MAU RITS PLEIN 23 Vergadering Hoofdbestuur 759 VRIJDAG 6 SEPTEMBER IMS tfVP 28 augustus j.l. kwam het Tmofdbestuur van het K. N. L. C. weer bij— ee» voor het houden van zijn maandelijkse vergadering. Deze keer was een van de belangrijkste agendapunten gewijd aan de behandeling van de aan de komende algemene vergadering voor te leggen jaarstukken. De alge mene vergadering van het K. N. L. C. wordt dit jaar n.l. gehouden op 22 ok tober te Arnhem. Des morgens wordt het huishoudelijk gedeelte van de vergadering afgewerkt. Des middags volgt dan het openbare gedeelte. Na de openingsrede van de voorzitter van het K. N. L. C. zal daarin de heer H. Baron van Lawick, hoofd van de Directie Algemene Fiscale Politiek van het Ministerie van Financiën, spreken over het belastingstelsel in Neder land en meer in het bijzonder over de belangrijke aspecten daarvan voor de land- en tuinbouw. REKENING 1982 EN BEGROTING 1964 Het hoofdbestuur hechtte zijn goed keuring aan het over 1962 uitge brachte accountantsrapport, dat aan de komende algemene vergadering zal worden voorgelegd. De behandeling van de ontwerp- begro Ing van inkomsten en uitgaven van het K. N. L. C. voor 1964 gaf aanleiding om stil te staan bij de voor de toekomst te verwachten ont wikkeling van de taken van het K. N. L. C. en de in verband daar mee staande uitgaven. Er kwam een zeker gevoel van onbehagen naar voren bij het con stateren van de stijging van het totaal der uitgaven als gevolg van de op zichzelf onvermijdelijke ver hoging van de afzonderlijke '<it- gavenposten. J?en verhoging van de contributie-afdracht van de aangesloten provinciale Iandbouw- maatschappijen zou zo lang moge lijk moeten worden voorkomen. Het hoofdbestuur kwam tot de conclusie, dat het zin zou kunnen hebben om. met betrekking tot de uitgaven van het K. N. L. C. prio riteiten vast te stellen voor welke taken en kosten met een uitbrei ding in de toekomst ware te re kenen en voor welke naar beper king zou moeten of kunnen wor den gestreefd. Het dagelijks be stuur nam op zich deze kwestie nader te bezien. Wat de contributieregeling betreft is de aandacht weer gevestigd op af dracht voor de tuinbouwsectoren. Nader zal worden onderzocht op wel ke wijze voortaan een evenwichti ger situatie bij de hier bedoelde af dracht van de verschillende land- bouwmaatschappijen zou kunnen worden bereikt. C. O. P. A.-BIJEENKOMST UET comité van de landbouwor- ganisaties van de zes E. E. G.- landen, het C. O. P. A., heeft beslo ten om in begin november a.s. te Straatsburg een bijeenkomst te be leggen van bestuursleden van de aan gesloten nationale organisaties uit de zes landen. Hierbij is in het bijzon der gedacht aan een gelegenheid om de uit de verschillende landstreken afkomstige landbouwvoormannen met elkaar de vraagstukken van de Europese landbouw te doen bespre ken en kennis te laten maken met het werk van het C. O. P. A. Onge veer 50 afgevaardigden uit Nederland zouden deze bijeenkomst kunnen bij wonen. Het is de bedoeling om door middel van deze grote vergadering de openbare mening, de Commissie en de Ministerraad van de E. E. G., alsmede de nationale regeringen de doelstellingen van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek, zoals het C. O. P. A. die ziet, nog eens met na druk onder de aandacht te brengen. Het. hoofdbestuur heeft zich in be ginsel verenigd met deelname aan deze bijeenkomst. De K. N. L. C.- groep zou kunnen bestaan uit 'n ver tegenwoordiger van elke aangeslo ten organisatie en de functionarissen, die reeds regelmatig aan 't C.O.P.A.- werk deelnemen. De suggestie is ge daan om op de terugreis met een kleinere groep Nederlanders een ge- dachtenwisseling te hebben met ver tegenwoordigers van de Duitse boe- renorganisatie over landbouwvraag stukken, die de beid* landen betref fen. RAPPORT LANDBOUWBEDRIJFSGEBOUWEN MET instemming heeft het hoofd bestuur kennis genomen van kanttekeningen, die het bestuur van het Landbouwschap heeft gemaakt bij het rapport van zijn werkgroep Landbouwbedrijfsgebouwen. Deze sluiten goeddeels aan bij de kri tische opmerkingen, die het hoofd bestuur in zijn vorige vergadering ondanks de grote waardering voor de inhoud van het rapport in het al gemeen, meende te moeten maken. Er wordt gewezen op de omstan digheid, dat voor een groot deel van de landbouwproduktie geen prijsbe leid wordt gevoerd en dat dus bete re doorberekening van de ware ge- bouwenkosten maar ten dele effect heeft; overigens spelen ook E. E. G - factoren steeds sterker mee. Ook het bestuur van het Landbouwschap wil, als er in de prijzen ruimte voor be tere gebouwenpachten mocht komen, in de eerste plaats een grotere sprei ding in de normen voor gebouwen toeslagen naar doelmatigheid, in plaats van een pachtnormverhoging over de gehele linie. Dat het bestuur van het Land bouwschap direct al bepaalde subsi diemaatregelen voor gebouwenver betering zou willen doen overwegen en niet later zoals de werkgroep suggereert heeft het hoofdbestuur goed gedaan. Het hoofdbestuur heeft begrip voor de bezwaren tegen een te algemene (rente) subsidierege ling. Het kan zich ermee verenigen, dat stimuleringspremies met een ze ker gericht karakter zouden worden verstrekt na beoordeling van aan vragen aan de hand van vrij strakke algemeen geldende normen. VLEESKEURING MAAR aanleiding van klachten van enkele provinciale land- bouwmaatschappijen had de veehou derijcommissie zich beraden over het stelsel van vleeskeuring in ons land. Het hoofdbestuur erkende met de commissie, dat in het belang van de volksgezondheid de nodige hygië nische maatregelen niet kunnen wor den gemist. Bepaalde voor de vee houderij nadelige kanten zouden ech ter voor herziening in aanmerking komen. Als zodanig zou een eind moeten worden gemaakt aan het in stituut van het invoerkeursinon. Sinds de invoering van het huidige systeem van de vleeskeuring zijn de transportmethoden zodanig verbe terd, dat meestal een tweede keu ring kan worden gemist. Een even tuele Tweede keuring zou binnen hetzelfde tarief moeten kunnen wor den uitgevoerd. Hieromtrent zal het K. N. L. C. zich in eerste instantie tot het Landbouwschap richten. VETGEHALTE CONSUMPTIE MELK UET produktschap voor Zuivel heeft de organisaties verzocht van advies te willen dienen over de toekomstige beleidsvoering ter zake van het vetgehalte van consumptie- melk. Het bestuur van het produkt schap nam dit besluit na een discus sie over de resultaten van een proef in twee steden, waarbij twee soorten consumptiemelk, resp. met 3% en 3,5% vet tegen dezelfde prijs ver krijgbaar werden gesteld. De K. N. L. C.-commissie Veehouderij heeft in de eerste plaats geconclu deerd, dat de resultaten van de ge noemde proef helaas weinig houvast geven voor de bepaling van het toe komstige beleid t.a.v. het vetgehalte van consumptiemelk. De commissie acht het gewenst, dat in Nederland bij het consumptiemelkbeleid ge streefd wordt naar aanpassing in het kader van de E. E. G. Gezien de vet gehaltes, die in Frankrijk en Duits land worden aangehouden ligt een uniform gehalte van ongeveer 3,3 het meest in de rede. De commissie is gekant tegen het in de handel brengen van melk met twee soorten vetgehaltes. Het wordt mogelijk ge acht om het vetgehalte in Nederland te verhogen van 3 tot 3,3% met aan vaarding van de consequenties voor' de straatprijs. Van een dergelijke wijziging van vetgehalte en prijs wordt op de wat langere duur geen extra nadelige invloed op het ver bruik verwacht. Het hoofdbestuur heeft zich achter het standpunt va» de veehouderijcommissie gesteld en heeft besloten in deze zin het pro- duktschap van advies te dienen. MELKFRIJSBELEID 1962/1963 IN verband met de bespreking tus- sen het Landbouwschap en de nieuwe minister van Landbouw in het begin van september a.s. heeft het hoofdbestuur nogmaals nadruk kelijk als zijn mening uitgesproken, dat in tweeërlei opzicht nog een ver betering in het melkprijsbeleid voor het lopende melkprijsjaar aange bracht moet worden. In de eerste plaats geeft de ernstige daling van de inkomens op de bedrijven met veehouderij in de afgelopen periode alle aaneiding om alsnog de richt prijs voor melk te verhogen van 27,tot ƒ28,per 100 kg melk met 3,7% vet; deze verhoging zou dienen te worden verwezenlijkt door een verhoging van de vaste toeslag op industriemelk van 6,30 per 100 kg. Voorts is er nog de kwestie van de achteraf onjuist gebleken basis voor de schatting van de industrie - melkopbrengst in dit melkprijsjaar; de daarvoor gehanteerde opbrengst in 1961/1962 bleek te hoog te zijn ge steld. In verband hiermee moet nog een correctie in de vaste industrie- melktoeslag worden aangebracht, die dus een tweede verhoging van deze toeslag betekent. HANDEL IN DIERGENEESMIDDELEN UET hoofdbestuur heeft het stand- punt van de veehouderijcom missie onderschreven, dat de ontwor pen wettelijke regeling tot kanalisa tie van de handel in antibiotica, hor moonpreparaten en enkele andere geneesmiddelen moet worden toege juicht. Het kon zich niet verenigen met de opvatting in sommige pro vincies, dat tegen deze regeling zou moeten worden geprotesteerd. Het bedoelde wetsontwerp wil de handel in genoemde middelen beperken tot degenen die deze uit hoofde van hun beroep of bedrijf nodig hebben, zo als dierenartsen, groothandelaren en fabrikanten. Veehouders mogen deze middelen hebben of gebruiken als dat door de dierenarts is voorge schreven. Er is een bepaling opge nomen, waardoor pluimveeselecteurs, veeverlo&kundigen wordt verboden handel in genoemde middelen te be drijven. Het hoofdbestuur heeft herinnerd aan de ongerustheid van de geor ganiseerde landbouw omtrent de ver werking van antibiotica in het vee voeder en de stappen, die in dit ver band zijn genomen. Reeds toen is ge wezen op de noodzaak de vrije han del in deze stoffen aan banden te leggen, teneinde niet de zin aan een verbod of beperking van het ver bruik van antibiotica e.d. in de meng voederbereiding te ontnemen. Wel werd opgemerkt, dat er aanleiding voor actie zou zijn, als zou blijken, dat de prijzen voor de genoemde diergeneesmiddelen merkbaar zouden stijgen als gevolg van het scheppen van een monopolistische situatie door het gewenste toezicht van de dieren arts. AARDAPPELMARKT IIET hoofdbestuur heeft zijn on- gerustheid uitgesproken over de ontwikkeling van de consumptie- aardappelmarkt. De export van Ne derlandse aardappelen wórdt ernstig en unfair beconcurreerd door gesub sidieerde uitvoer van aardappelen uit Frankrijk en België en de Neder landse marktprijzen worden sterk gedrukt. Het is naar de mening van het hoofdbestuur volkomen gewet tigd, dat van Nederlandse zijde te genmaatregelen worden genomen, die een herstel van de normale con currentieverhoudingen bewerkstelli gen. Op korte termijn zal ook ten be hoeve van de Nederlandse aardap pelexport een subsidieregeling in het leven moeten worden geroepen. WILDSCHADE IN DE FRUITTEELT UET hoofdbestuur besloot aan te dringen op een zodanige wijzi ging van de Jachtwet, dat de eigenaar van fruitbomen recht heeft op volle dige vergoeding van schade door wild aangebracht in alle gevallen, dat doel treffende maatregelen zijn genomen om deze schade te voorkomen. Het hoofdbestuur huldigt het prin cipe, t.a.v. schade in bovengenoemd geval aangericht evenals de wet dit in het algemeen kent bij schade aan iemands rechtmatig eigendom, ook de eigenaar van fruitbomen recht heeft op schadevergoeding. De huldiging van dit principe houdt in, dat hetzij de jachtgerech- tigde, hetzij de overheid, hetzij ieder voor een gedeelte voor deze schade aansprakelijk dient te zijn. De jacht- gerechtigde heeft immers het jacht genot, terwijl de overheid ten be hoeve van het algemeen belang een zekere wildstand wenst te hand haven. Dat daarnaast ook de fruitteler een offer dient te brengen acht het hoofd bestuur principieel onjuist. Over deze zaak heeft overleg plaats tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15