UIT DE PRAKTIJK 748 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De weersomstandigheden zijn in deze rubriek dit jaar al dikwijls tersprake geweest, niet omdat het weer ons zo gunstig gezind was, juist het tegenovergesteldeDit on gunstige weer heeft zijn hoogtepunt wel bereikt nu we midden in een stuk verlaten oogstperiode zijn beland. De plaatselijk zeer zware regenbuien waren wel de „grote druppel" die de emmer deed overlopen. In twee opeenvolgende nachten was de regenval voor Walcheren variërend van 41/* tot 80 mm. Voor de gebieden met veel regen betekent dit, dat een groot aantal dagen niet met de zware oogstmachines op de percelen gewerkt kan worden. Op de percelen waar het net gaat, zal grote schade aan de struktuur van de grond worden aangericht. Oogst 1963 vraagt van zowel boer als loon werker een enorm geduld en zelfbeheersing by al deze tegenspoed. Pas op langere termyn zal de schade te overzien zyn, wanneer kwaliteitsverlies, extra siytage aan machines, droogkosten en struk- tuurbederf bekend zyn. Daarby komt nog dat er een opeenhoping van werkzaamheden ontstaat terwyi een voor vele percelen zonodige intensieve stoppel bewerking ook achterwege moet biyven. Hoewel nog minstens twee-derde van de oogst buiten staat en slechts een gedeelte binnen is ge reden, zyn nu wel zoveel dorsresultaten bekend dat enig inzicht in de hoogte van de opbrengsten is verkregen. De opbrengsten van de erwten lopen enorm uiteen, n.l. van 10-70 kl./ha. Bij de granen is dit gelukkig veel minder uiteenlopend. Hiervan vallen, vooral van de tarwe, de opbrengsten niet tegen. We hoorden van 60 tot 90 kl./ha. Van gerst 50-75 kl./ha. De kg-opbrengst van het vlas valt over het algemeen tegen. In de laatste maanden zullen vele collega's- grondeigenaren geconfronteerd worden met extra kosten. Op het aanslagbiljet van de grondbelasting is een bedrag ingevuld voor verschuldigde herver kavelingsrente. De meeste herverkavelingsweeën waren al zolang achter de rug, en aan de onge twijfeld grote voordelen zijn we al zo gewend ge raakt, dat we eigenlijk al lang vergeten waren wat -ipaj-jnnjjno do patqaS suo ui gnaaj aeeC os-01 nisch terrein heeft plaats gevonden. Via het bil jetje zullen de meeste grondeigenaren er nu echter de eerstkomende 30 jaar aan herinnerd worden Zuid-Beveland is niet alleen het oogstwerk enkele weken achter, ook de stoppelbewer kingen zijn een gelijk aantal weken vertraagd. Het is niet te verwachten dat hier nog veel van terecht zal komen. Kweek en klein hoefblad zullen dus te weinig langs mechanische weg bestreden kunnen worden, noodzakelijk kan het nog zijn om de bestrijding hiervan langs een chemische be strijding aan te vatten. De mogelijkheden voor inzaai van stoppelgewassen of groenbemestings- gewassen zijn eveneens zeer gering geweest, alleen op de allervroegste geruimde percelen is wat inge zaaid. We spreken hier over de stoppelbewerkingen, op één perceel zag ik ze deze week reeds aan het winterland ploegen, 't Is wel erg vroeg maar voor de zware grond misschien onder deze natte on gunstige omstandigheden niet eens zo gek. Andere jaren zijn rond 1 september al aardig wat aardappelen gerooid en eveneens afgeleverd. Dit jaar is de tot nog toe gerooide oppervlakte nog zeer gering, terwijl de aflevering hiermede gelijke tred heeft gehouden. Nu er steeds meer belangstelling komt voor het los op de wagen rooien van de aardappelen stemt het tot voldoening dat de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting voor Oost Zuid-Beveland in samen werking met de Vereniging in West Zuid-Beveland op donderdag 19 september in de Bathpolders te Rilland een demonstratie over het transport, het lossen en het in de koelcellen brengen van Iosver- voerde aardappelen zal houden. /^\P Tholen en St. Philipsland worden alle eniger- mate „dorsbare" uren benut om de graanoogst te bergen, doch ondanks dat, menen wij dat hier ongeveer de helft van de te velde staande granen is verwerkt. Vrijwel alles moet gedroogd worden, hetgeen een schadelijke gang van zaken is voor de telers. De drogers bewezen hem nut dit jaar weer op uitzonderlijke mate. De opbrengst van de gerst was matig, met veel smalle korrels, de opbrengsten van de tarwe daaren tegen zijn redelyk tot goed, alhoewel aanzienlijk minder dan vorig jaar. Vele erwten en schokkers staan nog op de ruiters, en hoewel deze z.g. „half binnen" zyn blijkt ook dit jaar weer dat het altijd nog maar „half" binnen is, want de kwaliteit van deze peulvruchten lijdt onder de natte moeson. Ook hier is de opbrengst aanzienlek beneden het normale peil, vooral t.a.v. de schokkers, waar van we de opbrengst in doorsnee zeker niet hoger schatten dan 2500 kg per ha met een matige kwaliteit. In de aangevoerde partijen aardappelen op de diverse Thoolse veilingen komt veel ziek voor, het geen zeer prijsafbrokkelend werkt, terwyl het ook bij het klaarmaken grote moeiiykheden geeft. Afge lopen week waren de prijzen goed vanwege de geringe aanvoeren als gevolg van de regen, die niet alleen op Tholen de aanvoeren belemmerde doch evenzeer in andere streken van het land. Overigens is de prijs maar zeer matig. Op de Thoolse veilingen doet het fustprobleem zich weer in sterke mate gevoelen. Hoewel alle veilingen normaal gesproken weer een ruim vol doende kistenpark beschikken, zitten praktisch allen in moeilijkheden, en zijn de kisten gerantsoe neerd. Dat alles is een gevolg van het misbruik dat in andere delen des lands, en zelfs op ons eigen eiland, van deze kisten worden gemaakt; overigens zeer ten nadele van de leden van de veiling die eigenaars zyn van de kisten Een schandaal dat jaariyks erger ïykt te worden en waaraan biykbaar weinig is te doen, terwgl de boetes die van tyd tot tyd wel eens vallen, veel en veel te gering zy*n. Naast de kist misbruikt men tevens de naam van de betreffende veiling en is het mogeiyk aardappels van mindere kwaliteit aan het grote publiek aan te bieden, en begrypelijk dat zulke handelingen in Nederland mogelijk zijn Tot slot een veel opwekkender geluid van de gladiolen en groentetelers, die gezamenlijk de jaar lijkse Floratho hebben georganiseerd. Ii. een zich daartoe by uitstek lenende veiling annex koel huis werd een keur van prachtige gladiole afge wisseld en gecompleteerd met Thoolse groenten en fruit, geëxposeerd die er zijn mocht. Mc'; recht stond een Thoolse Floratho-bruid met een glunde rend gezicht dit alles twee dagen lang met wel genoegen gade te slaan. Ja, Tholen is in beweging, en zeer zeker op de goede manier. OCHOUWEN en Duiveland: Zoals al zo vaak het geval is geweest, is ook nu het weer het ge sprek van de dag. Wanneer we dit schrijven staat ongeveer de helft van de graanoogst nog buiten. Er lopen c; liter zoveel combines, dat met een paar goede dagen alles geborgen kan zijn. Alleen veel goede oogstdagen zijn er niet, en zo is er hier en daar toch veel schade. Enkele voor korreluitval gevoelige tarwe- rassen zijn dan ook al enkele mudden per ha kwyt- geraakt, veel zware percelen gerst leveren een bijzonder slecht produkt en de droogkosten zullen niet gering zijn. Vooral in Schouwen wordt er nog heel wat tarwe met de zelfbinder geoogst. Niet omdat er veel voordeel in zit, maar eenvoudig omdat men er tijd voor heeft. Althans zo redeneren velen. Misschien is het benutten van tijd door nu de zaai-uien op te trekken voor 14 a 15 ct nog niet zo'n gekke bezigheid. Door de vele gebroken oogstdagen levert de ontvangst van het losse graan bii de handel niet veel moeilijkheden. Gelukkig, dat men dit produkt door beluchting met koude lucht goed kan houden. Vorige week dinsdag werd op één dag bij de Coöperatie te Zierikzee 1200 ton aangevoerd. Het enigste, wat de ontvangst van zo'n partij in de weg stond was de weegbrug. Op veel percelen is het zaaien van een groen- bemesting achterwege gebleven, terwijl daarnaast de stoppelbewerking helemaal niet uitgevoerd kon worden. Na het graan volgen direct de aardappelen en voor we het weten willen de bieten aan de beurt komen. De verwachtingen hiervan zijn niet hoog gespannen. Misschien gemiddeld 14 a 15 ton i er gemet, om dan toch maar een voorspelling te geven. Het vlas, dat nu nog vaststaat en dat, wat nog niet in de schelf is gezet gaat in kwaliteit ook niet vooruit. Dat is ook een strop voor de koopmar, die enkele maanden geleden al percelen had gekocht. Hetzelfde geldt voor de kwaliteit van de erwten, terwijl door de vele regen op veel percelen de aard appelen zijn bloot geregend. De prys van dit pro dukt blijkt rond de 8 ct/kg veldsgewas schommelen. Op die manier blijft er geen cent winst voor de boer aan over. Het is jammer, maar op dit momept loopt voor menigeen alles beslist anders dan men dit voorjaar- had berekend. Degenen, die uien en of gladiolen hebben, kunnen nog blijven hopen op een dikkere portemonnaie. fS onder normale omstandigheden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de erwten- en graan oogst rond 20 augustus van het land verdwenen het ziet er nu naar uit dat het zeker half september gaat worden. Hoewel, gelukkig, het overgrote deel van de gerst is gedorst ziet men toch nog ver schillende partijen platgeslagen en doorgegroeid op de akkers liggen. In de tarwe begint schot en uitval te komen zodat het hoog tijd wordt dat deze in de zak komt. Overigens schijnt de opbrengst van de tarwe mee te vallen dit in tegenstelling met de gerst waar niet zo heel veel partyen boven de 2000 kg per gemet komen. Met de nog in het land zittende aardappelen wordt het een misère ener zijds door het „kwaad" en natrot anderzijds dooi de door regens dichtgeslagen grond wat voor het mechanische rooien een probleem gaat worden. Het vlas, ondanks dat het veelal aan de handel was verkocht, geeft maar weinig voldoening en zal reeds by voorbaat voor 1964 een terugslag geven. De suikerbieten welke de laatste weken flink zijn gegroeid laten het nu toch ook, bij de aanhoudende regenval, zitten en het moest beslist vlug ver anderen om 20 ton/gemet te halen. Het is een zeer moeilijk jaar waarir. ook onze moderne machines verstek laten gaan. Was 1962 een behoorlyk boerenjaar, gezien ook aan de „mooie" blauwe briefjes van de laatste weken we geloven dat, in 1964 de belastingdienst met nogal wat kleinere bedragen zal moeten werken. OOK uit West Zeeuws-Vlaanderen is het nieuws weinig opwekkend. De maand augustus is verstreken, terwijl no: niet de helft van de graanoogst kon worden ge borgen. Vochtvrij werd er nog heel weinig gedorst en we moeten dit jaar reeds bly zijn als we ge legenheid hebben om een paar vrachten te kunnen maaidorsen, het hoge vochtpercentage daarbij maar voor lief nemende. Het is thans redden wat te redden valt. We kun nen niet anders, maar de rekening zal wel achter aan komen. Het zit niet goed, dit jaar, het zijn lage kg-op- brengsten, slechte produktenprijzen en onevenredig hoge uitgaven. Naar onze mening komt zoiets niet goed uit, alle kostprijsberekeningen op lei of papier ten spijt. De tarwe belooft nog een redelijke kg-opbrengst te zullen geven, maar als het vochtpercentage zo rond de 28 blijft schommelen moet er toch ook nog al veel af om het produkt marktbaar te maken. Terwyl de kans op schot groot begint te worden. Van de stoppelbewerking zal dit jaar wel weer niet veel terecht komen. De grond is aldoor veel te nat en als het droog wordt is er geen tijd meer voor beschikbaar. De graandrogerijen hebben ditmaal een topsei- zoen, want vrijwel alle graan moet gedroogd worden, vele partijen zelfs meerdere malen. Minder rooskleurig is het voor de groenvoeder- drogerij. Want daarbij zit de rentabiliteit nie: in een overdadige hoeveelheid vocht, maar in het aan tal kilo's droge stof per vracht, 't Is maar net op welke manier men de droogkosten berekent. Toch zal straks het vele vocht en de herhaaldelijke stagnatie in de aanvoer wel in de uitbetalingsprijs van de luzerne tot uiting komen. NOORD-BEVELAND schijnt momenteel wel erg in de koers te liggen van die buien die een maxi male hoeveelheid water kunnen produceren. We spraken een collega die in de hele maand augus tus meer dan 250 mm regenval had afgetapt. Ver leden week viel er plaatselijk in één nacht meer dan 80 mm. Een hoeveelheid waarop ons afwate- ringsstelsel ook niet was berekend zodat het en kele dagen heeft geduurd voor de soms boorde volle sloten noemenswaard gingen zakken. Maai het landschap dat er misschien wel aantrekkelijK uitzag voor watersportliefhebbers was dit voor de boer allerminst. Hier en daar zijn dan ook beslist verbeteringen noodzakelijk. De op verantwoorde wijze daaraan bestede kosten zijn te beschouwen als een verzekeringspremie voor abnormale om standigheden als we nu net hebben meegemaakt. Deze komen gelukkig maar weinig voor maar tegen brand verzekeren wy ons ook en dit komt procentsgewys toch ook maar weinig voor. Zelfs de grootste optimist zal nu toe moeten ge ven dat de gevolgen van dit weer voor de te velde staande gewassen een catastrofale omvang gaan aannemen. In ons gewest is op dit moment (maan dag) naar schatting ongeveer ruim Va van de totale graan- en erwtenoogst geborgen. Van de gerst zeker wel 60 a 70 maar van de erwten nog maar een 20 Van het graan dat binnen is heeft voor zover ons bekend nog geen enkele partij aan het vereiste vochtgehalte van 17 voldaan. Dus alles passeert de droger vaak zelfs 2 of 3 maal. Terwijl vooral in de zomertarwe reeds zo veel schot voorkomt dat een groot deel hiervan niet meer de aan goedgekeurd zaaizaad te stellen eisen zal kunnen voldoen. Een snel reagerende construkteur die kans had gezien ineens met antislip- of kooiwielen voor combines aan de markt te komen was ze misschien nog kwijtgeraakt ook. Overigens is het voor de grond maar gelukkig dat ze er niet zijn want die wordt nu werkelijk al genoeg kapotgereden. Ook de ingezaaide klavers of lucerne overleven een in nattigheid gereden spoor beslist niet. De aardappelen zijn ongeveer allemaal doodge spoten. Maar ook de aanblik van dit gewas kan ons deze ,keor toch al erë in mineur gestelde over zicht ook al niet beter maken. Veel knollen zijn door de regen blootgespoeld en lopen daardoor niet alleen de kans om groen te worden maar ook nog extra gevaar om door pytlophthora te worden aangetast. We zien hier wel een duidelijk verschil tussen de diverse rijafstanden. De op 75 cm rij afstand gepote aardappelen zijn aanmerkelijk min der bloot geregend dan die op de nauwere afstan den. Een reden te meer om tot deze werkmethode over te gaan. Overigens zal het straks zaak zijn om de vochtige aardappelen zo veel mogelyk te ventileren tot ze goed droog zijn. Hier staat de mechanisatie ons weer ten dienste om verdere achteruitgang tegen te gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4