Het rundvee en de geiten op de Thoolse dagen De schapen op de Thoolse Fokveedag 637 VRIJDAG 19 JULI 1963 (p®OEDE doorsnee kwaliteit en melkrijke koeien" is in het kort het oordeel dat over het aangevoerde fokvee, op de 7e Thoolse fokveedag te Poortvliet op 5 juli getoond, kan worden gegeven. Een kleine groep vleesvee van uitzonderlijk goede kwaliteit werd door de jury en publiek zeer geroemd. Een klein aantal deelnemers aan de kalverclub toonde in staat t zijn tegen matige kosten een kalf te kunnen voorbrengen dat gezien mag worden. Bij de afdeling geiten liet één enkele inzender zien dat gratie en produktiviteit bij dit kleine melk- dier kan samengaan. Het zon-overgoten keuringsterrein bood een vrolijke aanblik. Voor de jury's een verademing na de verregende keuringen te Kruiningen en Zierikzee. Voor het publiek was het moeilijk na de aan houdende regens een keuze te maken tussen thuis hooien of de Thoolse dagen bezoeken. Ongetwijfeld heeft het fraaie weer velen thuis gehouden. HET FOKVEE Tholen is met de rundveefokkerij op de goede weg. Weliswaar kan de uniformiteit in type nog verbeterd worden en ontbreekt het bij vele dieren enigszins aan adel, vast staat dat de produktiviteit goed tot zeer goed is. Vooral komt dit tot uiting in de grote produktieklasse waar niet minder dan 19 koeien aan de hoge eisen voldeden. Naast de beide K.I.-stieren Nobel van de K.I.- vereniging „Naar Produktief Vee op Tholen" en de gemeenschappelijke K.I.-stier Amarilla Gretha's A.K.A.2 die, in prima conditie, ter opluistering werden getoond, werden een 4-tal stieren gekeurd. In de rubriek 1-2-jarige stieren kwam de Adema 469-zoon (Pref. C) Lodewijk 25 van Mevr. H. M. v. d. Slikke-Donken te Poortvliet vooraan. Deze edele, goed afgewerkte jonge stier behaalde in deze overigens ma tige klasse de eerste prijs en werd later op de dag tot kampioen uitgeroepen. Hoewel deze stier in de voor hand nog even correcter kon is hij beslist een aanwinst voor de Thoolse fokkerij. De nogai witt; goed ontwik kelde stier met minder goede achterhand en benen, Bennerhüs Hilda's Adema 9 (v. Leichlanner Paulus A) van C. L. Geluk en Zn. te St. Maartensdijk verwierf een 2a-prijs; de wat losse Leny's Markies van P. J. Goorden te Oud-Vossemeer 2b. In de rubriek 2-3-jarige stieren toonde M. Anthonisse te Poortvliet de goeü- soortige diepe fokstier Mina's Adema (v. Adema 543). Omdat deze stier wel even krachtiger in de achter benen kon zijn moest hij bij de kampioenschapskeuring met de titel reserve-kampioen genoegen nemen. VAARZEN EN KALFVAARZEN De rubriek jongste vaarzen, geboren na 1 januari, was slecht bezet en leverde geen enkele 1ste prijs op. De regelingscommissie doet er o.i. verstandig aan in de toekomst de inschrijving voor nog zo jonge kalveren niet meer open te stellen. De pinken, geboren in de 2e helft van 1962, vormden als geheel een behoorlijk, typische rubriek waarin Gerrie 24, dochter van Gerrie 22 «kampioene 1963 en oud-kampioene) en Amarilla Gretha's A.K.A. 2, de eerste plaats bezette. Een diepe en goedsoortige pink van klasse. Adèle 4 van de Zoeterave, van P. Burgers verkreeg de lb-prijs. In de niet sterk bezette en ook vrij matige rubriek vaarzen, geboren in de eerste helft van 1962, kwam de Ornea Adolfdochter Anna Marie van Gebr. Noom te St. Maartensdijk vooraan. Een typische en vastge- bouwde vaars. De vrij goede rubriek kalf vaarzen, ge boren in de 2e helft van 1961, liet een goede kopgroep zien. Vooraan kwam hier de Dokter Lente's Verwach ting dochter Adèle 2 van Zoeterave van P. Burgers te Poortvliet. Deze soortige, diepe vaars werd later op de dag tot kampioen van de kalfvaarzen uitgeroepen. Sytje 5, een vastgebouwde vaars maar met niet te fraaie kleuraftekening, een Pelikaan 37-dochter, van G. A. de Hond te Tholen werd lb en later reserve-kampioene. Ir. M. A. Geuze te Poortvliet behaalde in deze rubriek de lc-prijs met Truusje 4, een goed gebouwde Lytse Rudolf-dochter met iets vluchtige horens. Bij de oudere kalfvaarzen bezette Corrie 7 van W. A. de Wilde te Poortvliet de la plaats. Deze goed ontwikkelde doch iets gerekte Arnea-Adolf dochter, moest bij de kam pioenskeuring terecht het onderspit delven tegen de reeds genoemde kampioene en reserve-kampioene. In deze behoorlijke klasse vaarzen waren de verdere eerste prijzen voor Greetje's Wopkje van A. Duyzer te Poortvliet (lb) en de Rotterda Smits 45-dochter Jetje van P. Heijboer en Zn. te Poortvliet (lc). MELKKOEIEN De 1ste kalfskoeien, geboren na 1960, vormden een gewone klasse zonder bijzondere uitblinkerr. Een uit zondering geldt echter voor de la prijs Nelly «een niet bij bet N.R.S. geregistreerde dochter van Ornea Adolf) van C. Dorst en Zn. te Stavenisse. Bij deze evenredige en vastgebouwde koe met adel liet de vorm van de uier, door de wat opgetrokken voorkwartieren, iets te wensen over. Gebr. van Tilbeurgh te Oud-Vosse meer en C. Dorst en Zn. voornoemd behaalden in deze rubriek met Blankman 34 en Mulder 46 de lb, resp. lc prijs. De oudere le kalfskoeien, gekalfd na 31 december 1962, lieten een goede kopgroep zien met goede uiers, la werd hier de soortig Eppie 4 van Ir. M. A. Geuze. Ze werd gevolgd door de Dr. Lente's Verwachting dochter Mina van Gebr. Nöom te St. Maartensdijk. Een koe met prima uier. De diepe maar iets minder evenredig gebouwde Julia 12 van dezelfde eigenaar werd lc. De rubriek oudere le kalfskoeien, gekalfd vóór 1 jan. 1962, was als geheel wat onregelmatig. De la prijs werd toegekend aan de Adema 21 an de Woud hoeve-dochter (Pref. le kl.) Alie van D. C. Duijn- houwer te Scherpenisse. Een goede koe maar iets min der fraaie afwerking. De ruime en diepe koe met even te weinig snit; Marijke 4 van P. Heijboer en Zn. werd lb, gevolgd door de koe met beste uier Corrie 6 Iv. Rudolf Siceama) van W. A. de Wilde te Poortvliet. De 2e kalfskoeien, gekalfd na 28 februari 1963, konden als een behoorlijk goede klasse beoordeeld. Voorop kwamen hier twee Rotterda Smits 45-dochters met goed ontwikkelde en goed gevormde uiers; Betsie 6, een typische melkkoe met niet te fraaie halsaanzetting van Gebr. van Tilbeurgh werd la, Maartje 40 van A Klip- pel en Zn. te Stavenisse werd lb. Deze iets nkele en armbespierde koe werd later op de dag uitge roepen tot de koe met de mooiste uier: fraaie uier- vorm en goed geplaatste spenen. Hierbij werd ze echter naar de kroon gestoken door Corrie 3, een Mercedes- dochter, van W. A. de Wilde, die een uier toonde van nog meer kwaliteit maar even minder van vorm. In de rubriek 2e kalfskoeien, gekalfd vóór 1 jan. 1963, behaalde Corrie een 2e prijs omdat ze iets enkel in de voorhand en wat vlak in de ribben, in exterieur niet. geheel meè kon. In de vrij goede klasse 2e kalfs koeien, gekalfd in januari of februari 1963, kwam nogal wat variatie voor. Voorop kwam hier een andere doch ter van de kampioene Gerrie 22, n.l. Gerrie 23 (v. Dr. Lente's Verwachting). Een diepe, typische melkkoe met best uier maar niet te fraai afgewerkt kruis van A. Klip- pel en Zn. Ze werd gevolgd door de edele koe met best kruis Jeltje 3 van Gebr. van Tilbeurgh. Bij deze koe stoorden echter de wat opgetrokken voork war tieren, reden waarom wij persoonlijk voor lc de Sneeker Diamant-dochter Irene 13 van J. de Rijke te Tholen, met betere uier maar minder goed kruis, de voorkeur hadden gegeven. In de rubriek 2e kalfskoeien, gekalfd vóór 1 januari 1963, verwierven twee solide gebouwde dieren, waar van echter de melktekens beter konden, eerste prijzen: la werd Geertje's Jeltje van M. Anthonisse, Aafje 17 een Dr. Lente's Verwachting-dochter van J. J. d. Zande, Tholen, lb. In de goede klasse 3e kalfskoeien, gekalfd na 31 maart 1963, werden niet minder dan 5 koeien met een le prijs bekroond. Voorop kwam hier de uit een oude West Zeeuws-Vlaamse stam gefokte Olaf-üochter Lena van M. Anthonisse, een goed ont wikkelde en solide gebouwde koe die zich tij de kam pioenschapskeuring ook lang handhaafde. Van dezelfde stal en dezelfde vader kwam Matzen op de lb plaats. Eveneens een best ontwikkelde en diep gebouwde melkkoe, die even luxer kon. De goed ontwikkelde uier van goede kwaliteit werd bij deze koe ontsierd door de minder fraai geplaatste spenen. De niet te grote Trijntje 8 van M. H. van Oorschot, Tholen, werd lc, gevolgd door Aafje 16 van J. J. v. d. Zande en Veld- vreugd 27 van J. Ooms te Oud-Vossemeer. De rubriek 3e kalfskoeien, gekalfd voor 1 april 1963, was eveneens goed. Hier 4 eerste prijzen met de oud-kampioene Marijke 11 van J. C. Moerland te Stavenisse voorop. Een soortige melkkoe van goed type en poede uier, waarvan echter de plaatsing der spenen even beter kon. Adèle van Veldzicht (v. Mercedes) van C. L. Geluk en Zn. St. Maartsendijk werd lb. Beste, hoewel iets korte uier, niet te krachtig in de achterbenen. De wat schrale Marie 14 (Sneeker Diamant-dóchter) n Rika 43, RAMMEN Er werd een goede collectie rammen getoond. Z 699 werd in de rubriek oudere rammen la geplaatst en behaalde da kampioenstitel. Robuuste, diepe ram met beste huid, iets beervoetig. Eig. J. P. van Gorsel te Tholen, fokker M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. De lb-prijs, alsmede de reserve-kampioenstitel was voor Z 693 van J. Boonman te Oud-Vossemeer, fokker C. J. Zoeter te Ouwerkerk. Typische ram met goede kop, iets recht in de achterbenen. Bij de 1-jarige rammen werd de eerste plaats bezet door Z 798 van L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse, fokker I. J. Risseeuw te Oostburg. Fraaie ram met mooie kop en beste huid, kon even gevulder in de dijen. ENKELINGEN OOIEN Deze rubriek was van beste kwaliteit. Z 5147 van de fokkereigenaar L. J. Vermaas te Sint Maartensdijk voerde hier de kop. Deze fraai gelijnde ooi behaalde het reserve-kampioenschap. Van dezelfde eigenaar werd l.o. 8106 la geplaatst. Fraaie ooi, doch iets enkele halsaanzetting. OOIEN MET LAMMEREN Deze rubriek was vrij goed met zeer goede kop beiden van J. Ooms (N.V. Utrecht), Oud-Vossemeer behaalden de lc, resp. ld prijs. De 4e kalfskceit-, ge kalfd na 31 januari, vertoonden geen uitgesproken kop- nummers. Het geheel was dan ook een slechts matig© klasse. Aan Renske 8, een R.koe van Mevr. M. H. v. d. Slikke-Donk er Japke 76 van P. Burgers werden le prijzen toegekend. De 4e kalfskoeien, gekalfd vóór 1 februari 1963, waren beter, hetgeen vooral tot uiting kwam in de kopgroep. Op de la plaats werd hier gezet Nelly, een R.koe, van J. M. F. Goorden te Oud- Vossemeer, een extra diepe koe die c .i. in adel te kort kwam en wat te lange spenen had. Onze persoonlijke voorkeur ging daarom uit naar de weliswaar minder geblokte maar vast en sterk gebouwde n vooral edele en produktieve Corrie van W. A. de Wilde (lb). Marijke 14 van J. C. Goedegebuure te St. Annaland werd lc, een koe met adel maar niet teveel maat en wat scherp. Bij de oudere koeien merkten we veel goede melk koeien op. Zeer terecht was de jury hier royaal met het toekennen van le prijzen. Bij de oudere koeien, na 31 december 1962, waren deze achtereenvolgens voor: Nelly 100 en Pietje 53, beiden van J. Ooms voornoemd (N.V. Utrecht); Driesum 10 van C. Giljam en Zn. te Poortvliet, Willy 36 van mevr. H. M. v. d. Slikke- Donken en Maartebloem 114 van C. Giljam en Zn. Alle goede melkkoeien, die hetzij in bouw, hetzij in adel even beter konden. De oudere koeien, gekalfd vóór 1 januari was als klasse veel beter en leverde niet minder dan 6 eerste prijzen op: la werd hier de later tot kampioene uitgeroepen Gerrie 22 van A. Klippel en Zn. Deze fraaie, evenredig gebouwde 9-jarige koe houdt zich bijzonder goed. De beste melkkoe De Hooglander, van M. Anthonisse, werd lb en bracht het later tot het reserve-kampioenschap. Hierna werden in deze rubriek koeien van extra kwaliteit de Sneeker Diamant-doch ter Hoek 24 KS van J. Ooms, Aafje 15 (v. Adema 29 v. d. Woudhoeve) van J. J. v. d. Zande. Sytje 4 (v. Ade ma 21 van Cruysoord) van G. A. de Hond en Willy van J. J. v. d. Zande. PRODUKTIEKLASSE Met meer dan 90 kg vetproduktie boven de gestelde normen in 3 opeenvolgende melklijsten net tenminste 3.60 ®o vet kwamen achtereenvolgens: 1. Hoek 24 van J. Ooms. 2. De Hooglander reser ve kampioene) van M. Anthonisse, 3. Nelly 100 (la) J. Ooms, 4. Sytje 4 (le) van G. A. de Hond en Ti Int je (3e pr.) van P. Heyboer te Poortvliet. In de produk- tieklassen kwamen in totaal voor 5 koeien van J. Ooms (N.V. Utrecht), 4 koeien van mevr. v. d. Slikker. Don ken, 2 van P. Burgers en voorts 1 van M. Anthonisse, G. A. de Hond, P. Heyboer, J. C. Goedegebuure, J. van Dieren, H. v. d. Jagt, P. J. Goorden en W. A. de Wilde. BEDRIJFSCOLLECTIES EN FOKGROEPEN In de bedrijfscollecties van 5 stuks vrouwelijk rund vee ouder dan 1 jaar behaalde de N.V. Utrecht (J. Ooms) te Oud-Vossemeer de la prijs met een uniforme groep goede melkkoeien met beste uiers. Met een iets minder uniforme groep verkreeg C. Giljams en Zn. te Poortvliet de lb-prijs. Bij de overige in deze klasse opgestelde groepen stonden o.a. melkkoeien en vaarzen opgesteld. Het verdient aanbeveling in het ver vol bij de samenstelling van de groepen zich hetzij tot melkkoeien, hetzij tot vaarzen te beperken. Gemengde groepen verliezen steeds aan uniformiteit. Redelijk goede groepen met een best kopnummer werd getoond in de bedrijfscollecties van 3 stuks vrouwelijk rundvee ouder dan 1 jaar. la A. Klippel en Zn te Stavenisse met een uniforme 3-tal soortige koeien met fraaie uiers. Met een iets minder even- (Zie verder pag. 659) nummers. In het geheel gezien, kon deze rubriek uni former in type zijn. Z 4705 met 2 ooilammeren van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer werd la. Goedsoortige ooi met brede lammeren. Met 2 ramlammeren werd Z 5122 van L. A. M. Elenbaas als eerste geplaatst. Goed koppel met mooie koppen en beste huiden. Van de zelfde eigenaar werd Z4811 met een ooi- cn een ram- lam eerste. Typische dieren, die evenwel iets meer ontwikkeld konden zijn. OUDERE OOIEN MET 1 LAM Een rubriek met best ontwikkelde lammeren. Daar dit eenlingen zijn, is dit begrijpelijk. Z 5141 van J. Boonman werd als eerste geplaatst. Soortige ooi met best, breed lam. JAARLINGEN OOIEN MET 1 LAM Deze rubriek liet in ontwikkeling wat te wensen over. Het kopnummer was evenwel best. Dit was l.o. 8090 van C. L. Geluk te St. Maartensdijk. Fraaie ooi met lux, doch iets klein lam. De ooi verwierf welverdiend de kampioenstitel. Met doorzetten en liefhebberij worden resultaten ver* kregen. Dit kwam ook op deze keuring tot uiting. J. H. LANTINGA. T\RADITIEGETROUW waren schapen tegenwoordig op de Thoolse Fokveedag, die jaarlijks op de eerste vrijdag in juli wordt gehouden. Een regionale keuring voor schapen heeft mede zijn nut door de reclame voor een doe) atige teelt in het gewest. De vertrouwelijke sfeer draagt bij tot het uitwisselen van meningen en ervaringen. Het aantal inzendingen is gedurende de laatste jaren nagenoeg stabiel. De kwaliteit vertoont echter vooruitgang, die ook dit jaar weer tot uiting kwam. Meer uniformiteit in type is evenwel nog ge wenst. In het algemeen waren de dieren in een goede conditie en bovendien goed verzorgd ter keu ring voorgebracht. De kwaliteit van de huiden stemt tot tevredenheid. Goede weersomstandigheden werkten mee tot het slagen van deze keuring.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9