PLATTELANDSJEUGD 693 P. J. G. Voorzitter Nieuw Vakantiereis Schouwen-Duivelandse Jongeren naar Zwitserland VOORZITTER OUD - VOORZITTER NIEUW WIJ ONTVINGEN: MEISJESWEDSTRIJDEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 Leden van de P. J. G. Z„ Zaterdag 10 juli heeft de P. R. mij gekozen tot voorzitter van de P. J. G. Z. Deze verkiezing en het daardoor in mij gestelde vertrouwen voel ik als een persoonlijke eer en ik hoop dan ook, in de periode waarin ik deze functie zal bekleden, dit vertrouwen tot het laatste toe te kunnen behouden. Ik ben mij er van bewust dat moeilijkheden mij zullen wachten en dat niet alles op rolletjes kan gaan, temeer daar ik nog zeer onervaren ben wat betreft het verenigingsleven. Met de hulp en advies van de andere bestuursleden en de medewerking van de leden zal ik proberen de belangen van onze vereniging zo goed als dit in mijn vermogen ligt te dienen. Het is voor mij een lichtpunt dat ik bepaald niet in een augiasstal terecht kom. Vele proble men zijn door mijn voorganger uit de weg ge ruimd, de statuten zijn aan de veranderde tijdsom standigheden aangepast en tezamen met onze nieuwe veelbelovende kracht, de secretaris-pen ningmeester is het mij mogelijk met een schone lei van start te gaan. In de nu volgende tijd hoop ik dan ook U zoveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Enkelen van U ken ik reeds en het zal mij een genoegen zijn ook met vele anderen te mogen kennis maken. F. A. DEES. WEGEN jongens en twee meisjes, leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de P. J. G. Z., hebben een bezoek aan Zwitserland gebracht. Ze waren van 22 juni tot 5 juli de gast van de jongens en meisjes die vorig jaar hun eiland bezochten. CEDERT de voorjaars-P. R.-vergadering van 1961 tot 20 juli j.l. heb ik als voorzitter van het provinciaal bestuur der Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland mogen fungeren. Dit is een tijdsperiode, die, gezien in het belang van de jon gerenorganisatie, eigenlijk te kort is. Immers, twee jaren zijn wel voldoende om van „out-" weer in-sider te worden, voor wat betreft de dage lijkse en onverwachte zaken en moeilijkheden, welke er mede toe dienen de P. J. G. Z. zo goed mogelijk te laten draaien maar twee jaren geven niet genoeg tijd om te kunnen bereiken, dat de vereniging in zijn geheel behoorlijk kan profiteren van de door de voorzitter opgedane ervaring. Ondanks dit standpunt echter, mede-leden, heb ik toch gemeend na mijn „verplichte diensttijd'' te moeten „afzwaaien"; en wel omdat mijn aandeel in de „boerenpraktijk" me niet genoeg tijd meer zal gunnen voor U en ons werk. Ik neem aan dat U dit argument zult kunnen billijken. Tevens hoop ik dat U mijn oprechte dank zult willen aanvaarden voor het feit dat U mijn gere geld en ten volle het vertrouwen heeft geschon ken. Met plezier en interesse heb ik de voorzitters- functie vervuld; daarom ook sprak ik de wens uit, dat eventuele fouten geen blijvende schade aan de P. J. G. Z. zullen berokkenen. De nieuwe voorzitter heeft zich hierboven aan U voorgesteld. Hij gaat mijn taak voortzetten met een provinciaal bestuur waarin zeer capabele krachten zitting hebben en bovendien gaat hij sa menwerken met de nieuw-benoemde secretaris penningmeester der P. J. G. Z., de heer L. A. No bels uit Utrecht (met wiens benoeming het „oude" bestuur zeer gelukkig is Moge ik besluiten met de wens uw vertrouwen uit te spreken in de nieuwe voorzitter en z'n „team". De oude voorzitter en het provinciaal bestuur hebben dit vertrouwen ten volle in Frans Dees H. C. v. d. MAAS. Doelmatige veehouderij No. 3 juli 63 van U. Twijnstra's Oliefabrieken Akkrum-Maarssen. De Peulvruchten Studiecombinatie in 1962. Een overzicht van de werkzaamheden van de Peul vruchten Studiecombinatie in 1962. Verslag van een Studiereis naar Engeland ter bestudering van de veredeling, rassenkeuze en teelt van conservendoperwten door ir. R. P. Lammer s. Vergelijkend resultaten-overzicht van een aantal Agrarische Loonbedrijven en Werktuigencoöpe raties. Drs. K. E. Kroles en R. K. Oving, Gesten cilde mededeling no. 3/'63 I.L.R. Verslag 1961 en '62 van Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zee land. Jaarverslag 1962 proefboerderij „De Scheldemon- den" te Bruinisse. Jaarverslag 1962 Centrale Cultuurtechnische Commissie, C. T. D. Herverkavelingscommissie Zeeland en Walcheren en S. B. L. De Produktie van Slachtgevolgelte een verslag van de Studiegroep Pluimveehouderij, 25 jaar Veredelingsbedrijf CEBECO. 9 Plantenziektenkundige Dienst Wageningen. Vlugschrift no. 1. Bladluizen, ONTVANGST IN BERN De eerste nacht werd doorgebracht in een jeugd herberg te Bern, omdat de aankomsttijd van de trein het niet meer mogelijk maakte de jongelui bij de gastfamilies onder te brengen; men werd door Margrit Wijss ontvangen en zij bracht de jongelui naar de jeugdherberg, 's Zondags zou men eerst de stad Bern bezichtigen. Maar verder dan het Bundeshaus, de winkels met de grote galerijen en de beren, waaraan de stad Bern zijn naam dankt, kwam men niet, omdat er een verschrikkelijk on weer losbarstte, zodat de rest van de bezichtiging van deze mooie stad, met z'n vele geraniums, ver viel. 's Maandags was er in Burgdorf een groot kinder feest. Hierbij houdt men een zeer grote optocht, waarin vele klederdrachten en muziekkorpsen. Aan het eind van de optocht lopen enige honderden meisjes twee aan twee zig-zaggend over de weg, ieder een kleurige bloementoog meedragend, wat een zeer kleurig gezicht biedt. BEZOEK BOERDERIJEN De volgende dag werd een bezoek gebracht aan vijf Zwitserse boerderijen. Eerst werd het bedrijf van drie gebr. Herren de Rüpplisried bezocht. Vier jaar geleden werkten hier nog 10 arbeiders en had men zeer veel melkkoeien. Nu is dit een zeer modern mestbedrijf met 180 mestdieren (ossen) zonder arbeiders. De dieren staan altijd op stal en krijgen alleen kuilvoer. Ze worden in 6 minuten alle gevoerd uit een 420 m3 grote silo. Hierin is voor 100 dagen eten. De dieren staan op houten balken, waar de uitwerpselen tussen door vallen en met water weggespoeld worden. Na 15 maan den worden ze tegen een prijs van ƒ5,per kg schoon gewicht verkocht. Op dit bedrijf werden ook de, in geheel Zwitserland beroemde ren- en springpaarden, eigendom en bereden door de gebr. Herren, bezichtigd. Het tweede bedrijf was dat van de heer Hofer in Affliger. Dit was nog een zeer nieuwe boerderij, die 200.00,gekost heeft. Er was een bijzon der moderne en doelmatig ingerichte stal met 21 zeer mooie koeien, die uit drie in de schuur inge bouwde silo's gevoederd werden. Van hieruit werd vertrokken naar het derde be drijf van de fam. Kummer te Utzenstorf, waar men eerst een maaltijd aangeboden kreeg. Daarna hield de heer Kummer een inleiding over z'n bedrijf, dat 28 ha bouw;- en weiland en 9 ha woud omvat, terwijl hij samen met een familielid 45 ha weiland in de Jura bezit, waar jongvee loopt. Op dit be drijf zijn 40 mestvarkens en 20 koeien, waarvan de besten 7500 kg en gemiddeld meer dan 5000 kg melk geven met 4,1 ®/o vet. Een bijzonderheid is dat de dieren nimmer krachtvoer krijgen. Naast een van de beste stallen van zijn land be zit de heer Kummer ook een belangrijke pootaard- appelteelt op zijn bedrijf, waarvoor hij een speciale voorkiemingsplaats met 2200 kisten liet maken. Het vierde bedrijf was dat van de heer Schnijdei- de Biberist. Het was sedert vier jaar eigendom van een fabriek en er waren kosten noch moeite ge spaard om het goed te maken. Er waren 33 koeien die gemiddeld 4400 kg melk met 3,9 ®/o vet geven. Door aankoop van goede stieren en verkoop van de slechtste dieren probeert men dit nog op te voeren. Men melkt met vier melkmachines in één uur. De koeien worden automatisch uitgemest, terwijl de gier in de 200 m3 grote gierkelder loopt, MOGMAALS willen wij de aandacht vestigen op het volgende: In het kader van het meisjeswerk zijn voor het seizoen '63-'64 de volgende wedstrijden uitge schreven 1. Opmaken van kaasschotels. 2. Vingerverven. 3. Woninginrichting. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk afdelin gen hieraan mee werken. In september zullen vermoedelijk provinciale wedstrijden plaats vinden. De winnaressen worden afgevaardigd naar de lan delijke wedstrijden, die begin oktober zullen wor den gehouden. Voor iedere wedstrijd zijn „richtlijnen" uitgege ven, die van pas kunnen komen bij het afdelings- vverk. Landelijk wordt een handwerkkursus gegeven, waaraan gratis 2 meisjes per provincie mogen meedoen. 1 meisje heeft zich hiervoor opgegeven. Wie is no. 2? Voor het seizoen '63-'64 zijn handwerkwedstrij- den uitgeschreven, waarvoor eveneens „richtlij nen" beschikbaar zijn. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door Tineke van Boven, Poelweg la, Goes. Tel. 01100— 7954. Er zijn geregeld 40 a 60 mestvarkens en 100 kip pen op het bedrijf. Van de 52 ha is 18 ha tarwe en 7 ha hakvruchten (rapen en aardappelen). Dit be drijf heeft, evenals alle Zwitserse bedrijven, een tamelijk grote arbeidsbezetting, n.l. 7 arbeiders 2 meewerkende zoons. Al het voer voor de koeien wordt gehakseld in de 300 m3 silo bewaard. Ook hooi en stro wordt gehakseld en in de schuren op geslagen. Door middel van luchtstromen in buizen kan men het op de bestemde plaats brengen. Het bedrijf heeft een eigen maalinrichting met 4 x 75 m3 opslagruimte. De machines worden alle zelf ge repareerd. Terwijl de jongens de boerderij bezoch ten brachten de meisjes een bezoek aan het huis, dat o.a. een complete bakkerij en wasserij bevatte, terwijl er ook een kantoor was. Na afloop bood de heer Schnijder zijn gasten een consumptie aan. Tot slot werd het vijfde bedrijf van de fam. Zwijgart de Heimiswill bezocht. Dit is een typisch bergbedrijf tegen zeer steile bergwanden. Van hier uit werden de echte bergen als Eiger en Jungfrau met hun eeuwige sneeuw bewonderd. Ook deze familie toonde haar gastvrijheid door de gasten wat aan te bieden. 's Woensdags werd bij de gastfamilies doorge bracht evenals de donderdagmorgen, 's Middags werd een bezoek gebracht aan de landbouwwork- tuigenfabriek Arbi Co. te Burgdorf. De Hollan ders werden ontvangen door de directeur, die hen verwelkomde. Daarna werden ze rondgeleid door de heer Wüthrich. Men zag het gehele produktie- proces vanaf het staal, dat men 2 jaar tevoren koopt, tot de machines die de fabriek verlaten. Men maakt zeer veel hooi- en aardappelwerktui gen. De fabriek is gespecialiseerd in motormaaiers. Bijna alle machines, die de fabriek verlaten, heb ben een motor, omdat men in de bergen geen aan- hangwerktuigen kan gebruiken. Na de rondleiding werd een maaltijd aangeboden. Hierna werd nog een film vertoont over de mogelijkheden van de machines. De firma, die 460 werknemers telt, waaronder vele Italianen en Spanjaarden, exporteert o.a. naar Duitsland, Frankrijk en Nederland (firma Reesink te Zutphen). Veel indruk maakte ook de afdeling met onderdelen van machines gemaakt tussen 1895 en 1930, zodat deze direkt geleverd kunnen worden. BERGTOCHT DOOR JURA Vrijdag werd een bustocht door de Jura gemaakt. Deze voerde over smalle, steile bergwegjes. In Bel- lalay werd een bedrijf bezocht waar de eigenaar bereidwillig enkele dieren toonde. Er waren 50 paarden op dit bedrijf, waarvan 15 op de boerderij; de andere liepen los in de Jura. Dit is een van de grootste bezienswaardigheden van dit gebied, de overal loslopende paarden en koeien. In een dorps hotelletje werd de middagmaaltijd genuttigd. Hier na werd koers gezet naar de Spiegelberg (1200 m). Aan de voet van de berg werd halt gehouden om enkele paarden te voeren. J. Geleynse slaagde er in om op een van de dieren een rondje te rijden. De bus bracht de jongelui daarna tot op 1000 m., waarna verder gelopen werd. Vanaf de top had men een mooi uitzicht over de omgeving. Nabij de hoogste stad van Europa, La Chaud-de-Fonds, nog wat gedronken te hebben werd de thuisreis aan vaard. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15