Bedrijven in de IJsselmeerpolders uitgegeven LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS 1962/1963 NOGMAALS DE SUIKERPRIJS SCHORSING VARKENSMARKTEN OPGEHEVEN Nieuwe boeren in Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder Zeeuwen aan wie een bedrijf van de uitgifte van 1 november 1963 is aangeboden LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 IN het schooljaar 1962/'63 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 430 scho len voor land- en/of tuinbouwonderwijs, waaraan 27.446 leerlingen onderwijs volgden. Het grootste gedeelte hiervan (74%) volgde het lager land en/of tuinbouwonderwijs. Het aantal leerlingen, dat in de periode 16 okto ber 1961—15 oktober 1962 tot de scholen werd toe gelaten, bedroeg 11.000 (vorige periode: 10.200). Bij het landbouwonderwijs liep het aantal toege- Zatenen tot de lagere landbouwscholen van 3.920 terug tot 3.090. Tot het tuinbouwonderwijs zijn in totaal 4.270 leerlingen toegelaten, d.i. ten opzichte van het vorig jaar een toeneming van 1.000 leer lingen, waarvan ruim 90 op de tuinbouwvak- seholen terecht kwam. Ook bij het gecombineerde land èn tuinbouwonderwijs was bij de lagere scho len van dit schooltype een belangrijke stijging van het aantal toegelaten leerlingen te constateren, n.I. van 1.030 in 1961 tot ruim 1.660 in 1962. In 1961/'62 waren er 1.206 land- en tuinbouw- oursussen in ons land, die gevolgd werden door 19.835 leerlingen; de meerderheid van de leerlin gen (58 volgde landbouwcursussen. IN het kader van het garantiebeleid wordt er van uitgegaan, dat aan de Nederlandse consument de gemiddeld aan de produktie van suiker verbon den kosten en risico's in reken'ng worden ge bracht. Daartegenover verplicht de teler zich de geproduceerde suiker tegen deze prijs aan de Ne derlandse consument beschikbaar te stellen, voor zover deze consument althans suiker gebru'kt, Onder de huidige verhoudingen betekent dit, dat de consument over Nederlandse suiker kan be schikken tegen een prijs van ongeveer 64,per 100 kg (exchis'ef accijns en omzetbelasting), ter- wijl op de wereldmarkt 100,moet worden betaald. In het systeem van de hier te lande ge voerde landbouwpolitiek kan de teler dus niet van deze veel hogere wereldmarktprijs profiteren, zoals hij omgekeerd bij een lagere wereldmarktprijs ver zekerd is van een hogere op de produktie ge baseerde prijs, althans voor zover de produktie de binnenlandse consumptie niet overschrijdt. Mede door de krappe suikerbietenprijs van 54,per 1000 kg het Landbouwschap heeft bij het prijsoverleg een hogere prijs bepleit is de animo om suikerbieten te verbouwen aanz'en- lijk verflauwd en is het areaal belangrijk inge krompen. Een mindere verwerking door de sui kerfabrieken veroorzaakt een stijging van de ver werkingskosten per 100 kg suiker. Daarom moest thans de consumentenprijs met 2,per 100 kg worden verhoogd om bij gestegen verwerkingskos ten toch een bietenprijs van 54,per ton tc kun nen realiseren. De daling van het areaal suikerlreten heeft ook tot gevolg dat thans onvoldoende suiker wordt ge produceerd om de binnenlandse consumptie te kun nen dekken. Er moeten dus grote hoeveelheden worden gfifmporteerd en wel tegen een veel hogere prijs dan aan de Nederlandse teler in rekening wordt gebracht. De buitenlandse suiker wordt evenwel tegen de in de huidige omstandigheden relatief lage binnenlandse prijs beschikbaar ge steld. Er moet derhalve thans op de su'ker een be langrijk bedrag worden toegelegd, hetgeen de be lastingbetaler dit jaar bij de huidige prijsver houdingen wellicht op 40 miljoen komt te staan. Het gunstige verloop van hel mond- en klauw zeer onder varkens geeft de minister van Land bouw en Visserij niet langer aanleiding de schor sing van de varkensmarkten te verlengen. Met in gang van I augustus 1963 wordt derhalve het hou den van varkensmarkten, alsmede het houden van verkopingen, keuringen en tentoonstellingen van varkens weer toegestaan. De schorsing van de varkensmarkten eerst regionaal later op 17 mei 1963 voor het gehele land geldend, heeft er mede toe bijgedragen dat de verspreiding van de ziekte tot staan kwam. IN Oostelijk Flevoland is dezer dagen aan 117 boeren een bedrijf aangeboden. Verder zijn ook 22 bedrijven in de Noordoostpolder toegewezen aan boeren elders uit het land. Met de bekendmaking van de namen van deze nieuwe boeren voor de IJsselmeerpolders heeft de uitgifte 1963, de eerste grote uitgifte in Oostelijk Flevoland, grotendeels zijn beslag gekregen. Nog slechts een 10-tal bedrijven worden binnenkort toegewezen. Hiervan zullen er 4 door de Staat in eigen beheer worden geëxploiteerd. Over de verpachting van 6 bedrijven wordt nog overleg gepleegd. VAN de nu in Oostelijk Flevoland toegewezen bedrijven zijn er 97 gewoon verpacht, terwijl 20 in erfpacht werden uitgegeven. Het zijn alle akkerbouwbedrijven waarvan de grootte varieert van 18 tot 57 ha. De grootte van 12 van de bedrijven ligt rond de 20 ha. Er zijn verder 59 van ongeveer 30 tot 40 ha, 40 in een grootte van 40 tot 50 ha en 8 zijn er groter dan 50 ha. In de Noordoostpolder zijn alleen maar gemengde bedrijven in gewone pacht uitgegeven. De grootte daarvan varieert van 20 tot 35 ha. Deze bedrijven zijn besehikbaar gekomen doordat aan de tegen woordige pachters een akkerbouwbedrijf in Oostelijk Flevoland is toegewezen. De verplaatsing van boeren uit de Noordoostpolder naar Oostelijk Flevoland geschiedt in het kader van het z.g.n. „doorschuifsysteem". Men wil op deze wijze meer gemengde bedrijven op wat lichtere grond beschikbaar krijgen, om de bedrijfsvergroting in ruilverkavelingsverband te bevorderen. De be drijven in de Noostoostpolder zijn dan ook alle toegewezen aan boeren die elders hun grond inleveren ten behoeve van bedrijfsvergroting. Destijds is medegedeeld dat ook boeren uit de Wieringermeer en uit andere delen van het land mee konden doen aan dit „doorschuifsysteem". Bij de uitgifte van thans heeft men dit echter nog beperkt tot boeren uit de Noordoostpolder. VERDELING BEDRIJVEN T\E nieuwe boeren die straks in de IJsselmeer- polders een bedrijf kunnen beginnen komen uit alle delen van het land. In het volgende over zicht is opgegeven hoeveel er uit verschillende streken afkomstig zijn. Bedrijf aangeboden in: Boeren uit: O Flevoland Noordoostpolder Groningen 19 Friesland 1 5 Drente 6 6 Overijssel (zonder N. O. P.) 6 1 Gelderland3 4 Noord-Holland5 Zuid-Holland 12 Zeeland 13 Noord-Brabant13 5 Limburg 1 1 N. O. P. en O. Flevoland 38 117 22 Behalve aan 22 boeren uit de Noordoostpolder, is ook aan een viertal niet-boeren (landarbeiders, boerenzoons) uit dit gebied een bedrijf in Oostelijk Flevoland aangeboden. Verder werd aan een 12- tal werkers in de nieuwe polder een bedrijf toege wezen. Zoals al verscheidene jaren gebruikelijk is, werd ook nu weer een zeer groot deel van de nieuwe bedrijven gebruikt om moeilijkheden van de landbouw elders in het land te helpen oplossen. Met het oog op de belangen van de polder en de nieuw te vormen samenleving is het echter geluk kig dat niet alle bedrijven met voorkeur aan be paalde groepen werden uitgegeven. Van de 117 be drijven in Oostelijk Flevoland zijn er 29 toegewe zen aan z.g.n. „vrije sollicitanten". De met de ko lonisatie belaste instanties hebben voor deze be drijven dus een vrije keuze kunnen doen uit alle kandidaten. Voor de bedrijfsvergroting in ruilver kavelingen werden (met inbegrip van de z.g.n. „doorschuif-gevallen") 61 bedrijven beschikbaar gesteld. Tenslotte kwamen 27 bedrijven ten goede aan gedupeerden door uitbreidingen e.d. en gedu peerden door pachtbeëindiging. VREUGDE EN TELEURSTELLING DE pacht van de gronden die nu werden uitge geven, gaat in op 1 november a.s. Voor de gebouwen gaat de pacht in op 1 mei 1964. Er wordt naar gestreefd om de gebouwen op deze datum ook gereed te hebben. Of dit ook in alle gevallen zal lukken is echter nog een open vraag. Door onvoldoende bouwcapaciteit is, Zoals be kend, de uitgifte van dit jaar belangrijk ingekrom pen. De ruim 70 bedrijven waarvan de uitgifte nu is uitgesteld, zullen volgend jaar worden toege wezen. De plannen voor do uitgifte in 1964 zijn op dit moment nog in bespreking. Hopelijk kan daar over echter spoedig meer worden medegedeeld. Zo heeft de uitgifte in de IJsselmeerpolders in de afgelopen dagen op vele plaatsen vreugde ge bracht. Verschillende mensen werden er door in staat gesteld boer te worden of boer te blijven. Anderen konden op deze manier do beschikking krijgen over een groter en beter bedrijf. Naast vreugde heeft het bekend worden van de namen van de nieuwe boeren voor de IJsselmeerpolders ongetwijfeld ook veel te leurstelling veroorzaakt. Er waren immers rond 2200 gegadigden, terwijl er maar 139 bedrijven verdeeld zijn. Naast onze geluk wensen aan hen die voor een bedrijf in aan merking kwamen, willen wij daarom voor de teleurgestelden de wens uitspreken dat zij bij een volgende uitgifte ook in de vreugde kunnen delen. Sj. DE HAAN. Oostelijk Flevoland (pacht). Q 45, F. A. Bom, Langeweg 1, Wilhelminadorp, post Goes. Z 49, B. B. Ceelaert, Paulinapolder 5, Biervliet. Z 3, P. van Damme, Rapenburg 7, Stoppeldijk. L 70, E. P. M Fassaert, Drie Gezustersdijk 13, Boschkapelle. L 74, P. J. Jansen, Pr. Rooseveltstraat 29, Kloos- sterzande. Q 20, J. C. Klompe, Dorpsdijk 72, Wissenkerke. Z 5, E. A. Mangnus, Roversbergsestraat 2, Lams- waarde. Q 5 K. Poppe, Hiksedijk 22, Ous-Vossemeer. Z 42, K. Sanderse, Roelseweg 10, Arnemuiden. Oostelijk Flevoland (erfpacht). N 13, G. J. Th. Dobbelaar, Zeildijk 3, Hontenisse. O 6, A. Geschiere Grijpskerkeweg 10, Grijps- kerke. N 6, J. J. van Hoeve, Zevenaarspolder P 123, Ter- neuzen. O 8, H. A. Vos, Seisweg 233, Middelburg. Het 110e Ned. Landhuishoudkundig Congres zal worden gehouden op dinsdagmiddag 5 en woensdag 6 nov. a.s. in de Schouwburgzaal van „'tVoor- huys" te Emmeloord. De eerste dag houdt de heer mr. E. Kuylman, alg. secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité. een inleiding over: „Voor ten tegen het Landbouwschap". De tweede dag spreekt de heer drs. A. J. Ven stra, hoofdsociograaf bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, over het onderwerp: „De inrich ting van de IJsselmeerpolders". Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd volgt dan een excursie naar de nieuwe polders. Het congres is voor iedereen gratis toegankelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3