<~Door de ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP V A IN HET PLATTELAND De Landbouw- huishoudschool te Kruiningen voorziet in een grote beboette Voorlichting aan de huisvrouwen van groot belang Pi At TÊGROND VRIJDAG 7 JUNI 1963 HET duurde tot 1949 voor er in Oost Zuid-Beveland een land- bouwhuishoudsehool tot stand kwam. Kruiningen werd als de meest ge schikte plaats aangewezen. Aanvan kelijk moest men zich behelpen in een houten barak. De eerste directrice, mej. C. Bogaard, heeft dan ook echt pionierswerk moeten verrichten om de school op gang te brengen. Zij be gon met een paar leerkrachten, die samen met haar les gaven aan veertig meisjes, verdeeld over twee eerste klassen (primaire opleiding). Het vol gend jaar groeide het leerlingenaan tal tót 80 en moesten er ook een kook- en naailerares bij komen. Toen na de ramp van februari 1953 de Kruiningse polder weer was droog gevallen werd er van alle kanten hard aan gewerkt om zo spoedig mogelijk met de bouw van een moderne land- bouwhuishoudschool te beginnen, l'n november 1956 had mevrouw de Ca- sembroot-geb. baronesse v. d. Feltz, het voorrecht deze modern geoutil leerde school te mogen openen. "jV/ï OMENTEEL zijn er naast de di- rectrice, mevr. Schuring-Koop man, nog 15 leerkrachten aan verbon den. Behalve de primaire opleiding is er nog een assistenten-klas. 122 dag leerlingen bevolken de school. Zij ko men uit Kruiningen, Waarde, Krabben- dijke, Rilland, Yerseke, Kapelle, Schore en Hansweert. Behalve deze meisjes volgen nog 60 vrouwelijke leerlingen van de U.L.O. overdag kook- en naailessen. Daarnaast zijn er avondlessen in koken en naaien, die door ongeveer 100 cursisten worden gevolgd. Onlangs hebben wij reeds melding gemaakt van de kookcursus voor mannen; deze is zó ingeslagen, dat de heren zich spontaan voor een vervolgcursus in de komende herfst hebben opgegeven. Er is hier dus sprake van een bloeiende school, die niet meer uit de plattelandssamen leving is weg te denken. Na het be halen van het diploma als assistente in de huishouding kunnen zij, die zich nog verder willen bekwamen aan an dere huishoudscholen, b.v. opgeleid worden als kinderverzorgster en in richtingsassistente (I.N.A.S.). HET is tevens een goede gedachte geweest om in het leerplan van de U.L.O.-school in Kruiningen voor de meisjes lessen in koken en naaien op te nemen. Immers, vele meisjes ko men na het behalen van het U.L.O.- diploma op een kantoor terecht en leren zo goed als niets van koken, be halve misschien zo te hooi en te gras een kleinigheid bij moeder thuis. Een belangrijk deel ziet helaas neer op huishoudelijk werk en toch. lopen zij meestal hard om zo rond hun twin tigste levensjaar „onder de pannen" te zijn. Heel nuttig, wanneer zij ten minste geleerd hebben met de inhoud van hun kookpannen om te gaan. Op de a.s. land- en tuinbouwten toonstelling te Kruiningen is de land- bouwhuishoudschool met een flinke stand vertegenwoordigd. De lessen in handenarbeid zijn er de laatste maan den op gericht geweest om allerlei aardige artikelen te maken, die in de stand zullen worden verkocht. Ook zullen de ovens in de school geduren de de tentoonstellingsdagen op volle toeren draaien. Het gebak, dat hieruit tevoorschijn komt zal eveneens ver kocht worden. gelijk gebleken een binnenhuisarchitecte toe te voegen aan het inmiddels ingesteld provinciaal wo ningadviesbureau van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Momenteel staat dit bureau dus ten dienste aan leden van de Bond van Plattelands vrouwen, leden van de Z.L.M. en L.J.G. Op de a.s. tentoonstelling in Kruiningen laat het adviesbureau zich niet onbetuigd. Dank zij de dynamische stuw kracht van de voorzitster, mevrouw G. Dorst-Vos, kunnen onze vrouwen en a.s. huisvrouwen een beel dig vakantiehuisje gaan bekijken, dat in een mum van tijd op het terrein zal verrijzen. Er is veel denk werk van experts aan vooraf gegaan voor de in richting van het huisje was zoals wij die zullen zien. Wij hebben een beetje achter de schermen mogen kijken en waren eerlijk gezegd verrukt over het resultaat. Wat een gemak en wat een verfijnde com binatie van kleuren. Zowel verf als stoffering zijn met de grootst mogelijke zorg gekozen. Gedurende de tentoonstellingsdagen zullen dames van het ad viesbureau en ook andere min of meer deskundigen permanent aanwezig zijn om alles toe te lichten. GOEDE IDEEËN VOOR PERMANENTE BEWONING DENKT u vooral niet, dat de inrichting van dit vakantiehuisje alleen als vakantie-aangelegen heid is bedoeld. Velen onder ons zullen er onge twijfeld leuke ideeën voor permanente bewoning vinden. Vanzelfsprekend moet een vakantiehuis zo gemakkelijk zijn ingericht, dat ook de huisvrouw aan vakantie toekomt en niet gedwongen wordt de hele dag te sloven. Iedereen zal het wel met ons eens zijn, dat het voor het leven van alle dag ook uitermate belangrijk is, dat wij zo efficiënt mogelijk ons huishouden op rolletjes kunnen laten lopen. De (Zie verder pagina 535) REEDS in het begin van deze eeuw begon men in te zien, dat voorlichting aan de boeren inzake doelmatige bedrijfsvoering nodig was. Aanvanke lijk waren lang niet alle boeren van deze voorlich ting gediend. Velen gaven er nog de voorkeur aan op eigen kompas te varen, zij het dikwijls tot schade van bedrijf en gezin. Tegenwoordig beschouwt men het als de ge woonste zaak van de wereld, dat er een uitgebreide voorlichtingsdienst is, waar de landbouwers, als zij met iets in de knoop zitten, hun licht kunnen op steken. Deze dienst wijst hun de weg om op verant woorde wijze te rationaliseren en te mechaniseren. Langzaam aan begon men in te zien, dat de boerin evengoed recht op voorlichting had bij het voeren van haar huishouding. Op het platteland kreeg men hoe langer hoe meer te kampen met ge brek aan huishoudelijk personeel, dus was het zaak, dat de huisvrouwen de huishouding zo economisch mogelijk voerden. Na de ramp nam de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen het initiatief een reizende woning tentoonstelling op touw te zetten, zodat de duizen den vrouwen uit het rampgebied, die alles nieuw moesten aanschaffen, konden zien hoe zij het wel en hoe niet moesten doen. Buitenlandse zusterorga nisaties schonken geld aan de Bond met het verzoek dit op één of andere wijze aan de leden, die door de ramp getroffen waren, ten goede te doen komen. Er werd een binnenhuisarchitecte aangetrokken, die de getroffenen van advies kon dienen bij de her inrichting of wederopbouw van de geteisterde wo ningen. Later is het mede door steun van de Z.L.M. mo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5