De Zuid-Bevelandse Trekpaardenfokkerij Is er wel iels mooiers in ons boerenleven Foto P. Z. C. geschiedenis 7UID-BEVELAND heeft altijd op de bres gestaan voor de belangen van *-* de Trekpaardfokkerij. Haar centrum-stad Goes is per slot zetel van de Afd. Zeeland van de K.V.N.T. en enige malen per jaar Trekpaard-stad ter gelegenheid van de evenzovele keuringen. Niet alleen is Zuid-Beveland altijd een actief fokdistrict geweest, doch haar prominentste vertegenwoordigers be kleedden jarenlang topfuncties in de hoogste regionen der trekpaarden- organisatie. Zo staat ons nog levendig voor de geest de welhaast martiale figuur van wijlen de heer H. A. Hanken, sedert 1912 voorzitter van het toen malige Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgische Trekpaard, later, toen dit stam boek bij de oprichting van de huidige Koninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" in 1914 de Afdeling Zeeland dezer nationale vereniging werd, voorzitter van deze Afdeling. Jarenlang was hij lid van het Dagelijks Bestuur van de K.V.N.T. Zijn straf doch rechtvaardig bestuursbeleid en zijn grote liefde voor het trekpaard zijn welhaast legendarisch. Achter hem stond de onder zijn leiding tot ontwikkeling gekomen stoeterij van de Mij „De Wil- helminapolder", die in de vooroorlogse jaren zo omvangrijk was, dat alleen voor eigen behoefte een dekhengst kon worden geëxploiteerd. Nog zien we voor ons zijn massale inzending op één der vooroorlogse nationale tentoon stellingen. Een 16-tal Fokmerriën, front makend voor de ere-tribune, alle met een letterschild omhangen, tezamen vormend zijn hartewens: „Lang leve Stamboek het nationale Stamboek, waarvoor hij bij de totstandkoming zo'n grote steun is geweest voor de oprichter, wijlen de heer G. A. Vorsterman van Oyen. Herinneringen uit een voorbije periode. Voox^bij zijn ook de dagen waarin namen als Hofstede Schenge, de Bathpolders en vooral de Frederica- polder een bekende naam hadden in de fokkerij. We denken hierbij vooral aan de kapitale fokmerrie Nette, die niet minder dan 5 goedgekeurde „Frederica- zonen" gaf. Wie herinnert zich niet meer de immer actieve heer J. Thorenaar met zijn 4-tal Belgische hengsten, op een Z.L.M.-tentoonstelling te Goes op indrukwekkende wijze als ingespannen 4-span voor een boerenwagen voor gebracht. Hoe vaak gaf hij zijn veelal humoristische meningsuiting in dicht vorm in het Zeeuws Landbouwblad; die ten slotte zo tragisch overleed toen hij zelf een zijner hengsten voorbracht voor keuring voor opname in het Keur- stamboek in de keuringsbaan te Wilhelminadorp. Als een ridder in het harnas. GEEN GEMAKKELIJKE TAAK TLTET was zeker geen gemakkelijk tijdstip, waarop de pas dit jaar zo plotse ling overleden heer J. Q. C. Lenshoek de voorzittershamer van de Afdeling Zeeland accepteerde. Algemeen geacht, een even bekwaam als integer be stuurder en daarbij doorgewinterd paardenliefhebber, is hij de fokkerij mede als hengsthouder tot grote steun geweest. Van zijn door hem gefokte produkten, herkenbaar aan de toenamen „Zimmerman", „Welgelegen", „Domeinplaat" en „Keilen", behoren de laatstgenoemde wel tot de bekendste. Een nationaal top- succes behaalde hij in 1928, toen zijn hengst CASTOR K. 916 op 9-jarige leef tijd het Nationale Kampioenschap behaalde en tevens de kopplaats bezette bij de Hengsten met afstammelingen. Het verheugt ons dan ook bijzonder, dat de directeuren van het Administratiekantoor Lenshoek hebben besloten met een aantal van hun paarden deel te nemen aan deze fokdag, hiermede niet alleen handelend in de geest van hun overleden Vader, doch tevens bewijzend, dat er ook op het kapitale grootbedrijf nog plaats is voor het trekpaard. df. hengstenvereniging zuid-beveland pEN aparte rol in de Zuid-Bevelandse fokkerij heeft ongetwijfeld gespeeld de Hengstenvereniging „Zuid-Beveland". Onder de bekwame leiding van wijlen de heer P. Scheele-de Putter, algemeen geacht trekpaard- en Z.L.M.- bestuurder en de als fokker nog immer actieve heer Corn. Mol, speelde deze vereniging jarenlang een voorname rol bij de ontwikkeling van de fokkerij in dit gewest. Verscheidene topsuccessen vielen haar ten deel. Zo werd het fa meuze fokpaard CERTAIN VAN LAMSWAARDE K 1429 in 1932 Nationaal Kampioen en 1ste met afstammelingen in 1935 en 1937. Certain is ongetwijfeld het paradepaard geweest van de Zuid-Bevelandse fokkerij. Ook later in Zeeuws-Vlaanderen heeft hij nog best gefokt en zijn totale progénitüur klas# seerde hem in de hoogste nationale regionen. Van zijn latere opvolgers kreeg als fokpaard bekendheid de meervoudige Nationale Res.-Kampioen NICO VAN SMAKT K. 2014, terwijl de laatste hengst van de „H.V." EDELMAN VAN VELDZICHT K. 2310 in 1953 het Nationale Kampioenschap behaalde. In die tijd was te Oudelande de Hengstenvereniging „Oudelande" gevestigds emplooi vindend in de Zak van Zuid-Beveland, naast de particuliere hengst# houderijen van Jeronimus te Hoedekenskerke en Verdonk te 's-Heerenhoek* waarvan de laatste thans nog zijn cliëntèle bedient. Intussen kwam „Stal Monnikenhof" van de heren D. A. Timmerman Zoon te Kattendijke tot ontplooiing. De van „Stal Brunswijk" van de heer Verdonlc voornoemd afkomstige en later tot elite-merries gepromoveerde Henriëtte en Clotilly bleken waardevolle fokmerries. Henriëttes dochter TOSCA VAN MON- NIKENHOF, eveneens elite-merrie, behaalde grote successen in regionaal eni nationaal verband. Het 4-span „Monnikenhof'-schimmels was jarenlang eert gevreesde concurrente in de nationale competitie. De opfok van hengsten] wierp gunstige resultaten af en met NICO VAN ELLA K. 2299 werd teveris het dekstation „Monnikenhof" geboren, hetgeen later het voortbestaan van de H.V. „Zuid-Beveland" belemmerde. Achteraf bezien misschien jammer" doch onvermijdelijk in de driftige kringloop der tijden. Een topsucces van de Firma Timmerman Zn was nog het behalen van het Nationale Kampioenschap met GUI DO UIT DE KLUIS K. 2427 in 1957. (Zie verder pagina 525.) Een charmante vertegenwoordigster van de vele Zuidbeve- landse fokmerries, die zeker een welverdiende aandacht van de tentoonstellingsbezoekers zullen trekken. T-JET zal ongetwijfeld zeer velen een groot genoegen doen, dat er op de Tentoon stelling van de Kring Oost Zuid-Beveland der Z.L.M. weer een Afdeling Trekpaarden acte de présence zal geven. Dit is niet altijd het geval geweest. We herinneren ons in dit ver band bijv. tentoonstellingen te Krabbendijke in 1950 en Noord-Beveland in 1961. Het waren beide grootse landbouwmanifestaties, doch het ontbreken van het Zeeuwse trekpaard werd door talloze bezoekers als een duidelijk manco aangevoeld. Er ontbrak iets wat er altijd was geweest en het past niet in het kader van de innige betrekkingen die in de loop van zo vele jaren tussen trekpaard fokkers en Z.L.M. zijn gegroeid. Natuurlijk zijn er een aantal factoren aan te wijzen, die deze leemte hebben veroor zaakt. De totaal veranderde bedrijfsvoering in de landbouw in de na-oorlogse periode, de mechanisatie dus, is hieraan in grote trekken debet. Misschien ook was er te weinig contact tussen de in dit opzicht tamelijk autonome Z.L.M.-kringen en de in deze kringen geves tigde Bonden van Paardenfokkers. Mogelijk heeft men iets te veel binnen de eigen be grenzing georganiseerd. Hoe het ook zij, Kruiningen 1963 zal op nieuw mede in het teken van ons Trekpaard staan. Op welke wijze zullen we straks zien. Zoals te doen gebruikelijk moeten wij in dit artikel tevens een min of meer historisch overzicht geven van de ontwikkeling van de Zuid-Bevelandse Trekpaardfokkerij. Waar nodig hebben we ons in dit verband gelaafd aan een aantal doorgaans welvoorziene bron nen. En waar zouden we beter terecht hebben gekund dan bij de heer A. Cappon, oud-secre taris van de Afd. Zeeland K.V.N.T. en oud# functionaris der Z.L.M., en bij de heer P. J* Lako, hoofd-inspecteur van K.V.N.T. en ver zorger van de Trekpaard-rubriek in het Zeeuws Landbouwblad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 45