CONTRACTZAADTEELT B1 537 A AN het snel afvoeren van het graan naar Coöperatie en Handel zit echter een maar, n.l. dat een zeer grote hoeveelheid afgevoerd moet worden over de Rijksweg. Door het sterk toene mende verkeer in de vakantiemaanden juli en augustus wordt het rijden over deze weg niet al leen voor het langzame verkeer, maar ook voor het snelverkeer allesbehalve aangenaam. Verbre ding van deze Rijksweg zal plaatselijk jammer ge noeg veel goede landbouwgrond vragen, maar zal dan zowel voor het langzame als voor het snelver keer een welkome verbetering betekenen. Typisch is wel dat de laatste jaren bij de graanoogst met de maaidorser de moeilijkste arbeidstop niet bij het maaidorsen is komen te liggen maar bij de afvoer van het stro, vooral omdat hiervoor tot nog toe hoofdzakelijk handenarbeid werd gevraagd. Een jaar heeft men nu gebruik gemaakt van de stro sleden direkt achter de stropers. De pakken stro kwamen hierdoor in dwarsstroken vrij goed op het veld te liggen. Daarna konden ze groepsge wijze opgeladen worden. Ook heeft de vorige zo mer het machinaah laden-van de stapels strobalen door middel van de strolader, enige ingang ge vonden. VRIJDAG 7 JUNI 1963 (tellingen toegenomen, in enkele jaren toegespitst op de maaidorser met graantank. Voor het konsumptie- graan zijn de zakken ineens taboe. Voor zaaizaad en peulvruchten zal men nog gebruik kunnen en moeten maken van graankisten of zakken. In de afgelopen winter zijn op zeer veel bedrijven de wagens uitgerust en klaargemaakt voor het los vervoeren van het graan. Handel en Coöperatie hebben eveneens al het mogelijke gedaan om het los aan te voeren graan bij een grote aanvoer ook gemakkelijk te kunnen ontvangen. Door de stren ge langdurige winter is de bouw wat vertraagd. Laten we hopen dat alles nog op tijd in orde zal zijn. Naast de strobalenslede zal deze strolader ook wel balenklem genoemd gemonteerd op de voorlader van de trekker, sterk in de belangstel ling staan. AARDAPPELEN. DIJ de aardappelteelt is de laatste jaren een vrij grote verandering gekomen in de verzorging van de aardappelruggen. Veel intensiever wordt er gewerkt om voldoende losse kluitvrije grond in en op de ruggen aan te brengen. Toch is de aard appelteelt op de grotere bedrijven op de zwaardere grond vrij sterk in oppervlakte afgenomen. Juist op deze gronden kost het wat meer moeite om gcede aardappelruggen op: te bouwen. De grootste moeilijkheden werden echter bij het rooien on dervonden, vooral in perioden met minder gunstige weersomstandigheden. Thans wordt door een handelaar-teler een vrij behoorlijke oppervlakte aardappelen gedeeltelijk ook in deze zware grond vanaf het poten tot en met het rooien geheel door hemzelf verzorgd. Op de kleinere bedrijven worden de aardappelen nog dikwijls op voorraad gerooid, op de grotere bedrijven overwegen met de zak- kenrooier. Het is wel te verwachten en er schij nen hier en daar ook reeds plannen voor te be staan om de aardappelen direkt los op de wa gen te gaan rooien. Van nog meer betekenis is dat de bewaring van de aardappelen zich de laatste jaren ongeveer geheel gaat koncentreren op de bewaring in koelcellen. In dit gebied bevinden zich verschillende grote koelcellen. Het gebouw waarin een groot deel van de Z. L. M.-tentoonstelling wordt ondergebracht, is veruit de grootste. Op veel landbouwbedrijven zijn koelcellen in de be staande gebouwen ondergebracht. Het bewaren van de aardappelen in de van ouds bekende aard appelputten neemt dan ook van jaar tot jaar af. UIEN. >IJ het zeer arbeidsintensieve uiengewas bleek voorheen de onkruidbestrijding de grootste ar. beidstop voor het gehele bedrijf te zijn. De laatste jaren maakt men zeer veel gebruik van chemische onkruidbestijdingsmiddelen, zowel vóór als naop- komst. Dit blijkt een tamelijk grote arbeidsbespa ring te geven. Afgelopen jaar heeft hier voor het eerst een uienrooimachine gewerkt. Doordat nu door meer telers op een rijenafstand van 33 cm is gezaaid, ziet het er wel naar uit dat het mecha nisch rooien behoorlijk snel zal kunnen toenemen. Bii de bewaring van uien gaat men langzaam maar zeker van de uienren over op koelcellen. OVERIGE GEWASSEN. DE overige gewassen nemen ieder voor zich een, veelal meer bescheiden, plaats in het bouw plan in. Het graszaad is nog wat in oppervlakte toegenomen. De uitzaai van graszaad, dus voor oogst 1964, schijnt iets kleiner te zijn dan het vorige jaar. Vlas varieërt wat in oppervlakte; dit jaar is er weer iets meer uitgezaaid. Kar wij'een gewas voor de zwaardere gronden, behoudt: in dit gebied met een oppervlakte van circa 100—150 ha zijn vaste plaats in het bouwplan van de grotere bedrijven. Groene erwten blijven zich met enige variatie (door de prijzen) rond de 400 500 ha be wegen. De oppervlakte schokkers is sterk afgeno men. Hier spelen de prijzen een grote rol. Het blauwmaanzaad is geheel uit het bouwplan ver dwenen. OMSCHAKELING VOOR de kleine bedrijven is de winstgevendheid bij vele gewassen de laatste jaren zodanig dat men er geen behoorlijk arbeidsinkomen mee kan verwerven. De meest vooruitstrevende kleine boe ren hebben dan ook niet geaarzeld om over te schakelen naar andere teelten. Dit proces is reeds vele jaren aan de gang. Zo is een toenemende belangstelling waar te nemen voor de teelt van knolselderij; de gladiolen die reeds een behoorlijke oppervlakte beslaan, ondergaan nog een geleide lijke maar wat kleinere uitbreiding. Ook de animo om winterbloemkool te telen neemt regelmatig nog toe. Ieder jaar dient zich hiervoor een nieuwe groep telers aan. Het is jammer dat deze teelt de afgelopen winter volledig is mislukt. Naast deze produkten wordt vooral op de klei nere bedrijven veel overgeschakeld naar de teelt van klein fruit, zoals aardbeien, frambozen, bra men, zwarte en rode bessen. Zowel op de kleinere als ook op de grotere bedrijven gaat men er toe over om meer appels en peren aan te planten. RUNDVEEHOUDERIJ AOK bij de veehouderij ziet men grote veran- v deringen. Afgelopen winter zijn verschillen de, vrijwel reeds geheel op akkerbouw ingestelde bedrijven er toe overgegaan om het rundvee meest mestvee volledig af te stoten. Het gras land wordt dan zo mogelijk gescheurd, soms als grasland verhuurd en in sommige gevallen zelfs volledig afgestoten. Op andere bedrijven met niet scheurbaar grasland daarentegen gaat men door met de uitbreiding van de melkveestapel. Men gaat dan ook verder om te trachten een zo hoog moge lijke opbrengst van het grasland te krijgen en te vens om zoveel mogelijk veevoer voor de winter te winnen. De voederbieten, een zekere steunpilaar voor de wintervoeding van het vee, neemt geleide lijk in oppervlakte af. Was in 1958 nog circa 2\'> van de totale oppervlakte bouwland met voeder bieten beteeld, thans is dit gedaald tot ongeveer 1 Va, Het aantal stuks grootvee is gelijk geble ven. |K ben begonnen met het verbaal van de tweewielige paardekar van de vorige Z. L. M.-landbouwtentoonstelling. Die kar werd voor veel te vervoeren zaken gezien als het manusje-van-alles. De motorisatie en de me chanisatie breken steeds sneller door. Naast de mechanisatie wordt er ook steeds meer gera tionaliseerd. Dit gaat vooral om die bewerkin gen waar nog veel handenarbeid bij nodig is. Het beste voorbeeld hiervan is wel de voor lader van de trekker. Naast deze strobalenlader zijn nog verschillende andere onderdelen voor velerlei werkzaamheden aan de voorlader van de trekker te bevestigen. Ik geloof wel dat uit dit artikel blijkt dat in de Kring Oost Zuid- Beveland getracht wordt om door verdergaande mechanisatie en rationalisatie de landbouw op een zo hoog mogelijk plan te brengen. Dat de landbouw in dit gebied hierin ook moge slagen. De bedrijfsvoorlichter, M. VAN GASTEL. PRIJZEN. Voor oogst 1962 lag de prijs van het Eng. raai w.t. tot ongeveer 1,70 en die voor het h.t. tot 1,75. Beemdlangbloem h.t. deed tot 1,80 en het w.t. tot 2,Veldbeemd varieerde van ƒ1,50 tot ƒ2,—. Van de prijzen voor oogst 1963 zijn ons bekend: Een enkele firma gaat voor Ruwbeemd tot de zeer hoge prijs van 2,50. Het Westerwolds raai landras schijnt te zijn opgelopen tot een groothandelsprijs van 110, Meer en meer wordt het landras verdrongen door selecties, waarbij tetra ploïden. Deze laatste gaven in het noorden zeer lage kiemkrachten, wat tot grote teleurstellingen leidde. Het Roodzwenkgras schijnt ook iets beter in de markt te liggen. Voor uitl. vormend Rood^wenk wordt een prijs van 1,60 genoemd met een vaste contractprijs van 1,70 tot 1,75, maar dan mag er beslist geen tuintjesgras in voorkomen. Er worden vooral in Friesland zeer vele contracten afgesloten voor koolrapen voor 40,— bij leve ring vóór 1 januari en 50,na 1 januari. De prijs voor koolrapenzaad is 90,—. Kervel wordt gecontracteerd voor 130,boerenkool voor 180,witte kool voor 350,rode kool 600,savoje kool 250,spruitkoól 300,schorse neren 800,snijbiet 170,herfstrapen 100,en 110, CONSERVEN-DOPERWTENOmtrent het overleg met de industrie voor oogst 1963 kan het vol gende worden vermeld. Met Wilco te Assen is over contract en voorwaarden overeenstemming bereikt. Er kon niet over de prijs worden gesproken. Wel werd een andere clausule voor onkruid- bezetting opgenomen. Deze nieuwe onkruidregeling staat onder controle van de Peulvruchten Studie Combinatie. Naderhand kunnen we pas zien hoe deze regeling werkt. Met Rixona te Warffum is ook een afspraak gemaakt. Ook het overleg met Aardenburg te Hoogeveen is goed verlopen. De prijzenschaal is herzien en we hopen dat deze nu beter werkt. Deze fabriek wenst evenwel geen kreukerwten en contracteert alleen ronde erwten. We zijn van mening, dat het overleg met deze fabrieken tot betere contracten en voorwaar den heeft geleid en als zodanig tot verbetering van de afzet heeft gewerkt. Het gesprek over de prijzen ligt veel moeilijker en op dit gebied is nog niet veel bereikt. Een gro tere samenwerking van telers zal hier bevorderlijk zijn, waarom aansluiting als lid van de Contract- zaadtelers-Vereniging te Groningen van veel belang is. aldus het bericht in de „Mededelingen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9