn op reële cijfers, zou den de 100 miljoen al opsouperen. Dan kan er voor de andere onderdelen van liet garailtiebeleid al niets meer gebeuren. Wat denkt cfe Minister dan te doen aan bijvoorbeeld de suiker- bietenprijs? Daar vonden wij nog niets over! Wij hopen een volgende keer uitvoeriger te schrijven over de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting, waar het beleid wordt om schreven. Maar na vluchtig doorlezen bevat ook deze weinig nieuws. Wanneer wij tenslotte nog wijzen op de drei gende chaos in de loonsector, waar de drie vak centrales een optrekken van de lonen tot Euro pees niveau eisen (Duits, Frans, Belgisch of Italiaans?) en de vele problemen in de land - bouwsector overdenken, dan komen wij tot de voorlopige conclusie, dat deze regering Marijnen een moeilijke tjjd tegemoet gaat. S. Gambo van de Liter K 2510 van Willem de Buck en Zn te Meliskerke werd op de „Nationale" te 's-Her- togenbosch Kampioen 1968. Een kort verslag van dit jaarlijks terugkerend festijn op de pagina 797,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1