Vele vormen met grote stuwkracht 520 ZEEUWS LAXOBOl' \V BLAD SAMENV I UID-BEVELAND is ongetwijfeld geen gebied, dat wat betreft de samenwerking tussen boeren en tuinders (lees vooral fruittelers) een witte vlek op de kaart is. Daarvan getuigen niet name de coöperaties. De enkele duizenden boeren en tuinders, die hier een bestaan vinden, weten zeer goed wat samenwerking betekent. De gevarieerdheid van de land- en tuinbouw een kenmerk van dit gebied heeft dan ook tot een rijk gesorteerde staalkaart van samen werkingsvormen geleid. Dit maakt vanzelfsprekend het beeld wat overzichtelijk en maakt bovendien het gevoel, dat men bij elkaar hoort niet altijd even sterk. Wat wij bedoelen te zeggen is dit: iedere coöperatie houdt zich slechts met een of enkele aspecten van het land- en tuinbouwbedrijf bezig. Ze hebben echter één ding in het bijzonder gemeen, namelijk: de belangenbehartiging van de boeren en tuinders in hun werkgebied. Daarom is het ons inziens noodzakelijk, dat de coöperaties, onderlingen, boerenleenbanken en veilingsverenigingen ondanks hun verschillen in werkzaamheden toch zo veel mogelijk samen optrekken. Ze horen namelijk bij elkaar, omdat ze een gemeenschappelijke basis hebben: de boeren en tuinders op Zuid-Beveland objectief en zonder bij-oogmerken dienen. Natuurlijk geldt dit niet alleen voor Zuid- Beveland, maar gelet op de vanouds mindere beslotenheid van ons gebied en de grotere variatie in land- en tuinbouw willen we het in dit verband toch even wat meer beklemtonen. Vooral nu er zoveel krachten werken in de richting van nauwere samenwerking of in ieder geval meer overleg. Zoals overal wordt ook hier de samenwerking gestuwd door een klekie groep koplopers. Mensen met initiatief, inzicht en doorzettingsvermogen. Dat was in het prille begin zo, dat is thans nog het geval. Maar daarnaast zijn er gelukkig heel velen: die het nut van het samendoen volledig inzien en zij zijn het, die de uitbouw in ruimer verband mogelijk maken. En van het nut van samenwerken is men op Zuid-Beveland vrij algemeen overtuigd. Niet alleen uit een oogpunt van saamhorigheid, maar in het bijzonder vanwege de harde economische noodzaak. Niet altijd even van harte, maar toch met de zekerheid, dat coöpereren een belangrijke zaak is, vooral ook in deze tijd. Vandaar de vele initiatieven. Zie de veilingen en de aan- en verkoop om maar enkele belangrijke sektoren te noemen. Wij hopen dan ook, dat de Zuid-Bevelandse boer en tuinder nog vele vruchten van de samenwerking mogen plukken. In het nu volgende zullen we heel in het kort de vooi*naamste aktiviteiten de revue laten passeren. De C. Z. A. V. te Wemeldinge, volgen of liever gezegd voor te blijven vergt van de coöperatie grote krachtsinspanningen. Naast het hoofdbedrijf in Wemeldinge, heeft de C.Z.A.V. thans ook de beschikking over een filiaal in Goes, wat in hoofdzaak ingericht is voor verwerking en opslag van zaaigranen, consumptiepeulvruchten en fijne zaden. In Wemeldinge wordt in het kader van geschetste ontwikkeling een nieuwe laag- bouwsilo (capaciteit 2800 ton) met stortputten ge bouwd. Allemaal kentekenen van een dynamisch bedrijf; de boeren tot steun. Ook de C.H.V., de rooms-katholieke aan- en ver koopvereniging, is op Zuid-Beveland werkzaam. DE VEILINGEN T N het begin van deze eeuw deed het veiling- wezen op Zuid-Beveland zijn intrede. Het doel was en is concentratie van het aanbod. De veilingen zijn in de loop der jaren diep geworteld op Zuid-Beveland. In deze streek waar de tuinbouw en met name de fruitteelt een zeer belangrijke positie inneemt, vervullen de drie veilingen (Goes, Kapelle en Krabbendijke) een onmisbare functie als prijsvormingsinstituut. Er zijn echter meer uitermate belangrijke facëtten aan het veilingwe zen. We denken hierbij aan de service die zij biedt, zowel aan haar leden telers als aan haar kopers. Sorteer- en pakstations, koelhuizen, gascellen, fust verstrekking enz. Voorbeelden van een uitgebreide dienstenverlening, waarbij men niet geschroomd heeft om hiervoor ettelijke miljoenen guldens te in vesteren. De veilingen zijn uitgegroeid tot dynamisch ge leide bedrijven, die er zich steeds op moeten bezin nen, voldoende aangepast te zijn aan de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van teelt, verpakking, bewaring e.d. Het vorig jaar behaalden de drie veilingen op Zuid-Beveland gezamenlijk een totaalomzet van 25 miljoen gulden. Een bedrag dat duidelijk de zeer belangrijke plaats weergeeft, die-wij innemen in het proces van het tot waarde brengen van de produkten van fruitteler en tuinder op Zuid-Beve land. HET COÖPERATIEF LANDBOUW-KREDIET- WEZEN C"AOK het coöperatief landbouwkredietwezen is op Zuid-Beveland goed vertegenwoordigd. Momenteel telt men hier 12 plaatselijke boeren leenbanken, .waarvan er 10 zijn aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank in Utrecht en 2 bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven. Het merendeel van deze banken heeft het 40- of 50-jarig bestaan herdacht. Het is echter vooral na de tweede wereldoorlog geweest dat de boerenleenbank „gemeengoed" is geworden. Na 1045 zijn de banken uitgegroeid tot instellingen waar men voor alle bankzaken terecht kan en waarbij alle lagen van de bevolking zijn betrokken. Ze nemen een belangrijke positie in bij het geldverkeer op Zuid-Beveland. coöperatie voet aan de grond en groeide het leden aantal. In deze beginjaren werd de grondslag ge legd en men kreeg voldoende armslag om de moei lijke oorlogsjaren door te komen. De periode na 1945 betekent ook voor de C.Z.A.V. een tijd van grootse opgang. Naast een aanmerkelijke uitbrei ding van het produktenassortiment in de aankoop- sektor meststoffen, zaaizaad, pootgoed, veevoe der, brandstoffen (vaste en vloeibare) en bestrij dingsmiddelen is vooral het accent komen te lig gen op de afzet van granen, zaden en peulvruchten. De vereniging groeide uit een modern opslag- en verwerkingsbedrijf. Veel geld is en wordt geïnves teerd in machines en gebouwen. We spraken over een ingenomen positie. Deze moge blijken uit een totaal omzet in het laatste boekjaar van ongeveer 23.700 ton, met een waarde van meer dan 6.350.000, gulden. Hiervan kwam ruim 10.600 ton 3,7 mil joen) voor rekening van de afzet van granen, zaden en peulvruchten. Het is duidelijk dat voor derge lijke grote hoeveelheden volumineuze produkten het een en ander komt kijken. Vooral met het oog op de huidige moderne oogstmethoden. Grote hoeveel heden moeten in betrekkelijk korte tijd worden ont vangen, verwerkt en opgeslagen. Nieuwe methoden van transport losgestort en in kisten hebben zich aangediend. Deze ontwikkeling op de voet te De Boerenleenbank, instellingen waar men voor alle bankzaken terecht kan. COÖPERATIEVE AAN- EN VERKOOP TATANNEER men op Zuid-Beveland over de co- operatie spreekt, wordt in zeer veel gevallen de coöperatie in Wemeldinge, de C.Z.A.V., bedoeld. Zonder ook maar iets aan het belang van andere vormen van samenwerking te kort te doen, geeft dit toch duidelijk de belangrijke positie weer, die de C.Z.A.V. zich op agrarisch Zuid-Beveland verwor ven heeft. Evenals andere coöperatieve aan- en verkoopverenigingen in het zuidwesten, vindt de coöperatie haar oorsprong in de vroegere dorps verenigingen. Toch is de ontwikkeling niet helemaal gelijkluidend aan die in andere gebieden. Dit blijkt ook uit haar naam: coöperatieve Zeeuwse aan- en verkoopvereniging. Inderdaad rekende de C.Z.A.V. in de kinderjaren geheel Zeeland tot haar werk gebied. Tevens was zij nauw verwant met de Z.L.M., haar promotor. De Z.L.M. kende namelijk een eigen inkoopafdeling, waaruit in 1929 de vereniging tot stand kwam. Een provinciale bundeling bleek echter te hoog gegrepen. Het verschijnsel van streek- centralisatie deed zich voor en de C.Z.A.V. nam in het kader van deze ontwikkeling Zuid-Beveland voor haar rekening. Vanaf 1935 is de C.Z.A.V. dan ook een Zuid-Bevelandse aangelegenheid. Ondanks een zeer hevige concurrentie kreeg de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 42