UIT DE KRINGEN De natte augustusmaand VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 Naast dit zeer algemene beeld be treffende de oogst der gewassen in Zeeland, laten de kringen per gebied grote onderlinge verschillen zien. Een overzicht van deze gegevens, ook weer uiteraard zeer globaal, met mogelijke plaatselijk zeer grote afwijkingen. KRING SUHOUVVEN-DUIVELAND IN de maand augustus is in Zierikzee 191 mm regen gevallen. Slechts oudere boeren herin neren zich van 1912 zoveel regen in de oogsttijd. Vooral toen liet de ontwatering veel te wensen over, hetgeen nog een extra bezwaar was. Begin september, nu is hier ruim de helft van de gerst en even de helft van de tarwe geoogst, alles met een vochtprocent van gemiddeld 1828 De opbrengst van de tarwe is redelijk, van de gerst maar zeer matig. Een bijzondere moeilijk heid vormt de doorweekte grond, waardoor het combinen in vele gevallen ook nog onmogelijk wordt gemaakt. Van de schokkers, die een lage kg-opbrengst zullen geven van matige kwaliteit staat begin deze week nog 80 aan de ruiter. Laat men deze toch niet nat dorsen want de verwerkingsbedrijven hebben toch al de handen vol met al het natte graan. Er staat nog veel vlas buiten en er is ook nog een 15 ha blijven staan. Met de laatste per celen heeft men zeer veel moeite om deze geplukt te krijgen. Er is hier gelukkig toch nog een be hoorlijk vlas van betere kwaliteit. Als het deze week nog redelijk weer zou worden kon de graan oogst hopelijk achter de rug zijn. Het ziet er ech_ ter niet naar uit en zet de regen door dan moet er rekening mee worden gehouden dat percelen alsnog verloren gaan. Dan begint nog de strijd om het stro want dat ligt nog voor 80 buiten. Met vrees ziet men uit naar de oogst van de aardappelen, bieten, uien en bonen deels omdat men vreest voor lage opbreng sten en deels omdat men moeilijkheden verwacht wegens de natte grond. Het gras vertoonde dit jaar een goede groei maar het gewonnen hooi is helaas niet van le kwaliteit. 1963 is voor vele boeren één van de moeilijkste jaren. Eerst de strijd om het onkruid, nu de strijd DEHALVE dat de boer individueel grote bedra. gen heeft moeten investeren in zijn machine park, heeft hij dit ook gedaan in samenwerking met zijn collega's door graansilo's te doen ver rijzen met een zeer grote ontvangstcapaciteit. Meerdere coöperaties zijn in staat per uur ruim 100 ton graan te ontvangen met een vochtgehalte van 20 tot 24 procent, en één vereniging presteer de het zelfs om bijna 1.400 ton graan in één dag in te nemen. Het moderne apparaat is in staat in één dag tot 1/io van de totale omzet, prak tisch zonder wachttijden voor de boer, door mid del van machtige hef installaties, in ontvangst te nemen. Ze heeft het de boer mogelijk gemaakt te oogsten op het moment dat hij denkt dat het moet, en de afvoer van zijn graan met de hem beschik bare landbouwwagens zeer nauwkeurig te regelen. Zijn combine wordt niet gedwongen stil te staan, een groot winstpunt, omdat de uren dat oogsten mogelijk was schaars waren. De moderne combine met graantank heeft dus haar noodzakelijk verlengstuk gevonden in de ontvangstcapaciteit van de modern geoutilleerde vereniging. Maar daar is men er alleen niet mee. Het is onmogelijk de droogcapaciteit aan te pas sen aan de moderne oogstmethoden. De grote massa's graan worden dan ook opgeslagen in silo's die men kan beluchten door middel van zeer sterke ventilatoren, die in staat zijn tot 40.000 m3 lucht per uur door een silo te persen. Is men dus in staat in 10 tot 12 dagen de oogst te ontvangen, de moderne beluchte silo maakt het mogelijk de droogperiode uit te breiden met meerdere maan den, zonder dat de kwaliteit van het graan in de silo terugloopt. Onze moderne silo's maken het de boer dus mogelijk te combinen wanneer hij#wil; het graan af te voeren in het tempo dat door de boer zelf om de oogst en het kan niet anders of ondanks alle inspanning zullen de resultaten pover zijn. KRING THOLEN EN ST. PHILIPS LAND OP maandagmorgen 2 september 1963 moesten in het eiland Tholen nog de kleinste helft van de zomergerst en circa 80 van de tarwe geoogst worden. Van de erwten en schokkers stond nog naar schatting 85 op ruiters te velde, ter wijl ook het vlas nog niet voor één kwart geruimd was. Overigens waren er grote variaties, indivi dueel en per dorp. We kennen één landbouwer die met al zijn oogstwerk klaar was, terwijl bij de aan vang van de voorafgaande week vele bedrijven nog niet aan de granen hadden kunnen beginnen. Hier uit vloeit al voort dat er de laatste week van augustus wel wat op de akker is gepresteerd. Het heeft in Tholen in 't algemeen die week niet zo onmatig geregend als op sommige andere plaatsen in het Zuid-Westen. Toch werd op een bedrijf op twee opeenvolgende morgens resp. 27 en 25 V2 mm regen afgetapt terwijl een collega in de zelfde ge meente wonend, echter hemelsbreed ruim 3 km noordelijker wonende, met 19 en 4 ergo slechts 23 mm totaal uit de bus kwam. Zo is Stavenisse bepaald slecht uitgevallen en was daar praktisch nog in 't geheel geen tarwe gemaaid, terwijl er ook nog maar betrekkelijk weinig gerstpercelen waren geoogst. Verschillende zware gerstpercelen liggen er onmogelijk bij en zijn a.h.w. vastgegroeid. Bij de tarwe hoort men nog weinig van schot, maar des te meer van uitwaaien, hoewel dit zich naar onze ervaring nog tot maximaal 10 van de op_ brengst beperkt. Dat is echter net de winst. De vochtgehaltes van het gedorste graan liggen voor al voor de tarwe hoog, een eind in de 20 om van erger nog maar te zwijgen. De kosten zullen navenant zijn met 100 drogen. Er is wel niet veel, maar plaatselijk toch nog wat tarwe ge hinderd, bijv. in Scherpenisse. Met dit weer be tekent dit misschien een vermindering van ver lies, maar nog geen versnellen van bergen. Er komt zoveel nat graan dat de verwerkingsinrich tingen het niet aan kunnen en door moeten sturen naar Rotterdam en elders. Dit betekent extra ri sico's en hoge exploitatiekosten, zodat de boer hoge kostenaftrekken tegemoet kan zien. Het wordt voor iedereen een duur jaar. De opbrengsten van de gerst lopen zeer uiteen van 35004400 kg dus rond de 4000 kg/ha. E>e tarwe-opbrengsten wordt bepaald; de verkoop te doen plaats vinden op het door hem gewenste ogenblik. Hij hoeft zich geen zorgen te maken over de kwaliteit, deze risico neemt de ontvangende vereniging over, ter wijl marktovervoering wordt voorkomen. Men mag rustig concluderen dat de moderne apparatuur door de boer en voor de boer, in enkele jaren als het ware uit de grond gestampt, van on schatbare waarde is. De moderne oogstmethode zou zonder deze installaties onmogelijk zijn. Wanneer men het met deze conclusie eens is, vergeet dan niet dat deze apparatuur veel geld heeft gekost, wat uiteindelijk moet worden be- taa'd. Coöperaties en handelaren met een goede outillage zijn onmisbaar voor de boer; zij be wijzen de boer diensten vooral in jaren met slecht oogstweer. En wanneer er dan eens een uitzon derlijk goede maand augustus komt, laat dan de boer niet vergeten dat de dan optredende mooi- weer-handelaren voor de verhandeling van zijn granen geen constante waarde hebben. Er is eens een vloeiblad uitgegeven in Zeeland met de slagzin„De kleine winst van heden wordt morgen als verlies geleden". Bedenk dit wanneer aan de marge van de bonafide coöperaties en handelaren wordt getornd. Het is alleen mogelijk voor gezonde en financieel sterke coöperaties en handelaren de investeringen te doen, die het de boer mogelijk maken zijn bedrijf efficiënt te be heren. Moge september enkele goede oogstdagen geven, die het de boer mogelijk maken alsnog zijn graan te oogsten, de rest kan hij met een gerust hart overlaten aan liet prachtige appa raat mede door hem zelf in Zeeland opgebouwd. Bergen op Zoom, 1 september 1963. J. H. BLANK. liggen meer van 45005000 kg/ha met enkele uit, schieters daarboven en beneden. De klachten op de veilingen over kwaad in de aardappelen nemen thans na de grote regenval sterk toe. De suiker bieten beginnen vergeling te vertonen als gevolg van te veel nat. Van het vlas is een 50 gebor gen en de rest nog op de schelf. KRING NOORD-BEVELAND MOORD-BEVELAND heeft, zoveel als mogelijk was met inzet van alle krachten en de com bines hard aan het binnenhalen van de graanoogst gewerkt. Van de zomertarwe zal ca. 50 gebor gen zijn en van de gerst ca. 70 De gemiddelde opbrengsten zullen voor de tarwe om en de nabij 30 mud per gemet liggen en voor de gerst tussen de 25 en 30 mud per gemet. De erwten staan ook hier nog practisch alle op de ruiter en de opbrengsten zijn slecht, variërende tussen de 3 en de 20 mud per gemet. Van het vlas wordt getaxeerd dat ca. 60 geborgen zou zijn en de rest nog op de schelf staat. De aardappelen hebben veel te lijden van het overtollige water en in de Wissekerke- en omlig gende polders staat zoveel water op de percelen dat de aardappels daar afgeschreven moeten worden. De suikerbieten staan maar matig. De nattigheid is niet bevorderlijk voor de groei. KRING WALCHEREN AOK op Walcheren zit het niet best. Van de tarwe- en gerstoogst is respectievelijk maar 40 a 25 binnen en schot begint op te treden. Ook de erwten staan voor het grootste deel nog op de ruiter (85%), die kwalitatief hard achteruitgaan. Het vlas staat nog voor 85 op de schelf of op schranken. Hier en daar nog percelen op stam die niet getrokken zijn en wel afgeschreven zullen moeten worden. De aardappelen staan, zoals ook elders in Zeeland, zeer verschillend. Nu met de steeds doorgaande regen begint de schade aan de produkten te komen. Het land is onbegaanbaar, waarbij, onder deze omstandig heden, de gevolgen van herverkaveling en inun datie weer naar voren komen. In de tijdens de her verkaveling gedichte sloten en watergangen ver zakken de werktuigen, die dan weer met veel moeite er uit getrokken moeten worden. Men loopt steeds weer vast op onbegaanbaar land en kan niet bij de produkten komen. Ook de veehouderij heeft van de vele regens te lijden. De grasmat wordt vernield en het vee ver trapt meer dan dat het verdient. KRING WEST ZUID-BEVELAND AM enig idee te geven van de wel zeer wissel- vallige plaatselijke omstandigheden in WEST ZUID-BEVELAND allereerst enkele regencijfers. De regenval in augustus op het landbouwproef- bedrijf in de Wilhelminapolder gemeten bedroeg 185 mm. Het laboratorium voor de fruitteelt, op ruim 2 km afstand van het proefbedrijf gelegen mat „slechts" 154 mm. Of wel een verschil van 31 mm Vergelijken we de cijfers van de regenval in augustus 1962 met 51 mm en het 10-jarig ge- niiddelde dat 88 mm aan regenval laat zien, dan blijkt wel hoe nat augustus 1.963 geweest is. Êen schatting van de nog te velde staande oogst op 2 september geeft de volgende percentages: Van de gerst wordt getaxeerd dat ca. 50-60 geborgen is, van de tarwe ca. 35 Van de erwten staat nog ca. 60 aan de ruiter, terwijl van het vlas 40 70 nog aan de schelf staat. Het is on gekend dat in deze tijd zeker nog geen 5 aan stucken staat Tot op heden (dinsdag) had de kwaliteit nog niet ernstig geleden, maar schotvorming neemt vooral in de tarwe nu dagelijks toe. Vooral de schotvorming in het zaaigraan zal de nodige moei lijkheden geven, terwijl de prima brouwgerstpar- tijen uit dit gebied niet groot zullen zijn, zeker niet van de gerst die nu nog te velde staat. De opbrengstderving van de verschillende ge wassen is zeer uiteenlopend. Voor gerst wordt een lagere opbrengst verwacht variërend van 10 20 in vergelijk met 1962. Tarwe 510 lager dan 1962. De kg-opbrengst van hét vlas ligt ongeveer op het peil van 't vorig jaar. maar de kwaliteit loopt zeer uiteen. Door gebrek aan arbeidskrachten is hier en daar te laat geschelfd. Het vlas dat nu nog aan stucken staat is praktisch waardeloos gewor den. Ook aan de schelf staand vlas is in kwaliteit achteruitgegaan en veel is zgn. „dubbeltjes" vlas geworden. Voor de bruine bonen moet, gezien de magere gele bladstand, de opbrengst zeker tegenvallen. De zaaiuien daarentegen beloven een goede op brengst te geven. De stand van de bieten is zeer verschillend. De goede percelen zullen wellicht de niet hoge op brengst van 1962 kunnen halen, maar vele per celen zullen daar onder blijven. Een verwachting omtrent oogst en kwaliteit van de aardappels is momenteel nog niet te geven. Zal het zieke knollen meevallen en zal er me chanischgerooid kunnen worden? Over 14 dagen weten we meer daarover (Zie verder volgende pag.) ZEER vele jaartallen kan men hier invullen; de meeste augustus-maanden zijn nat. Behalve vakantie-maand is ze ook de maand waarin de graanoogst moet binnen komen. Men kan zijn vakantie wel verzetten, dat is mensen werk. de oogstrijpheid wordt echter niet door de mens afgedwongen. Augustus 1963 is volgens nauwkeurig bijgehouden sta tistieken zeer nat geweest, en in Zeeland na 1864 zelfs een record-maand wat betreft het aantal gemeten millimeters neerslag. Betekent dit dat een groot deel van de graan, oogst nu als verloren moet worden beschouwd? Gelukkig niet, want de enkele dagen dat men in augustus heeft kun nen oogsten zijn enorme hoeveelheden graan gecombined en afgevoerd naar de silo's en pakhuizen, die in staat zijn gebleken deze graanstroom vlot te ontvangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5