De Zuid-Bevelandse Trekpaardfokkerij Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. Kapelle-Biezelinge 525 Vervolg van pag. 523 V R IJ D A G 7 JUNI 1963 Het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Kapelle-Biezelinge grijpt met beide handen de gelegenheid aan om dit jaar op uitgebreide wijze deel te nemen aan de Jaar lijkse Z.L.M.-tentoonstellïng, welke georganiseerd zal worden door de afdeling Oostelijk Zuid-Beve land. j_JOEWEL het hoofdkantoor en het schonings- bedrijf aan de andere kant van het Kanaal door Zuid-Beveland liggen, is toch de Research afdeling gevestigd in Oostelijk Zuid-Beveland en wel te Rilland-Bath. Op dit bedrijf wordt uitslui tend gewerkt aan het kweken van nieuwe rassen van suikerbieten, tarwe, zomergerst en haver, gras sen, klavers en groenvoedergewassen, hybride mais en uien. Het moet dus beschouwd worden als een onderzoekcentrum voor toegepaste wetenschappe lijke kweekarbeid. Het bedrijf is gehuisvest in de Fredericapolder. Deze polder is 150 jaar oud en plm. 300 ha groot. Door een zeer nauwe samenwerking met de eigenaren en rentmeesters is men in staat een unieke vruchtwisseling voor een veredelings- bedrijf toe te passen. Het laboratorium heeft een nuttige vloeroppervlakte van 1300 m2; de proef veldoppervlakte bedraagt in Nederland 35 ha, ter wijl daarnaast in een 10-tal landen de suikerbieten rassen op eigen proefvelden worden getest. Er zijn momenteel 22 rassen van het bedrijf in de Neder landse Rassenlijst opgenomen, terwijl er bovendien nog 19 rassen van buitenlandse kwekers vertegen woordigd worden. Een groot aantal rassen is boven dien in het buitenland geïntroduceerd en in het verkeer gebracht. P)E eerste triploïde suiker- en voederbietenrassen werden in dit kweek- bedrijf na de oorlog ontwikkeld terwijl de commerciële produktie van deze rassen na 1958 een snelle uitbreiding onderging. Daarnaast werden in 1961 op ruime schaal tetraploïde grassen geïntrodu ceerd. Het is goed zich te realiseren dat het Kweekbedrijf D. J. van der Have n.v. het enige Kweekbedrijf is dat in Zeeland is gevestigd en dat dus het neven voordeel heeft dat het ook nog ten behoeve van specifiek Zeeuwse omstandig heden haar werk kan verrichten. Een niet te becijferen voordeel voor de Zeeuwse landbouw! Het meest spectaculaire van dit zaaizaadbedrijf is echter gevestigd te Kapelle-Biezelinge. Daar heeft zich een bedrijf ontwikkeld voor het drogen en schonen van zaaizaden, voornamelijk van eigen rassen waarvan de bedrijfs gebouwen alleen al een oppervlakte beslaan van 10.000 m2. Als noodzakelijke controle op de kwaliteit is er aan deze commerciële afdeling een modern uit gerust zaadlaboratorium verbonden. Zoals met zovele Nederlandse bedrijven het geval is, is ook voor het-1 bedrijf van D. J. van der Have n.v. de Nederlandse markt te klein gebleken en vindt er export plaats naar een 30-tal landen in de gehele wereld. Eigen kantoren te Hamburg en Lokeren (België) duiden op het belang dat ook dit bedrijf in de E.E.G. heeft. WAT ZIJN NU VERREWEG DE BELANGRIJKSTE AFDELINGEN VAN DIT BEDRIJF? In de eerste plaats is er voor de Zeeuwse landbouwer de zo belangrijke granenveredeling en deze wordt verricht in samenwerking met de bekende bedrijven van Dr. Mansholi te Westpolder (Groningen) en de Firma Geertsema te Groningen. De produkten van deze veredelingsarbeid wo,-den in Nedeidand en elders in het verkeer gebracht onder de bekende afkorting M.G.H. De volgende granenrassen zullen bij de meesten Uwer wel een bekende klank zijn: Orca en Carpo zomertarwe, Ibis en Flamingo wintertarwe, Marino en Major haver. Ten tweede de suikerbietenveredeling. Dit is één van de moeilijkste ge bieden der plantenveredeling en 't is sinds kort dat door middel van de manne lijke steriliteit in deze veredeling het de kwekers gelukt is om rassen op de markt te brengen welke een constante uniformiteit en constantheid in hun eigenschappen vertegenwoordigen. De wetenschappelijke arbeid gebeurt in samenwerking met een Engels kweekstation en een grote Amerikaanse suikerindustrie, terwijl in vele landen der wereld de rassen Trirave en Polyrave even bekend zijn als bij de Zeeuwse bietenteler. Vooral op het gebied van de mechanisatie van de suikerbietenteelt neemt het bedrijf een vooraanstaande plaats in; dit dringt te meer daar het arbeidsprobleem zich plotseling in alle landen manifesteert. De geweldige hausse in de suikerprijzen zijn hier niet vreemd aan. Doordat deze mechanisatie een kwestie is waarbij werktuigen en het pro duceren van zaaizaad in de juiste vorm en genetische afkomst hand in hand gaan, is dit bekende Zeeuwse zaaizaadbedrijf op dit gebied veel meer als een leverancier van zaaizaad. In vele landen geeft men reeds voorlichting over het gehele probleem van de verhoogde suikeropbrengst gepaard aan een ver mindering van het aantal manuren dat hierbij betrokken is. Ten derde. De graszaadteelt is voor D. J. van der Have n.v. een belangrijk onderdeel. Men heeft een groot aandeel in de graszaadteelt in Nederland zoals deze zich tot op heden heeft uitgebreid. Voor de verwerking van de graszaden vindt men in Kapelle een indrukwekkend machinepark dat tot de aller modernste gerekend kan worden. Afgezien van de exportartikelen zoals het veldbeemdgras, voert men een groot assortiment van eigen rassen welke ge bruikt worden in de verschillende weidemengsels welke voornamelijk in het oosten van ons land op grote schaal worden gebruikt. Verder vindt er een grote export plaats van deze rassen naar vele landen met een geschikt klimaat en. wij willen niet onvermeld laten de bijzonder grote belangstelling die er bij onze buitenlandse relaties bestaat voor de tetraploïde raaigrassen die D. J. van der Have n.v. als eerste bedrijf ter wereld in 1961 op commerciële schaal ingang hebben doen vinden. NOG STEEDS POSITIEF AANDEEL D EKEND waren ook in vroeger jaren de Kruiningse fokstallen van A. J. Boone met CASTORINE en CERTA VAN CASTORINE en die van Alex van Hootegem wiens hengsten HANS, HENK en KOVACS VAN KRUININGEN, die met nog diverse anderen lauweren hebben geoogst, terwijl in 1950 de door hem gefokte merrie UDINE VAN KRUININGEN Nationaal Kampioene werd, een succes dat door haar stalgenote ZORA VAN E.D.R. in 1956 werd herhaald. Wc zijn er ons van bewust, met dit fragmentje historie allerminst volledig te zijn geweest. Bovendien levert de Zuid-Bevelandse fokkerij nog steeds een positief aandeel in de totale trekpaardfokkerij. Oude namen als die van C. Mol te Waarde, Gebr. Smallegange te Ellewoutsdijk en zovele anderen zijn gebleven, waarvan de beide met name genoemden alle werk nog met trek paarden doen en zeker tot hun voordeel. Nieuwe trekpaardgebruikers dienen zich aan als bijv. de gecombineerde fokstallen van de Maaker uit Wolphaarts- dijk en Schrier van Kapelle onder de naam „Stal Reimershoek", voorts B. Si- monse van Heinkenszand, de Wagenaars en van de Linde van Kloetinge en nog zo velen. De avant garde die mee wil blijven doen en het toch niet los kunnen laten, dat fokken en die mooie keuringen. Een krachtig legioen nog, dat nog sterker zou kunnen zijn, als iedere fokker maar in Stamboekverband fokte: hetgeen lonend is, althans meer lonend dan de wilde fokkerij. Dit wordt nog niet altijd begrepen door velen uit de omgeving van Kapelle-Biezelinge, Yerseke en de wijde omgeving van onze „Zuid-Bevelandse Zak" waar nog zo veel trekpaarden worden gebruikt. Zeker, omdat via het Hulpboek thans het Stamboek voor ieder toegankelijk is. GOUDEN JUBILEUM T" ENSLOTTE willen we het nog even hebben over de Bond van Trekpaard fokkers in Zuid-Beveland, die op 10 juli a.s. zijn gouden jubileum viert met een grote Fokdag annex veulenkeuring en de jaarlijkse provinciale merrie- premiekeuring. Een jubileum-fokdag die het bestuur meent uit wellevend heidsoverweging in Goes te moeten houden, omdat in deze stad haar zetel is gevestigd en gezien de zeer grote medewerking, die het Stadsbestuur reeds sinds zovele jaren bij de paardenkeuringen verleent. Omdat dit jubileum in hetzelfde jaar valt als de Zuid-Bevelandse Z.L.M.-tentoonstelling wordt in dit geval met de traditie gebroken de Bonds-fokdag aan de tentoonstelling te verbinden. Bovendien valt de Z.L.M.-tentoonstelling wat vroeg in verband met de veulenkeuring. Men weet dat er tegenwoordig meer veulens geboren worden in de periode half mei-half juni dan daarvoor. De jubilerende Bond heeft wel bewezen te hebben voldaan aan haar roeping door altijd op de bres te staan, waar het de verdediging van de belangen van onze trekpaardfokkerij betreft. Onverbrekelijk zijn de namen Scheele-de Putter, Mol, Kakebeeke, van ?t Westeinde, Boone, Groenewege, Timmerman en zovele anderen aan dit zc nuttige Bondswerk verbonden. PASSENDE BIJDRAGE Z.L.M.-FEEST OMDAT deze Bond zijn fokdag om genoemde redenen niet aan de tentoon stelling kan verbinden heeft de ingestelde Tentoonstellingscomm. „Paar den" gemeend, dat onze trekpaarden in geen geval mogen ontbreken. Daarom is besloten te trachten een centrale merriekeuring te organiseren. Dank zij de grote medewerking van de bestuursleden van de Afdeling Zeeland van de K.V.N.T. is het aantal aangiften niet minder dan 110 merries en 8 stalgroepen. Een gedurfd experiment in deze tijd, maar net mag reeds nu als geslaagd wor den .geheten. Zo zullen op vrijdag 14 juni in Kruiningen 110 van de beste. £©k- merries uit geheel Zeeland aantreden en de sportieve strijd met elkander aan binden. Stalgroepen, 4- en 8-spannen zullen voor een denderende show zorgen. Er zal dan geen sprake zijn van vergane glorie, doch van levende werkelijk heid. We zijn ervan overtuigd dat ze een passende bijdrage zullen leveren aan onze feestelijke Z.L.M.'-dagen. Met onze fokkers hopen we op het volledig welslagen van onze Kring-tentoonstelling in haar geheel. Kapelle. mei 1963. J. VAN OVERBEEKE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 47