Landbouwhuishoudcursussen waren het eerste begin V R I! DAG 7 JUNI 1963 De Z.L.M. had reeds vroeg een open oog voor meer dere ontwikkeling van de plattelandsmeisjes. Jy j j s r Voorlichting voor dc huisvrouw (Vervolg van pagina 533) huisgenoten stellen het wel heel erg óp prijs als de huisvrouw er de hele dag fleurig en opgewekt uitzient. Het komt de huiselijke sfeer niet ten goede als zij moe en afgewerkt is en niet voldoende tijd aan de kinderen kan besteden. Ongetwijfeld zal het heel druk wordén in het huisje, en daarom raden wij 'ieder, die in1 de morgen arriveert aan, dit zo vlug mogelijk tè 'bezoeken. Er komt een tuin omheen, die eveneens op verant woorde wijze is aangelegd. Hieronder vindt u de plattegrond, zodat u zich al enigszins kunt oriënteren. STAND VAN DE PLATTELANDSVROUWEN f)E gewoonte getrouw zal deze stand zich wel weer in een grote belangstelling mogen ver heugen.' ïëdën van de dfdélingënKrüihingen, Krabbendijke-,Rilland-Bath, Kapelle, Yerseke en Wemeidinge hebben zich uitgesloofd óm déze stand tot een uitstalling van allerlei aardige en nuttige kleine en grotere geschenken te maken. ER IS VAN ALLES TE KOOP TN tegenstelling met vroeger zijn al deze produk- ten van handenarbeid te koop. Iedereen, die iets voor een thuiswacht of familielid wil meenemen kan''in de stand terecht. De prijzen variëren van 1,tot 5,Er zijn b.v. snoezige lavendelzakjes te koop, geheel met de hand geborduurd en gevuld met zachtgeurende, gedroogde lavendel. Onze groot moeder legden lavendelzakjes in de linnenkast, zo dat het linnen doordrongen werd van het zachte, beschaafde parfum. Sinds 1 van onze grote waren huizen met de verkoop van lavendelzakjes is be gonnen, verkrijgt deze oude gewoonte gaandeweg vjeer burgerrecht. We zijn bang, dat de voorraad vlug zal zijn uitverkocht. In bedoeld warenhuis kos ten ze 1,75 en bij ons slechts 1,Ze zijn zeer zeer geschikt om de inhoud in een damestas een aangename geur te geven. Als grotere geschenken noemen wij handgewerkte schilderijtjes, brood mandjes en kettingen. Misschien zijn er intussen nog wel andere artikelen bij gekomen. In tegenstelling met vroeger worden er geen eet- of drinkbare zaken in de stand verkocht. Dus ditmaal geen wafels, slaatjes of koele dranken. Het is een leuk idee het eens helemaal anders te doen. Vaak hebben wij de klacht gehoord: „Het is zo jammer dat er niets van al het moois te koop is." Onze bezoeksters kunnen nu te kust en te keur terecht. Wij wensen onze lezeressen prettige tentoonstel- lingsdagen met zonnig, niet te warm weer. DE zorg voor „de hof" werd niet vergeten en de liefde voor „de hof" danken de oud-cursisten misschien wel aan de tuinbouwcursussen, die „meester Van de Linde" met zoveel toewijding gaf. Een excursie naar Amsterdam onder zijn leiding gemaakt, was een waar feest. „Wat waren er in die tijd veel boerendochters in Rilland", zo gaat onze ver telster voort. Zij noemt voor de vuist weg vier landbouwers gezinnen waar tezamen twintig dochters waren. Later werd er nog eens weer een dergelijke cursus in Rilland gegeven en mejuffrouw Nieuwenhuyse nam ook hieraan deel. Thuis brachten de meisjes het geleerde in de praktijk en zo werd er een halve eeuw geleden in Rilland ai begonnen met het „wecken" van groente, fruit en „de slacht". Natuurlijk werd er aan het eind van zo'n cursus een foto van de deelneemsters gemaakt en onze gastvrouw had deze graag voor deze rubriek afgestaan. Doch evenals zovele waardevolle herinneringen en kostbare sieraden is ook deze foto bij de ramp van 1 februari 1953 verloren gegaan. Doch dan bedenkt zij zich, dat een andere cursiste, mej. De Jager, de foto misschien nog in haar bezit zal hebben. Wij knopen dit in ons oor, want door'een foto wordt een artikel alleen maar aantrekkelijker. r\OSTHOF" heeft het zowel tijdens de oorlogshandelingen als bij de ramp zwaar te verduren gehad. In 1944 brandde de kapitale schuur af. In de vroege morgen van de eerste februari 1953 brak de dijk van de Westërschelde tegenover de hofstede door. Het woonhuis, dat tijdens de bevrijding gespaard gebleven was, werd door de overstroming zo zwaar beschadigd, dat het daarna moest worden afgebroken. Later werd op dezelfde plaats een nieuw, modern huis gebouwd. Het is kleiner dan het oude huis, doch wij kregen de indruk, dat de familie zich hierin best thuis voelt. De gezusters zijn allen de mooie Zeeuwse klederdracht trouw gebleven. Zij zien er tot in de puntjes verzorgd uit. Verder weten zij heus met hun tijd mee te gaan, want als ons bezoek ten, einde loopt laat een der dames hand leiding en receptenboek zien, die bij de pas aangeschafte keukenmachine behoren. T N de gezellige, modern ingerichte huiskamer van de hoeve „Oost hof", dicht bij Bath zitten wij met de familie Nieuwenhuyse wat te praten over een tijd, die meer dan een halve eeuw achter ons ligt. In die tijd bezaten de steden reeds uit stekende huishoudscholen, doch het platteland was hiervan verstoken. Wat de moeders aan kookkunst en kennis van huishoudelijke zaken be zaten gaven zij door aan de dochters zoals dit sinds eeuwen het geval was geweest. Hierdoor blèef alles bij het oude. Men week niet af van be paalde voedingsgewoonten en ook de werkmethoden ondérgingen geen noemenswaardige verandering. De voormannen van de Z.L.M. uit die tijd waren vooruitstrevend genoeg om te beseffen, dat ook voor plattelandsmeisjes huishoudonder- wijs nuttig en nodig was. Dus nam 'de Z.L.M. het initiatief hier en daar in onze provincie landbouwhuis- houdcursussen te laten geven, In Rilland-Bath bèstond voor zo'n cursus grote belangstelling en zo kwamen in Oost Zuid-Beveland deze gemeente met Kruiningen als eerste aan bod. Onder de cursisten waren de twee jongsten van de gezusters Nieuwen huyse. Eén van hen zit tegenover ons en vertelt met enthousiasme over alles wat zij op de cursus leerde. Er werd vooral aandacht besteed aan smakelijk en doelmatig koken. De meisjes raakten vertrouwd met een voudige voedingsleer. Zo moesten zij b.v. wel eens uitrekenen wat een mens nodig had aan koolhydraten, eiwitten en vetten. De lerares trachtte haar leerlingen ervan te overtuigen, dat een gezonde voeding Leerlingen van de eerste landbouwhuishoudcursus in Rilland-Bath, gegeven in 1911. Onder dezen bevinden zich de dames Boot, Blok, Bruynzeel, Buteyn en Nieuwenhuyse en De Jager, die ook nu nog onder de boerenstand in Rilland- Bath te vinden zijn. De voormalige leerlinge van de hierboven besproken landbouwhuishoud cursus haalt een prachtig Soedankleed voor de dag dat zij geknoopt heeft voor de grote tafel. Zij vond het cursus volgen zó plezierig, dat zij zich ook nog aan een handwerkcursus waagde en tot op de huidige dag handwerkt zij met lust en ijver. Was zij vroeger niet in de gelegenheid geweest die eerste cursus te volgen, wellicht was zij er later niet toe gekomen zich in het handwerken te bekwamen. Dit handwerken schenkt haar kennelijk vreugde, want hierin kan zij even als in ieder creatief werk iets tot uiting brengen van de scheppingsdrang, die in elk mensenkind is gelegd. De Z.L.M. heeft met het organiseren van genoemde cursussen zegenrijk werk verricht. In het begin van deze eeuw was er voor verreweg de meeste plattelandsmeisjes niet meer dan lager onderwijs weggelegd en zij, die een landbouwhuishoudschool mochten volgen hebben hierin een geschenk voor het leven meegekregen. Na het bezoek aan de familie Nieuwenhuyse zochten wij mejuffrouw De Jager op, die ons naar wij hoopten de gewenste foto kon laten zien. Eerst een ogenblik van twijfel, toen eventjes zoeken en vervolgens kwam zij met de foto tevoorschijn. Na beloofd te hebben, dat wij ons best zouden doen deze onge schonden bij haar terug te brengen, mochten wij dit voor haar waardevol bezit meenemen. Maar wij waren nog niet weg, want ook zij begon met geest drift te vertellen over de cursus, die zij in 1911 had gevolgd. De lerares, mej. Huizinga, die ook les gaf in Kruiningen en Wolphaartsdijk had de meisjes goed onder de duim.;Zij waakte met Argusogen over haar schapen toen zij met hen onder leiding van „meester Van de Linde" op excursie naar Amsterdam gingen. In de hoofdstad vertoefden tegelijkertijd drie flinke boerenzoons uit Heinkens- zand, die zich gaarne bij het gezelschap jonge Zeeuwse schonen had gevoegd, doch mejuffrouw Huizinga besliste dat zulks geen pas gaf. De teleurgestelde jonge Zeeuwen moesten zich dus noodgedwongen op een afstand houden. Overigens had ook zij erg genoten van deze reis. Zij waren twee dagen op stap geweest, hadden het Rijksmuseum en Artis bezocht en de avond door gebracht in Carré. Verder hadden zij een heerlijke maaltijd in Krasnapolsky genoten en gelogeerd in Hotel Du Commerce in de Kalverstraat. Deze gast vrouw wist ons nog precies tc vertellen wat de excursie had gekost. De meisjes telden elk twee gulden neer voor een retour Rilland-Amsterdam. (Een retour was toen meer dan één dag geldig.) Verder gaf elk een tientje aan de meester, die als reisleider alle betalingen in Amsterdam deed. Er bleef nog een beetje van het bedrag over, doch dit restant mocht de meester houden voor zijn moeite. Dit was dus nog even een blik in die (goede) oude tijd toen alles zo onge looflijk goedkoop was. onontbeerlijk is voor de instand houding van een goede gezondheid. De inmaak in het zout werd vervan gen door steriliseren van allerlei voedingsmiddelen. Doch al werd het accent gelegd op het bereiden van smakelijke, gezonde maaltijden, daarnaast kregen zij tevens les in wasbehandeling, onderhoud van huisraad, zilver en keukengerei.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7