mi DINGEN VAN DE WEEK Het Trekpaard op de Walcherse Fokveedag te Koudekerke T P S VOOR TUINDERS Kleine oorzaken Grote gevolgen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1%3; De Walcherse fokveedagen genieten een uitstekende reputatie. Hieraan ligt een voorbeeldige vorm van samenwerking tussen rundvee-, paarden-, geiten-, schapen- en varkensfokkers ten grondslag, waarbij Rijks- ve<,teeltconsulent ir. Harmsen en de zijnen zich voortreffelijke coördinators tonen. Het uitstekend gelegen en ruime terrein „Lammerenburg" te Koudekerke leent zich bij uitstek voor dergelijke, groots opgezette manifestaties. Althans bij gunstig weer, en dat was het op 19 juli jl. Onvoorstelbaar mooi zelfs. Een goede accomodatie alzo en van 't zelfde kaliber was het aangevoerde fokmateriaal dat in grote getale aanwezig was. Met het aantal bezoekers was het evenzo gesteld en zo kon burgemeester Dregmans voor een talrijk gehoor in de ochtenduren het feestelijk programma openen. Een programma dat „elck wat wils" bood, vlot werd afgewerkt en veel moois te zien gaf. In vogelvlucht geven we U dan een kort resumé van de TREKPAARDEN JONGE MERRIE VEULEN S. la pr.:Wilma van de Linge d. Dinant d'Orange K. 2617 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Pracht type met ruime lijnen. Goed gespierd en best gebroekt. Goed beenwerk. OUDE MERRIEVEULENS, la pr. Ida van Duin helm d. Gambo v. d. Liter K. 2510 van S. de Visser te Oostkapelle. Best soort en goed gespierd en met goed beenwerk. JONGE HENGSTVEULENS, la pr.: Dinant van Krabbeneiland d. Gambo v. d. Liter K. 2510 van J. Louws te Biggekerke. Goed gebouwd en mooi gelijnd met iets hellend kruis, fel gespierd en met expressief beenwerk. OUDE HENGSTVEULENS, la pr.: Baron d. Baron de l'Hostée K. 2487 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Extra type, best gespierd en met goed beenwerk. JAARLING MERRIES. Ie pr. kl.m.: Dora van de Zwaanweg d. Simon v. d. Verwe K. 2598 van L. de Witte en Zn. te Koudekerke. Soortig en goed ge spierd, expressief en correct beenwerk en vlotte manieren, la pr. gr. m. Julia d. Leon van Roza K. 2581 van A. Volkers te Middelburg. Best type, extra gespierd, voldoende „droog" spronggewricht en goed vlot. 2-JARIGE MERRIES. Ie pr. gr. m.: Lieske van Heijhof 221782 d. Nico van Gulickshof K. 2479 van P. Duvekot te Grijpskerke. Ruim gebouwde merrie, typisch en goed gespierd en met mooie singelmaat, voldoende ruime voet en iets aan de rijpe kant. Ie pr. kl. m.Astrid van „Klein Zoetendale" 222125 d. Leon van Roza K. 2581 van H. J. Allaart en Zonen te Serooskerke. Best type met mooie ruime lijnen. Kon even sterker van boven, heeft veel diepte, extra gespierd en fel gebroekt, vrijwel correct voorbeen en vlot genoeg. 3-JARIGE MERRIES, la pr. kl. m.: Annie van de Lange Pacht K. 61425 d. Gambo v. d. Liter K. 2510 van Jac. Vos te Koudekerke. Typisch en best ge spierd, iets recht achterbeen, doch vlotte gangen, la pr. gr. m.: Isabella van de Hoekstee K. 61408 d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van A. Mal- jaars te Vrouwenpolder. Royaal formaat met sterke lijnen, fel beenwerk en goede voet. Vlotte bewegin gen. 4-JARIGE MERRIES, la pr. kl. m.: Orpha van de I Luis in kool. In vele percelen kool zien we weer een flinke aantasting van de melige kool- luis. Alle fosforesters geven een goed resultaat te zien doch met een systemisch zullen we nog een beter resultaat bereiken. Denk aan de vei ligheidstermijn. 41 Topkanker bij fruitgewassen nu verwijderen. Er is nu wel even tijd om alle takken en scheu ten die door topkanker zijn aangetast, te ver wijderen en te verbranden. Gras in fruitaanplantingen kort houden. Het gras in onze aanplantingen blijven we kort houden, dit vergemakkelijkt de werkzaam heden tijdens de oogst. Bestrijding gladiolentrips. Door trips op het veld te bestrijden voorkomt men dat ze naar de knol verhuist. Trips kan goed worden be streden met Diazinon, Malathion of Parathion. Chemische onkruidbestrijding in prei. Goede resultaten zijn verkregen met het middel Si'-; mazin. Het kan worden toegepast zodra, na het planten, de hergroei heeft plaats gehad of na het aanaarden van de prei. Het meest voe len we voor de laatste methode omdat door het aanaarden een beter gewas wordt ver kregen. 0 Mannelijke bloemen bij herfstkomkommers verwijderen. Dit doen we met het oog op het voorkomen van zaadkoppen en de grauwe- schimmel. De verwelkte bloemen gaan als een botrytishaard fungeren. 0 Meeldauw in augurken. Zodra de aantasting wordt geconstateerd spuiten we met 50 gram karathane of 300 gram maneb per 100 liter wa ter. Deze behandeling enkele malen herhalen. 0 Het zaaien van herfstsla. De eerste herfstsla wordt omstreeks half augustus gezaaid. Het zaad kiemt het beste bij een temperatuur van 12° C. Virus in dahlia's. Er komt dit jaar nogal wat virus voor in de dahlia's. Het is gewenst alle 2ieke planten te verwijderen en te verbran den. Linge K. 60640 d. Successeur K. 2457 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Zeer typisch en economisch gebouwd, extra gespierd. Vlot en met veel adel. Ie pr. gr. m. Corrie K. 60645 d. Guido uit de Kluis K. 2427 van F. Maljaars te Koudekerke. Goedsoortig met ruime lijnen, grof beenwerk en zeer vlot. 510-JARIGE MERRIES, la pr. kl. m.: Betta van Nico K. 59367 d. Nico van Kapelhof K. 2337 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Extra type, goed gespierd, even recht achterbeen, voldoende zwaar voorbeen en weergaloze gangen, la pr. middenmaat: Cora K. 55097 d. Moustic van Urbain K. 2294 van Wed. L. Vos te Grijpskerke. Extra type, even gerekt van boven, naar evenredigheid gespierd, extra beenwerk en gangen, la pr. gr. m.Bertha van Zeedijk K. 55138 d. Alban van Veldzicht K. 2227 van J. Francke te Gapinge. Best soort, royaal formaat en extra ge spierd, vlotte ruime draf. Eén der beste van de nog overgebleven vos-merriën. OUDERE MERRIES. Ie pr. kl. m.: Mirza K. 52443 d. Nico v. d. Fuus 155038 van L. Verhage te Koude kerke. Vrij goed type met veel diepte en fel gespierd. Behoorlijk achterbeen. Ie pr. gr. m.: Annie van de Eendracht K. 49846 d. Antoon van Berkenhof K. 2266 van J. Poppe te Ritthem. Wat gerekt type met best beenwerk en vlotte manieren. Het KAMPIOENSCHAP was ditmaal voor Cora K. 55097 van Wed. L. Vos te Grijpskerke, reserve werd Betta van Nico K. 59367 van Iz. de Buck te Grijpskerke en „3de op tal" de in goede vorm ste kende Juliana van Duboishoeve K. 56441 van Wed. Joh. I. Cevaal, eveneens te Grijpskerke. Bij de stal- groepen won Abr. Maljaars te Vrouwenpolder, bij de 2-spannen waren de vossen van J. Francke te Ga pinge ongenaakbaar, het 4-span van Iz. de Buck toonde haar nationale vorm en bij de gecombineerde 4-spannen waren de vossen van J. Louws uit Bigge kerke en J. Francke te Gapinge oppermachtig. Betta van Nico (iz. de Buck) en Carolien d'Orange (A. van SoelenSouburg) toonden nog even een charmant teamverband voor de landbouwwagen en daarmee was aan deze voortreffelijk geslaagde fokdag een eind gekomen. In hotel „Walcheren" zorgde tafel president ir. Harmsen, dat het zijn gasten aan niets ontbrak en wij sluiten tot na de „nationale". P. J. LAKO. Het gebruik van diverse machines in de land bouw vergt een grote mate van vakbekwaamheid. Zodra men echter deze bekwaamheid bezit, ont staat het gevaar, dat men de mogelijkheid van on gelukken, welke zich tijdens het gebruik van de machines kunnen voordoen, onderschat. Naast deze vakbekwaamheid is, wanneer meer dere personen tegelijk met een machine werken, een goede samenwerking vereist, niet alleen voor een vlotte gang van het. werk, maar ook om het ongevalsrisiko zo veel mogelijk te beperken. Afgezien van de financiële gevolgen, aan een ongeval verbonden, ligt in diverse gevallen een brok menselijk leed opgesloten. Een dezer dagen hoorden wij van een ongeval, waarbij de rechter hand van de getroffene tussen een aandrijfketting en een rad van een aardappelrooier was geraakt, waarbij hem de top van de duim, twee leden, van een vinger en een andere vinger geheel, werden afgerukt. Het betrof in dit geval het rooien van aardappelen in een steenachtige grond waarbij af en toe stukken steen tussen de aandrijfketting en het rad van de rooier terecht kwamen. Bij het ver wijderen van deze stenen door getroffene, met be hulp van een ijzeren bout, werd de machine, welke achter de traktor was gekoppeld, buiten werking gesteld door de traktorbestuurder. Tijdens de aan het ongeval voorafgaande stag naties, riep getroffene naar de chauffeur steeds „ja", nadat de stukken steen waren verwijderd, waarna de machine weer in het werk werd gesteld. Ten tijde van het ongeval meende de chauffeur ook „ja" te horen en stelde de aardappelrooier in werking. Achteraf bleek echter, dat getroffene in het geheel niet had geroepen. Hij was namelijk nog volop bezig met de bout tussen de ketting en het rad te steken; Op dat moment kreeg de bout een klap van het rad, waarbij de rechterhand van getroffene door de bout tussen de draaiende delen van de machine werd geslagen, met het genoemde onvoldoende was. Uit dit geval blijkt, dat het waarschuwingsteken gevolg. Verder werden wij kortgeleden nog gekonfron- teerd met een van die ongevallen, welke zich nog regelmatig voordoen met aftakassen. Hiet is onlangs voorgekomen, dat een door de fabriek op de juiste wijze aangebrachte pen in een De tuinbouw heeft deze week wel ia het middel punt van veler belangstelling gestaan. West Duits land nam een aantal maatregelen met betrekking tot de invoer van komkommers, augurken en bonen en wanneer er geen verandering in komt of reeds in gekomen is, zullen de gevolgen hiervan voor die Nederlandse tuinbouwprodukten catastrofaal kun nen zijn. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft reeds direkt contact opgenomen met officiële instanties om te zien wat er aan te doen valt. Mo gelijk dat door het garanderen van minimumprij zen de situatie iets ten onzen gunste gewijzigd kan worden. In het verleden heeft Nederland ook steeds deze minimumprijsgaranties aan West Duitsland gegeven en het systeem werkte tot volle tevreden heid. Er is grote onrust over dit alles. Ook de Zeeuwse tuinders zien met spanning de ontwikke ling tegemoet. Ook hier zijn telers die in de ko mende weken met grote hoeveelheden komkom mers aan de markt moeten komen. Zullen deze doordraaien? Dan krijgen ze hoogstens 8 cent per stuk, minder dan de helft van wat nodig is om de teelt rendabel te doen zijn en deze vergoeding moet dan nog komen uit het Produktenfonds van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De telers van bonen, en die zyn er zeer veel in onze provincie, hebben ook hun zorgen over de Westduitse grenssluiting. De laatste jaren kon de teelt van vroege bonen dikwijls zeer gunstig zijn, dit jaar is dat anders. Door grote invoeren van bo nen uit België worden op het ogenblik by gerisge aanvoeren de dubbele princessebonen reeds ver kocht tegen prijzen van 65 tot 70 cent per kg. Het vorig jaar in het begin van het seizoen werd steeds boven 1 gulden per kg betaald, soms zelfs wel tot 1,50. By de vroege teelt worden nooit veel kilo's geoogst maar de prijs maakte het goed. Dit jaar is dat niet het geval en wat zal het worden wanneer straks de grote aanvoeren komen? Niemand kan het zeggen. Het is al minstens 5 jaar geleden dat we van deskundigen hoorden dat bonen toch zeker niet beneden 40 cent per kg mogen komen om de teelt rendabel te doen zijn. Dat zou op het ogenblik dan toch wel minstens 50 cent per kg moeten zijn. We vrezen dat de prijs dit jaar wel eens lager kan lig gen dan deze „kostprijs". Nee, we kunnen nog steeds niet enthousiast zijn over de gang van zaken binnen onze tuinbouwsector. Het valt tegen. Dat was ook het geval met de prijzen van de eerste appels die vorige week donderdag werden geveild op de Zeeuwse veilingen. Yellow Transparant vanaf 60 mm doorsnede mocht worden aangevoerd. De prijzen waren laag voor deze eerste partijen. De klasse I 6065 mm deed 3238 cent i>er kg; voor I 6570 mm werd rond 50 cent per kg betaald en voor I 7075 lag de prijs rond 60 cent per kg. Ge middeld was dat 25 cent per kg minder dan alge meen werd verwacht om dan nog maar helemaal niet te spreken van de prijzen van het vorig jaar die steeds boven ƒ1,per kg in het begin van het seizoen lagen. Maandag is de nieuwe minimumprijsregeiing voor appels in werking getreden. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De minimumprys is voor wat de appels betreft ver hoogd van 9 tot 10 cent per kg. Overigens is de regeling gelijk aan die van het vorig jaar, dat wil zeggen 6 cent per kg vergoeding bij doordraai en een minimumprys van 5 cent per kg voor de fa briek. De heffing blyft .40 cent per 100 kg. We zyn nog altijd van mening dat we in Zeeland geen behoefte hebben aan een heffings- en ver goedingsregeling voor appels. Niet dat er hier geen fruit wordt geteeld dat hiervan kan profiteren, maar het lijkt ons gezonder wanneer de teler geen vergoeding krijgt voor dit minderwaardige fruit dat het goede in de weg zit. De mogelijkheid zou be staan dat het een sanering van de fruitteelt tegen gaat. We hebben echter in een eerder stadium reeds begrepen dat er gebieden zyn in ons land, waar men veel waarde hecht aan deze regeling en van zelfsprekend moet de Nederlandse fruitteelt in dezen één lijn volgen. Daarom is een loyale mede werking aan deze minimumprijsregeling ook zon der meer nodig. Voor peren is de situatie gelijk aan die van het vorig jaar, dat wil zeggen een ophoudprijs van zes cent per kg, geen heffing en geen vergoeding bij doordraai. Tot de volgende week. as. was gebroken. Een nieuwe pen werd door de smid ter plaatse aangebracht, doch deze pen stak voor een gedeelte buiten de as, in tegenstelling tot het oude exemplaar. De getroffene, wiens kleren door de ronddraaiende pen werden gegrepen, wer den de kleren van het lijf gescheurd, terwijl hij bovendien zeer ernstig aan het lichaam werd ver wond. Indien in dit geval de pen op de juiste wijze was aangebracht, of voldoende beschermd, had dit letsel voorkomen kunnen woren. Het is dus steeds zaak zich er van te overtuigen, dat uitstekende delen, vooral de draaiende delen, afdoende beschermd of, als dat mogelijk is, verwjj» derd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11