750 Korte wenken Wist V dat...? BROUWGERSTNIEUWS ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van vorige pag.) KRING OOST ZUID-BEVELAND OP Oost Zuid-Beveland zijn zowel de graan-, erwten- als vlasoogst nog lang niet aan de kant. Thans wordt gemaaidorst wanneer het gewas (het stro) en de grond dit toelaten. Of dit graan nu 20 7o of 25 of in sommige gevallen nog meer vocht bevat speelt geen rol. In ieder ge val is het wel zo dat men nu tracht de drogers te laten doen waar de natuur eigenlijk in gebreke blijft. De grond is plaatselijk zelfs zo nat dat de maaidorsers stroken of perceelsgedeelten moeten laten staan die op dit moment niet berijdbaar zijn. Tussen vandaag (maandag), dat dit geschreven wordt, en vrijdagmorgen, wanneer dit blad ont vangen wordt, zitten 4 werkdagen, of dit voor de oogst ook 4 werkbare dagen zullen zijn moeten we weer maar afwachten. Mochten de weersom standigheden nu eens meezitten dan zal de oogst een heel eind aan de kant kunnen zijn. Het persen en het binnenhalen van het stro ver loopt eveneens zeer moeilijk. Alleen wanneer direkt achter de maaidorser geperst kan worden verloopt dit goed en is ook de kwaliteit van het stro goed. Lukt het direkt persen niet en moet na een of meer regenperiodes één of soms meerdere malen gewend worden dan valt in de meeste gevallen "de kwaliteit nog tegen. De meeste erwten staan nu ongeveer 4 weken aan de ruiter. De kwaliteit zowel van de korrel als van het stro zijn behoorlijk achteruit gegaan. In sommige gevallen blijken de ruiters behoorlijk ingeregend te zijn. KRING HULST IN de Kring Hulst stond het vlas er oorspronke- lijk goed tot zelfs zeer goed voor, en ook de kwaliteit leek zeer behoorlijk. Maar door de lang durige regen (soms tot 50 mm per dag) is het vlas geruime tijd vóór de oogst gaan legeren. De kwaliteit heeft sterk geleden. Zodanig zelfs dat verschillende percelen waardeloos zijn geworden. Het plukken is nu zowat beëindigd, maar zo hier en daar staat er nog al wat gewoon in de stuik. Het merendeel is echter geschelfd. Geschat wordt dat in deze kring ±30 c/c definitief is geoogst. De gerst is practisch geheel geoogst met com. bines. De opbrengst varieert van 3300 tot 4000 kg per ha, terwijl de kwaliteit zeer matig is, met fijne korrel, en een vochtgehalte van meestal hoog tot zeer hoog. Van de tarwe wordt geschat dat van dit gewas voor ±25 geoogst ishet merendeel hiervan is gecombined. maar toch ook nog wel gebinderd. De opbrengst lijkt ook hpger dan van gerst. Er zit ook nog al wat schot in, zodat de kwaliteit erg heeft geleden, met als gevolg dat voor de meeste partijen de richtprijs niet zal worden betaald. Ongeveer de helft van de erwten staat nog op de ruiter, terwijl de andere helft deels is gedorst uit de ruiter en deels in de schuur is opgeborgen. De opbrengst varieert van 1000 tot 2000 kg per ha en de kwaliteit leek redelijk. Echter waren vele gedorste partijen te vochtig en moesten worden gedroogd. Al vroeg werd geconstateerd dat de aardappelen dit jaar maar een zeer matige opbrengst zouden geven, waar dan nu nog bijkomt, dat door dit on gunstige weer de knollen door phytophthora zul len worden aangetast en groene knollen zullen op treden. In welke mate valt nu nog moeilijk te zeg gen, maar men is bang (gezien ook dat veelal de aardappelvelden nu meer op waterpoelen lijken) dat dit niet zal meevallen. De stand van de bieten verschilt dit jaar sterk van perceel tot perceel en varieert van uitgespro ken slecht tot vrij redelijk. De uitslagen van de monsternemingen zijn zowel wat gewicht als ge_ halte betreft echter nog iets onder het gemiddel de. Een gemiddelde oogst voorwat betreft de goede percelen kan worden verwacht. Gezien echter de grote verscheidenheid oolc al vanwege de water overlast met als gevolg dichtslaan van de grond, wat sterk groeiremmend werkt, is de verwachting van de totale opbrengst maar matig. De lucerne lijkt een zeer behoorlijke kilo-op brengst te geven, maar de drogerijen moeten wel onder zeer ongunstige omstandigheden dit pro- dukt verwerken, zodat vanwege het extreem hoge vochtigheidsgehalte bij binnenkomst en de vele onwerkbare dagen de produktiekosten voor dit jaar aanmerkelijk zullen do<en stijgen. KRING WEST ZEEUWS-\XAANDEREN AOK hier, evenals elders, mineurstemming. Om te spreken met de kleur van de oogst grauw Van de gerst die nog niet binnen is (ca. 20 gaan de gelegerde percelen in deze dagen de kri tieke tijd tegemoet. Er komt veel schot, de kleur wordt grauw en aren beginnen vast te groeien Van de tarwe staat nog vrij veel vast en schot begint in steeds sterkere mate op te treden. Een mindere opbrengst van 23000 kg per ha wordt getaxeerd. De bedrijven met eigen droogmogelijk- heden profiteren nu in hoge mate van deze voor zieningen. Van de erwten staat het overgrote deel nog op de ruiter en gaat kwalitatief achteruit. De op brengst zal in doorsnee minder dan het vorig jaar bedragen. Ook de aardappelen, door het te vroeg dood spuiten, zullen een matige oogst geven, waarbij het nog afwachten is in hoeverre phytophthora zal optreden. Met het vlas is het eveneens ten dele droevig ge steld. Vlas dat in het hok stond moest plaatselijk opengesneden worden en ligt nu gespreid op het land. Daarnaast een aantal percelen op stam die niet meer oogstbaar zijn. Het vraagstuk hoe het land. Daarnaast een aantal percelen op stam die probleem dat niet gemakkelijk opgelost kan wor den. Er wordt zelfs gespoten met dieselolie maar onder de huidige natte weersomstandigheden lukt het zelfs dèn niet om de zaak schoon te branden. AL niet al is het een verre van opwekkend beeld dat in dit zeer globale overzicht ge geven wordt. De schattingen van het geoogste areaal, kwaliteit, enz. zijn wij willen er nog maals met nadruk op wijzen zeer voorlopig en gebaseerd op het begin van deze weck. Daar waar het gedurende de afgelopen dagen in meer of mindere mate droog was, zijn deze ramingen alweer achter bij de feiten. En het schatten hoeveel er in een streek binnen ge haald is, is op zich zelf al een zeer moeilijke opgave. Getracht is het algemene beeld met deze gegevens over de stand van zaken van onze Zeeuwse oogst zo goed mogelijk te bena deren. BI. JOEN fiscale boekhouding heeft niet in de eerste plaats tot doel u een inzicht te geven in de resultaten van het bedrijf. Veel boeren doen het boekje alleen open om naar het eindcijfer te zien. Toch kunt u uit deze boekhouding meer halen dan u verwacht, maar dan moet u ook de cijfers aan dachtig bestuderen. r_rET laden en spreiden van stalmest over het land is een bezigheid die veel tijd vraagt en u misschien doet besluiten de stalmest maar te verkopen hoewel het bouwland deze hard nodig heeft. Er zijn overal loonwerkers, die de stalmest machinaal laden en deze via stalmestverspreiders over het land brengen tegen betrekkelijk lage kos ten. tjET vele gelegerde graan en de natte grond zullen er toe hebben bijgedragen, dat er een lange stoppel op het veld is achtergebleven die het stoppelploegen ernstig kan bemoeilijken. Beschikt u over een schijvenegge dan kunt u hiermee de stoppel stuksnijden. zodat u bij de volgende be werkingen minder hinder van de stroresten heeft. IN het Zuidwesten is de brouwgerstoogst voor ca. 60 geborgen. De kwaliteit valt niet tegen, hoewel hier en daar schot voorkomt. Dit kan de houdbaarheid van de gerst gedurende het seizoen ongunstig beïnvloeden. Door de weersomstandigheden en de grotere importvraag in West-Duitsland is de markt bin nen de E. E. G. vast gestemd. De oogst in Engeland Iaat zich tot heden goed aanzien. Momenteel is nog maar 10 a 15 bin nen, doch wanneer de weersomstandigheden gun stig blijven, verwacht men een record gerstoogst van 6.000.000 ton. De helft hiervan is Proctorgerst en men neemt aan, dat tenminste 45 hiervan brouwwaardig zal zijn, zodat Engeland 1.350.000 ton brouwgerst kan produceren. De Engelse brouwgerstbehoefte is 000.000 a 1.000.000 ton, zodat er ca. 350.000 ton voor export beschikbaar kan komen. De juistheid van deze cijfers zal moeten blijken en is afhankelijk van de weersomstandigheden in Engeland gedurende deze week. Daarnaast kan ook Denemarken, zo het zich laat aanzien, een belangrijk kwantum brouwgerst op de markt brengen. Wanneer het oogstweer in deze landen goed blijft, kan vandaar de stijging van de brouwgerst- niarkt worden afgeremd. Maandag 1.1. was de stemming op de binnenlandse markt eveneens rustiger. Het komt ons voor dat het overweging ver dient, om tot een gedeeltelijke verkoop van de brouwgerst over te gaan, want de kosten voor bewaring en het risico van de kwaliteit bij langdurige bewaring zullen o.i. niet opwegen tot een later eventueel te maken hogere prij<-. De marktprijs zal b.v. in januari ca. 1,50 hoger moeten liggen dan op dit ogenblik om enige winst te kunnen maken. Doch de verkoop dient in overleg met Uw handelaar of coöpe ratie te geschieden, opdat de markt niet over voerd wordt. Op het moment dat wij dit schreven, was nog niet bekend, of het C. B. K. in de markt zal komen. CEBECO. DiJ een onderzoek is gebleken, dat lichtgroene en zelfs hardgroene knollen bij de aardap pelen meer voorkomen dan menigeen denkt. Reeds 7 uur zonlicht op de aardappelen beïnvloedt de kookkwaliteit ongunstig. Behalve het groen wor den in de rug tengevolge van slecht gevormde aardappelruggen wordt het ook veroorzaakt door het ondoelmatige op voorraad rooien van de aard appelen. Raap de gerooide voorraad dus regelma tig op. tp R zeer veel mensen zijn, ook in de kringen van land- en tuinbouw, die een ongevallen- en ziekte- verzekering hebben gesloten? Alleszins een verstandig besluit. Ook de wetgever is hiervan over tuigd en mede daarom is in het Besluit Inkomstenbelasting 1941 in art. 16, le lid letter d. bepaald dat ter berekening van het zuiver inkomen mogen worden afgetrokken premiën van onder art. 31 lid 1 van genoemd Besluit vallende periodieke uitkeringen terzake van ziekte of ongeval. De uit hoofde van deze verzekering ontvangen dag geld uitkering en wegens ziekte of ongeval vormen daar tegenover belastbaar inkomen. Nu moet men hier voorzichtig zijn en geen onjuiste conclusies trekken. In polissen als we nu be spreken worden in vele gevallen twee soorten uitkeringen overeengekomen. Meestal vindt men de volgende regelingen: 1. Bij overlijden van de verzekerde wordt een bedrag ineens uitgekeerd. 2. Bij algehele of gedeeltelijke ongeschiktheid tot arbeiden wordt een bepaald bedrag uitgekeerd. 3. Bij tijdelijke gedeeltelijke ongeschiktheid tot arbeiden wordt een bepaald bedrag per dag uitge keerd. NDIEN bij overlijden of bij algehele levenslange ongeschiktheid tot arbeiden een bepaald be- drag wordt uitgekeerd, dit zijn dus de gevallen 1 en 2, zijn de ontvangen bedragen niet belast voor de Inkomstenbelastingde daguitkeringen onder 3 bedoeld echter wel. De premie welke verschuldigd is voor de onder 1 en 2 genoemde verzekeringen zijn daartegenover ook NIET aftrekbaar, de premie voor de verzekeringen onder 3 bedoeld, zoals boven opgemerkt, ech ter wel. Nadrukkelijk bepaalt-art. 16, lid 1 letter d.. dat het moet betreffen premie voor PERIODIEKE UIT KERINGEN. Ieder die een ongevallen- en ziektepolis lopende heeft, dient er dus op te letten welk gedeelte van de premie aftrekbaar is. Dat is dan dat gedeelte van de premie dat moet worden betaald voor de hierbo ven onder 3 genoemde daguitkeringen (periodieke uitkeringen) NU kwam mij dezer dagen een zeer interessant geval in handen. In een bepaalde polis was ver zekerd het risico van tijdelijke gedeeltelijke ongeschiktheid tot arbeiden wegens ongeval en/of ziekte, maar daarbij was bepaald dat de uitbetaling van het bedrag per dag zou plaats hebben na het einde van die tijdelijke ongeschiktheid. Nu werd dc verzekerde langdurig ziek en de verzekerings maatschappij betaalde na herstel aan hem uit x dagen a f 4,Deze belastingplichtige meende nu het ineens ontvangen bedrag niet voor de Inkomstenbelasting te moeten aangeven omdat hier van geen reeks van betalingen, van geen periodieke uitkeringen sprake was, maar van een uitkering ineens. De Inspecteur was het hiermee niet eens en ging tot belastingheffing over deze uitkering over. Ik zou geneigd zijn de Inspecteur hier gelijk te geven. Een beroepschrift van één onzer Gerechtshoven en een procedure voor de Hoge Raad stelden echter de belastingplichtige in het gelijk en omdat betaling in een bedrag was overeengekomen was er volgens onze rechtscolleges geen sprake van een periodieke uitkering en dus ook niet van belastbaarheid. i/ANZELF mag in een dergelijk geval ook de premies niet op het inkomen in mindering worden ge- bracht. Samenvattende kunnen ive dus zeggen, dat uitkeringen ineens uit hoofde van polissen als besproken niet belast zijn voor de Inkomstenbelasting, ook niet als een bedrag per dag slechts als berekeningsmethode dient voor een uitkering ineens. In dit laatste geval is dus de premie voor verzekering als hierbovenonder 1, 2 en 3 genoemd niet aftrekbaar. Polishouders bij het lezen van Uw polisbepalingen wenst schrijver dezes U veel genoegen. Het is een zeer nuttige bezigheid. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6