Tarweregeling Grondgebruik Jaarverslag S.N.Ui.F. 1962 767 Oogst-verlof dienstplichtigen Uitstel herhalingsoefeningen E. V.O. kritiseert beleid auto-assuradeuren VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1063 UOEWEL de situatie nog niet geheel is te beoordelen, staat het wel vast, dat de tarwe van deze oogst ernstig schade heeft ondervonden van de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden. Een belangrijk deel van de inlandse tarwe kan, wegens een te hoog schotpercentage, niet voor zijn eigen lijke bestemming de broodbereiding worden aangewend. De garantieregeling heeft betrekking op de voor menselijke consumptie geschikte tarwe. Dit jaar zou een groot deel van de tarwe buiten de garantieregeling vallen en dus niet meer opbrengen dan de vee- voederwaarde. De mogelijkheid tot aanbieding voor denaturatie was beperkt tot tarwe met maximaal 15 °/o schot. Nu zou men de slechte partijen kunnen opmengen met goede partijen zo die er voldoende zjjn om zodoende tot een gemiddelde te komen van minder dan 15 schot, om nog van de denaturatiever- goeding te kunnen profiteren. Voor deze opmenging moeten echter kosten worden gemaakt. Bovendien zouden dan de allerbeste partijen in plaats van in het brood in de voertrog terecht komen. De maalindustrie zou dan de middelmatige partijen moeten verwerken en naar verhouding veel buiten landse tarwe moeten bijkopen om de gemiddelde kwaliteit op te voeren. Het wegvloeien van de aller beste partijen naar de veevoedersector zou de mogelijkheid van verwerking van inlandse tarwe in hel brood beperken en dus een prijsdrukkende werking uitoefenen. Dit is geen boerepbelang en ook geen belang voor maalindustrie en bakker. Daarom heeft het Land bouwschap contact opgenomen met de Vereniging van Meelfabrikanten om na te gaan in hoeverre een bevredigende regeling zou kunnen worden getroffen om te bewerkstelligen dat de beste tarwes ook inderdaad voor broodbereiding worden aangewend. Daarna heeft overleg plaats gevonden met het Produktschap voor Granen en met vertegenwoordigers van alle groeperingen van het belanghebbende bedrijfsleven. Allereerst is besloten ook de mogelijkheid tot het verlenen van denaturatietoeslagen van tarwe met meer dan 15 open te stellen. Deze tarwes behoeven dus niet meer voor zover dat mogelijk zou zijn te worden opgemengd met betere partijen. Vervolgens is een nadere regeling uitgewerkt inzake kortingen op de volledige denaturatietoeslag voor partijen met meer dan 15 -schot. Waar tussen de groepen van belanghebbenden een zo grote mate van overeenstemming werd verkregen, mag worden verwacht, dat de Minister de desbetreffende voorstellen spoedig zal goedkeuren. Uiteraard zal de maalindustrie met name belangstelling houden voor de betere partijen, vooral ook omdat bij de huidige prijsregelingen de zgn. drempelprijs voor buitenlandse tarwe hoger ligt dan de binnenlandse interventieprijs. Hierin zit dus de mogelijkheid van een premie voor redelijk goede par tijen inlandse tarwe. Hoewel het normale oogstrisico dat dit jaar wel zeer gevoelig aankomt voor de boer blijft, zou daardoor tevens zijn bereikt, dat het prijsrisico bij tarwe van minder goede consump tiekwaliteit, in belangrijke mate wordt ondervangen. IN de maa* delijkse vergadering van de commissie Grondgebruik van het Landbouwschap werd, naar aanleiding van de jongste uitgifte van landbouwbedrijven in Oostelijk Flevoland de wens geuit dat bij de toewijzing vooral ook rekening moet worden gehouden met de belangen van door stadsuitbreiding van hun hof verdreven pachters. Voorts werd uitvoerig het vóór en tegen besproken van het ter kennis brengen van een gegadigde voor een bedrijf in een IJsselmeerpolder, als hij defini tief kansloos is. Thans geschiedt dit veelal niet. Een bepaalde gegadigde kan nl. wel geschikt worden bevonden als de kolonisatie van een polder reeds een eindweegs gevorderd is, doch niet als deze nog in een beginstadium verkeert. Een en ander zal in het periodieke overleg van de commissie Zuiderzeepolders van het Landbouw schap met de directie van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders aan de orde worden gesteld. AAN de voornemens van het vorige kabinet betreffende de verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied werd een eerste bespreking gewijd. Staande voor de keuze tussen het invoeren van een gemeentelijke woonplaatsbehandeling die in feite als een (extra) inkomstenbelasting gezien moet worden, of invoering van een belasting op de eigenaren en gebruikers van onroerend goed, koos de regering-De Quay de laatste mogelijkheid. Daartegenover zouden dan de grondbelasting en de personele belasting komen te vervallen. Vol gens een voorlopige raming zou hier een extra belasting ad 80 miljoen uit kunnen voortvloeien. De gemeenten zouden dan over een maximumbedrag van 200 miljoen de beschikking verkrijgen en de provincies over 10 miljoen. Omtrent de merites van deze belangrijke voornemens zullen de commissie Grondgebruik alsook de Belastingcommissie van het Landbouwschap zich nader oriënteren. ZOALS w(j nog in het kort in ons nummer van de vorige week konden vermelden, heeft de Minister van Defensie, in verband met de aanhou dende abnormale grote regenval en de daardoor optredende ernstige vertraging bij de oogstwerk- zaamheden, de militaire bevelhebbers opgedragen de daarvoor in aanmerking komende dienstplichti gen,-onverwijld met oogst verlof te zenden voor een tqdvak van 21 dagen. In afwijking van de bestaande regelingen bepaal de de Minister dat dit oogstverlof voor 't verrichten van oogstwerkzaamheden in de landbouw- en ge mengde bedrijven aan boerenzoons en landarbei ders direkt diende te worden verleend. Tevens werd bepaald dat deze regeling niet alleen zou gelden voor bedrijven waarop zij vóór hun opkomst in werkelijke dienst steeds werkzaam waren, maar ook t.b.v. bedrijven van familieleden, vrienden of kennissen, waarop zij naar redelijker wij.s kan worden aangenomen in geval zij niet onder de wapenen verbleven, ook hulp zouden hebben ver leend. Tevens werd nader bepaald dat het recht op soldij behouden bleef en ook vrij vervoer werd gegeven. Deze zeer gunstige oogstverlofregeling bleek ech ter o.m. niet te gelden voor recruten in dépot, op leidingsinrichtingen, militairen die cursussen volg den en militairen die voor herhalingsoefeningen on der de wapenen waren. Na het bekend worden van deze richtlijnen heeft onze Algemeen Voorzitter Ir. M. A. Geuze direkt telefonisch kontakt opgeno men met de Minister en er met klem op aange drongen de herhalingsplichtigen uitstel van op komst te verlenen. Juist in deze gevallen betreft het hier vaak de ondernemer, die in deze moeilijke oogstperiode zeer bezwaarlijk gemist kan worden. Deze door onze voorzitter ondernomen stap heeft, zoals uit onderstaande bericht mag blijken, ten volle succes gehad. ANDERNEMERS in het akkerbouw- en het ge- mengde bedrijf, die dit najaar voor herhalings oefeningen moeten opkomen, kunnen hiervoor uit stel krijgen. Zij dienen het uitstel via de normale weg bij de gemeentesecretarie van hun woonplaats aan te vragen en ten genoege van de burgemeester »an te tonen, dat hun aanwezigheid op het bedrijf kt verband met de oogstsituatie noodzakelijk is. Beperking no-claim korting niet in belang van verkeersveiligheid II ET is bijzonder te betreuren, dal bij de recen- te premieverhoging- per 1 augustus j.l. de automobiel verzekeraars niet hebben gezocht naar èen stimulerend premiesysteem om de toch grote groep van schadevrije rijders tegemoet te komen, aldus de E. V. O., het premiebeleid van de ver zekeringsmaatschappijen kritiserende. Het is on juist dat een aantal automobielassuradeuren des tijds de no-claim korting voor schadevrij rijden drastisch heeft beperkt. - Bij de E. V. O. zijn vele reacties binnengekomen van verzekerden, die de maatregel om de korting voor schadevrij rijden te beperken of te verlagen onjuist, onredelijk en zelfs onverantwoordelijk achtten. „Wij zijn ervan overtuigd, dat de beloning in de vorm van een behoorlijke no-claim korting niet alleen psychologisch juist en goed heeft ge werkt, doch dat deze mogelijkheid ook de ver keersveiligheid heeft bevorderd". Tal van auto mobilisten beschouwen het als een eer jaren ach tereen schadevrij te rijden. Niet zonder reden hebben vele bedrijven voor hun chauffeurs een premieregeling ingevoerd voor schadevrij rijden. ï>e ervaring heeft geleerd, dat daarvan een grote stimulans uitgaat om schade te voorkomen, waar mee direct de verkeersveiligheid wordt gediend. De beperking van de no-claim korting maakte onderdeel uit van een complex van directe en in directe prijsverhogingen voor motorrijtuigverze kering. Als volgend jaar de verplichte W. A.-ver asekering wordt ingevoerd, zal dit naar verwachting met een flinke premieverhoging gepaard gaan. Dat wordt dan de derde verhoging binnen twee jaar. „De meer dan één miljoen motorrijtuigbezitters zouden wel eens gaarne zien, dat van de zijde van automobielassuradeuren eens iets anders iets positiefs wordt gesteld dan alleen beperkingen en verhogingen", aldus de E. V. O. Onze Onderlinge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. is het volledig met het standpunt der E. V. O. eens en is ook geenszins van plan tot verlaging der no-claim korting over te gaan. Wij zouden haast willen zeggen in tegendeel Van een derde verhoging binnen twee jaar is bij onze Onderlinge evenmin sprake. TENGEVOLGE van slechte weersomstandig heden konden de uien in 1962 aanzienlijk later' dan normaal worden geoogst. Doordat de af rijping zeer onregelmatig verliep kwamen in veel percelen dikhalzen voor. Bovendien kwam meer valse meeldauw in het gewas voor dan in voor gaande jaren. Desondanks is in het algemeen de opbrengst niet tegengevallen. Niettegenstaande de natte oogstperiode kon, dank zij het kunstmatig drogen, de aflevering van uien regelmatig doorgang vinden. De prijzen zijn in het algemeen tot aan de jaarwisseling vrij goed geweest. Gedurende het verslagjaar is het opgevallen, dat in Westelijk Noord-Brabant, op St. Philipsland en in Friesland ernstige schade door maden van de uievlieg werd veroorzaakt op percelen, waar een grond- of zaadbehandeling ter bestrijding daar van was toegepast. Voordien kon door deze be strijdingswijzen aantasting van deze parasiet vrij wel geheel worden voorkomen. Of hier sprake is van resistentie, is op dit moment nog niet bekend. Ook dit seizoen is, ondanks de zaadontsmetting, de aantasting door de uievlieg groot. Op de stand van het gewas en de opbrengst zal dit een na delige invloed hebben. In tegenstelling tot voorgaande jaren werden in 1962 met het construeren van een betere uie- afstaartmachine goede vorderingen gemaakt. Voor het komende oogstseizoen is een verbeterde ma chine voor de praktijk beschikbaar. Wat het onderzoek betreft werden ondermeer naast de gewone rassenproeven op verzoek van uie-exporteurs ook selecties vergeleken van telers, dié zelf selecteren. Bij het innemen van de hiervoor benodigde zaadmonsters op Tholen is gebleken, dat ook daar omstreeks 90 van al het te gebruiken zaad normaal via de zaadhandel wordt betrokken. Onder het eigen materiaal kwa men enkele enigszins in gunstige zin afwijkende selecties voor, doordat ze zeer vroeg, óf zeer pro- duktief, óf beter houdbaar waren. In geen enkel geval kwamen echter deze gunstige eigenschap pen gecombineerd voor. Niettemin zal dit onder zoek, zij het op kleinere schaal, worden voortge zet. Bij het overige onderzoek werden enkele hoop gevende resultaten bereikt, vooral wat betreft de bestrijding van onkruid en van koprot in sjalotten. Dit laatste door het koken tegen stengelaaltjes te combineren met kunstmatig drogen. Voor bestrijding van koprot in zaai-uien bleek echter het bespuiten van het gewas met alle daar voor thans in aanmerking komende middelen, in het geheel geen effect te hebben. Een oplossing van het koprotprobleem wordt op alle mogelijke wijzen en in het bijzonder door veredelingsonder- zoek, krachtig nagestreefd. De behoefte aan voorlichting bleef in dit ver slagjaar onverminderd. Onder invloed van de toenemende drang naar arbeidsbesparing wordt de uieteelt steeds meer gemechaniseerd. Ook het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen neemt allerwege toe. Er werden in totaal 642 adviezen verstrekt. De problemen bij de chemische onkruid- en ziekte bestrijding nemen nog steeds een overwegende plaats in. De procentsgewijze verdeling van de gegeven adviezen is als volgt: chemische onkruid- bestrijding 30 ziektebestrijding 20 oogsten, drogen en bewaren 20 teelttechniek 8 ras- senkeuze 6 mechanisatie bemesting 4 en diversen 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3