UIT DE PRAKTIJK 686 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE oogst van het graszaad op THOLEN en ST. PHILIPS- LAND loopt teneinde. Over de opbrengsten is men over het algemeen matig tevreden. Nog enkele late selec ties moeten nog gedorst worden. De conservenerwten zijn ondertussen eveneens aan de fabriek afgeleverd. De opbrengst hiervan bleef aanzienlijk beneden de verwachting. Momenteel is men bezig aan het maaien en ruiteren van de contracterwten. Over het alge meen heeft men hier heel weinig stro te verwerken, het aantal ruiters per ha is gering en ook t.a.v. de opbrengst is men niet optimistisch. Het dorsen van erwten uit het zwad maakt in ons gebied geen opgang. De risico's verbonden aan deze oogstmethode, vindt men te groot terwijl de kleur van de erwten aanzienlijk minder wordt. Het vlas begint nu hard te verkleuren en de vlasplukkers zijn dan ook reeds aan het werk ge togen. De kwaliteit van het vlas heeft sterk ge leden van de slechte weersomstandigheden. Het vlas dat nu nog recht overeind staat, vertegen woordigt een goede waarde en naar dat vlas be staat een goede vraag. De oogst van de zilver uien is èveneens begon nen. Vanzelfsprekend heeft ook hier de mechani satie niet stil gestaan. Men ziet overal drie, vier en soms nog meer uienrooiers achter elkaar rij den. De meesten rooien de uien nog in zakken doch een grootbedrijf rooit de uien reeds in een meerijdende zelflossende wagen, waarna de uien via een sorteermachine en een transporteur in laadkisten op een vrachtauto gaan. Vroeger vonden heel veel handen werk in de zilveruienpluk, thans is dit op het veld tot enkele procenten teruggebracht, doch door de uitbreiding van de verwerkingscapaciteit ter plaatse, is er toch nog voor heel wat mensen werk overgeble ven, alleen is het zwaartepunt enigermate ver legd. Met de prijzen van de vroege aardappelen is het niet best gesteld, gelukkig is de kg-opbrengst goed maar het totale financiële resultaat blijft on der de maat. Met de uitspraak van het Dagelijks Bestuur, dat de bietenprijs drastisch omhoog zal moeten om de bietenteelt enigermate op peil te houden, is men het algemeen eens. De kosten aan de bietenteelt verbonden, zijn sterk gestegen en ondanks de op komende chemische onkruidbestrijding brengt de bietenteelt veel arbeidsproblemen mee, waarvan de boer niet voldoende gecompenseerd wordt in een minstens gelijkblijvend financieel resultaat. DE tijd dat al het land bezet is met groeiende gewassen, is toch eigenlijk maar erg kort. Op NOORD-BEVELAND zijn karwij- en graszaad nu praktisch allemaal geoogst en afgedorsen, ter wijl men nu volop aan het vlas en ook al aan de erw ten bezig is. Het nieuwe vlasras Fibra blijkt dit jaar door zijn grotere stevigheid gunstig uit de bus te ko men. Al moet dit nu weer geen aanleiding zijn om het volgend jaar allemaal Fibra te zaaien. De zaadopbrengst is nog al wat lager dan van de an dere rassen en speciaal op de zwaardere gronden zou de wat tragere begingroei wel eens een na deel kunnen zijn. We constateerden ook dat in sommige vlasper celen de als ondervrucht uitgezaaide lucerne 25 a 30 cm hoog staat. In dergelijke gevallen wordt de kwaliteit van het vlas beslist benadeeld. We zullen er weer toe over moeten gaan om de lu cerne pas na de opkomst van het vlas in te zaaien. Deze methode blijkt goed uitvoerbaar. De lucerne blijft dan klein en het vlas heeft van het door zaaien weinig hinder. Voorzover de graszaadpercelen niet moeten blijven liggen zijn deze in het algemeen reeds met de frees bewerkt. Zeer terecht, want voor een goede vertering van de zode kan dit werktuig eigenlijk niet gemist worden. Nadat er ook nog eens flink met de cultivator of de schijvenegge in is gewerkt, kan deze stoppel uitstekend benut worden voor de inzaai van een groenbemester. Vooral wikken zijn hiervoor zeer geschikt. Zeker als er volgend jaar aardappelen of bieten in moe ten mag geen graszaadstoppel onbenut blijven liggen. Een groenbemester bevordert de vertering van de zode, verrijkt de grond met humus en met stikstof en brengt meer leven in het wel eens wat droge graszaadland. In de bieten blijkt weer een nieuwe vlucht zwarte bonenluis voor te komen. Het lijkt wel of deze insekten elk jaar hardnekkiger worden. De oude populatie was amper afgebroken of er kwam weer een nieuwe. Dat dit een volkomen nieuwe vlucht is blijkt wel uit het feit, dat in de 3 a 4 weken geleden bespoten percelen evenveel lui zen voorkomen als in de niet gespoten percelen. Of er nu nog gespoten moet worden hangt af van de zuigschade maar in de meeste gevallen is dit nu niet meer rendabel. Het overbrengen van de vergelingsziekte zal nu toch wel gebeurd zijn. Het feit dat er nu reeds meststoffen besteld moeten worden, herinnert ons weer al aan de plannen voor het volgend jaar. Moeten er soms nog grondmonsters genomen worden, dan nu reeds doorgeven. TERWIJL honderden langs de kust van SCHOUWEN-DU1VELAND weer van hun vakantie liggen te genieten, loopt menige boer nog steeds door zijn bieten op zoek naar onkrui den. Bieten, die vooral op de lichte slempige gron den maar slecht groeien. Bovendien komen we de laatste weken miljoenen luizen tegen. Alles kleeft van onder tot boven, ook de granen, aardappelen, wortelen, knolselderij etc. Spuiten om de ver gelingsziekte tegen te houden heeft geen zin. Hoe groot de zuigschade is valt moeilijk in geld uit te rekenen. Over het algemeen valt het altijd erg mee. De oogst is voor velen reeds begonnen. Het graszaad is op veel percelen reeds gedorsen. De opbrengsten liggen 20 lager dan vorig jaar. Ook de opbrengst van de plantuien is minder, terwijl de prijs nogal sterk schommelt. De kwa liteit laat soms te wensen over, vanwege het op treden van schimmelrot. Rot zijn soms ook veel vroege aardappelen, maar dan van de phytoph- thora. Verder zijn de meeste percelen met Bintje ook niet meer vrij hiervan. Hier en daar zijn er reeds doodgespoten en veel percelen zullen spoe dig moeten volgen. Het lijkt weer op een aard appeldrama uit te draaien. Goede resultaten schij nen de bespuitingen met tin te hebben. Over het algemeen is er te laat begonnen, terwijl plaatse lijk door de vele regen niet met de sproeimachine op tijd het land kon worden bereden. Hoe dan ook, degenen die de bespuitingen helemaal ach terwege lieten, zijn beslist slecht af. De kontrakterwten staan op de ruiter en de schokkers zullen spoedig volgen. Er zijn veel slechte percelen en ondanks het feit, dat er 45 meer schokkers zijn gezaaid, is het nog de vraag of er in totaal meer erwten zullen komen. De tarwe is de laatste tijd hard in kleur achter uitgegaan. In sommige rassen treedt veel roest op. Van alle rassen maakt Felix en vooral IBIS een goede indruk. De teelt van gladiolen heeft weer een flinke uitbreiding ondergaan. Het areaal bedraagt thans 99 ha en de oppervlakte tulpen en andere bloem bollen ±10 ha. IVE verzorging van de gewassen heeft op WAL- CHEREN nu ook een aflopend karakter. Door de gunstige weersomstandigheden is men op de meeste bedrijven het onkruid wel de baas. Sommige collega's hebben in hun gewassen nog wel meer onkruid dan hen eigenlijk lief is, maar het is toch niet zó, dat de gewassen er onder heb ben te lijden. De op vele bedrijven in dit gebied ruime hoe veelheid beschikbare arbeid is de laatste maan den wel te pas gekomen. De vraag rijst of deze beschikbare arbeid bij de huidige prijzen en de te verwachten opbrengsten ook voldoende beloond zal kunnen worden. Misschien dat onze nieuwe minister van Landbouw in de toekomst een ant woord op deze vraag kan geven. Verschillende percelen vlas zijn geoogst. Van het merendeel is de kwaliteit matig tot zeer ma tig. De goede percelen worden tegen gunstige prijzen verkocht; we hoorden tot 24 cent/kg. Het veldbeemd is gedorsen. De opbrengsten lo pen sterk uiteen. We hoorden slechte tot buiten gewoon goede opbrengsten. Er blijkt nogal wat verschil te zijn tussen de selecties, terwijl het ook van invloed is of het een eerstejaars dan wel een tweedejaars gewas is. Op sommige percelen is een begin gemaakt met het oogsten van de erwten. De beste zullen het zeker niet zijn. Zelfs van de nog mooi groen blij vende percelen zijn de oogstverwachtingen maar matig gestemd. In vrijwel alle percelen aardappelen van het ras Bintje komt „het kwaadvoor. Meestal gelukkig nog in zeer bescheiden mate. De weersomstandigheden in de komende weken, zullen sterk bepalend zijn omtrent het al of niet doorzetten van deze ziekte. Voor de telers zal het zaak zijn, stug vol te houden met het doen uit voeren van de bestrijding en TIJDIG het gewas dood te spuiten. De organisatoren van de fokveedagen voor Wal cheren kunnen ojd zeer geslaagde dagen terugzien. De gunstige weersomstandigheden en de ruime aanvoer van landbouwhuisdieren van prima kwa liteit droegen hiertoe zeker bij. Ook de wedstrij den en demonstraties mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Een bijzondere vermel ding verdient wel het nummer Hongaarse Post", door leden van de P.J. G. Z. afd. Koudekerke. IN de afgelopen twee weken is op ZUID-BEVE LAND het grootste deel van het vlas geplukt. Op vele percelen moest dit van één kant geschie den. De kwaliteit is door regen, legering, rot en botrytis ernstig achteruit gegaan. Terwijl voor goede percelen een prijs van 1500 tot 1800 per ha wordt betaald, moet jammer genoeg geconsta teerd worden dat hier en daar de schade zó groot zal zijn, dat het veel moeite zal kosten om bij ver koop de helft van deze genoemde prijs te berei ken. Enkele percelen zijn op sprei geplukt. Ge zien de wel zeer geringe hoeveelheid zaad die we dit jaar kunnen verwachten, misschien nog wel de meest gunstige methode. Hoewel ook wat later als andere jaren zijn er al wat erwten gemaaid en geruiterd. Deze voor lopers, in verschillende gevallen met nogal wat onkruid, moeten we niet als de beste beschouwen. De beste percelen blijven het langst groen, op de oogst van deze zullen we nog wel een week moe ten wachten. De phytophthora in de aardappelen zet in som mige percelen zó snel door, zodat al op enkele percelen tot doodspuiten is overgegaan, 't Is nog wel erg vroeg en dan daarbij te bedenken dat de aanslag maar matig is. Alleen door regelmatig het kwaad te blijven bestrijden met desnoods meer dan éénmaal per week te spuiten is het mogelijk de groeiperiode nog wat uit te smeren. De zomergerst begint reeds te verkleuren. Jam mer genoeg worden enkele percelen daarentegen weer veel groener door de vele doorwas die er in voorkomt. De wintertarwe begint hier en daar ook reeds wat te verkleuren, al zijn er flinke ver schillen. Het blijkt dat er nog al wat loze pakjes voorkomen. Op zeer veel bedrijven is men er toe overge gaan om landbouw wag ens geschikt te maken om het graan los te gaan vervoeren. Nu bij de coöp. zowel als bij de handel de laatste jaren zoveel voorzieningen zijn getroffen dat het mogelijk is om het graan snel te kunnen lossen, wordt een grote toename van het los vervoeren van het graan verwacht. Het ziet er wel naar uit dat we de zomergerst en de wintertarwe ongeveer gelijktijdig zullen kunnen oogsten. Daarom zal het dit jaar een ver eiste zijn om bij overgang van het ene naar het andere gewas de maaidorser en de wagens goed zuiver te maken. IVE duizenden vakantiegangers van de laatste weken konden hun hart ophalen in de zon nige Zeeuwse polders. Prachtig weer dat echter jammer genoeg voor onze gewassen in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN te laat gekomen is. Door de straffe zon is reeds veel aan het af rijpen en menig perceel erwten staat al op de ruiters. Ook in het vlas is men volop bezig en hier en daar verschijnen de eerste schelven op het land. De kwaliteit van het vlas is matig, en per celen met een behoorlijke kwaliteit geven veel te weinig kilo's. Het „kwaad" in de aardappels is door het droge weer wat afgeremd. Toch zijn et al percelen waar de aardappels flink zijn aange tast. De suikerfabrieken hebben maandag j.l. de eerste bietenmonsters genomen. Terwijl we dit schrijven zijn de resultaten nog niet bekend maar we geloven niet dat we hooggespannen verwach tingen moeten hebben. Zo is ondanks de vriendelijke „late" zon de stemming rond oogst 1963 niet zo best. Over het algemeen worden maar matige opbrengsten ver wacht zodat de prijzen het goed moeten maken. Hopelijk krijgen de optimisten gelijk. Het schijnt dat in de N. O. P. en de FLEVO de vruch ten er nogal wat beter voor staan, v. n. door de veel geringere regenval. Bij de uitgifte van de 127 bedrijven in de Fle- vopolder konden we gelukkig verschillende Zeeuws-Vlamingen aantreffen. We wensen hen geluk en succes in de nieuwe polder toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6