De maand augustus op het Zeeuwse Landbouwbedrijf R. v. d. Meer R. L. V. D., Goes 333 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD GRANEN E>e meeste granen zullen in deze maand geoogst moeten worden. We zullen hopen dat de weersom standigheden in augustus beter zullen zijn dan bij de oogst van vele percelen veldbeemd. Let er op in welke mate het graan rijp is. Er wordt namelijk veel graan gemaaidorst als het geschikt is om te maaien. Dit is schade voor de boer door hogere kosten en lagere prijzen. Dit jaar zal er op vele bedrijven voor het eerst gewerkt worden met een maaidorser die voorzien is van een graantank. Bij de boer berust de orga nisatie van de afvoer van dit losse graan. Bekijk, voordat u gaat kombinen, hoeveel wagens er nodig zijn voor het vervoer van het graan. Kunt u het zelf niet aangereden krijgen, maak dan tijdig af spraken met uw buren of zorg voor een tijdelijke opslagplaats op uw bedrijf. Bij zaaigranen en brouwgerst zal men speciaal moeten letten op vermenging. Kontroleer maai dorser, wagens, kisten of zakken. ERWTEN De erwtenoogst zal deels in de maand augustus vallen. Bij een droge periode is het gewenst om het produkt 's morgens vroeg of 's avonds laat te dorsen, omdat er anders teveel erwten beschadigd worden. Mede door het late voorjaar en de minder gunstige voor zomer zal de graanoogst ook dit jaar weer geheel in de maand augustus vallen. We zullen hopen dat de arbeids organisatie in deze periode rond is te krijgen en dat de op brengsten niet zullen tegenvallen. De eerste berichten over de opbrengsten van graszaad en karwij vallen erg tegen. Buiten de oogst zal men ook de nodige aandacht moeten schenken aan de ziektebestrijding in aardappelen en stam- bonen. Met het oog op volgend jaar is een goede stoppelbewer king van zeer groot belang. Bestrijd zonodig de erwteblad- kever in de stoppelklaver. Enkele wenken voor augustus: 1. Gebruik geen groeistoffen op land waar in ok tober wintertarwe gezaaid zal worden. 2. Het is mogelijk om op daartoe geschikte grond nu reeds kali en fosfaat te geven en door de grond te werken. 3. Is de drainage nog in orde? Zo niet, leg dan na nieuwe drains. 4. Het talud van de sloten zal gemaaid moeten worden en de sloten geschoond. 5. Verzorgt u zelf de aardappel- en bietenoogst? K'jk dan nu of alles in orde is. 6. Maak zonod'g tijdige afspraken met de loon werker. De aardappelziekte komt thans in alle aardappel percelen voor. De bestrijding dient voortgezet te worden tot 20 van de planten tien of meer zieke blaadjes hebben. Wordt het erger dan is dood spuiten beslist noodzakelijk. Augustus 1903 is weer een drukke maand. We moeten echter niet vergeten dat we nu de baóis kunnen leggen voor de oogst van 1964. AARDAPPELEN Om koprot zoveel mogelijk te voorkomen, mag er de laatste 4 weken voor het optrekken geen be spuiting tegen valse meeldauw meer uitgevoerd worden. Het kan nog nodig zijn om een bespuiting tegen het rupsje van de preimot uit te voeren. Als van het gestreken loof nog groen is, is het de beste tijd om de uien te plukken. Verder dient het produkt zo snel mogelijk gedroogd te worden. STAMBONEN Stambonen kunnen tot vlak voor de oogst ge spoten worden met zineb of maneb tegen vlekken- of spikkelziekte. GRASZAAD De percelen graszaad waarvan de dekvrucht ge ruimd is, moeten in deze tijd bemest worden met 200 a 300 kg kalksalpeter/ha. Zo mogelijk is het gewenst om de grond tussen de rijen te bewerken. GROENBEMESTINGSGEW ASSEN Hier verdient de bladrandkever in klavers onze aandacht. Mocht u veel vreterij waarnemen, dan is meestal een bespuiting met een D. D. T.-bevat- tend middel aan te raden. Op sommige fosfaatarme percelen is een fos faatgift op zijn plaats. Het is nog mogelijk om Westerwolds raaigras in de stoppel te zaaien. Denk aan een voldoende N-gift (6090 kg N/ha). Als u nog te weinig wintervoer voor uw vee ge wonnen hebt, dan zoudt u de groenbemestingsge- wassen aan kunnen wenden ten behoeve van de veestapel. GRONDBEWERKING Als de gewassen geruimd zijn, kan de boer de strijd nog aanbinden tegen het onkruid. Schenk vooral aandacht aan de kweek, die dit jaar weelderig gegroeid is. Met een goede stoppel bewerking kunnen we veel onkruid vernietigen. De graszaadstoppel zal 1 of 2 maal gefreesd moeten worden om volgend jaar geen last meer te ver oorzaken. Bewerk de grond niet in een natte toestand en maak hem niet te fijn met het oog op verslempen. KALK EN STALMEST Het is nu de tijd om op kalkbehoeftige grond poederkalk of schuimaarde te strooien. De kalk is dan goed door de bouwvoor te mengen. Op de gemengde bedrijven zal de stalmest over de stoppel gereden worden. Zo vlug mogelijk on- derploegen om verlies tegen te gaan. GRASLAND EN VOEDERWINNING Zorg ook voor het grasland in deze drukke maand. Het duurt nog lang voordat de dieren op stal komen. Denk om het regelmatig N strooien, om weiden, mestf latten spreiden en zonodig bossen maaien. Grasland is ook dankbaar voor een stalmestgift. Hier is een gift van 15 ton/ha goed besteed. Mocht u nog gras te veel hebben voor beweiden, dan kan dit gekonserveerd worden door inkuilen. De augustusmaand is ook geschikt om nieuwe weide aan te leggen. Daar de aardappelziekte thans algemeen voor komt is het noodzakelijk om het gewas nu zeer nauwkeurig te kontroleren. Is er nog weinig of geen aantasting te zien, blijf dan om de 610 dagen het gewas bespuiten met koper of tin. Mocht 20 van de planten meer dan 8 a 10 zieke blaadjes vertonen, spuit dan het gewas dood om knolinfektie te voorkomen. UIEN Door iedere grondbewerking: die onder ongunstige omstandigheden plaats heeft kan de struktuur ernstig leiden. Het bewerken met een ploeg geeft in het algemeen gunstiger resultaten dan een schijveneg of een frees.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 8